ایده هاایده های صنعتی و معدنی

احداث کارگاه زغال سازی و فروش آن سرمایه گذاری پرسود

تولید ، بسته بندی و فروش ذغال شغلی است که شما را رو سفید می­کند و بعد از مدتی اعتبار، پول و هر چیزی که بخواهید را برای­تان به ارمغان می­‌آورد.در این گزارش می خواهیم کار پر در آمدی را به شما معرفی کنیم که اصلا این میزان سود ماهیانه به قیافه­‌اش نمی‌خورد. تولیدی ذغال یک شغل بسیار پر در آمد و پر سود برای افرادی است که دنبال پول درآوردن می­گردند.به همین خاطر توصیه می­‌شود با دیدن شکل و شمایل زغال سازی زود قضاوت نکنید و اگر دنبال یک کار پردرآمد می­‌گردید حتما آن را امتحان کنید.

تولید و فروش ذغال ، یک شغل پر درآمد

بهروز اکبری سال­ها پیش کارآموز کارگاه ذغال پزی بود. در آن روزگار، آن­قدر شاگردی کرد تا خودش استاد زغال سازی شد. این روزها ذغال­‌های کارگاه آقای اکبری، برند خاص خودش را دارد و او فوت و فنی خاصی برای خودش در نظر گرفته که آن را فقط به شاگردانش آموزش می‌­دهد.حالا بعد از ده سال کسب تجربه، او رو به روی ما درون اتاقی که گوشه‌­اش ذغال­ها روی هم ریخته­‌اند می­‌نشیند و از سیر تا پیاز این شغل را توضیح می­‌دهد:«از سال ۷۰ شروع به تولید زغال کردم، اولش شاگردی در مغازه­ ذغال بود اما بعد از ده سال توانستم خودم یک کارگاه ساخت زغال راه‌اندازی کنم. کارگاهی که این روزها چرخش خوب می‌­چرخد.

این کسب وکار در دسته­‌ کارهای پر درآمد قرار دارد و ما زغال فروش‌­ها بیشتر از هر چیزی دوست داریم کارمان توسعه پیدا کند. این حرفه نه تحصیلات خاص می­‌خواهد و نه برای شروع آن به ­هزینه زیادی نیاز است. اگر مدتی هر چند کوتاه، درون یک کارگاه ساخت زغال‌ بچرخید کم کم فوت و فن­ ها دست­تان می‌­آید.»

مجوزهای لازم

آقای اکبری به آدم‌­هایی که دنبال یک منبع درآمد خوب می‌­گردند اطمینان می‌­دهد که در این حرفه بعد از مدت کوتاهی بیشتر از چیزی که توقع دارند درآمد خواهند داشت. اما برای این‌که بتوانید صاحب این کسب وکار شوید، قدم اولی به عنوان گرفتن مجوزها وجود دارد که لازم است آن را پشت سر بگذارید:«اولین گامی که شما باید برای راه‌اندازی یک کارگاه زغال سازی بردارید گرفتن مجوز از سازمان محیط زیست است. برای گرفتن این مجوز، ماموران محیط زیست می‌­آیند و شما باید به آن­ها اطمینان بدهید که از ضایعات چوبی و بافت­‌های فرسوده و بازمانده­‌های چوب­‌های مختلف ذغال می‌­سازید نه از چوب خالص درختان. بعد از آن ظرف مدت کوتاهی این مجوز برای شما صادر می‌­شود.»

ازضایعات با کیفیت بخرید

بعد از گرفتن مجوزها، برای اینکه یک کارگاه تولید زغال داشته باشید باید بدانید مواد اولیه، یعنی همان ضایعات چوبی را باید از کجا خریداری کنید:« مرکز خرید ضایعات چوبی برای ساخت زغال استان مازندران و جهرم است. اما در مازندران شما این ضایعات را ارزان­تر خواهید خرید. در خرید ضایعات چوبی، باید به کیفیت آن­ها دقت کنید. برای مثال هر چه چوبی که می­‌خرید پر آوندتر باشد یا سن و سالش بیشتر باشد برای ذغال مناسب­‌تر است. به علاوه چوب نارنگی و هلو هم ذغال­‌های مرغوب و خوبی به ما می­‌دهند.»

تنور زغال پزی، ساخت وطن

کارگاه زغال سازی هم شبیه بیشتر کارگاه‌­ها نیاز به ابزار و تجهیزات مناسب دارد. اما در این کار تجهیزات آن­قدر پیچیده و گران قیمت نیست که از عهده‌­ی تهیه­‌ آن­ها برنیایید:« کارگاه ساخت زغال را با یک کوره و چند سبد مخصوص که قالب­‌های خمیر ذغال هستند می­‌توانید راه‌اندازی کنید. هزینه­‌ خرید کوره، حدودا پنج میلیون تومان می­‌شود(البته قیمت تجهیزات در سالهای آینده طبق نرخ تورم آن سال براورد میشود). اما اگر بلد باشید خودتان یک کوره طراحی و درست کنید همین پنج میلیون را در جیب­تان می­‌گذارید و کارتان را شروع می­کنید.

در کار زغال پزی از کوره­‌های معمولی می­توان کمک گرفت اما اگر بی دقت باشید زغال­ها در این کوره‌­ها می­‌سوزند و از بین می‌­روند برای همین من با استفاده از تجربیات تمام این سال­هایم یک کوره­‌ی مخصوص طراحی کردم. در این طرح ، دو کوره­ سنتی و صنعتی با هم تلفیق شده و دور تا دور آن را آجرهای نسوز و فولاد گرفته است. در این صورت دیگر زغال­ها نمی‌سوزند و لازم نیست دل­تان از بابت سیاهی صورت­تان پای تنور شور بزند. از تنور که بگذریم به وسایل جانبی، شبیه دستگاه تیغ اره و موتور دستی می­رسیم که نهایتا با پنج میلیون(قیمت ها متغیر می باشد طبق نرخ تورم آن سال) می­توان آن­ها را خریداری کرد و در کارگاه قرار داد.»

کسب و کاری مثل زغال که با ابزار و وسایل خاصی باید آن را راه اندازی کرد الزاما سرمایه­ چندانی نمی­خواهد. اگر شما برای خودتان یک پس انداز متوسط هم داشته باشید می­توانید این کار را شروع کنید اما در هر کاری قانونی وجود دارد و آن این است:« هر چه سرمایه­ اولیه­ تان بیشتر باشد کسب و کار راحت­تری خواهید داشت.

سرمایه­‌ اولیه­‌ شما یک کارگاه ۵۰ متری در کنار بازار چوب فروش­‌ها است. هر چه قدر به این بازار نزدیک­تر باشید کسب و کار راحت­تری خواهید داشت. بعد از آن نوبت به خرید کوره و قالب­ها می­‌شود. در شغل تولید زغال اگر حداکثر ۲۰ میلیون تومان (متغیر طبق نرخ تورم آن سال) در جیب­تان داشته باشید حتما موفق می­‌شوید. اما اگر این پول را ندارید دل سرد نشوید، صرفا نظر از پول اجاره یا خرید کارگاه، با پنج میلیون تومان (متغیر طبق نرخ تورم) هم می­‌شود این کار را راه‌اندازی کرد.»

تصویر تولید و فروش ذغال

دستپخت­‌های زغالی

فرض کنید سرمایه­‌ اولیه‌تان را هزینه کرده‌اید و یک کارگاه راه انداخته‌اید حالا باید به فکر تولید زغال­‌های خوب و مرغوب باشید. این ذغال­‌ها چگونه تهیه می­‌شوند؟:« ما از هر چیزی می­توانیم زغال بسازیم از مقوا و کاغذ گرفته تا بطری­های بازیافتی اما زغالی که خریدار دارد ازچوب ساخته شده است. زمانی که رطوبت چوب یا به اصطلاح خودمان ، دودش کشیده می­شود « ذغال زلال» به دست می­ آید.‌ بعد از آن، همین ذغال دوباره در کوره قرار می­‌گیرد تا تصفیه شود. باید در انجام مراحل کار ، تبحر داشته باشید تا بتوانید ذغال­ها را خوب دربیاورید، شاید باورتان نشود اما ذغال سازی درست شبیه آشپزی است. دستپخت آدم­‌ها در این کار با هم فرق دارد اما اگر فوت و فن کار با ذغال را بدانید و به آن­ها عمل کنید ذغال­های­تان زبانزد خاص و عام می­‌شود.»

شش نفر، ستون اصلی زغال سازی

یک کارگاه ساخت زغال را نمی­شود تک نفره اداره کرد. در این کارگاه شما حداقل به شش نفر نیاز دارید تا کارها را دست­شان بگیرند. اما در کارگاه آقای اکبری ۱۲ نفر به هم کمک می­کنند تا کارها سریع­تر پیش برود:« در کارگاهی که قرار است حداقل شش نفر در آن کارکنند، دو نفر کار تهیه چوب و برش گیری را انجام می­دهند، دو نفر پخت می­کنند و یک یا دو نفر هم در قسمت بسته­‌بندی فعالیت می­‌کنند. این افراد مثل یک زنجیره به هم متصل هستند. بنابراین بدون آن­ها، کارها کند پیش می‌­رود و چند سالی طول می­‌کشد تا یک کارگاه پا بگیرد. اما اگر همه‌­ی این افراد دست به دست هم بدهند یک یا دو ماهه کارتان رو به راه می­‌شود.»

در ماه اول تولید زغال سه میلیون سود خواهید کرد(این رقم متغیر خواهد بود و بستگی به میزان ظرفیت تولیدی و حجم سرمایه گذاری شما دارد) و رفته رفته این مبلغ زیادتر خواهد شد.

طعم شیرین فروش زغال

کارگاه­‌های ساخت زغال معمولا مشتری­‌های عمده دارند، مشتری آن­ها کبابی­‌های سنتی، مغازه­‌های زغال فروشی و یا مصرف کنندگان قلیان هستند. بهروز اکبری می­‌گوید: بازار فروش زغال خیلی شیرین است و این یعنی زغال­هایی که با دستان شما درست می­‌شوند به زودی به دست مشتری می‌رسند و نمی­‌مانند:« سودآوری در کار تولید ذغال و فروش آن بسیار بالاست. سفارش در این کار امان آدم را می­‌برد. اصلا شما وقت سرخاراندن پیدا نمی­‌کنید.

این کار سرمایه­‌ اندک می­خواهد همین سرمایه‌­ اندک در همان ماه اول به شما ۳ میلیون تومان سود می‌­دهد. ماه‌های بعدی شما بیشتر و بیشتر سود خواهید برد. خیلی‌ها این موضوع را باور نمی­کنند برای همین وقتی شکل و شمایلش را می­بینند سراغ یک کار دیگر می‌­روند. به جرات می­توانم بگویم در کارگاه زغال سازی کارگران ما دو برابر کارگران معمولی پول در می­‌آورند.

هر کدام از آدم­‌های مبتدی که پا به کارگاه می­گذارند بعد از یک ماه، استادکار می­شوند و قابلیت این را دارند که برای خودشان کارگاه مستقلی داشته باشند. چوب ۳۰۰ تومانی را به زغال ۷۰۰تومانی تبدیل کردن هنر می­خواهد. در این کار شما اگر تجربه و آزمون و خطا کنید طی یک یا دو ماه نتیجه­‌ کارتان را می­بینید و موفق می­‌شوید. من خودم این کار را به دانشجوهای بیکاری که این روزها از نبودن کار گله دارند معرفی می­کنم و حاضرم فوت و فن­‌های کارم را به صورت رایگان در اختیار آن­ها بگذارم.»

فرآیند تولید زغال

در حال حاضر در ايران و ساير كشورها از دو روش جهت زغال سازی از ضايعات چوب استفاده می شود:

  1. روش سنتی
  2. روش مكانيزه

تولید ذغال

در روش سنتی چوب را داخل كوره در بسته قرار می دهند و سپس آتش می زنند و پس از تبديل شدن به ذغال ، ذغالها جمع آوری شده و مصرف می شوند. در روش مكانيزه , روند توليد به اين صورت می باشد كه ,ابتدا خورده چوب ها توسط دستگاه خردكن به قطعات كوچک تبديل می شوند سپس با تسمه نقاله به كوره های پخت انتقال می يابند پس از تبديل شدن به ذغال آنها را آسياب كرده و وارد حوزچه های شستشو می شوند , پس از شستشو آنها مواد آسياب شده خشک می شوند و پس از خشک شدن با صمغ گياهی (صمغ عربی) مخلوط شده و قالب گيری می شوند و سپس توسط پرس , پرس می شوند. بعد از انجام مرحله پرس قطعات توسط دستگاه برش به اندازه ها, و اشكال دلخواه برش می خورند.

سطح تكنولوژیشرحماشن آلات تولیدی
تكنولوژی مكانيزهدر روش مكانيزه كيفيت محصولات بالامی رود , ضايعات
بسيار ناچيز , فروش محصولات بيشتر ( از لحاظ قيمت) و ميزان سرمايه گذاری بيشتر است.
دستگاه خرد كن , كوره پخت ,آسياب ,پرس ,
تسمه نقاله برای حمل و نقل ,دستگاه برش
تكنولوژی سنتیاين تكنولوژی حالت عمومی داشته و سنتی دارد و از قديم اين روش توليدی در استانهایی كه از لحاظ پوشش گياهی غنی می باشند مثل استانهای شمالی برقرار می باشد.كوره پخت

تعيين نقاط قوت و ضعف

مزايای توليد به روش مكانيزه نسبت به سنتی اين می باشد كه درصد ضايعات كاهش پيدا می كند با توجه به اينكه ذغال توليدی آسياب می شود در نتيجه چوب های نيمه سوخته و يا ذغال های بی كيفيت قبل از اينكه به سمت آسياب برده شوند در قسمت بازرسی كيفی شناسايی شده و برداشته می شوند. و همچنين با توجه به اينكه در روش قديمی صمغ چوب قبل از توليد ذغال از بين برده نمی شد در نتيجه در كيفيت ذغال چوب تاثير گذار بود ليكن در روش توليد ذغال قالبی صمغ درختان قبل از توليد ذغال تصفيه می شود و يا با شستشو صمغ چوب را از ذغال چوب جدا می كنند.

مواد اوليه عمده مورد نياز سالانه و محل تامين

مواد اوليه جهت زغال سازی معمولی شامل شاخه انواع درختان بوده كه در اينجا درخت ليمو و بلوط و يا بوته انگور مناسب ترين می باشد. همچنين مواد اوليه جهت توليد ذغال قالبی علاوه بر مواد قبلی ياد شده می تواند, شاخه راش و پوست گردو … باشد. بعلاوه صمغ عربی كه جهت توليد ذغال قالبی با ذغال آسياب شده مخلوط می گردد. با توجه به اينكه مواد اوليه مورد مصرف در اين صنعت از ضايعات چوب می باشد لذا قيمت آن بسيار ناچيز است و با توجه به نوع چوب انتخابی قيمت مواد اوليه متفاوت خواهد بود.

بالاترين قيمت مربوط به چوب درخت ليمو و بوته درخت انگور می باشد ( كه بيشتر برای تهيه ذغال قليان مصرف می شود). با توجه به اطلاعات به دست آمده از يكی از توليد كنندگان فعال(شركت ذغال قالب شمال) هر تن شاخه درخت ليمو حدود 90 تا 150 هزار تومان خريداری می شود. لازم به توضيح است كه براساس اطلاعات حاصله از باغداران و شركت های چوب بری، در مورد شاخه انگور اين مبلغ بيشتر است و در مورد قيمت شاخه درخت بلوط نيز در حدود 70 تا 100 هزار تومان در هر تن می باشد، كارتن برای بسته بندی محصولات كه در وزنهای 300 گرم تا 1 كيلويی و… بسته بندی می شود، به طور متوسط هر كدام با چاپ و… در حدود 90 تا 170 تومان محاسبه می شود. مواد فوق الذكر جهت زغال سازی از چوب معمولی می باشد كه بيشتر برای قليان و كباب مورد استفاده قرار می گيرند.

در مورد توليد ذغال قالبی علاوه بر مواد ذكر شده می توان از پوست گردو و درخت راش و سپيدار نيز استفاده نمود كه معمولا به دليل ارزان تر بودن نسبت به ساير مواد اوليه از اين نوع درختان استفاده می شود و صمغ گياهی كه در هر تن حدود 175 كيلوگرم استفاده می شود ( 10 تا 25 درصد محصول را تشكيل می دهد) و آن را در گالنهای 20 ليتری كه قيمت هر گالن به مبلغ 900 تا 1200 هزار ريال می باشد تهيه و مورد مصرف قرار می دهند.

تامین مواد

همانطور كه در بخشهای قبلی بيان شد مواد مصرفی از صنايع چوب بری و باغهای كشاورزی تامين می شود كه در كشور تعداد آنها كم نمی باشد و همچنين با توجه به طرحهای دولت در زمينه بيابان زدايی كه اجرا شده می توان در آيند از شاخه های حرس شده اين درختان استفاده كرد.

جهت سفارش طرح توجیهی با شماره: 09056370500 تماس بگیرید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

User Rating: 3.63 ( 8 votes)
منبع
همشهری سرنخ
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

  1. سلام مرسی بابت متن بسیار ارزشمندی که گذاشتین
    میخواستم اگه بشه از تجربیاتتون استفاده کنم

    1. سلام و درود. ممنون . در قسمت پشتیبانی آنلاین و یا تلگرام سایتمون درخدمتتون هستیم

  2. سلام و عرض ادب . میخواستم ی تشکر کنم ازتون بابت طرح توجیهی تولیدی ذغال که برامون تهیه و تنظیم کردید . ایشاا.. خدا بهتون خیر بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 6 =

دکمه بازگشت به بالا
0
بستن
بستن