ایده هاایده های صنعتی و معدنی

تولید اتانول یا الکل طبی و احداث واحد تولیدی آن

اتانول یا اتیل الکل دارای فرمول شیمیایی CH3CH2OH است و با توجه به میزان آب ، روش تهیه (تولید) و استفاده نهایی گرید های مختلفی از اتانول یا الکل در بازار موجود است :

 1. اتانول یا الکل 99 درصد که همان اتانول مطلق می باشد در صنایع دارویی به عنوان حلال ، نگهدارنده ، گندزدا و در صنایع ادکلن سازی کاربرد دارد. اتانول بخش مهمی از مشروبات الکلی می باشد که از تخمیر کربوهیدراتهای قابل تخمیر به دست می آید. اگر الکل برای مصارف غیر آشامیدنی باشد به آن متانول، پیریدین، فرمالدهید یا sublimate اضافه می کنند، از این الکل در صنعت و تجارت بیشتر به عنوان حلال استفاده می شود. همچنین اتانول برای تولید بعضی از مواد شیمیایی و در برخی کشورها از جمله برزیل به عنوان سوخت مصرف می شود.
 2. اتانول سنتزی حاصل از فرآوره های نفتی از واکنش آب دار کردن اتیلن تهیه می شود. خواص شیمیای اتانول ناشی از گروه عاملی هیدروکسیل آن است. روی گروه هیدروکسیل می تواند واکنشهای مختلف شیمیایی از قبیل : آب گیری ، هالوژن دار کردن و ساخت استر انجام شود. اتانول علاوه بر روش سنتز شیمیایی با استفاده ازفرآورده های نفتی، از روش تخمیر مواد آلی موجود نیز بدست می آید، بدین جهت اهمیت اقتصادی اتانول بعنوان یک ماده خام برای تولید مواد مختلف شیمیایی بسیار زیاد می باشد.

تصویر اتانول یا الکل

نام و کد آیسیک تولید اتانول یا الکل

رایج ترین طبقه بندی در فعالیت های اقتصادی همان تقسیم بندی آیسیک است و تعریف آن اینگونه می باشد : طبقه بندی و دسته بندی استاندارد بین المللی فعالیتهای اقتصادی . کدهای آیسیک مرتبط با صنعت تولید اتانول یا الکل در جدول زیر آمده است :

جدول کدهای آیسیک
ردیفکد آیسیکنام کالا
124112611الکل صنعتی
215511110انواع الکل اتیلیک از مواد تخمیر شده
315511112الکل اتیلیک از ملاس چغندرقند
415511113الکل اتیلیک از ملاس نیشکر
515511114الکل اتیلیک از خرما
615511115الکل اتیلیک از هندوانه
715511116الکل اتیلیک از گندم

موارد مصرف اتانول یا الکل

اتانول یا الکل یکی از ماده های شیمیایی آلی است که کاربردهای فراوانی دارد که در زیر ذکر شده است :

 1. نوشیدنی های الکلی
 2. حلال
 3. ماده اولیه در سنتزهای شیمیایی
 4. سوخت

نوشیدنی های الکلی :

در بیشتر کشورها اتانولی که از طریق تخمیر بدست می آید را برای ساخت نوشیدنی های الکلی و یک سری مواد شیمیایی خاص استفاده می کنند و اتانولی که به روش شیمیای سنتز می شود را برای موارد صنعتی استفاده می کنند. بر طبق قوانین کشور آمریکا الکل های صنعتی به 4 دسته تقسیم می شوند :

 1. الکل کاملا تقلیبی
 2. الکل به عنوان حلال اختصاصی و به عنوان حلال های صنعتی خاص
 3. الکل تقلیبی مخصوص
 4. الکل خالص (مطلق)

دسته سوم و چهارم بسیار تحت کنترل هستند. و دسته اول ارزان ترین و در دسترس ترین نوع اتانول یا الکل است.

حلال :

اتانول یا الکل بعد از آب مهمترین حلال می باشد. کاربردهای تجاری اصلی اتانول به عنوان حلال در تولید مواد آرایشی – بهداشتی، دتر جنت ها، ضد عفونی کننده ها، داروها، پوشش های سطح و در فرآیندهای غذایی است. هم از اتانول تخمیری و هم اتانول سنتزی می توان برای این اهداف استفاده کرد اما اتانول تخمیری به ویژه در مواردی که ماده سنتز شده استفاده انسانی دارد مانند صنایع آرایشی – بهداشتی و دارویی در اولویت قرار دارد.

تصویر مواد ضد عفونی کننده

الکل تقلیبی مخصوص :

ماده اولیه : اتانول یا الکل برای تهیه مواد مختلفی استفاده می شود :

 1. استالدهید
 2. بوتادی ان
 3. دی اتیل اتر
 4. اتیل استات
 5. اتیل آمین ها
 6. اتیلن
 7. گلیکول اترها و سایر محصولات که از واکنش اتیلن اکساید یا اپوکسیدهای دیگر بدست می آید
 8. سرکه

اهمیت استراتژیکی الکل

اتانول یا الکل از چمله مواد شیمیایی مهم در دنیای امروز است . این ماده منحصر به فرد همزمان کاربردهای متفاوت از جمله به عنوان حلال ، ضد عفونی کننده ، نوشیدنی الکلی ، ضدیخ و سوخت دارد . همچنین این ماده یک حد واسط شیمیایی برای تهیه مواد شیمیایی دیگر است . در حال حاضر ظرفیت تولید اتانول تخمیری و سنتزی در کشورهای مختلف در حال افزایش است و هم اکنون با شیوع بیماری مسری کرونا که بدون مرز بوده و اکثر کشورهای صنعتی ، نیمه صنعتی و در حال توسعه را درگیر و آلوده ساخته تقاضای بسیار بالایی برای الکل (اتانول) بوجود آمده است. در کشورهای در حال توسعه روش اصلی تهیه و ساخت اتانول ، تخمیر است.

بررسی اجمالی روش های تولید الکل

برای تولید الکل طبی دو روش کلی با عناوین سنتز و تخمیر وجود دارد :

* سنتز :

الکل صنعتی که از طریق سنتزی از ماده اولیه اتیلن ساخته می شود . دو روش کلی برای تولید اتانول از اتیلن وجود دارد :

 1. اولین روش آب دار کردن غیر مستقیم اتیلن است. به این روش فرآیند اسیدسولفوریک قوی – اتیلن ، فرآیند اتیل سولفات ، فرآیند استری کردن – هیدرولیز و فرآیند هیدرولیز – سولفاسیون نیز گفته می شود.
 2. دومین روش آب دار کردن مستقیم اتیلن است. مزیت این روش حذف سولفوریک اسید در فرآیند تولید الکل است. این فرآیند شامل آب دار کردن کاتالیتیکی اتیلن در فاز بخار است.

آب دار کردن غیر مستقیم اتیلن :
فرآیند تهیه اتانول از اتیلن توسط سولفوریک اسید طی 3 مرحله انجام می گیرد :

 1. جذب اتیلن در سولفوریک اسید غلیظ و تشکیل شدن منو اتیل سولفات (اتیل هیدروژن سولفات) و دی اتیل سولفات
 2. هیدرولیز اتیل سولفات به اتانول
 3. تغلیظ سولفوریک اسید رقیق شده

آب دار کردن مستقیم اتیلن :
آب دار کردن اتیلن برای تهیه اتانول یا الکل از طریق فاز مایع با کاتالیزور سولفوریک اسید رقیق بیش از صد سال است که شناخته شده است. فرآیند تولید الکل (اتانول) از طریق آب دار کردن مستقیم اتیلن به دو دسته تقسیم می شوند :

 1. فرآیندهای فاز گازی که در آن کاتالیزور جامد یا مایع با واکنشگرهای گازی تماس دارد.
 2. فرآیندهای چند فازی که در آن کاتالیزور بصورت جامد یا مایع در تماس با واکنشگرهای مایع یا گازی است. عموما تهیه اتانول از طریق فرآیندهای دسته اول انجام می شود.

* تخمیر :

اتانول یا الکل تخمیری از فرآورده های مختلف کشاورزی مانند: غلات ، چغندرقند ، نیشکر ، انواع میوه ها ، آب پنیر و لیکور سولفیتی زاید می توان بدست آورد. فرآیندهای تهیه اتانول تخمیری عبارتند از :

 1. فرآیندهای Batch
 2. فرآیندهای پیوسته

جهت سفارش انواع طرح توجیهی با شماره: 09056370500 تماس بگیرید.

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و ضمانت اصلاح تا مرحله اخذ وام با 22 سال سابقه کار در تهیه و تدوین طرح.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

User Rating: 4.93 ( 4 votes)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫6 نظرها

 1. سلام ، در خصوص تولید اتانول به روش سنتزی راهنمایی راهنمایی می خوام . ممنون از مطالبتون بسیار مفید بود

  1. سلام با شماره 09056370500 تماس گرفته یا از طریق پشتیبانی آنلاین سایت یا تلگرام سایت که بر روی شماره همراه سایت می باشد با کارشناسان ما در میان بگذارید.

  1. ممنون ، شما جهت سفارش طرح توجیهی می توانید با شماره تلفن: 09056370500 تماس بگیرید و یا از قسمت منو اصلی فرم سفارش طرح توجیهی را پر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 14 =

دکمه بازگشت به بالا
0
بستن
بستن