ایده های صنعتی و معدنیمعرفی ماشین آلات

طرح تولید سیم ظرفشویی

محصول مورد مطالعه طرح حاضر، انواع سیم های ظرفشویی خانگی می باشد. که برای شستن ظروف در خانه ، رستوران ها و مراكز ديگری كه نيازمند شستن ظروف غذا و غيره می باشند،كاربرد دارند.این کالا از فلزاتی مانند استنلس استيل و فولاد معمولی ساخته شده و به همين علت از زبری و اصطكاک بالایی در تماس با ظروف آشپزخانه ايجاد می نمايند و اين خاصيت سبب می گردد كه با استفاده از آن براحتی بقايای غذاهایی كه به ظرف چسبيده اند ، از آن جدا شده و بدين ترتيب ظرف تميز می گردد.

انواع سیم ظرفشویی

 بر اساس موارد كاربرد آنها به انواع مختلف تقسيم می گردند كه ذيلا به آنها اشاره شده است:

سیم های ظرفشویی استيل

از فلز استنلس استيل ساخته می شوند و با توجه بر ويژگی های فنی فلز پايه ، علاوه بر اينكه حالت نسبتا نرمی را دارا می باشند ، زنگ نزده و كاملا بهداشتی و تميز می باشند. از اين سيم ها برای شستشوی ظروف استيل ، آلومينيوم ، چينی و موارد مشابه استفاده می گردد كه در بازار تحت عنوان ظروف غير تفلونی مشهور می باشند.

پشم فلزی

كه تحت عنوان سيم ساب نيز در بازار شناخته می شوند از جنس فولاد می باشندكه سطح آنها گالوانيزه می گردد.همچنین برای شستشوی ظروف سخت ، ديگ های غيرتفلونی ، سينگ ظرفشویی ، اجاق گاز و موارد مشابه استفاده می گردد . اين سیم ها معمولا در بلند مدت زنگ زده و غير قابل استفاده می گردند. از اينرو ميزان مصرف آنها كمتر از سيمهای استيل می باشد.

سیم های ظرفشویی پشم فلزی

توری فلزی

اين سيم ها از فلزات رنگين مانند مس ساخته می شوند و به همين دليل نسبت به سيم های فولادی از درجه نرمی بيشتری برخوردار بوده و زنگ هم نمی زند. ليكن قدرت ساب آنها كمتر از نوع پشم فلزی است. سيمهای توری فلزی معمولا به شكل توری حلقوی بافته شده و به شكل قرص به بازار عرضه می گردند.

استيل نرم

اين سيم ها از استيل نرم توليد شده و معمولا به صورت چسبيده به يک اسكاج يا ابر عرضه می گردند . كاربرد اين سيم ها در شستشوی ظروف استيل می باشد.

کد آیسیک کالا

كليه انواع مختلف سیم ظرفشویی دارای كد آيسیک واحد در طبقه بندی وزارت صنايع و معادن بوده و اين كد 28991237 می باشد.

شماره تعرفه گمركی

شماره تعرفه گمركی محصول طرح در كليه انواع آن 732310 بوده و حقوق ورودی آن 40 درصد استخراج شده است.

موارد مصرف و كاربرد

همانطوريكه پيشتر نيز اشاره گرديد سیم ظرفشویی همانطوريكه از نام آن مشخص است برای شستشوی ظروف آشپزخانه در منازل ، رستوران ها و غذاخوری ها، قهوه خانه ها، هتل ها ، ادارات ، كارخانجات و در يك كلام در كليه مراكزی كه غذا در آن تهيه و مصرف می گردد، مورد استفاده دارد. همچنین دارای انواع مختلف است كه هر كدام از آنها بر اساس مورد مصرف انتخاب و مورد استفاده قرار می گيرد. ذيلا به برخی از اين موارد اشاره شده است.

نوع ظروفسیم ظرفشویی مورد استفاده
ظروف تفلوناستيل نوع نرم و يا به همراه ابر
ظروف استيل و آلومينيوماستيل يا توری فلزی
ظروف سخت و چرباستيل نوع زبر
سينک ظرفشویی ، اجاق گازپشم فلزی
ديگ ها ظروف غير تفلونپشم فلزی

علاوه بر ظروف آشپزخانه ، سیم ظرفشویی در شستشو و تميز كاری برخی قطعات صنعتی نيز مورد استفاده دارد كه ميزان آن در مقايسه با موارد اصلی مصرف يعنی ظروف آشپزخانه پایین می باشد.

كالاهای جايگزين

این محصول كالای نسبتا ارزان قيمتی است كه در كليه منازل و محل های تهيه غذا مورد استفاده دارد. لذا قيمت پائين و كيفت عملكرد و همچنين سادگی كاربرد آن سبب شده است كه تاكنون كالای جايگزين خاصی برای آن معرفی نشود . از اينرو در مجموع می توان گفت كه اين كالا جايگزين نداشته و با توجه بر شرايط و جايگاه آن در نزد خانوارها ، به نظر هم نمی رسد كه در آينده نزديک نيز كالای جايگزين برای آن انتخاب و مورد استفاده قرار گيرد.

اهميت استراتژيكی كالا در دنيای امروز

محصول مورد مطالعه در رديف محصولات عمومی بازار طبقه بندی می گردد . اين محصولات در حجم قابل توجه در كليه كشورها مصرف می گردد و براحتی می توان گفت كه اين كالا در سبد كالایی خانوارها قرار دارد و كليه خانوارها سالانه تعدادی از آن را مصرف می كنند .ليكن اين وضعيت مصرف اهميت استراتژيک به كالای مورد مطالعه نمی دهد و بدين ترتيب سیم ظرفشویی را می توان تنها از نگاه محصولات عمومی بازار مورد بررسی قرار داد.

كشورهای عمده توليد كننده

محصول طرح يكی از مواد و احتياجات زندگی انسان ها محسوب می گردد از اينرو توليد آن در بسياری از كشورهای صنعتی جهان انجام می گيرد.ليكن در اينجا با استفاده از جستجوهای اينترنتی كشورهای عمده توليد كننده آن به صورت زير استخراج شده است.

• چين
• تايوان
• هنگ كنگ
• سنگاپور
• هند
• تايلند
• تركيه

بطوريكه مشخص است كشورهای عمده توليد كننده كشورهای آسيای شرقی می باشند. اين كشورها از مزيت پائين بودن هزينه نيروی انسانی در كشور خود بهره می برند.

كشورهای عمده مصرف كننده

سیم ظرفشویی يک كالای عمومی بوده و در كليه كشورهای جهان دارای كاربرد است و تقريبا نمی توان كشوری را از اين امر مستثنی كرد.

بررسی سطح تكنولوژی توليد در واحدهای فعال

با توجه به فرايند توليد می توان گفت كه تكنولوژی مورد استفاده در توليد محصول در مورد كليه واحدهای توليدی آن يكسان است و تفاوت خاصی بين تكنولوژی ها وجود ندارد. و آنچه در اين فرايند دارای اهميت است موارد زير می تواند عنوان گردد.

  • دقت و كيفيت ماشين آلات مورد استفاده
  • كيفيت مواد اوليه مورد استفاده
  • كنترل كيفيت دقيق

ماشين آلات خط تولید و كشورهای سازنده

ردیفماشين آلات لازمکشور
1ماشين توليد پشم فلزیچین_آلمان
2ماشين توليد فنر(تسمه خيلی باريک و نازک) فلزیچین_آلمان
3ماشين جوش مفتولشرکت جوش ایران _شرکت میلر ایران
4ماشين گرد بافآلمان_چین
5ماشين بسته بندی ترمو فرمينگایران(شرکت های مختلف داخلی)

بطوريكه جدول بالا نشان می دهد كليه ماشين آلات مورد نياز از داخل كشور قابل تامين می باشد.

تكنولوژی توليد

فرآيند توليد سيم ظرفشويی:

1.صاف و مستقیم نمودن

2.تراشیدن و تولید پشم فلزی

3.بسته بندی

4.بافت توری

کالای موردنظر بصورت پشم فلزی و توری فلزی مدور توليد شده از مفتول فولادی می باشد. پشم فلزی بر حسب ضخامت براده (پشم) در گريدهای 5و 4و 3و 2و 1و يك صفر، دوصفر، سه صفر و چهار صفر قابل توليد می باشد.

فرآيند توليد سيم ظرفشويی

توری فلزی از مفتول 0.3 و پس از تخت شدن مفتول توليد می گردد و با قطر 10 تا 12 گرم بعنوان سیم ظرفشویی مورد استفاده قرار می گيرد. جهت توليد محصول از دستگاه مخصوص كه بوسيله سيم با قطر 1و3 ميليمتر تغذيه می گردد استفاده می شود. اين سيم پس از عبور از لابلای چند قرقره صاف كننده ، مستقيم و صاف شده و ضمن اينكه از دستگاه عبور می نمايد تيغه های نصب شده سطوح سيم را می تراشند، پشم فلزی توليد شده به يک قرقره ديگر پيچيده می شود و مجددا به دستگاه داده می شود . تغذيه مجدد سيم برای توليد پشم با گريد 3 تا 1 دوبار و برای توليد گريد يک تا صفر سه بار صورت می گيرد كنترل كيفيت آن شامل كنترل كيفيت مواد اوليه خريداری شده و محصول نيم ساخته و محصول نهایی می باشد.

الف- كنترل كيفيت مواد اوليه : مفتول خريداری شده از نظر تطابق مشخصات (جنس،استحكام كششی و سختی با مشخصات مورد نظر و اكسيده و زنگ زده نبودن قابل استفاده در توليد بايستی مورد بررسی قرار گيرند)

ب- كنترل كيفيت محصول نيم ساخته : بايستی از نظر گريد با آنچه دستگاه جهت توليد آن تنظيم گرديده تطابق داشته باشد.

ج- كنترل كيفيت محصول نهایی : شامل كنترل بسته بندی از نظر وزن بسته ها و سالم بودن پوشش مقوايی پشم فلزی و كارتن ها می باشد. دستگاه توليد كننده محصول دارای بخش هایی نظری جوش مفتول (به منظور تغذيه پيوسته مفتول دستگاه) دستگاه سنگ زنی با 9 تيغه ، دستگاه گردبافت جهت توليد سیم توری می باشد مفتول فولادی گالوانيزه با قطر 0.3 ميلی متر و عرض دستگاه بافت توری می شود.

مقايسه روش توليد در كشورمان با ديگر كشورهای جهان

تكنولوژی و روش توليد در ساير كشورها همان روشی است كه در كشور ما انجام می گيرد.آنچه كه در فرايند توليد محصولات دارای اهميت است و حتی می توان گفت كه اين عوامل كيفيت محصول توليد شده را تشكيل داده و در كشورهای صنعتی از درجه بالاتری برخوردار می باشد موارد ذيل هستند.

  • دقت و كيفيت ماشين الات مورد استفاده
  • كيفيت مواد اوليه مورد استفاده
  • كنترل كيفيت دقيق

نقاط قوت و ضعف

ردیفنقاط قوتنقاط ضعف
1يكسان بودن تكنولوژی مورد استفاده در ايران و ديگر كشورهای جهان——
2عدم نياز تازه واردان به صنعت برای خريد دانش فنی و تكنولوژی——

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و ضمانت اصلاح تا مرحله اخذ وام با 22 سال سابقه کار در تهیه و نگارش طرح.

جهت سفارش طرح توجیهی احداث واحد تولید انواع سیم ظرفشویی با شماره: 09056370500 تماس بگیرید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

User Rating: 4.83 ( 2 votes)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
0
بستن
بستن