ایده هاایده های دام , طیور , آبزیان

آموزش تکثیر و پرورش زالو ایده سرمایه گذاری پر سود

پرورش زالو یکی از کارهای تولیدی که در ایران توانسته اند افراد زیادی را به خود جذب کنند. خوشبختانه به دلیل وجود آب و هوا و امکانات اولیه نامحدود در ایران می توان آبزیان را نیز به صورت پرورشگاهی در تمام نقاط کشور به تولید انبوه رسانید. یکی از این جانداران زالو است. شاید از جمله افرادی باشید که برای اولین بار اسم زالو به گوشتان می خورد. درست است هنوز افراد زیادی هستند که در مورد این جاندار شگفت انگیز اطلاعات چندانی ندارند. زالوها نرم تنانی تک جنسی و عمدتا آبزی هستند که همگی زندگی انگلی دارند. از بين 650 گونه شناسايی شده، تنها 50 نوع از آنها از خون پستانداران تغذيه می کند که زالوی پزشکی (medical leech) معروفترين آنهاست. اين نوع زالوها که رنگ سبز زيتونی یا سبز لجنی و نوارهايی تيره در سطح پشتی خود دارند؛ پس از صيد، مدتی در آب های صاف و تميز نگهداری می شوند تا هر گونه آلودگی احتمالی آنها رفع شود و سپس برای مقاصد طبی مورد استفاده قرار می گيرد.

انواع روش های پرورش زالو

روش اول : پرورش زالو در بطری های شیشه ای

این روش پرورش در کشورهایی انجام می شود که فضای باز جهت پرورش زالو در آنجا مناسب نیست مثل کشور روسیه به علت یخبندان مجبور هستند در داخل سالن های کنترل شده اقدام به پرورش زالو نمایند همچنین در محیط های کنترل شده میتوان به صورت مصنوعی و خارج از فصل اقدام به تکثیر نمود در حالی که در محیط های باز همه شرابط دست طبیعت می باشد. در کشورهایی همچون مالزی، تایلند و چین پرورش در فضای باز انجام می گیرد. شیشه ای بودن بطری های پرورش نظارت و کنترل ها بسیار دقیق می کند ولی هزینه کاگری بسیار بالا خواهد برد ناگفته نماند در بطری های شیشه ای فقط میتوان زالو ها را نگهداری و پرورش داد و به هیچ عنوان این شیشه ها برای تکثیر مناسب نیستند.

روش دوم : پرورش زالو در آکواریوم

از مزایای این روش مشاهده کامل حرکات و تغییرات رشد زالو ها می باشد که کنترل بیشتری نسبت به آنها خواهیم داشت که منجر به درجه بندی دقیق تر خواهد شد. انداره آکواریوم ها تقریبا اندازه آکواریوم پرورش ماهیان زینتی می باشد، ارتفاع در حدود 40 سانتی متر، طول حدود 1 متر و عرض در حدود 40 سانتی متر، دو سوم آکواریوم از آب پر شده و بالای آن فضای خالی می باشد. دارای درپوش و تهویه مناسب می باشد در چنین سالن هایی از لامپ های کم نور با شدت نور متغیر استفاده می شود. چنین سالن هایی معمولا برای کار های تحقیقاتی و یا برای مصرف مستقیم زالو در پزشکی استفاده می شود.

روش سوم : پرورش زالو در وان های پلاستیکی

نگهداری زالو در این مخازن به پرورش دهنده این امکان را می دهد که مدیریت بهتری نسبت به فارم داشته باشد. به طور میانگین در هر 10 لیتر آب حداکثر 50 زالو نگهداری می شود. هر مخزن دارای دو خروجی زهکش می باشد، یکی در کف مخزن و دیگری در 30 – 40 سانتی متری مخزن که به عنوان سر ریز می باشد. ورود آب از بالا توسط شبکه لوله کشی شده از مخزن ذخیره آب انجام می شود. محیط داخل مخزن هم می تواند خالی از مواد اضافی باشد که کنترل بیشتری را نیاز خواهد داشت و هم می تواند شبیه استخر های گلی و سیمانی حاوی مواد و تجهیزاتی همچون گل طبیعی یا خاک رس ، گیاهان آبزی ، جزیره زالو ، قطعات آجری و سفالی و غیره باشد.

روش چهارم : پرورش زالو در استخر بتونی

تصویر پرورش زالو در استخر بتونی

استخر سیمانی شبیه استخر های گلی بوده با این تفاوت که مدیریت استخر ها به طور کامل به پرورش دهنده وابسته است و تفاوت های جزیی باهم دارند.

 1. در حالت صنعتی برای هر متر مکعب 500 زالو در نظر گرفته شده ولی بهترین شرایط مناسب پرورش قرار دادن 200 زالو در هر استخر می باشد.
 2. ارتفاع استخر حدود 70 – 80 سانتی متر از سیمان و آجر ، طول 200 سانتی متر ، عرض 120 سانتی متر ( استخر ها هرچقدر کوچکتر باشند مدیریت کردن آنها ساده تر می باشد ).
 3. کف استخر سنگ فرش شده با آجر یا بلوک سیمانی توپر و یا قلوه سنگ.
 4. 15 – 20 سانتی متر زمین استخر سیمان کشی شود.
 5. استخر سیمانی هم در ارتفاع و هم در عمق می تواند ساخته شود.
 6. در داخل استخر مقداری سنگ یا سفال مثل گلدان سفالی قرار داده شده تا مکانی تاریک و امن برای استراحت زالو فراهم شود.
 7. قسمتی از استخر به عنوان سکوی زالو ها در داخل آب تنظیم و قرار داده شود.
 8. ارتفاع لوله ورودی آب بایستی پایین آورده شود و در حدود 3 – 5 سانتی متر از سطح آب فاصله داشته باشد تا شدت ریزش آب کمتر شده و سکوی زالو ها را خراب نکند.
 9. لوله زهکش استخر در عمق 30 سانتی متری از عمق استخر قرار داده شود بطوریکه هنگام تعویض آب فقط بتوانیم بخشی از آب را تعویض کنیم.
 10. یک زهکش دیگر نیز در ارتفاع 3 سانتی متری، برای تخلیه کل آب استخر برای مواقع ضروری قرار داده شود.
 11. بالای استخر دارای سایه بان باشد تا از تابش نور مستقیم خورشید و بارش مستقیم باران جلوگیری شود، بارش آب باران میتواند PH آب استخر را تغییر دهد، برخورد قطرات باران با سطح آب استخر ها باعث تحریک زالو ها خواهد شد همچنین سکوی زالو ها را از بین می برد.
 12. استخر های سیمانی به علت داشتن اشکال هندسی مکعب مربع و مکعب مستطیل به راحتی قابل تقسیم شدن بوده به طوری که می توان زالو ها را به صورت درجه بندی شده در آنها قرار داد که به مدیریت پرورش زالو کمک فراوانی خواهد کرد.
 13. حصارکشی دور استخر های سیمانی ضروری می باشد چون زالو ها با چسبیدن به دیواره سیمانی می توانند از استخر بالا آمده و فرار کنند.
 14. در استخر های سیمانی نیز می توان از خاک بستر استفاده کرد.

وسایل مورد نیاز برای ایجاد مرکز پرورش

1. يک عدد پمپ آب و شيلنک جهت تعويض و شستشو

2. پمپ هوای مرکزی و لوله کشيها جهت هوادهی

3.وان يا آکواريوم يا پت

4. آب سالم و آزمايش شده برای استفاده در فارمتون

5. دماسنج ديواری ، دماسنج ديجيتال همراه با رطوبت سنج

6. دماسنج ميله ای ديجيتال برای دمای آب و خون

7. پايه های فلزی برای وان ها که کمی شيبدار بايد باشه تا برای خروج آب از وان به مشکل نخوريد

8. قفسه در صورت کار با پت ده ليتری .

9. لوله کشي های ورودی آب به وان ها و لوله کشی جهت خروج آب

10. مخزن آب جهت کلر زدايی و غیره

11. دستگاه سختی سنج – tds ديجيتال ( که ميشه از کسانی که دستگاه تصفيه آب نصب ميکنن 40 تا 50 هزار تومن خريد کرد).

12. آزمايش آب مصرفی که در صورت نداشتن آب مناسب بايد دستگاه تصفيه اب نصب کنيد که بنظر من نياز نداره مگه قبلا روی چندتا زالو امتحان کرده باشين و خيلی خيلی مشکل داشته باشه و يا آزمايش آب مکان پرورش شما بسيار بد نشون بده

13. توری يا چسب آلومنيومی برای پوشاندن وان ها جهت خارج نشدن زالوها

14. ظروف تغذيه زالو که مي توانيد خودتان هم بسازيد يا از بازار تهيه کنيد، ظرف اول بزرگتر باشد و فلزی که اگر با شعله يا هر چيز ديگه خواستيد دمارو بالا ببريد مشکلی ايجاد نشه، داخل اين ظرف آب ريخته ميشه، ظرف دوم داخلش خون ريخته ميشه و داخل ظرف اول گذاشته ميشه که از طريق دمای غير مستقيم دمای خون به 30 الی 36 درجه سانتی گراد برسه و ظرف سوم که اکثرا از الک استفاده مي کنند و مي توانيد خودتون بسازيد و زيرشو جوری طراحی کنيد که اون توری يا پارچه يا هر غشايی محکم نصب بشه .

خريد غشا پارچه ململ يا توری پلی آميد يا ملحفه بيمارستانی ، روده و پوست مرغ هم ميتونيد برای تغذيه زالو استفاده کنيد يا هر غشايی که زالو بتونه نيش بزنه و سوراخش کنه ميشه استفاده کرد.( البته بايد بگم که متاسفانه درقانون استفاده از خون ممنوع مي باشد ) و بايد با جلبک و يا حلزون تغذيه شود. در مورد اين قانون فقط ميتونم بگم که حتما بايد بازنگری بشه چون امکانپذير نيست. زالوهای طبی فقط خون خوار هستن و تا آرواره هايشان را قفل نکنند قادر به تغذيه نيستن و در همه کشورهای پيشرو در اين صنعت هم از خون استفاده مي کنند. البته زالوهای طبی بخصوص سه نوع زالو که در ايران شناخته شده هستن به هيچ عنوان با حلزون نميشه تغذيه کرد حتی با خوبيو خوشی با هم داخل آب زندگی مي کنند ولی در مورد جلبک فقط مي توان روی جذب از پوست زالو حساب کرد.

15. خزه جهت ساخت جزيره

16. اسپيلت برای خنک نگه داشتن فارم ( در صورت لزوم و کمبود سرمايه از کولر آبی هم ميتوان استفاده کرد )

البته اگه سرمايتون کمه شما ميتونيد خيلی از اين وسايل رو تهيه نکنيد و زحمت خودتون رو بيشتر کنيد و دستی انجام بدين ولی در امر تکثير تا ميتونيد سعی کنيد فارمتون اتوماتيک باشه ، چون نبايد برای زالو استرس به وجود بياد و برای پرورش در ابتدا توصیه ميشه از تعداد کم شروع کنید.

در روش استفاده از ظروف شيشه ای يا پلاستيکی تقريبا همانند روش خانگی مي باشد با اين تفاوت که بزرگتر و اصولي تر انجام ميشه در روشهای استخری ( بتنی يا خاکی ) هم که گفته شد معايبی که دارن اینه که فقط در مقياس بزرگتر انجام ميشه. پيشنهاد ما به شما اينه که از روشهايی استفاده کنيد که تک تک زالوها رو تحت نظر داشته باشين و از سلامتشون مطلع باشيد.

تولید مثل زالو

تصویر پرورش زالو بخش تولید مثل

توليد مثل در زالو بستگی به دفعات تغذيه و کيفيت غذايی که آنها مصرف می کنند دارد. زالوها به وسيله خود بارور سازی ، توليد مثل نمی کنند بلکه با ديگر زالوها جفت گيری می کنند. جفت گيری بطور طبيعی در ماه های تابستان در داخل يا خارج آب انجام می شود، و می تواند تا ۱۸ ساعت به طول انجامد.

نگاهی به آنزیمهای موجود در بزاق زالو و خواص آنها

زالو بيشتر از حجامت خون و مواد را از عمق بدن بيرون می کشد . زالو برای اينکه بتواند خونخواری کند بايد مانع لخته شدن خون بشود برای اين کار بزاق خود را همزمان با مکيدن به داخل محل تزريق می کند بنابراين بدن بيمار از خواص بزاق زالو نيز بهره مند می گردد. پروفسور ايواليد استاد دانشگاه فرانسه می گويد : هنوز تمامی اسرار و خواص فيزيکی و درمانی زالو کشف نشده است. پيش بينی می شود حدود يکصد ماده موثره با اثرات درمانی مختلف در بزاق زالو موجود باشد. بسياری از اين مواد تا به حال کشف و شناسايی شده و حتی فرمول شيميايی و خواص آن بيان شده است.

 

1. هيرودين

هيرودين شناخته شده ترين آنزيم زالو و قوی ترين ماده ای ضد انعقادی موجود می باشد و از مپارين قوی تر است . عمل هيرودين به وسيله عوامل ديگر موجود در زالو تقويت می شود که فعاليتی مشابه روی گردش خون دارند اين عوامل عبارتند از :

 • همنتين
 • آنتی استاتين

2. بدلين

اين يک آنزيم مهارکننده پروتئاز مانند تريپسين ، کيموتريپسين يا پلاسيمين است که فاکتورهای تورم و پخش شدن در بافت می باشد.

3. آپيراز Apyrase

آپيراز يک آنزيم قوی ضد تجمع پلاکت ها می باشد که باعث بهتر شدن جريان خون می شود.

 4. اگلين Eglin

اگلين، ضمن اين که يک انزيم ضد تورم است، ضد اکسيداسيون و ضد راديکال نيز می باشد.

5. داستاببلاز

اين آنزيم که قدرت ضد تجمع پلاکتی بسيار قوی دارد عملش از بين بردن لخته خون می باشد به وسيله نيکونو کشف گرديد که يک شيوه درمانی بسيار هيجان انگيز را معرفی نمود.

6. هيالورونيداز

اين ماده هم به عنوان فاکتور بخشی و هم به عنوان يک آنتی بيوتيک عمل می کند.

7. ليپازها و استرازها

اين مواد خاصيت ليپوليتيک دارند. برای مثال چربی را آب کرده که استفاده های درمانی آن شروع شده است.

8. يک ماده بی حس کننده Anesthetic agent

وقتی زالو پوست را نيش می زند ايحاد يک زخم به شکل ستاره سه شاخه ( مانند آرم اتومبيل مرسدس بنز ) می کند که کاملاً بدون درد می باشد و به دليل وجود ماده ی قوی بی حس کننده، به سادگی يک احساس خنکی ايجاد می نمايد.

9. آنتی الاستاز Antielastase

اين ماده که از طريق کنترل عمل الاستاز فعاليت می کند آنزيمی است که الاستين جلوی را، به خصوص در پوست، تنزل Degrade می دهد.

10. ماده گشاد کننده رگ Vasodilator

اين ماده که هنوز به طور رسمی مشخص نشده است بسيار شبيه هيستامين می باشد ( اين ماده ما را به طرف آنزيم های بسيار مهم ديگری که در مراحل بيو انرژيک مانند نيوروترانسميترها که از 34 نمره ی مغزی که در طول بدن زالوی هيرود و مريسيناليس تقسيم شده اند ترشح می شود.

بیماریهای قابل درمان با زالو

1. بيماريهای پوستی جوش

تصویر درمان جوش با پرورش زالو

درمان بيماريهای پوستی يکی از محدوده های مهم و ممتاز در زمينه زالو درمانی می باشد.

2. صدمات

زالو درمانی موقعيت خوبی را در درمان کوفتگی، صدمات، خون مردگی و ورم کسب کرده است.

3. جراحی پلاستيک و پيوند اعضاء

4. بيماری های دستگاه حرکتی

بيماريهای دستگاه حرکتی شايع ترين بيماری زمان حاضر می باشد.

5. آرتروز Artherose

آرتروز به معنی فرسودگی مفصل می باشد و به طور طبيعی در افراد مسن شديد تر ظاهر می شود.

6. رماتيسم مفصلی Rhematism

در رماتيسم مفصلی به وسيله عمل روی کل تورم مفصل می باشد.

7. بيماريهای چشمی

مقالات متعددی درباره استفاده موفقيت آميز زالو درمانی در بيماريهای چشمی مختلف در دسترس است.

8. تورم چشم ها

زالو درمانی نتايج موفقيت آميزی در درمان تورم های چشمی داشته است.

9. بيماريهای گوش صدای گوش Tinnitus

2 الی 4 زالو پشت هر گوشی در فواصل هر چند هفته تکرار شود تا نتيجه مطلوب حاصل گردد.

10. بيماريهای قلبی عروقی – تنگی عروق

تنگی عروق سياهرگی مربوط به گشادی رگ می شود که اغلب بر اثر تضعيف بافت پيوندی می باشد.

11. اختلال گردش خون

 • اختلال گردش خون دست و پا ( دست و پای سرد ) به وسيله زالو درمانی در محدوده ستون مهره ها قابل درمان است.
 • انگشتان ومناطقی که به عللی گانگرن شده اند .
 • افراد ديابتيکی که از سردی و مور مور و گزگز پاها شکايت دارند  و کسانيکه از درد ساق پا و پاشنه پا شکايت دارند.

12. اسپاسم و دردهای عضلانی

با زالو اندازی روی مناطق دردناک می توان درد را کاهش داد و اسپاسم را مرتفع نمود. زالوها موجوداتی هرمافروديته و دوجنسيتی هستند . يعنی درآن واحد دارای دو اندام جنسی مي باشند.

 

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 4.7 ( 1 نتایج)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
0