صنایع

طرح توجیهی خط تولید نایلون و نایلکس

تولید نایلون و نایلکس
بعضی از انواع پلاستیک ها قابل بازیافت هستند و برخی قابل بازیافت نیستند. صنعت پلاستيک ها با توجه به ارتباط شديد آن با صنعت نفت از اهميت زيادي برخوردار است. در حقيقت به نوعی می توان عنوان کرد که اگر نفت نباشد قادر به توليد پلاستيک ها نيستيم.

تعاریف نایلون و نایلکس

 

نایلون Nylon:
در صنایع پلاستیک تولید فیلم های دمشی بر پایه پلی اتیلن سبک (LDPE) تحت عنوان “نایلون” نامگذاری شده اند. نرمی و چقرمگی این خانواده از پلی اتیلن ها خواص مکانیکی مطلوبی را برای آنها به همراه داشته و لذا تقاضای زیادی از طرف بازار مصرفی کشور برای آنها به ارمغان آورده است.

نایلکس nylex:
چنانچه بخواهیم فیلمهایی از جنس پلی اتیلن به روش فیلم دمشی داشته باشیم کلن با ضخامت های پایین و کاربردهای ویژه، بهترین گزینه مواد: پلی اتیلن سنگین (HDPE) می باشد. این فیلم ها که نوعاً نیز خشک و ضربه پذیر هستند و از لحاظ محدوده ضخامت در طبقه بندی پایین تری قرارمی گیرند، به فیلم “نایلک ” معروف شده اند. عده ای از خواص مکانیکی نایلکس ها نسبت به نایلونها در محدوده پایین تری قرار می گیرد (چقرمگی کمتر، شکنندگی بالاتر، شفافیت کمتر و…) کلن عده ای دیگر از رفتارهای آن (توانایی تولید فیلم خیلی نازک، تعداد در کیلوگرم، مواد افزودنی کمتر و…) دلایل اصلی تقاضای بالای آن در بازار مصرفی کشور می باشند.

تفاوت نایلكس و نایلون
تفاوت نایلون و نایلكس در ظاهر این است كه نایلون شفاف و براق و نرم است ولی نایلكس خشك و مات و در تولید، نایلكس را می توان با ضخامت بسیار كم و فوق العاده نازك كه تعداد هر برگ در یك كیلو زیاد است تولید كرد اما برای نایلون به این راحتی نمی توان جنس نازك تولید كرد.

برای نایلون می توان محصولات زیر را مثال زد:

 1. نایلون های گلخانه ای
 2. نایلون حبوباتی
 3. نایلون شیرینگ
 4. نایلون چاپی دسته بنددار
 5. نایلون حبابدار
 6. کیسه های چاپی و تبلیغاتی
 7. فیلم های بسته بندی
 8. نایلونهای عریض
 9. فیلم های کاوری
 10. کیسه های مواد پتروشیمی و …

برای نایلكس می توان محصولات زیر را مثال زد:

 1. سفره یكبار مصرف
 2. كیسه زباله رولی
 3. نایلكس های فروشگاهی
 4. كیسه فریزر
 5. نایلكس چاپی ركابی
 6. دستکش یکبار مصرف
 7. کیسه های حمل میوه و موادغذایی
 8.  روپوش دندانپزشکی و …

تولید نایلون و نایلکس

تکنولوژی تولید نایلون (فیلم پلی اتیلنی) در واقع یکی از ساده ترین تکنولوژی تولید بوده که در داخل کشور به آسانی قابل دسترسی است.
مواد اولیه این طرح به نسبت مورد نیاز توزین گردیده و جهت مخلوط شدن به مخلوط کن هدایت می گردند. سپس مواد مخلوط شده به دستگاه اکسترودر هدایت شده و با استفاده از تسمه نقاله مواد به درون کلندر جهت ضخامت دادن به فیلم پلی اتیلن عبور داده می شود.
با عبور از خشک کن دمای فیلم کاهش می یابد. در نهایت به صورت رول پیچیده شده کناره های آن برش داده شده و ضایعات حاصل از برش به آسیاب اولیه برگشت داده می شود و فیلم (نایلون) پلی اتیلن آماده چاپ می گردد.

نایلون یکی از مهم ترین اکتشافات قرن بیستم به شمار می رود. این ماده شیمیایی یکی از محکم ترین، مقاوم ترین و انعطاف پذیرترین موادی است که امروزه در اختیار داریم. نایلون از مواد مختلفی مثل زغال سنگ، نفت خام، آب، گاز طبیعی، هوا و فرآورده های جانبی کشاورزی تهیه می شود.

مواد اولیه، کمکی و مصرفی در تولید محصول

 1. پوست پلی اتیلن سبک (LLDPE)
 2. پلی اتیلن سنگین (HDPE)
 3. پلی اتیلن سنگین بازیافتی
 4. مقاوم کننده UV
 5. جوهر چاپ
 6. حلال
 7. ضایعات و کیسه بسته بندی
 8. مستربچ و سایر افزودنی ها
 9. افزودنی تجزیه پذیر

ماشین آلات طرح توجیهی تولید نایلون و نایلکس

 

تصویر ماشین آلات طرح توجیهی تولید نایلون و نایلکس

 • دستگاه تولید نایلون
 • دستگاه دوخت نایلون
 • دستگاه پرفراژ نایلون
 • دستگاه چاپ نایلون
 • دستگاه نایلون سه لایه
 • دستگاه نایلون عریض
 • دستگاه تولید سلفون
 • دستگاه سفره یکبار مصرف
 • دستگاه اکسترودر
 • دستگاه پنوماتیک دسته زنی
 • دستگاه جرقه زنی
 • آسیاب و متعلقات کارگاهی

تصویر ماشین آلات تولید نایلون و نایلکس

كاربرد فيلم های پلی اتيلن
تكنولوژی توليد نايلون (فيلم پلی اتيلنی) در واقع يكی از ساده ترين تكنولوژی توليد بوده كه در داخل كشور به آسانی قابل دسترسي است.

صنايع بسته بندی:
مصرف ورقه هاي پلي اتيلن در صنعت بسته بندي بسيار گسترده است.

بسته بندی اشياء حجيم:
منظور بسته بندي مواردي از قبيل كارتن ها و اجسام حجيم مانند يخچال،ماشین لباسشويي و … مي باشد عرض اين نوع بسته بندي معمولا از 50سانتیمتر تا بيش از 2 متر مي باشد.

بسته بندی اشياء کم حجم:
منظور بسته بندي كارتن ها، بطري ها، ظروف و محصولات متنوعي مي باشد كه عرض آنها كمتر است و اصطلاحا آنها را شرينك پك (shrink pack) مي نامند بطور مثال نايلون دور بطري هاي نوشابه و يا آب معدني و يا كارتن هاي مواد غذايي مانند بيسكويت و يا قوطي هاي كنسرو و… معمولا عرض اين فيلم ها بين 35 الي 70 سانتي متر و ضخامت آنها از 60 الي 90 ميكرون مي باشد.

مصارف كشاورزی:
اين فيلم ها جهت پوشش دوم گلخانه ها و براي ايجاد عايق حرارتي در فصل زمستان در گلخانه ها مورد استفاده قرار مي گيرند تنو ع بسيار زيادي دارند و تا عرض 12 متر در كشور توليد مي شوند در اين محصول بنابه سفارش مشتري آنتي فاگ، آنتي بلاك، آنتي باكتريال، آنتي دراپ و غيره، UV افزودني هاي مختلفي مانند استفاده مي شود همچنين از اين محصول براي بسته بندي ميوه و تره بار استفاده مي شود.

مصارف عمومی:
پوشش موقت انبارها و بناهاي مختلف به منظور جلوگيري از خسارات ناشي از آب و هوا و گرد و خاك و…

سود خط تولید نایلون و نایلکس
میزان سود در تولید نایلون و نایلکس به ازای هر کیلو گرم (با در نظر گرفتن بیشترین قیمت برای مواد اولیه). البته باید به این نکته توجه شود که در این محاسبه بدترین حالت در نظر گرفته شده است و سود کمترین میزان خود را خواهد داشت. سود برای نایلون در ماه تقریباً 15.000.000 تومان (ظرفیت خط تولید 40 کیلو گرم در ساعت) و برای نایلکس دسته دار معمولی شفاف 10.000.000 خواهد بود.

خلاصه طرح تولید نایلون و نایلکس

سرمایه گذاری کل: 350 میلیون تومان
دوره بازگشت سرمایه: 2.5 سال
نرخ بازده داخلی: 36%
میزان اشتغالزایی: 20 نفر

به این مطلب امتیاز دهید:

User Rating: 5 ( 1 votes)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا
0
بستن
بستن