ایده هاایده های صنعتی و معدنیصنایع

طرح سورت میوه و بسته بندی آن

سورت و بسته بندی میوه
غذا و تغذیه بی شک مهمترین موضوع مورد بحث دنیای امروز را تشکیل می دهند و با ازیاد روز افزون جمعیت کره زمین، کوشش برای تامین و فراهم آوردن احتیاجات غذایی این خیل عظیم در جوامع امروز نقش استراتژیک پیدا کرده است و دست اندرکاران، محققان و متخصصان را به تلاش مضاعف و پیگیري در جهت بالا بردن سطح دانش و فن آوري در زمینه هاي کشاورزی، دامپروری و علوم و صنایع وابسته وا می دارد. بدیهی است که کشورمان نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد و با توجه به امکانات موجود و بالقوه کشور در زمینه تولیدات کشاورزی ، روند رو به رشد تولید این محصولات، که تامین کننده مواد اولیه صنایع تبدیلی و غذایی نیز محسوب می شوند با تحقیق و به کار گیري تکنولوژي روز و استفاده از منابع خدادادي امکان پذیر گشته است و همگام با این رشد صنایع تبدیلی، بسته بندی میوه ، و نگهداری محصولات غذایی نیز، فعالیت گسترده ای را در زمینه این صنعت مهم بر عهده دارند.

میوه ها معادن سرشار ویتامین ها

میوه ها با داشتن مقادیر زیادي املاح، عامل تولید مواد معدنی هستند و به بدن ما ترکیب خاص و مطلوبی از املاح معدنی می بخشند. پس میوه خصوصاً براي مبتلایان به سل، کمخونی و اشخاصی که دوره نقاهت بیماريهای عفونی را میگذرانند. (حصبه، مخملک و غیره) بسیار مفید است. همچنین از آنجا که میوه ها داراي مقادیر زیادي آهن و مس هستند، میتوانند در تولید گلبول قرمز نیز نقش به سزایی داشته باشند. گردو در مقایسه با سایر میوه ها دارای بیشترین مقدار مس است و توت فرنگی، انجیر، بادام و موز نیز سرشار از آهن هستند. علاوه بر این گردو و آلو حاوی فسفر هم هستند. ضمناً در همه میوه ها املاح به شکل نمک معمولی یعنی کلروسدیم موجود نیست بلکه در گلابی و گوجه و بلوط به مقدار جزیی با این ترکیب یافت می شود، به همین جهت میوه ها برای رژیم غذایی (بیماران قلبی و کلیوی) بسیار مناسب هستند.

روش های نگهداری , بسته بندی میوه و سبزیجات

معمولاً همه مردم دوست دارند بدانند که مواد خوراکی در فاصله بین تولید تا مصرف از نظر ارزش غذایی چه تغییراتی می کند. از آنجا که روشهاي مختلف نگهداري مواد خوراکی باعث بروز تغییرات عمده ای در ارزش غذایی آنها می گردد. باید هرنوع ماده غذایی را در شرایط ویژه خود آن ماده نگهداري کرد. با توجه به لزوم توجه بیشتر به مصرف محصولات کشاورزی از جمله پیاز، سیب زمینی، گوجه فرنگی و مرکبات که درصد قابل توجهی از سبد غذایی خانواده به این محصولات اختصاص می یابد، شیوه عرضه کنونی آنها جای تاملی بس اندیشمندانه دارد. نظر به اینکه انواع مختلف از یک محصول کاربردهاي متنوعی دارد (مثلا نوع سرخ کردنی یا نوع پختنی از محصول سیب زمینی یا نوع 100 گرمی یا نوع 200 گرمی از محصول پرتقال که براي آبگیری، مصرف خانگی یا پذیرایی استفاده می شود) می بایست به گونه ای ارائه گردد که با خواسته مصرف کننده مطابقت داشته باشد.

همچنین از آنجا که در کشت محصولات کشاورزی از سموم دفع آفات (حتی مجاز یا غیر مجاز) استفاده می شود، این سموم پس از برداشت روي محصولات وجود دارد و براي هر یک دوره خاص قرنطینه ای پس از برداشت تعریف شده تا پس از آن دوره به بازار عرضه گردد. شرکت هایی می بایست از ابتداي مراحل کاشت تا رسانیدن محصول به دست مصرف کننده بر کلیه مراحل نظارت کامل داشته و تمامی مراحل حمل و نقل، انبار، قرنطینه، سم زدایی ، شستشو، درجه بندی، سایز بندی، بسته بندی میوه، انتقال و عرضه به بازار را با اعمال استانداردهاي جهانی و رعایت کلیه اصول علمی انجام دهد.

رتبه نخست دنیا در ضایعات میوه

ضایعات میوه در کشور 15.2 تا 32 درصد برآورد می شود که بر این اساس رتبه نخست ضایعات میوه در دنیا را به ایران اختصاص پیدا می کند. یکی از دلایل افزایش قیمت میوه در کشور ضایعات فراوان آن است که باعث افزایش قیمت می شود. طبق نظر کارشناسان ضایعات میوه در کشور بین 15.2 تا 32 درصد برآورد شده است که متاسفانه رتبه نخست ضایعات میوه در دنیا را به ایران اختصاص یافته است. کشور بلژیک با یک دهم درصد ضایعات میوه رتبه نخست در مصرف بهینه میوه در دنیا را دارد و ایران متاسفانه رتبه نخست در ضایعات میوه را به خود اختصاص داده است.

سورت و بسته بندی میوه

دلیل افزایش ضایعات میوه به 3 مرحله قبل از تولید، برداشت محصول و بعد از برداشت و در مرحله توزیع و حمل و نقل برمی گردد که سیستم های تولید، نگهداری و حمل و نقل و بسته بندی میوه در کشور استاندارد نیست. در آمریکا 3 درصد جمعیت در بخش کشاورزی فعال هستند، با این وجود توان تولید غذا براي 3 قاره جهان را دارند، این رقم در ایران 27 درصد جمعیت کشور را شامل میشود اما متاسفانه قادر نیستند، غذای 70 میلیون ایرانی را به طور کامل تامین کنند، زیرا بهره وری پایین بوده و ضایعات محصولات کشاورزی بیش از اندازه است. کشاورزي دنیا با گذران سه مرحله اکنون در مرحله چهارم قرار دارد اما کشاورزي ایران هنوز در مرحله اول و سنتی مانده است. کشاورزي شامل 4 مرحله سنتی، صنعتی، ارگانیگ و کشاورزی دقیق است که کشاورزي ایران هنوز در مرحله نخست قرار دارد.

با استفاده از ابزار دقیق و تکنولوژي می توان ضایعات را تا حد ممکن کاهش داد و در مرحله داشت و نگهداري محصول در مزرعه نیز میتوان از ضایعات این مرحله جلوگیري کرد . بر اساس لزوم اصلاح روش بسته بندی میوه و توجه به سلیقه مصرف کننده براي صادرات نمیتوان به صورت فله ای صادر کرد بلکه نیاز به بسته بندی میوه و برندسازی به صورت علمی دارد . در تمام طرح های ساماندهی و برنامه ریزی تامین مواد غذایی سورت و بسته بندی میوه محصولات غذایی از جایگاه ویژه ای برخوردار است . زیرا امکان بهره وری بهینه از امکانات مواد غذایی را ممکن می سازد در یک مقایسه ساده حجم میوه و تره بار ضایع شده در کشور ما 350 کیلو گرم در یک تن میباشد که امري فاجعه بار در اسراف و اتلاف منابع ملی کشور بشمار می آید و در مقایسه با کشورهاي پیشرفته که از اجرای طرح های ساماندهی ایشان سالیانی می گذرد باید گفت که ضایعات میوه و تره بار در این کشورها به زیر 10 کیلو گرم در یک تن می رسد و این امر مرهون برنامه ریزی دقیق و اجرای طرح های سورت و بسته بندی میوه و  محصولات در این کشورها می باشد .

اصل برنامه ریزی در جهت سورت و بسته بندی میوه و تقسیم محصولات به سه دسته استوار است.

1- بخشی از محصولات که در جدا سازی جهت صادرات بسته بندی می گردد .
2- بخشی که برای مصرف تازه خوری و داخلی بسته بندی می گردد.
3- بخشی که پس مانده درجه بندی و سورت انجام شده است و در صنایع جانبی به شکل خشک کنسانتره
و پودر و اشکال دیگر مورد بهره برداری صنعتی قرار می گیرد.

در هر سه بخش ارزش افزوده اي که ایجاد می گردد موجب می شود که قیمت هاي داخلی از ثبات برخوردار گشته و مصارف در فصول مختلف از محصولات در اشکال مختلف آن بشکل کنسانتره فریز شده خشک شده صورت پذیرد. تعیین محل ایجاد واحد سورت و بسته بندی میوه مانند هر واحد صنعتی و تجاري دیگرمستلزم مطالعاتی است که معمولا با فرمولهایی که در اقتصاد منابع وجود دارد مشخص و معین می گردد .

سورتینگ در مبدا

در توجیه سورت و بسته بندی میوه و محصولات در مبدا اولین و مهمترین دلیل کاهش هزینه حمل و نقل در قیمت تمام شده است زیرا ضایعات همراه کالا در مبدا جدا سازي شده و بنابراین هزینه حمل و نقل کاهش می یابد البته نکته اي که مورد تغافل قرار میگیرد سهم هزینه حمل و نقل در قیمت تمام شده است مادر محاسبه این مورد مردود بودن این دلیل را اثبات می کنیم.

 1. تولیدات محصولات کشاورزی فصلی است سی روز چهل روز و متوسط آن دو ماه است ایجاد واحد بسته بندی میوه و محصولات دیگر براي کار فصلی داراي هزینه بالایی است زیرا نرخ استهلاك سرمایه را شش تا هشت برابر می کند.یعنی اگر نرخ استهلاك سرمایه 12 درصد باشد این نرخ 1.5 میشود در حالی که نرخ سود بانکی 16 درصد میباشد از لحاظ اقتصادي چه کسی حاضر است تن به این سرمایه گذاري دهد .حتی سوپسید دولتی حداکثر 4 درصد میباشد که مسلما باز امکان ریسک سرمایه را بیش از حد بالا می برد.
 2. تامین نیروی متخصص برای کار فصلی ممکن نیست راهبری فنی دستگاهها ونیروهای بسته بندی میوه و محصولات باید دارای مهارت کار با دستگاه باشند ونیروی کار متخصص جذب کار فصلی نمی شود.
 3. صنایع جانبی و وابسته به صنایع بسته بندی میوه و محصولات که کاهش قابل ملاحظه قیمت تمام شده را در بر دارد لزوم تمرکز دستگاه های بسته بندی و صنایع جانبی را در کنار هم به اثبات می رساند .
 4. درابطال نظر کاهش هزینه حمل نقل بعد از بسته بندی میوه و محصولات در مبدا باید موارد ذیل را متذکر شویم.
  الف) بسته بندی برای مصرف کننده نهایی بعلت کوچکی بسته ها و نیاز به بسته بندی مادر بسیار حجیم شده و این حجم اضافی جبران کاهش هزینه حمل را می نماید.
  ب) از آنجا که محصول پس از ورود به کارگاه سورت و بسته بندی میوه و محصولات جهت مصرف نهایی آماده می گردد بسیار حساس شده و جهت نگهداری دراز مدت نیازمند هزینه هاي دیگري میگردد نظیر استفاده ازنگهدارنده های شیمیایی و یا استفاده از ماشین های حمل و نقل مخصوص که مجهز به سردخانه باشد و حتی با فرض اینکه براي طولانی کردن زمان کار واحد بسته بندی میوه و محصولات با احداث سردخانه در کنار واحد بسته بندي تنها هزینه را در مبدا تولید افزایش می دهیم در حالی که در مرکز مصرف بعلت اینکه در طول سال از مناطق مختلف محصول وارد میشود نیاز به این هزینه نمی باشد .لذا لزوم نزدیکی واحد سورت و بسته بندی میوه و محصولات در محل مصرف توجیه بالاتری نسبت به محل تولید داردزیرا بدون نیاز به این هزینه ها سریعا محصول تولیدي به مصرف میرسد و نیازي به این هزینه ها نیست.
 5. درخصوص توانایی مبادی تولید جهت تامین بخش عمده نیاز سایر استانها تردید جدی وجود دارد بطور مثال استان گلستان که از مراکز عمده تولید سیب زمینی می باشد در بعضی از سالها تولیدش که در یکماه برداشت می شود کفاف مصرف خود استان را می دهد لذا سرمایه گذاری جهت سورت و بسته بندی میوه و تره بار و صدور آن به استانهای دیگر مورد تردید میباشد . امروز با وجود فعالیت چند شرکت در زمینه سورت و بسته بندی سیب زمینی و پیاز می باشداین امکان وجود دارد که صنایع جانبی در بهره گیری از ضایعات موجود در کنار این واحدها فعال گردد.

اهداف سورت و بسته بندی میوه و تره بار

هدف اصلی طرح سورت و بسته بندی میوه  و تره بار در راستای کاهش ضایعات واصلاح الگوي مصرف می باشد .البته با اجراي گسترده این طرح اهداف ذیل نیز تحقق پیدا خواهد کرد:

 •  درجه بندی میوه ها بصورت ممتاز – درجه یک – درجه دو – پس مانده درجه یک و دو و استفاده از آن در صنایع جانبی
 •  مشاهده عددی محصول جهت خرید برحسب نیاز و دوری از اسراف
 •  درج شرایط نگهداری میوه و تره بار جهت کاهش ضایعات
 • درج خواص بر روی میوه ها
 •  درج نوع طعم و مزه (ترش، شیرین،ملس)
 •  نوع کاربرد، مثلا سیب زمینی برای مصرف سرخ کردن می باشد و یا برای مصرف آب پزی
 •  درج مکان کشت
 •  سهولت در عرضه و توزین
 • جلوگیری از تحمیل بار اضافه به مشتریان

محصولات مشمول طرح سورت و بسته بندی میوه و تره بار

به منظور عملیاتی نمودن سریعتر سورت و بسته بندی میوه و تره بار در گام اول و با توجه به محصولات فصل حاضر و نظر به سورت پذیری بالا و آسیب پذیری پایین محصول در حین عملیات تفکیک و بسته بندی ، محصولات ذیل در گام اول در نظر گرفته شده است.

 • انواع پرتقال شمال، جنوب و وارداتی
 • انواع نارنگی شمال، جنوب و وارداتی
 • انواع سیب درختی داخلی و وارداتی
 • کیوی هایوارد
 • سیب زمینی و پیاز

مواد مصرفی و انواع بسته بندی برای هر یک از محصولات

 1. نایلون پانچ و کاست شده با درب بندی حرارتی
 2. ظرف فوم با پوشش استرچ فیلم
 3. ظرف یک بار مصرف با پوشش استرچ فیلم
 4. شانه کاسه دار مقوایی با پوشش استرچ فیلم
 5. جعبه مقوایی با پوشش شرینگ پک
 6. توری با درب بندی منگنه ای
 7. توری یکسر گره با درب بندی بست دسته دار پلاستیکی
 8. نایلون پانچ شده با درب بندی زیپ کیپ

بررسی کالاهای جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول

مصرف محصول در کشور ما به علت وجود کشاورزی خوب , بسیار بالا می باشد و قطعا میتوان عنوان کرد که هیچ جایگزینی جهت میوه وجود ندارد.

اهمیت استراتژیکی کالا در دنیای امروز

محصول مورد بررسی جزء محصولات استراتژیک به حساب می آیند چرا که کشاورزی و رشد آن جزء ملاک های رشد و توسعه کشورها می باشد.

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول ، کشورهای دارای کشاورزی میباشند که در این میان کشور ایالات متحده – کشورهاي آفریقایی – کشورهای خاورمیانه بیشترین تولید و مصرف محصول را دارا هستند.

شرایط صادرات

محدودیتی جهت صادرات محصول وجود ندارد اما در حال حاضر بیشتر تمرکز بر روی بازار داخلی می باشد که خواستار عرضه متنوع و بهتر محصول است.

تجهیزات و ماشین آلات موردنیاز سورت و بسته بندی میوه و تره بار

1 یخچال ویترینی بزرگ
2 دستگاه سورتینگ
3 دستگاه پکینگ و بسته بندی میوه و تره بار
4 پالت
5 سبد چرخدار
6 دستگاه پرس

 

جهت سفارش طرح توجیهی احداث واحد سورت و بسته بندی میوه با شماره : 09056370500 تماس بگیرید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 4.85 ( 2 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =

دکمه بازگشت به بالا
0