استراتژی و رشد

شبکه های اجتماعی و نقش آن در رونق دنیای کسب وکار

شبكه های اجتماعی به عنوان رسانه های ”بياني “ شامل : وب نوشت ها، توئيترها،يوتيوب، فيسبوك ،اینستاگرام ، تلگرام ، فليكر و … ”فضاي مذاكرات“ همه با همهmany to many  فراهم کرده است. شبکه های اجتماعی نوین به همراه وب ها، اپليكيشين ها و داده هاي هوشمند در يك حركت همراه با شركت هاي ارائه دهندة تكنولوژي هاي نوين، چنان فضاي ارتباطات هوشمندي اطراف شركت ها و سازمان ها و کسب و کارهای امروز به وجود آورده اند، كه اكنون توئيت هاي اين رسانه هاي نوين اطلاع مي دهند كه چه اتفاقي براي سازمان در حال رخ دادن است؛ لايك ها درصد محبوبيت شركت ها را نشان مي دهند .

ارزش شبكه های اجتماعی نيز كاملاً مشخص است: شبكه هايی هوشمند با گستره اي از ارتباطات بی شمار. بخش عمده اي از بهره گيري سازمان ها و شركت هاي بزرگ از رسانه های اجتماعي در راستاي برندينگ ( ايجاد آوازه ) براي سازمان ، شركت، كالا، خدمات و محصولات آن ها مورد بهره برداري قرار مي گيرد . براساس نمودار تحقيقاتي مؤسسة  شبكه هاي اجتماعي امروز ، 71/8 % شركت ها و سازمان هاي بزرگ جهان، در برندينگ ( ايجاد آوازه ) خود از رسانه های اجتماعی بهره مي گيرند.

در اینجا مهمترین و موثرترین شبکه های اجتماعی برای ترویج شرکت یا محصولات تان و بازاریابی محتوی به شما معرفی می کنیم :

فیس بوک

 • بهره گيري از فيس بوك براي ترويج شركت و سازمان
  براي ترويج شركت و سازمان خود در ميان رقبا، سهام داران، مخاطبان، مشتريان بالقوه مي توانيد از انتشار مطالب مرتبط با شركت و سازمان خود در فیس بوک و نيز ايجاد گروه های اجتماعی براي انتشار اين مطالب بهره بگيريد.
 • بهره گيري از فيس بوك براي ايجاد گروه هاي حمايت كننده از شركت و سازمان
  همواره افرادي هستند كه با عضويت در شبكة اجتماعی مرتبط با سازمان و شركت شما، منفعت مالي و معنوي خواهند داشت . در اين راستا مي توان به روزنامه نگاران رسانه های اقتصادی اشاره كرد كه مترصد پوشش خبري كنفرانس هاي خبري رسانه اي شما و برنامه هاي ويژة شركت شما هستند.
 • بهره گيري از فيس بوك براي ساخت برند شركت و سازمان يا محصولات آنها
  اينكه برند شركت يا سازمان يا محصول و خدمات آن ها، چه تعداد طرفدار در فیس بوک دارد، و تعداد اظهارنظرها در مورد برند شركت يا سازمان يا محصول و خدمات آنها در فيس بوك و ميزان مطالبي كه در مورد برند شركت يا سازمان يا محصول و خدمات آن ها ،در وب نوشت ها و انجمن هاي اينترنتي منتشر مي شود؛ جملگي در برندسازي از طريق فیس بوک مؤثر هستند ، ايجاد حس مثبت نسبت به برند شركت و يا محصول و خدمات آن ها را مي توان از طريق تحليل مطالب مرتبط با آنها در این شبكه اجتماعی دريافت.

تصویر میزان استفاده مردم از شبکه های اجتماعی

توئيتر

حضور مديريت سازمان در شبكه هاي اجتماعي

 • شبكه های اجتماعی راه مناسبي براي گفت وگو با بازار و جذب ارتباطات بيشتر با مشتريان، وب نويسان و ساير عوامل تأثيرگذار بر بازار هستند . اما براي يك مدير عامل راه هاي معمولي موجود در شبكه هاي اجتماعي شايد نتواند خيلي مناسب باشد ؛ به ويژه اگر فردي مدير عامل شركتي بزرگ و جهاني باشد . چرا كه مديران در اين سطح كمتر زمان نوشتن در يك وب نوشت و يا پاسخ به سؤالات تمامي پيام هايي كه از فيس بوك دريافت مي كنند را دارند. در اين ميان ، توئيت ها پاسخ گوي نياز مديران پرمشغله است . به اين دليل كه هر توئيت به 140 كاراكتر در هر به روز رساني محدود است.
 • توئيت ها پيگيري كنندگان بلاگر و رسانه های اجتماعی كه به دنبال دريافت پيام و برقراري ارتباط با شما هستند را نشان مي دهند ، با توئيتر به خوبي مي توانيد افرادي را كه به دنبال اظهارات شما و ارتباط با شما هستند را بشناسيد . به اين ترتيب با انتشار اخبار از سازمان و شركت خود مي توانيد آن بخش از رسانه ها و رسانه اي ها را به سوي خود جلب كنيد كه تا پيش از اين مجبور بوديد آن ها را فرا بخوانيد و يا با پست الكترونيك از آن ها دعوت به عمل آوريد كه پيام ها و اخبار شما را منتشر سازند.
 • با توئيتر مي توانيد متوجه شويد كه برند سازمان و شركت شما از طريق چه شركت ها، افراد و گروه هايي مانيتور مي شود. شايد اين يكي از بهترين روش ها براي شناخت حساسيت هاي رقبا، مشتريان و سهام داران نسبت به شما باشد.
 • توئيت كردن مقالات و موضوعات تخصصي مرتبط با موضوع كسب وكار شما بهترين روش براي اعتمادسازي نزد مخاطبان ، رقبا ، سهام داران ، مشتريان و رسانه ها و ساير حاضران فعال در شبكه هاي اجتماعي شركت است .
 • اگر صاحب شركت و سازماني بزرگ هستيد، شما مي توانيد رويدادها ، حضور در نمايشگاه و كنفرانس هاي خود ، زمان هاي حراج و ارائه خدمات ويژه به مشتريان را از طريق توئيتر اطلاع رساني كنيد.

 

تصویر استفاده از شبکه های اجتماعی در کار

لينكدين

لينكدين يكي از بهترين شبكه های اجتماعی براي تجارت، مخصوصا تجارت هاي B2B محسوب مي شود. دسته بندي و هدفمندي اين شبكه بسيار عالي است و به شما اجازه مي دهد دقيقاً افرادي را مخاطب خود قرار دهيد كه مشخصات بازار هدف شما را دارند . براي اينكه بتوانيد از ديگران متمايز باشيد در بخش ”پاسخ ها“ به سؤالات افراد پاسخ دهيد ( و خودتان نيز چندين سؤال بپرسيد ). اين كار باعث مي شود افراد بفهمند شما در چه رابطه اي صحبت مي كنيد. در واقع شما به نوعي بازاريابي دروني انجام داده يا مشتريان بالقوه مي سازيد. همين طور گروه هاي تجاري در اين سايت وجود دارد كه مي توانيد در آن ها عضو شده و محتويات و بحث هاي تجارت خود را در آن ها منتشر كنيد . البته زماني كه در اين گروه عضو شده يا فعاليت مي كنيد بايد مراقب باشيد. هميشه به دنبال فروختن محصول يا خدمات خود نباشيد . هيچ كس حاضر نيست با افرادي دوست شود كه تنها به دنبال فروش محصولات خود هستند و هيچ فايده ديگري ندارند. اگر به ديگران كمك كرده و حضوري مفيد در اين سايت داشته باشيد، افراد نيز به شما احترام مي گذارند و بيشتر به سمت خدمات يا محصولات شما جذب ميشوند.

يوتيوب

يوتيوب موتور جست وجوي عظيم و بسيار خوبي است كه شما مي توانيد فيلم هاي خود را در آن آپلود كنيد. آيا اين سايت براي تجارت خوب است؟ در حال حاضر يوتيوب نسبت به هاستينگ فيلم ديگر مانند ويمئو _Vimeo  مزایای بیشتری دارد ، البته هر یک از شبکه های اجتماعی مزیت ها و ضررهاي خود را دارد. در تحقيقات انجام شده توسط socialbakers آپلودفيلم در فيس بوک و يوتيوب با هم مقايسه شده اند. اگرچه هر دو روش آپلودفيلم تعداد لايك ها و اشتراك هاي مشابهی داشتند اما فيس بوك تعداد بيشتري كامنت داشت. البته شايان ذكر است كه اكثر افراد ترجيح مي دهند از يوتيوب براي هاست كردن فيلم هاي خود استفاده كنند.

گوگل پلاس (Google+)

گوگل پلاس احتمالا در آينده به يكي از بهترين شبكه های اجتماعی مناسب براي تجارت تبديل مي شود. اين شبكه محل هايي به نام Hangout دارد كه مي توانيد فيلم هاي خود را در آن آپلود كرده و با افراد متفاوت (مشتريان فعلي يا احتمالي ) در مورد آن ها بحث كنيد . همين طور جوامعي متفاوت در اين سايت طراحي شده اند كه شما مي توانيد با تشكيل و به كار گرفتن آن ها سطح تعامل افراد را بالا ببريد . اين سايت مزيت هاي بسياري دارد و مي تواند به يكي از قوي ترين رسانه هاي اجتماعي تبديل شود.

اينستاگرام

اينستاگرام يكي از شبكه های اجتماعی بسيار بزرگ است كه افراد زيادي از برنامة موبايلي جذاب آن براي عكس گرفتن و اشتراك گذاشتن عكس ها استفاده مي كنند ، صفحه پروفایل اینستاگرام یک کسب‌وکار، بسیار متفاوت از یک پروفایل شخصی است، پروفایل اینستاگرام یک کسب‌وکار را همانند صفحه اصلی وب‌سایت آن کسب‌وکار در نظر بگیرید. همانطور که در صفحه اصلی وب‌سایت کاربر باید متوجه شود که این وب‌سایت مربوط به چه مجموعه‌ای است و این مجموعه چه کاری انجام می‌دهد، در پروفایل اینستاگرام شما نیز باید پاسخ این سوالات را پیدا کند.

 

تصویر اینستاگرام یکی از شبکه های اجتماعی

وقتی کاربر به پروفایل اینستاگرام شما سر می‌زد باید خیلی سریع متوجه شود که این صفحه مربوط به یک کسب‌وکار است، این کسب‌وکار چه کاری انجام می‌دهد، در صفحه اینستاگرام این کسب‌وکار چه چیزی نصیب من می‌شود و راه‌های ارتباط با این کسب‌وکار چیست. این‌ها سوالاتی هستند که باید در پروفایل اینستاگرام  کسب‌وکار خود به آن‌ها پاسخ دهید. بنابراین اینستاگرام از مهمترین شبکه های اجتماعی می باشد که می تواند موجب رونق کسب و کارتان شود.

تامبلر

تامبلر يكي از محبوب ترين پلتفورم هاي بلاگ نويسي محسوب مي شود. اگر شما چندين كانال برندينگ جدا از بلاگ اصلي خود داشته باشيد مي توانيد با استفاده از اين شبکه اجتماعی سريعا تمامي آن ها را آپديت كنيد.

فور اسكوئر

فوراسكوئر یکی از شبكه های اجتماعی عالي براي متعهدكردن مشتريان و ايجاد رقابت بين آن ها محسوب مي شود. در اين برنامه هر وقت مشتريان از تجارت شما ديدن مي كنند يا از خدمات شما خريداري مي كنند، امتيازي به آن ها تعلق مي گيرد. ذات رقابتي اين برنامه زماني مشخص مي شود كه اشخاص داراي تعداد بيشتر بازديدكننده به شهردار آن منطقه تبديل مي شود. اين مسئله باعث مي شود مشتريان به دنبال ارتقاي وضعيت خود باشند و سعي كنند به افتخار شهردار شدن دست پيدا كنند . اين نوع پاداش جذاب باعث مي شود مشتريان متعهد به شما وابستگي خود به خدمات شما را بروز دهند و تبليغ مناسبي براي تجارت شما محسوب مي شود.

 

به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 4.83 ( 2 نتایج)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0