ایده هاایده های صنعتی و معدنی

طرح توجیهی تولید چیپس و فرآورده های سیب زمینی (فرنچ فرايز)

طرح توجیهی تولید چیپس سیب زمینی : واژه فرآورده های سوخاری سیب زمینی به طور عمده به چیپس و فرنچ فرایز (خلال سوخاری) اتلاق می شود. چیپس یک واژه آمریکایی است که به برش نازک سیب زمینی در چربی یا روغن گفته می شود، در انگلستان نام کریسپ را بر روی این فرآورده گذاشته اند.

چیپس تا رطوبت 2 درصد در روغن سرخ می شود رنگ زرد روشن با طعم و مزه مطلوب و بافت ترد دارد علاوه بر این چیپس باید کمتر از 15 درصد تاول و کمتر از 10 درصد عیوب جزئی و کمتر از 5 درصد عیوب عمده داشته باشد و میزان چربی آن نیز باید بین 32 – 40 درصد باشد.

تصویر تولید چیپس سیب زمینی

سیب زمینی نیمه سرخ شده منجمد (فرنچ فرایز)

خلال سیب زمینی نیمه سرخ شده منجمد (French Fries) به قطعاتی از سیب زمینی با اشکال متفاوت که مراحل فرآوری، نیم پز شدن، خشک شدن، نیم سرخ شدن و انجماد را پشت سر گذاشته اند، گفته می شود.

تولید چیپس سیب زمینی و سیب زمینی سرخ شده منجمد آماده طبخ یکی از فرصتهای پرسود در حیطه سرمایه گذاری های صنایع غذایی می باشد. کشور ما به لحاظ موقعیت خاص جغرافیایی، آب و هوا و اقلیم متنوع خود، استعداد بالایی در کشت و فرآوری محصول سیب زمینی دارد.

تصویر سیب زمینی نیمه سرخ شده منجمد (فرنچ فرایز)

تولید چیپس سیب زمینی و سیب زمینی سرخ شده منجمد زمینه ساز فرصت های شغلی و کارآفرینی و ارزش افزوده بالا برای کشور دارد. در حیطه محصولات آماده طبخ، این محصول از ویژگی های خاصی همچون فراوانی و قیمت مناسب سیب زمینی، مصرف فراوان و مستمر فست فودها و رستوران ها، وارد شدن این محصول در سبد خانوار و در نهایت بازارهای مناسب صادراتی به کشورهای همسایه به علت شرایط حاکم برخوردار است.

کد آیسیک

محصول تولیدی پس از اجرای طرح، تولید چیپس سیب زمینی و سیب زمینی سرخ شده منجمد می باشد. کد آیسیک ISIC مرتبط با محصول طرح در سامانه خدمات و اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت در زیر گروه ساخت محصولات غذایی و انواع آشامیدنی ها با کد 1513 قرار می گیرد و واحد سنجش آن تن می باشد.

جدول کد آیسیک محصول
کد آیسیک شرح کد واحد
15132016 چیپس سیب زمینی تن
15132021 سيب زمينی منجمد آماده طبخ (فرنچ فرايز) تن

کاربردهای محصول

سیب زمینی فرآوری شده به شکل چیپس، بیشتر به عنوان تنقلات مصرف می شود و خلال سوخاری شده بیشتر مصرف غذایی دارد البته تولید چیپس سیب زمینی به عنوان مکمل غذاهای گوشتی مصارف غذایی نیز دارد ولی عمدتا به عنوان تنقلات استفاده می شود در کشور ما طی سالهای اخیر خلال سیب زمینی به شکل منجمد یا نیمه منجمد وارد بازار شده ولی هنوز کاملا جایگاه اصلی خود را در سبد غذایی مردم پیدا نکرده است.

البته با توجه به تغییر عادات غذایی و شیوه زندگی مردم و در صورتی که کیفیت این محصول به گونه ای باشد که بتواند جایگزین سیب زمینی های سرخ شده خانگی شود، پیش بینی می شود، تولید چیپس سیب زمینی و سیب زمینی سرخ شده منجمد در صورت معرفی صحیح و تولید با کیفیت بالا در سالهای آینده با استقبال خوبی مواجه باشد.

مواد اولیه، کمکی و مصرفی

مواد اولیه در طرح تولید چیپس سیب زمینی و سیب زمینی سرخ شده منجمد شامل : سیب زمینی، نمک و روغن می باشد.

شرايط صادرات

در بخش صادرات كشور ما حضور قوی در بازارهای جهـانی نـدارد. يكـی از دلايـل ايـن امـر بـر اسـاس اطلاعات موجود در بخش كشاورزی، كيفيت پايين جنس و نژاد سيب زمينی ايرانی برای اختصاص در بخش فرآوری است. راه حل اين مشكل اصلاح نژاد و استفاده از بذرهای مناسب و پرمحصول برای ايـن امـر اسـت. علت ديگر، نبود برنامه ريزی در زمينه توليد برای صادرات است.

به اين معنی كه برای حـضور در بازارهـای جهانی بايد شبكه ای وجود داشته باشد تا محصول را از بخش توليـد مـواد اوليـه تـا فـرآوری و تبـديل بـه محصول تحت نظارت اصولی و صحيح قرار دهد و محصول را با كيفيت و استاندارد مورد تقاضـای بازارهـاي هدف توليد كند.

برنامه فروش و بازار هدف (داخلی- خارجی)

بازار هدف طرح تولید چیپس سیب زمینی و سیب زمینی سرخ شده منجمد در ابتدا تامین نیاز داخلی و سپس در صورت تولید مازاد مصرف داخلی، به کشور عراق و همسایه های غربی ایران صادر خواهد شد.

جدول برنامه تولید و فروش محصول طرح
سال 1397 1398 1399 1400
درصد استفاده از ظرفیت تولید : 70% 80% 90% 100%
چیپس سیب زمینی 420 480 540 600
سیب زمینی نیمه آماده (فرنچ فرایز) 420 480 540 600
میزان فروش : 840 960 1,080 1,200
چیپس سیب زمینی 50,400 57,600 64,800 72,000
سیب زمینی نیمه آماده (فرنچ فرایز) 21,000 24,000 27,000 30,000
فروش (میلیون ریال) :
71,400 81,600 91,800 102,000

مراحل تولید چیپس سیب زمینی و سیب زمینی سرخ شده منجمد

  1. سورتینگ و شستشو
  2. لکه گیری و پوست کنی
  3. خرد کردن
  4. شستشوی مجدد
  5. بلانچینگ
  6. رطوبت گیری
  7. سرخ کردن
  8. اضافه کردن نمک و ادویه
  9. منجمد سازی و بسته بندی

روش تولید چیپس :

برای توليد چيپس ، لازم است از سيب زمينی مرغوب استفاده شود. سيب زميني بايد درشت ، سالم ، كاملا رسيده ودارای كمترين مقدار گره وحفره در سطح آن باشد. پس ازشستشوی سيب زمينی، توسط دستگاههای سايش آن را پوست گيری می كنند. دراين روش سايش ضايعات سيب زمينی بين 1 تا 4 درصد است.

كه اين مسئله بستگی به شكل ، اندازه و عمق گره ها و همچنين مدت زمانی دارد كه سيب زمينی در انبار نگهداری شده است. پس از كندن پوست سيب زمينی ، نوبت به تهيه تراشه های نازكی از آن می رسد. بدين ترتيب كه سيب زمينی به داخل ظرف قيفی شكل بنام هاپر ريخته می شود و با عبور ازميان دستگاه مذكور، به درون ماشين برش سرازير می گردد.

در هنگام برش ، وبمنظور شسته شدن نشاسته از سطح تراشه ها، يک جريان آب دائمی بايد از روی آنها عبور نمايد.چنانچه نشاسته از سطح تراشه ها شسته نشود، باعث چسبيدن آنها بهنگام سرخ شدن خواهد گرديد. ميزان ضايعات هنگام شستشو و تهيه تراشه ها ، معمولا بين 0/5 تا 1 درصد وزن سيب زمينی خام مصرف شده است. قبل از ريختن تراشه ها به درون ظروف روغن داغ، بايد تا حد امكان آنها را خشک نمود(حداكثر رطوبت بايد بين 1/5 تا2 درصد باشد.)

عمليات رنگبری و ضد عفونی:

براي جلوگيری از تيره شدن رنگ تراشه ها، و ضدعفونی كردن آنها، بايستی تراشه ها را در هر يک ازمحلول های زير بمدت يک دقيقه يا بيشتر غوطه ور نمود:

1- محلول 0/5 درصد بی سولفات سديم
2- محلول اسيد فسفريک و نيترات سديم(جوهرليمو) و اسيد سيتريک (0/5 درصد)
3- محلول اسيد هيدرو كلريک (جوهر نمک) و اسيد فسفريک (0/5 درصد) دمای محلول ها نيز بايد بين 5 تا95 درجه سانتيگراد حفظ شود.

مرحله سرخ شدن:

در اين مرحله تراشه های سيب زمينی درظرف روغن داغ ريخته می شوند. تراشه سيب زمينی كه پس از سرخ و برشته شدن ، چيپس ناميده می شود، پس ازخروج سيب زمينی از ظرف روغن، بمنظور خروج روغن های اضافی، برروی ظرف الک مانندی پهن ميشود. در كارخانجات بزرگ، پس از خروج چيپس از درون روغن ،آنرا بر روی سينی های آلومينيومی مخصوصی پهن نموده و بوسيله نوارنقاله بداخل اتاقک خشک كن هدايت می نمايند.

مرحله نمک زنی:

پس از خروج چيپس از درون روغن، عمليات نمک زنی برروی آن انجام می شود.دستگاه نمک پاش از يک ناودان قيفی شكل، يک غلطک شياردار دردهانه تحتانی و يک تيغه قابل تنظيم درداخل آن تشكيل يافته است. تيغه قابل تنظيم ، مقدار نمكی را كه از ناودان قيفی به طرف غلطک شياردار جريان می يابد كنترل می نمايد.

غلطک مزبور ، ضمن آنكه به آرامی در زير ناودان قيفی می چرخد ، مقداری نمک را در ميان شيارهای خود حمل می كند. دراين موقع ، كفشكی كه دارای حركت دورانی معكوس نسبت به غلطک است، نمک درحال حركت را از تک تک شيارهای غلطک برمی دارد.

درازای هر يكصد كيلوگرم چيپس، بطور متوسط بين 1/5 تا 2 كيلوگرم نمک مصرف می شود. همچنين،دربعضی از كارخانه ها برای جلوگيری از فساد احتمالی دراثر آنزيم ها وباكتری ها از چاشنی هايی مانند گلوتامات منوسديم (نمک اسيد گلوتاميک) به عنوان چاشنی مخلوط نمک استفاده می كنند.

مرحله خشک كردن:

پس از خارج كردن چيپس از داخل روغن، آنرا بوسيله نقاله به داخل اتاقک خشک كن منتقل نموده ، برای مدت 3 تا 4 ساعت در دمای بين 180 تا190 درجه فارنهايت ( 65 درجه سانتيگراد) نگهداری می نمايند.كل مدت زمان لازم برای خشک كردن بين 8 تا 12 ساعت می باشد.

رطوبت چیپس تولید شده نبايد از 7 تا 8 درصد تجاوز نمايد و چيپسی كه به اين ترتيب بدست می آيد، ازلحاظ وزنی حدودا 25 درصد سيب زمينی تازه است. پس از تهيه چيپس بايد در اسرع وقت (حد اكثر تا 20 دقيقه) آن را بسته بندی نمود. در كارخانه های بزرگتر سعی می شود چيپس در فضايی از يک گاز خنثی مانند ازت بسته بندی شود.

ماشين آلات و تجهيزات و وسايل آزمايشگاهی

ردیف نام ماشين آلات و تجهيزات و وسايل آزمايشگاهی
1 دستگاه شستشوی سيب زمينی
2 دستگاه سورتينگ سيب زمينی
3 سنگ گير
4 پوست كن با سيستم مالشی
5 خلال و اسلايس كن
6 گرم كن مرحله اول با 40 درجه حرارت
7 گرم كن مرحله دوم با 80 درجه حرارت
8 خشک كن با باد گرم
9 سرخ كن سيب زمينی با تور غوطه وری و تمام استيل
10 نوار نقاله تمام استيل روغن چكان
11 بالابر مورب 3 متر با عرض 45 سانتيمتر
12 دستگاه بسته بندی
13 تابلوی فرمان

مواد اوليه و بسته بندی:

ردیف شرح
1 سیب زمینی
2 روغن نباتی
3 نمک طعام
4 اسانس
5 سلوفان با هزينه چاپ
6 كارتن

روش توليد سيب زمينی منجمد آماده طبخ (فرنچ فرايز)

سوخاری سازی خلال سيب زمينی با استفاده از تكنوژی پيشرفته ميسر گشته است. تكنولوژی توليد آن از يک كارخانه تا كارخانه ديگر ممكن است فرق كند، اما به طور كلی غذاهای حاصل از سيب زمينی شامل انواع چيپس و خلال سيب زمينی است كه فرآيند توليد شامل مراحل 1 :ـ سورتينگ و شستشو ؛ 2ـ پوستگيری ؛ 3ـ خرد كردن؛ 4ـ شستشوی مجدد ؛ 5ـ بلانچينگ ؛ 6ـ رطوبتگيری ؛ 7ـ سرخ كردن ؛ 8ـ روغنگيری ؛ 9ـ نمک پاشی و ادويه زنی ؛ 10ـ بسته بندی ميباشد و در ادامه به طور مختصر معرفی ميشوند.

1. سورتينگ و شستشو :

پس از حمل سيب زمينی به كارخانه، سيب زمينی از انبار به خط توليد منتقل می شود، انتقال معمولاً به وسيله جريان آب انجام می گيرد. پس از ورود به سالن توليد سيب زمينی ها از يک شن گير عبور می كنند تا الياف و شن ريزه ها جدا شوند. سيب زمينی را براساس اندازه قبل يا بعد از شستشو يا بعد از پوست گيری درجه بندی می كنند. اكثر اوقات سيب زمينی را در شستشو دهنده های استوانه ای شستشو می دهند. بعد از شستشو و توزين سيب زمينی پوست گيری می شود.

2. پوست گيری و لكه گيری

در اين مرحله، برای توليد خلال سيب زمينی سوخاری از پوست گيرهای شيميايی و بخاری در خط توليد استفاده می شود. پوست گيرهای ساينده به ندرت مورد استفاده قرار می گيرند چون تلفات آن زياد است. لذا معمولا از روش پوست گيری با بخار استفاده ميشود كه عملكرد آن به شرح ذيل ميباشد :

در پوستگيری با بخار سيب زمينی هايی كه خيس خورده و شسته شده اند وارد یک مخزن تحت فشار ميشوند و دوران مخزن را موجب ميشود كه ضمن خروج بخار تقطير شده از قسمت تحتانی ظرف پوست گيری سيب زمينی انجام پذيرد. فشار مخزن تحت فشار معمولاً حدود 0/9 – 0/7 مگاپاسكال و مدت زمان بخار دادن بين 80 – 50 ثانيه طول ميكشد.

كل چرخه پوستگيری از زمان پر كردن ظرف بخار دادن و خارج كردن آن از 1/5 تا 2/5 دقيقه به طول خواهد انجاميد. پوست و سيب زمينی در داخل شستشو دهنده استوانه ای قرار ميگيرند تا با آب شسته شود و سپس توسط يک نوار نقاله به مرحله خرد كردن منتقل ميشود.

3. خردكردن

پس از پوست گيری، لكه گيری، سيب زمينی داخل مخزنی جداگانه ريخته می شـود كـه داخـل آن آب وجود دارد، با اين كار از سياه شدن سيب زمينی جلوگيری می گردد. برش سيب زمينی بر روی محور طولی صورت میگيرد تا ضايعات كمتری توليد شود. بعد از اينكه سيب زمينـی در ايـن مرحلـه توسـط روشـهای مختلف مانند هيدروكاتينگ خورد شد.

لازم است تا خلال های نامطلوب (خيلي نازک، خيلی كوتاه يـا تكـه های شكسته) قبل از مرحله بلانچينگ از خلال های مطلوب جدا شوند. پس از اين مرحله سيب زمينی هـا به درجه بندی كننده ها و ويبراتور منتقل می شود . در اين قسمت خلال ها برحسب طول درجه بندی مـی شوند. خلال های يک اندازه به بلانچر منتقل می شوند.

4. شستشوی مجدد :

به منظور شستشوی نشاسته موجود بر روی ورقه ها و خلال های سيب زمينـی بـر روی يک تـسمه نقالـه سيب زمينی ها ريخته شده و از زير يک دوش رد می شوند. آب و نشاسته حاصـل از ايـن قـسمت بـه جايگـاه ديگری منتقل شده و نشاسته از آب جدا گشته و حدود 1 %نشاسته مرغوب از اين قسمت به دست می آيد.

5ـ بلانچينگ :

برای از بين بردن آنزيم هايی كه باعث تيره شدن سطح سيب زمينی ميشوند آنها را از تونلی به مدت 30 ثانيه با درجه حرارت 90 – 70 درجه سانتیگراد می گذرانند در ديواره های تونل نازل های بخـار وجـود دارد و بخار را بر روی سيب زمينی ميپاشند. بلانچ كردن قبل از سوخاری سازی به چهار علت صورت می گيرد :

بهبود رنگ محصول توليد شده
كاهش ميزان چربی مربوط به ژلاتينيزاسيون نشاسته موجود در سطوح خلال سيب زمينی
كاهش زمان سوخاری سازی
بهبود بافت محصول توليد شده

تعدادی از كارخانه های فرآوری از بلانچر بخاری استفاده می كنند، برخی ديگر بلانچر آبـی را بكـار مـی برند. زمان بلانچينگ به واريته، اندازه قطعه و كيفيت ماده خام بستگی دارد.

دمای آب حدود 85 – 60 درجـه سانتی گراد است. مواد شيميايی كه برای جلوگيری از تغيير رنگ مصرف می شوند (پيروسـولفيت سـديم) و بهبود دهنده طعم (نمک های كلسيم يا منيزيم) را می توان به آب بلانچر اضافه كرد. برای بلانچ كردن از دو نوع بلانچر ممكن است استفاده شود تا راندمان توليد بالاتر رود.

6. رطوبت گيری :

در اين مرحله رطوبت اضافي سيب زميني گرفته مي شود كه اين امر بعد از بلانچ كر دن موجب مـي شـود كه خلال ها به تر سوخاري شوند. زيرا هرچه سيب زمينـي آب كمتـري داشـته باشـد ، زمـان كمتـري بـراي سوخاري سازي صرف شده و ميزان روغن كمتري مصرف مي شود.

در اين مرحله رطوبت سطح خلال ها توسط يك الك آبگير گرفته مي شود، براي تبخير بيشتر آب، هواي گرم بر سطح آن وزانده مي شود. در كارخانه هاي فرآوري بزرگ خطوط توليد را با خشك كن هاي نقاله اي پيوسته مجهز مي كننـد ، در اين خشك كن خلال ها قبل از سوخاري سازي خشك مي شوند .

7. سرخ كردن :

در اين مرحله توسط دستگاه اتوماتيك روغن بر روي سيب زمينيها پاشيده مي شود اين روغن محاسـبه شده است و به همين دليل روغن يكبار مصرف ميشود و نيازي به روغنگيري نيز نميباشد.

8. روغن گيری و سرمايش :

سيب زميني سوخاري پس از خروج از سوخاري كن بر روي يك نوار تسمه اي يا چربي گير ريختـه مـي شود. در جديدترين روش فرآوري محصول با اسپري آب داغ شسته مي شود. روغن در سطح آب شناور شده و به يك مخزن ثانوي منتقل مي شود . در آن مخزن براي مدت 20 سـاعت مـی مانـد، در ايـن مـدت آب و چربي به طور كامل از يكديگر تفكيك مي شوند.

بنابراين چربي را مجدداً مي توان مورد اسـتفاده قـرار داده پس از چربي زدايي خلال ها روي يك نوار توري دار به بخش سرمايش منت قل مي گردد. در حين انتقال بـه وسيله هواي سرد در مدت حدود 20 دقيقه خلال ها سرد مي شوند. زمان سـرمايش از طريـق سـرعت نـوار تنظيم مي شود، سرمايش عامل مهمي است، در اين مرحله بافت خلال ها بهبود يافتـه و در مـصرف انـرژي منجمد كردن صرفه جويي مي شود.

پس از سرد كردن خلال سيب زميني به كمك دست سورت مي شود و سيب زميني هاي سياه جدا مي شود . در برخي از كارخانه ها پس از سوخاري سازي از مايكرويو براي خشك سازي جزيي اسـتفاده مـي شـود . اين فرآيند براي فرآوري سيب زميني هايي مناسب است كه قند احيـا كننـده دارنـد. خـلال سـيب زمينـي سوخاري شده قبل از انجماد در يك استوانه دوار ويژه منجمد مي گردد.

9. اضافه كردن نمک و ادويه :

در اين قـسمت نمـك و ادويـه تعيـين شـده توسـط مـسئول كارخانـه بـه صـورت نمـك پـاش بـر روي سيب زمينی هايیی كه از زير دستگاه عبور ميكنند ريخته میشود.

10. منجمدسازی و بسته بندی

خلال قبل از بسته بندي يا پس از اينكه داخل كارتن قرار گرفت (اين روش كمتر به كار مي رود) منجمد مي شود، قطعات بر روي يك فريزر نواري پيوسته در يك تونل انجمادي سيال منجمد مـي شـوند. در روش فلوئيدي حداقل شكستگي و عيوب به وجود آمده و خرده ريزه ها حذف مي شـود. مـدت منجمـد سـازي و روش فلوئيدي حدود 12 دقيقه به طول مي انجامد، دماي انجماد 20- درجه سانتی گراد است.

بسته بندي عامل مهمي در حفظ كيفيت خلال منجمد است . معمولاً براي انجماد خـلال از كيـسه هـاي پلي اتيلن و پلي پروپيلن استفاده مي شود. مزيت اين بسته ها به ترتيب شامل هزينه كم، بازده زياد، قابليت دوخت پذيري حرارتي، ضد آب بودن و بو و طعم را از خود عبور نمي دهند.

تعيين نقاط قوت و ضعف

مهم ترين قسمت تولید چیپس سيب زمينی مرحله سرخ كردن است كه پخت نهايی بر روی سيب زمينی ها انجام مي شود. سرخ كردن به دو صورت انجام می شود

1. سنتی
2. مدرن

در سيستم سنتي كه در كارخانجات قديمي و اكثر كارخانجات ايران انجام مي شود معايب زيادي وجود دارد از جمله؛ 1ـ روغن مورد استفاده از آغاز شيفت كاري حرارت مي بيند تا پايان شيفت اين موضوع باعث مي شود كه روغن مورد استفاده در اثر حرارت و مجاورت با اكسيژن، اكسيد شده و مواد نامطلوبي از قبيل آلدهيد اپي هيدرين در آن به وجود مي آيد كه يك ماده سمي است و براي سلامتي مضر است.

ديگر اينكه روغن به علت حرارت زياد و مداوم پليمريزه شده توليد انواع مشتقات گليسيرينه مي نمايد كه اين مواد نيز سمي بوده و براي سلامتي مصرف كننده مضر است 2 .ـ مصرف روغن در اين روش بسيار زياد بوده و به حلال ها بيش از حد لازم روغن مي چسبد كه ديگر نمي توان آن روغن را جدا نمود در نتيجه ضايعات روغن زياد شده و كيفيت محصول نيز پايين مي آيد.

در روش مدرن مشكلات روش سنتي مد نظر قرار گرفته و اقدام به رفع آن نموده اند. در روش مدرن سيب زميني هاي ورقه شده روي يك نوار نقاله قرار گرفته و وارد تونل مي شوند دماي اين تونل بالا بوده و از بالا روغن بسيار داغ بر روي سيب زميني اسپري مي شود. مقدار روغن اسپري شده محاسبه شده ديگر لزومي به گرفتن روغن اضافي وجود ندارد.

در ضمن روغن مصرفي فقط يك بار داغ شده و مورد استفاده قرار مي گيرد و توليد مواد نامطلوب در روغن صورت نمي گيرد. اين روش نسبت به روش سنتي داراي مزاياي بيشتري است چرا كه اولاً محصول به طور يكنواخت سرخ مي شود دوم اينكه از مصرف بيش از اندازه روغن جلوگيري مي شود.

همچنين از توليد مواد سمي و بدبو و بد طعم در روغن جلوگيري مي شود. از ديگر مزاياي استفاده از اين روش توليد بيشتر با سرعت بالاتر مي باشد و سيستم به صورت مداوم بوده و هيچ گونه تجمع مواد در ابتدا و انتهاي اين مرحله نداريم.

تنها اشكال اين روش قيمت گران دستگاه مورد نظر مي باشد كه با توجه به سرعت و حجم بالاي توليد اين دستگاه مي تواند جوابگوي هزينه بالاي آن باشد. همچنين يكي از مشكلات اساسي و نقاط ضعف اساسي در اين صنعت مسئله بسته بندي است.

جهت سفارش طرح توجیهی احداث واحد تولید چیپس و سیب زمینی نیمه آماده (فرنچ فرایز) با شماره: 09056370500 تماس بگیرید.

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها کاملا استاندارد و ضمانت اصلاح تا مرحله اخذ وام با 22 سال سابقه کار در تهیه و تدوین طرح.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
0