استراتژی و رشد

شبکه های اجتماعی و نکاتی مهم در بازاریابی از طریق آن ها

شبکه های اجتماعی از قبیل فيس بوك (به انگلیسی: Facebook) ، اینستاگرام ، گوگل پلاس (به انگلیسی: + Google) و توئيتر (به انگلیسی: Twitter) براي شما امكان ارتباطات مختلفي را فراهم مي كنند، اما در عين حال اگر از آن ها به درستي استفاده نشود خيلي راحت مي توانند تبديل به پلت فرمي خطرناك براي لطمه و از بين رفتن شهرت شما نيز بشوند .

براي اجتناب از چنين وضعيتي در بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی لحاظ کردن موارد زير مي تواند يك راهنما و كمك كننده به حساب آيد :

پرهیز از نوشته هاي خسته كننده

در شبکه های اجتماعی يك پست خسته كننده را مي شود هر پستي تعريف كرد كه شخصيت و ديدگاه شما در آن وجود ندارد . ارائة يك ديدگاه تازه بر روي يك موضوع قديمي يا موضعي متفاوت با ديگران چيزهايي هستند كه جلب توجه مي كنند. بايد از خودتان بپرسيد كه چطور مي توانيد شخصيت يا حس طبيعي تان را در هر پست ارائه كنيد . دقيقاً همان چيزي كه مي تواند جوهرة هر برندي از جمله برند شخصي شما باشد، آخرين چيزي كه حاضريد آن را ببخشيد.

تصویر شبکه های اجتماعی

توهين نکردن به ديگران

شبکه هاي اجتماعی جايي نيست كه بخواهيد مشكلاتتان را بر سر ديگران بريزيد. تفاوتي بين توهين به اشخاص در فضاي عمومي يا بلندكردن صدايتان بر سر كارمند يك فروشگاه نيست . بله شما به اين شكل هم مي توانيد توجه مردم را جلب كنيد، اما اين توجه با آن توجهي كه شما لازم داريد خيلي فرق ميكند.

متأسفانه، هر چه شما در شبکه های اجتماعی بيشتر صعود كنيد مردم بيشتر دوست دارند به شما سنگ بزنند . اما به هيچ وجه سعي نكنيد به طور علني تلافي كنيد. خيلي ساده كامنت هاي ناراحت كننده را پاك كنيد، شخص مزاحم را بلاك كرده و بعد تصميم بگيريد كه آيا مي خواهيد مسئله به صورت خصوصي دنبال شود يا ترجيح مي دهيد از آن بگذريد.

كوتاهي نکردن در تشويق و پشتيباني از ديگران 

شما براي به وجود آوردن و توسعة شبكه اجتماعی توانمند نياز داريد تا به عنوان شخصي شهرت پيدا كنيد كه به ارتقاي ديگران كمك مي كند . نه اين كه فقط اعتبارتان را در جايي صرف كنيد كه لازم است يا مجبوريد خرج كنيد . در واقع ارتباطات تضمين كنندة موفقيت شما هستند و اين توانايي را به شما مي دهند كه براي تشويق و ارتقاي ديگران از آن ها استفاده كنيد.

 پاسخ دادن به كامنت ها

پاسخ ندادن به كامنت ها در وب نوشت يا ديگر شبکه های اجتماعی تفاوتي با اين ندارد كه شما يك بحث را با كسي شروع كنيد و بعد پاسخ او را ناديده بگيريد . درست است كه به طور فعال مانيتور كردن كامنت ها و پرسش ها بر روي هر پست مي تواند زمان زيادي را به خودش اختصاص دهد . اما حتي پاسخ به يك كامنت در هر پست هم مي تواند بيان كنندة توجه و تعهد شما باشد.

پرهیز از تگ شدن بر روي عكس هاي مسئله دار

عكس ها مي توانند به دردسري بزرگ براي شما در شبکه های اجتماعی تبديل شوند، كافيست در مورد انتخاب و انتشار عكس ها دقت كافي نداشته باشيد . همان قدر كه يك عكس مي تواند باعث تفريح و شوخي بشود، به همان اندازه هم ممكن است شهرت شما را نزد خانواده، دوستان و همكاران يا در ارتباطات شغلي تان به خطر بيندازد. بنابراين در مورد انتشار هر عكس سعي كنيد دو بار فكر كنيد، چه وقتي مي خواهيد دوستي را در عكسي تگ كنيد چه زماني كه مي خواهيد عكسي از خودتان منتشر كنيد . به خصوص اگر شما فردي صاحب كسب وكار هستيد بايد همواره در مورد اين كه چگونه نزد عموم به نظر مي رسيد مراقب باشيد. پس بهتر است هر عكس مشكوكي را كه ممكن است به شهرت شما لطمه بزند پاك كنيد يا تگ آن را از روي خودتان برداريد.

رصد شدن توسط رقیبان در شبکه های اجتماعی

فراموش نكنيد كه شبكه هاي اجتماعي همان طور كه محل مانور شركت و سازمان شماست ، محل حضور گسترده رقباي شما نيز هست . به اين شكل بهترين زمينه براي آگاهي نسبت به عملكرد و استراتژي آن ها از مطالعه و حتي تعامل با صفحات آن ها در شبکه هاي اجتماعي حاصل مي شود. البته مطلع باشيد كه شما نيز مي توانيد براي يك شركت و سازمان ديگر، نقش سازمان رصدشونده را نيز بازي كنيد .

ایده پیشنهادی : شبکه های اجتماعی و نقش آن در رونق دنیای کسب وکار

به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0