ایده هاایده های دام , طیور , آبزیان

پرورش گوسفند سانن یک ایده سودآور + طرح توجیهی سال 99

زادگاه گوسفند سانن، روستای سانن در کشور سوئیس می باشد. آنها بزرگترین در میان تمام نژادهای بز شیرده در جهان می باشد. آنها مانند بزهای آلپاین و جمیوناپری (نژاد بز شیری از شبه قاره هند) بیشتر در محصولات تجاری شیری مطرح می باشند. یک بزغاله ماده سانن روزانه ۳.8 لیتر شیر تولید می کند. امروزه، پرورش این بز بیشتر از سایر نژاد های شیری در جهان مطرح می باشد. در ایالات متحده، این نژاد یکی از بهترین و ارجح ترین نژاد بز شیری محسوب می شود.

به طور عمده از لحاظ ثبات تولید مقادیر زیاد شیر در طول دوره شیر دهی و قدرت بدنی بالا (بنیه قوی) و نگهداری آسان و توانایی تحمل تغییرات محیطی، این نژاد را از سایر نژادها متمایز می کند. اصلی ترین مزیت بزغاله سانن این است که نگهداری و مدیریت آنها بسیار آسان است. به طوری که یک کودک می تواند از یک گله کوچک سانن نگهداری کند و اینکه آنها به میزان زیادی شیر تولید می کنند. در زیر مشخصات، تغذیه، تولید مثل، محل نگهداری و مراقبت از این گوسفند توضیح داده شده .

مشخصات گوسفند سانن

 • اکثر بزهای سانن سفید هستند. اما گاهی اوقات قهوه ای کم رنگ نیز در بین آنها دیده می شود.
 • بر روی بینی، گوش ها و پستان آنها ممکن است تعدادی نقطه سیاه وجود داشته باشد.
 • گوش های آنها مستقیم رو به بالا می باشد.
 • به طور کلی آنها شاخ ندارند.
 • سایز پاهایشان کوچک می باشد.
 • پستان های آنها بزرگ می باشد.
 • گردن آنها دراز است.
 • کل اعضای بدن آنها با موهای ریز پوشیده شده است.
 • از بین تمام نژادهای بز شیری بیشترین میزان تولید شیر را دارد.
 • آنها می توانند خودشان را با شرایط آب و هوایی هر منطقه از جهان مطابقت دهند.
 • بزهای سانن دوست دارند در سایه بمانند و نمی توانند نور آفتاب شدید را تحمل کنند.
 • یک بزغاله سانن نر بالغ حدود ۸۰ الی ۹۰ کیلوگرم و یک گوسفند سانن ماده بالغ ۶۰ الی ۷۰ کیلوگرم وزن دارند.
 • بطور متوسط یک سانن ماده روزانه حدودا ۳٫۸ لیتر شیر تولید می کند.
 • شیر آنها تقریبا شامل ۳٫۵ درصد چربی می باشد، و این شیر برای تهیه انواع لبنیات یا محصولات شیری لبنی بسیار مناسب است.

پیشنهاد می شود مطلب : طرح توجیهی احداث مجتمع صنایع غذایی را دیدن نمایید

 

مشخصات سانن

تغذیه
از آنجایی که گوسفند سانن شیر زیادی تولید می کند بنابراین به مقدار زیادی پروتئین و انرژی نیاز دارد و تغذیه آن باید به طور منظم انجام شود، همیشه همراه با غذای تازه و خوب، بطور منظم آب تازه و سالم برایش فراهم کنید.

تولید مثل
گوسفند سانن سانن معمولا هر سال تولید مثل می کند و در هر دوره یک یا یک جفت بزغاله تولید می کند. لازم است از ماده های آبستن بسیار مراقبت شود.

محل نگهداری گوسفند سانن
محل پرورش بز بسیار حیاتی و مهم است. زیرا آنها عاشق ماندن در سایه هستند و نور آفتاب شدید را نمی توانند تحمل کنند. همچنین یک مکان مناسب از آنها در مقابل انواع شرایط نامطلوب و انواع بیماری ها محافظت می کند.

طریقه نگهداری گوسفند سانن

پرورش گوسفند سانن بسیار آسان است. آنها نیاز به مراقبت مخصوص و اضافی ندارند. شما می توانید آنها را با حیوانات دیگر خود پرورش دهید. حتی یک کودک هم می تواند آنها را پرورش دهد و از آنها به آسانی مراقبت کند. اما مراقبت اضافی و مدیریت آنها، سلامتی و تولید آنها را افزایش می دهد.

 • همیشه غذای تازه با کیفیت خوب به بزهای خود بدهید که از مواد غذایی با ارزش و غنی شده با عناصر ضروری غذا، تهیه شده باشد.
 • عمل شیر دوشی از بزها باید روزی دو بار انجام شود.
 • سعی کنید اطراف مزرعه خود حصار بکشید و همیشه بزها را داخل مزرعه نگهداری کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که هوای تازه و نور داخل محل نگهداری آنها تامین می شود.
 • محل نگهداری و تجهیزات مورد استفاده بزها را به طور منظم تمیز کنید.
 • همیشه محل نگهداری را خشک نگهدارید.
 • بزهای نر را از بزهای ماده جدا نگهدارید.
 • از بزهای نر بالغ، ماده های باردار و بزغاله ها بسیار مراقبت کنید.
 • برای بزها آب تازه کافی و تمیز مهیا کنید.
 • در صورت نیاز بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید.

تصویر محل پرورش گوسفند سانن

مقایسه بز سانن و بز معمولی

صفات شیر واریبزهای ساننبزهای معمولی
میانگین تعداد روزهای شیردهی306120 تا 180
مقدار شیر در هر دوره (لیتر)94680 تا 150
درصد پروتئین شیر3.183.3 تا 3.6
درصد چربی شیر3.583.8 تا 4.5

نحوه ایجاد یک گله بز شیری

برای تشکیل و ایجاد یک گله بز شیری اصلاح شده به دو روش می توان اقدام کرد: در روش اول می توان تمام بزهای نر و ماده مورد نیاز گله را از نژاد خالص سانن یا آلپاین و از مراکز توزیع و فروش این نژادها در داخل یا خارج از کشور تهیه کرد. روش دوم برای ایجاد یک گله بزغاله شیری آن است که یک یا چند راس بزغاله نر خالص از نژاد سانن یا آلپاین را از مراکز معتبر خریداری و سپس از آن ها برای آمیخته گری با بزهای بومی یک منطقه برای چند نسل استفاده نمود. در ادامه توضیح هر یک از روش های فوق و ذکر مزایا و معایب هر یک ارائه می شود.

پیشنهاد می شود مطلب : طرح تولید قایق های فایبرگلاس را دیدن نمایید

روش اول: ایجاد گله بز شیری از طریق خرید بزهای خالص

در این روش بزهای نر و ماده برای ایجاد گله فقط از یک نژاد خالص بز(سانن یا آلپاین) خریداری می شود. دامدارانی که این روش را انتخاب می کنند گله اولیه را باید همیشه به صورت یک دست نگهداری نموده و از ورود بزهای نر یا ماده سایر نژادها به گله بایستی جلوگیری کنند. در پرورش گله خالص بزغاله مواردی همچون برنامه ریزی علمی و اجرای مدیریت دقیق، تأمین جایگاه مناسب، تهیه شناسنامه برای دام ها، یادداشت برداری و ثبت رکوردهای بدست آمده و استفاده از رکوردها در انتخاب دقیق بزغاله های نر و ماده و بزهای مولد، رعایت جفتگیری کنترل شده بزها و استفاده از تغذیه مناسب باید مد نظر دامداران قرار گیرد.

مزایای این روش:

 • در این روش از همان ابتدا بزهای نر و ماده تولید شده خالص بوده و تمام خصوصیات و صفات مطلوب شیرواری را دارا هستند و تولید شیر گله در سطح ظرفیت نژادی بزهای سانن یا آلپاین خواهد بود.
 • در این روش بزهای نر مازاد تولید شده در گله به عنوان بز مولد از همان سال اول به عنوان نر خالص قابل فروش خواهد بود. با توجه به ارزش اقتصادی بالای دام های خالص این موضوع باعث بازگشت سریع سرمایه گذاری اولیه به دامدار می شود.
 • همچنین در روش پرورش گله خالص، زمان رسیدن به حداکثر ظرفیت نژادی بزها نسبت به روش آمیخته گری بسیار کوتاه تر است.

تصویر بز سانن

معایب این روش:

 • از نکات قابل توجه در روش پرورش خالص آن است که خرید بزهای نر و ماده خالص از نژاد سانن یا آلپاین نیاز به سرمایه اولیه فراوانی دارد.
 • همچنین با توجه به خصوصیات نژادی بزهای سانن و آلپاین، اتخاذ این روش پرورش نیازمند تأمین جایگاه مناسب و مراقبت های بیشتری است که همه این موارد هزینه ها و سرمایه گذاری اولیه مورد نیاز را افزایش می دهد.
 • پرورش خالص بزها احتمال بروز برخی نارسایی های ناشی از افزایش هم خونی در گله را افزایش می دهد که برای حل آن بهتر است دامداران پس از چند سال با خرید بز نر جدید از گله های سانن یا آلپاین از افزایش همخونی در گله جلوگیری کنند.

روش دوم: ایجاد گله بز شیری از طریق آمیخته گری

از این روش در بیشتر کشورهای جهان استفاده می شود. در این روش بزهای ماده مورد استفاده همان بزهای بومی منطقه پرورش هستند؛ اما بزهای نر از بین بزهای خالص نژاد سانن یا آلپاین انتخاب می شوند. دامدارانی که سرمایه اولیه چندانی برای خرید یک گله خالص بطور یک جا ندارند، برای تشکیل گله بزغاله شیری ناگزیر به استفاده از این روش هستند.

 

مراحل لازم برای ایجاد گله بز شیری در روش آمیخته گری به قرار ذیل است:

 1. در مرحله اول یک یا چند بز نر خالص از نژاد سانن یا آلپاین(به تشخیص و سلیقه دامدار) از گله های شناخته شده و مطمئن خریداری و به گله مورد نظر منتقل می شود.
 2. بزهای ماده مورد استفاده شامل همان بزهای بومی منطقه مورد نظر خواهند بود که غالباً ظرفیت تولید شیر کم یا متوسطی دارند، اما باید سالم و بارور باشند.
 3. پس از انتقال بزهای نر به گله بومی، تمام بزهای نر بومی از گله خارج شده و فقط به بزهای نر سانن یا آلپاین اجازه جفت گیری با بزهای ماده داده می شود.
 4. بر این اساس اولین بزغاله های متولد شده از این روش، 50 درصد ژن های نژاد سانن یا آلپاین و 50 درصد ژن های بزهای بومی را خواهند داشت و در اصطلاح به آن ها بزغاله های دورگ 50 درصد می گویند.
 5. در این روش برای سرعت بخشیدن به فرآیند اصلاح نژاد گله باید بزغاله های نر متولد شده به هر ترتیب از گله حذف شده و فقط بزغاله های ماده به عنوان جایگزین در گله نگهداری شوند.
 6. پس از رسیدن به سن بلوغ جنسی، بزغاله های ماده دورگ مجددا با بزهای نر خالص نژاد سانن یا آلپاین آمیزش می یابند. در این صورت در نسل دوم بزغاله هایی از آن ها متولد می شوند که دارای 75 درصد ژن های سانن یا آلپاین و 25 درصد ژن های بزهای بومی دارا هستند.
 7. به همین ترتیب و با تکرار این فرآیند رفته رفته گله بومی بعد از چند سال تبدیل به گله خالص سانن یا آلپاین شده و همه بزهای نر و ماده موجود در گله خالص خواهند شد.

طبیعتاً با افزایش درصد خلوص نژادی بزها در سال های متوالی، ظرفیت ژنتیکی تولید شیر بزهای ماده نیز افزایش یافته و انتظار آن است که با پایان فرآیند خالص سازی بزغاله ها، تولید شیر آن ها به حداکثر ظرفیت نژاد سانن یا آلپاین برسد. نتایج مطالعات متعدد نشان داده است که استفاده از روش اخیر (استفاده از پایه مادری بومی و دورگ گیری با بزغاله نر خالص) برای ایجاد گله بز شیری می تواند مزایایی در بر داشته باشد، از جمله؛ ایجاد عادت پذیری بالا، افزایش قناعت و قدرت تعادل و توانایی راهپیمایی در کوچ های طولانی، کاهش هزینه های اولیه و کمک به توسعه تدریجی دامداری ها به سمت افزایش سطح مکانیزاسیون را در پی خواهد داشت. تنها نقطه ضعف این سیستم زمان بر بودن فرآیند اصلاح نژاد است که باید از همان ابتدا مد نظر دامداران محترم قرار گیرد که گاهی بین 6 تا 10 سال طول می کشد.

جهت سفارش طرح توجیهی پرورش گوسفند سانن با ظرفیت مدنظر با شماره: 09056370500 تماس بگیرید.

لطفا به این مطلب لطفا امتیاز دهید:

User Rating: 5 ( 2 votes)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 6 =

دکمه بازگشت به بالا
0
بستن
بستن