ایده هاایده های دام , طیور , آبزیان

آموزش طرح پرورش و تکثیر کرم میل ورم ایده ای سودآور

کرم میل ورم جهت تغذیه آبزیان، ماهیان زینتی، پرندگان و انواع خزندگان در سراسر دنیا بسیار رایج بوده و حتی در مرغداری ها و مراکز پرورش پرندگان زینتی بعنوان یک وعده ی غذایی به مولدین داده می شود. بدلیل رغبت و شوق بسیار زیاد پرندگان می توان از این کرم ها بطور متوالی استفاده کرد. همچنین بلطف پروتئین بسیار بالای این کرم در رشد حیوانات خانگی نقش بسزایی داشته و موجب شادابی آنها می گردد.

پرورش کرمهای خوراکی (میل ورم – Mealworm) یکی از ساده ترین، ارزان ترین و کارآمدترین روش ها برای تولید پروتئین برای شما یا حیواناتتان هستند. میل ورم ها کرم نیستند بلکه لارو نوعی سوسک بنام سوسک تاریکی (darkling beetle) هستند (به آن ها کرم آرد هم گفته می شود) که فاقد هر گونه انگل و بیماری می باشند و یکی از بهترین مکمل های غذایی بصورت زنده و خشک شده هستند. میلورم ها یکی از مهمترین و با کیفیت ترین حشره برای تغذیه جانوران محسوب می شود. کرم های خوراکی از لحاظ تاریخی در بسیاری از کشورهای آسیایی، به ویژه در آسیای جنوب شرقی برای مصرف خوراکی انسان ها پرورش داده شده اند.

پرورش میل ورم ها

امروزه در سراسر دنیا کشاورزان و پرورش دهندگان جهت ارائه محصولی سالم و ارگانیک رقابت کرده و تلاش می کنند تا جامعه ای بدون سرطان داشته باشند.یکی از بهترین غذاهای ارگانیک جهت پرورش مرغهای گوشتی و تخمی کرم میل ورم بوده و در سراسر دنیا در مرغداری ها بسیار رایج و مرسوم است. بدین ترتیب تخم مرغ و گوشتی سالم به دست مصرف کننده خواهد رسید.

یکی دیگر از مزایای انتخاب این کرم بعنوان غذای اصلی در مرغداری ها وجود کلسیم و دیگر مواد معدنی فراوان در کرم میل ورم است. این کرم ها در سبوس گندم و جو پرورش داده می شوند که بدونه انگل باکتری و بیماری هستند. پرورش آنها دردسر زیادی ندارد و غذای بسیار اندکی هم می خواهد و به راحتی و با سرعت زیاد تولید مثل خود را انجام می دهد. اما تنها چیزی که شما برای آن باید فراهم کنید محیط مناسب است.

نکته: روزانه کلنی و همچنین دمای نگهداری میل ورم خود را چک کنید و منبع ویتامینی و رطوبتی تازه در اختیارشان قرار دهید.

ظروف نگهداری کرم میل ورم

 1. شما باید از ظروف کم عمق با دیوارهای صاف از شیشه یا پلاستیک استفاده کنید تا کرم ها و سوسک ها سر بخورند و نتوانند از ظرف بیرون بیایند.
 2. ظروف نگهداری باید عمق 15 سانت یا بیشتر داشته باشند.
 3. وجود درب سوراخ دار برای تهویه ضروری می باشد از ظروف چوبی استفاده نکنید زیرا شاید کرم ها  ظرف را به عنوان غذا مصرف می کنند.
 4. هر ظرفی که در دسترس هست قابل استفاده هست. مانند انواع تشت های پلاستیکی
 5. شما می توانید بستر را از مخلوط  دانه های سبوس، دانه های ذرت و غلات تهیه کنید.

تغذیه کرم میل ورم

میل ورم ها احتیاج به یک مواد غذایی مغذی مثل سبوس گندم، جو پرک شده، سویا و… دارند و انتخاب یک مواد غذایی مغذی تاثیر مثبتی بر ارزش غذایی آنها خواهد گذاشت. البته شما می توانید فقط از سبوس گندم برای تغذیه کرم میل ورم استفاده کنید ولی مخلوط سبوس گندم و جو پرک شده (که خود دارای پروتئین، کربوهیدرات، فیبر، انواع مواد معدنی و … می باشند) یک بستر مقوی­تری برای تغذیه ایجاد کرده و ارزش غذایی را برای این کرم­ها چندین برابر خواهد کرد. اگر شما از جو پرک شده و سویا برای تغذیه کرمها استفاده می کنید حتما جو پرک و سویا را میکسر زده و پودر کنید تا میل ورمها راحت تر از آن ها تغذیه کنند.

شرایط محل زندگی کرم میل ورم

 1. درجه حرارت محل پرورش آنها باید ثابت باشد همچنین این منطقه باید تمیز و بدون مواد شیمیایی باشد.
 2. این کرم های خوراکی در دمای ثابت 70 تا 75 درجه فارنهایت (21 تا 24 درجه سانتی گراد) بهتر رشد می کنند. کرم ها را نباید بیش از حد خنک نگه داشت.
 3. شما می توانید یک بخاری را برای استفاده در نزدیکی ظروف بگذارید تا دما را برای کرم ها خود پایدار نگه دارید.
 4. منبع رطوبتی برای این کرم ها حتما باید توسط سبزیجات و میوه ­جات تامین شود. از اسپری کردن با آب بر روی بستر میل ورم خودداری کنید.

تمیز کردن بستر میل ورم ها

میل ورم ها بعد از دو تا سه روز، از بستر بطور کامل تغذیه کرده و فقط فضولات آن ها باقی می ماند که این فضولات سریعا باید از کرم ها جدا شده و ظروف مربوطه شستشو داده شده و توسط یک دستمال کاملا خشک شده و مجدداً مراحل بالا تکرار شود.

پرورش حشرات نسبت به پرورش دام

• نخست آنکه این جانوران برای رشد و تولید مثل به مواد غذایی زیادی نیاز ندارند (حجم غذای گاو را با کرم مقایسه کنید).
• دوم اینکه برای رشد و پرورش کرم میل ورم فضای زیادی لازم نیست. (محل زندگی و فضای اشغال شده توسط یک گوسفند و موریانه تا چه حد قابل مقایسه هستند؟)
• سرعت تخم ریزی و رشد حشرات به هیچ عنوان با زاد و ولد پستانداران و پرندگان تأمین کننده غذای انسان قابل مقایسه نیست (رشد یک بره را با تعداد تخم‌ها و سرعت رشد در سوسک مقایسه کنید).
• این گروه از جانوران به تعداد فراوان و گونه‌های مختلف در دسترس بشر هستند.
• با کمال تعجب عده‌ای معتقدند بسیار بسیار خوشمزه‌تر از گوشت حیواناتی چون مرغ، ماهی، گوساله و گوسفند است.

ارزش غذایی میل ورم خشک شده:

 • پروتین: 53%
 • چربی: 28%
 • فیبر: 6%
 • آب: 5%

موارد مصرفی

کرم میل ورم برای مصرف غذای پرندگان:

غذای کاملاً طبیعی و مقوی با پروتئین بسیار بالا برای پرورش و رشد انواع قناری، بلوبردها، سهره‌ها، بلبل هزار دستان، سینه سرخ‌ها، سارها، توکاها، الیکایی‌ها، صعوه جنگلی، توکای سیاه، چرخ ریسکها، دارکوب‌ها، شانه بسر، جغد، کوکو، بلبل خرما، شاهین، دلیجه، زردپره، زنبور خوار گلوخرمایی، آبچلیک، خروس کولی، چرخ رسیک بزرک، کمرکلی، گنجشک، دم جنبانک، چکاوک، چکچک، سنگ چشم، طرقه، کبک، سهره آواز خوان، سهره قناری، انواع گونه از سهره، انواع گونه از قناری، انواع گونه فنچ، بلبل خالدار، جوجه‌ها، بوقلمون، مرغ شاخدار، قرقاول بزرگ، بلدرچین، اردک خانگی، مرغ خانگی، پرندگان کوچک مثل فنچ‌ها.

برای مصرف غذای طیور:

امروزه بسیاری از پرورش دهندگان طیور از این کرم‌ها برای کیفیت و شادابی طیور خود استفاده می‌کنند. از آنجایی که این کرم‌ها خود از سبوس، جو، سویا، تغذیه می‌نمایند بهترین مکمل غذایی برای پرورش مرغ، بوقلمون، بلدرچین و … می‌باشند که نتیجه آن رشد پرنده و تولید گوشت کاملاً طبیعی و باکیفیت می‌باشد.

برای مصرف غذای انواع ماهی‌ها:

کرم میل ورم غذای فوق العاده پرانرژی و با پروتئین باکیفیت برای پرورش ماهی‌های گرم سیری و سرد سیری و همچنین ماهی‌های آکواریومی و گوشت خوار محسوب می‌شود. از جمله (قزل آلا، اسکار، فرانتوزا، سیچلاید، انواع گونه از سیچلاید، فلاور، فلاور هورن، کوی، آروانا، پیرانا، دسیکس، پنکوسی، چاقو ماهی، دالر، فیل ماهی، کوپی، کت فیش، باراکودا، فایتر و …)

برای مصرف طعمه برای ماهیگیران و صیادان:

میلورم ها مهم‌ترین طعمه برای نشیمنگاه پرندگان، ماهی قزل آلا، کپور، کفال، آرنج، سفید، ماهیان گرم سیری و سردسیری محسوب می‌شوند. کرم میل ورم بهترین غذا برای انواع لاک پشت‌ها (لاکپشت های آبزی از تمام گونه‌ها)، خزنده‌ها، انواع انول ها، اژده های ریش دار، آفتاب پرست ها، جکوها، قورباغه‌ها، وزغ‌ها، سمندرها، نیوت ها و … همچنین غذای محبوب انوع پستانداران کوچک مثل موش‌ها، موش کور، موش صحرایی، مارموست ها، خفاش‌ها، رت ها، پستانداران حشره خوار و جنبنده خوار است . این کرم غذایی برای عقرب‌ها و مانتیس ها، صد پاها، عنکبوت‌ها و … هم هست.

بازار فروش کرم میل ورم

عرضه در قالب غذای کامل

به دلیل بالا بودن ارزش غذایی میل ورم،یکی از روش های عرضه آن این است که این محصول را با پودر های خنثی و یا ارزان قیمت مخلوط کرده تا کیفیت متعادل پیدا کنید و ارزش کلی محصول بالا تر برود. برای مثال می توان این کرم ها را با آرد گندم و یا جو با نسبت 30 درصد از این کرم و 70 درصد آرد و یا مواد مشابه مخلوط کرد و محصول نهایی که خمیری شکل است را به قطعات ریز تبدیل کرد و پس از خشک شدن به مصرف غذای انواع ماهی و یا طیور رساند.

عرضه مستقیم

روش دیگر و کم هزینه تر عرضه کرم میل ورم این است که آن را به همان صورت کرم عرضه کنید. پرنده فروشی ها و آکواریوم فروشی ها و فروشندگان ماهی های زینتی می توانند در شکل بزرگتر خواهان آنها باشند و دارندگان پرندگان خانگی و ماهی های زینتی نیز بازار کوچکتر اما بسیار فراوانتر هستند و شما می توانید با بازاریابی میدانی بسیار ساده مقدار عظیمی از کرم را با قیمت بسیار بالاتری به فروش برسانید.

عرضه فرآورده های محصول مانند پودر آن

به دلیل خوراکی بودن این پودر و تقریبا ارگانیک بودن آن ،پودر میل ورم نیز خوراکی خواهد بود و تقریبا ارزشی برابر با پودرهای بدن سازی دارند.

استفاده از محصول توسط خودمان

اگر بنا به هر دلیلی شما نتوانستید محصولتان را بفروشید، از محصول خود برای تولید محصول دیگر که توانایی فروش آن را دارید استفاده کنید. کرم میل ورم به دلیل اینکه خود یه محصول پایه است و تقریبا در تمام شغل های پرورش دام و طیور و شیلات کاربرد دارد، شما می توانید با راه اندازی کارهایی چون پرورش طیور (مرغ،شتر مرغ؛ بلدرچین، کبک و…) یا شیلات (ماهی سردآبی مانند غزل آلا تا ماهی های گرم آبی مانند کپور ) یا در فرایند تولید محصولات دامی از آنها استفاده کنید. و بدین صورت خودتان مشتری محصول خودتان خواهید شد و محصولی را که توانایی فروش آن را دارید تولید کرده اید.

نگهداری از میل ورم های خشک شده

 • دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.
 • برای استفاده طولانی مدت از میل ورم خشک شده، آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.
 • درون یخچال قرار ندهید.
 • درب قوطی حاوی میل ورم خشک شده را برای جلوگیری از رطوبت، بعد از استفاده محکم ببندید.
 • میل ورم خشک شده ایی که درون پلاستیک بسته بندی شده را حتما بعد از باز کردن درون یک قوطی پلاستیکی کاملا تمیز قرار داده و درب آن را محکم ببندید.
 • همچنین آنها را در مکان با رطوبت بالا نگهداری نکنید.

جهت سفارش طرح توجیهی مزرعه پرورش کرم میل ورم با شماره تلفن : 09056370500 تماس بگیرید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

User Rating: 5 ( 2 votes)
منبع
بیگ والت
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + هفت =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
0
بستن
بستن