ایده هاایده های دام , طیور , آبزیانایده های صنعتی و معدنی

طرح توجیهی تولید چرم

طرح توجیهی تولید چرم
چرم ماده ای بادوام و انعطاف پذیر است که از دباغی پوست احشام به دست می آید. چرم به دلیل داشتن ویژگی تنفس پذیری جایگاه مهمی را در بخش پوشاک به خود اختصاص داده است.

پوست خام احشام در حالت طبیعی خود، قابل استفاده نیستند چون به مرور زمان پوسیده شده و با تغییرات دمایی دچار تغییرخواص می شوند. در سرما سخت و صلب و در گرما شل و نرم. فرآیند دباغی، پوست فسادپذیر را به یک ماده طبیعی پایدار، دایمی و انعطاف پذیر برای کاربردهای گوناگون تبدیل می کند.

چرم در تلفیق با چوب، پایه فناوری باستانیان را شکل می داده است. جايگاه كشور ايران در مزيت نسبی صنعت تولید چرم با در نظر گرفتن شاخص های مختلف، تغيير می كند در ميان شاخص های مزيت نسبی طرف تهیه و عرضه اگر تنها به وفور عوامل و مواهب طبيعی موردنياز در تهیه آن توجه شود،

ايران در ميان 29 كشور عمده توليدكننده در رتبه ششم قرار می گيرد كه نشانگر وضعيت نسبتا مناسبی برای كشور است. با اضافه كردن عوامل توليدی كه نياز به كار كارخانه ای دارد و ظرفيت توليد چرم سبک گوسفندی و بزی (تكنولوژی)، ايران به رتبه هشتم نزول می كند.

ظرفيت توليد و يا حتی توليد بالفعل چرم سبک گوسفندی و بزی بسيار پايين است و همانگونه كه در شرح تاريخچه صنعت تهیه و ساخت چرم نيز اشاره شد، با اينكه وفور مواد اوليه امكان رشد چرم سبک گوسفندی و بزی را تاييد می كند، متاسفانه چرم سازی های ايران بيشتر در حوزه چرم سنگين گاوی طرح ريزی شده اند.

عدم برنامه ريزی های صنعتی مناسب در تخصيص بهينه منابع سرمايه ای به تهیه انواع مختلف چرم كه به دنبال خود از امكان رشد صنايع توليد مواد شيميايی مورد نياز اين صنعت نيز جلوگيری كرد، مزيت نسبی كشور ايران را از مقاوم ششم به هشتم نزول داده است.

با در نظر گرفتن شاخص های مزيت نسبی طرف تقاضا مانند كشش قيمتی تقاضای صادرات چرم موردنظر و كيفيت توليدی آن، رتبه ايران در ميان كشورهای مورد بررسی از هشت به يازده نزول می كند.

زيرا كشش قيمتی تقاضای صادرات در كشور ايران نسبتا بالا می باشد. عدم معرفی مناسب اين كالا به بازار جهانی عامل مهمی در پركشش بودن تقاضای صادرات كشور ما می باشد.

تصویر تولید چرم

ساختار پوست

1. لایه اپیدرمی : خارجی ترین لایه پوست که معمولا نازک بوده و زیر لایه های آن شامل: لایه شاخی، لایه شفاف، لایه دانه ای، لایه خاردار، لایه زاینده
2. لایه درم : لایه زیری اپیدرم و ماده اصلی تبدیل شونده به چرم است و خود از دو لایه تشکیل شده است : لایه فوقانی، لایه مشبک
3. لایه هیپودرم : سومین و آخرین لایه پوست و آنرا به بافت های ماهیچه ای متصل می کند.

کاربردهای محصول

به طور کلی بیش از 90% چرم تولید شده در جهان به مصرف تهیه کفش چرم، کیف، کمربند، پوشاک، مبلمان و کالاهای چرمی می رسد. علاوه بر این کاربردهای دیگری نیز برای چرم وجود دارد، از جمله ساخت ادوات موسیقی، پتوهای ضدحریق، واشر و بست، پوشش ابزارهای ظریف آزمایشگاهی،

کاغذ پوستی (که بسیار مقاوم و با دوام است) لایی اندام مصنوعی، چوب بیلیارد، ساخت نوعی چکش که از عبور ذرات ریز غبار و خاک و حتی آب جلوگیری نموده و در عین حال قابلیت گذردهی خوبی دارد. عمده کاربردهای انواع چرم در زیر به صورت جداگانه ذکر شده است :

1. چرم گاوی

 • انواع کفش های چرمی
 • انواع کیف و مصنوعات چرمی
 • تسمه های صنعتی
 • کمربند
 • رومبلی و روکش صندلی خودرو
 • دستکش های صنعتی
 • محصولات فانتزی

2. چرم بزی

 • رویه و آستری کفش
 • البسه چرمی
 • کیف و سایر مصنوعات چرمی مانند ورنی، جیر، آستری و بند ساعت

3. چرم گوسفندی

 • انواع البسه
 • دستکش
 • رویه کفش
 • کیف و سایر مصنوعات چرمی و فانتزی

مواد اولیه در تولید چرم

مواد اولیه شامل پوست خام سبک گوسفندی، پوست خام سنگین گاوی، چربی گیر، سولفور سدیم، آهک، سولفات آمونیوم، بی سولفیت سدیم، نمک، اسید فرمیک، اسید سولفوریک، کروم 33 %، اکسید منیزیم، بی کربنات سدیم، ضدقارچ، فرمیات سدیم، رنگ top، سنیان، روغن و سنیان اکلرلتیک می باشد.

برنامه فروش و بازار هدف (داخلی – خارجی)

بازار هدف در ابتدا تامین نیاز داخل کشور و سپس در صورت تولید مازاد مصرف داخل، محصولات صادر خواهند شد.

مراحل تولید چرم

 1. انبار پوست
 2. خیساندن و شستشو
 3. مو زدایی و لایمینگ
 4. آهک دهی
 5. لش زدایی
 6. ریتاناژ
 7. اشپالت
 8. آبگیری
 9. دباغی (وت بلو)
 10. آهک گیری و آنزیم دهی
 11. خشک کردن
 12. اشتول
 13. رنگرزی و تکمیل
 14. بسته بندی

جهت سفارش طرح توجیهی احداث واحد تولید چرم با شماره: 09056370500 تماس بگیرید.

سفارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و ضمانت اصلاح تا مرحله اخذ وام با 15 سال سابقه در تهیه و تنظیم طرح.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 5 ( 3 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام و احترام . هزینه طرح بستگی به نوع طرح(کامفار و یا اکسل) داره و همچنین به ظرفیت تولید و میزان سرمایه گذاری کل طرح لطفا جهت راهنمایی بیشتر و اعلام هزینه با شماره: 09056370500 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0