ایده هاایده های صنعتی و معدنی

طرح توجیهی توليد پرليت با کاربردهای فراوان در صنایع مختلف

در این قسمت شما را با امکانسنجی مقدماتی و طرح توجیهی توليد پرليت که موارد کاربرد و مصرف بسیار فراوانی در صنایع مختلف که در این طرح براتون کامل ذکر می کنیم دارد آشنا میکنیم با ما همراه باشید.

معرفی محصول

پرليت به يک شيشه ولکانيکي آلومينه سيليکاته با ترکيب مشابه ريوليت يا آندزيت اطلاق مي شود که مقدار دو تا پنج درصد (٥-٢) آب در شبکه بلوري خود جاي داده است و با يک سيستم شکاف هاي متحدالمرکز يا شعاعي معروف به بافت پرليتي مشخص ميشود.

پرليت اغلب به صورت سنگي شکننده و نامتراکم با رنگ روشن ديده ميشود که به دليل تراکم ناچيز، اين تودهها در اثر ضربات چکش به راحتي خرد شده و به اجزا اسفروئيدال متحدالمرکز تبديل ميشود که همين اجزا با ترک هاي متحدالمرکز باعث اطلاق اسم بافت پرليتي به سنگ گرديده اند.

اين بافت با انقباض و چروکيدگي به هنگام سرد شدن حاصل ميشود که طي آن اشکال کروي پيازي شکل با قطري در حدود ميليمتر تا سانتي متر در سنگ به وجود مي آيد.

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی پرلیت

شکستگي: پوست پيازي (شبيه مرواريد حتي اصطلاح پرليت از لغت فرانسوي (Perle) به معناي مرواريد گرفته شده است.

نوع هوازدگي: مکانيکي

رنگ: خاکستري تيره تا قهوه اي، سبز و سياه

وزن مخصوص: ٣٢.٤-٢.٢ g/cm

نقطه ذوب: ٩٠٠-١٣٠٠

حلاليت: محلول در قلياهاي داغ و نيمه محلول در سود نرمال

پرليت بر اساس ترکيب شيميايي آن، شکل ساختماني ذرات و نيز ميزان آب ترکيبي آن، تحت شرايط خاص و درجه حرارت معيني، منبسط مي شود که پس از انبساط، رنگ آن سفيد شده و بسيار سبک وزن مي شود.

پرليتهاي تجاري در بافت هاي مختلف، بسته به عمق جايگيري خود، حائز اهميت هستند. جايگيري پيشنهاد شده عبارت است از: خارجي ترين قسمت را پرليت پاميسي تشکيل ميدهد که به تدريج به طرف داخل بافت پرليت، بهم فشرده شده و سرانجام فلسيک يا اسيدي تشکيل ميشود.

بر اساس اين مدل انواع پرليت عبارتند از:

پرلیت پامیسی : نزديک به سطح، داراي وزن کم و کف دار است. در محيط تشکيل چندين پرليتي، حفره دار شدن کمتر توسط فشار ليتواستاتيک و هيدرواستاتيک محدود ميشود.

در نتيجه حفره دار شدن و درجه تغيير شکل حفرات، تابعي از فشار محدودکننده محلي و مقدار ويسکوزيته جريان در طول حفرهدار شدن مايع سرد شونده سطحي ميباشد. اين نوع، تمايل به شکست و پودر شدن بيشتري دارد.

پرلیت گرانولار: همجوار و عميقتر از پرليت پاميسي در جايگيري عمومي يافت ميشود. بسيار چگالتر از بافت پوشانندهاش بوده، ظاهري شکري يا ساکاروئيدي، رنگ خاکستري تا قهوه اي چربي دارد که اغلب نوارهاي جرياني نشان ميدهد.

از نظر اسباب کردن، نقطه ثابت انبساط و دانه بندي در حد رضايت بخشي بوده و مغزه گيري از آن براي معدنکاري به آساني صورت ميگيرد.

پرلیت کلاسیکی: از لحاظ چينه شناسي، زير پرليت گرانولار (دانه اي) در گنبد ديده ميشود. جسم تيپيک خاکستري مرواريدي با اجزا متمرکز پوست پيازي است. به رنگ خاکستري تيره يا سياه ميباشد.

ابسيدين در صورت وجود در داخل اين پرليت يافت ميشود که آبگيري ابسيدين و تشکيل پرليت از آنرا نشان ميدهد. به طرف داخل جريان، مقدار ابسيدين در پرليت کلاستيکي تمايل به افزايش دارد اگر چه در ذخاير پرليت، هسته هاي ريوليتي، برشهاي جرياني و ديگر مواد و ساختارهاي بهم پيوسته با جريانهاي ولکانيکي و گنبدها يافت ميشود.

علاوه بر ابسيدين که ممکن است حاوي ادخالهاي شناخته شد هتريديميت باشد اغلب مواد غير قابل انبساط نظير کوارتز، فلدسپات، بيوتيت، منيتيت و ديگر کانيهاي نادر همانند محصولات شيشه زدايي، ممکن است در توده پرليتي موجود باشد.

کد آيسيک توليد پرليت

کدهای آيسيک مرتبط با صنعت توليد پرليت در جدول ذیل ارائه شده است. 

ردیف کد آیسیک نام کالا
1 ١٤٢٩١٤١٤ پرليت

شماره تعرفه گمرکی

در داد و ستدهاي بين المللي جهت کدبندي کالا در امر صادرات و واردات و مبادلات تجاري و همچنين تعيين حقوق گمرکي و غيره از دو نوع طبقه بندي استفاده ميشود.

که عبارت است از طبقه و نامگذاري براساس بروکسل و طبقه بندي مرکز استاندارد و تجارت بين المللي بر همين اساس در مبادلات بازرگاني خارجي ايران طبقه بندي بروکسل جهت طبقه بندي کالا استفاده ميشود که در خصوص پرليت در جدول ذیل ارائه شده است:

ردیف شماره تعرفه گمرکی نوع کالا حقوق ورودی SUQ
1 ٢٥٣٠١٠١٠ پرليت 15 kg

واردات صادرات محصول

اکثر کشورهاي وارد کننده پرليت آن را به صورت خام وارد ميکنند که اين امر به خاطر هزينه هاي بالاي حمل و نقل پرليت منبسط شده ميباشد که خودشان پس از وارد کردن پرليت خام آن را جهت مصارف مختلف منبسط ميکنند و حتي برخي از اين کشورهاي صادرکننده پرليت منبسط شده و يا محصولات و قطعات ساخته شده پرليتي ميباشند.

اما متأسفانه به علت عدم وجود کارخانجات توليد پرليت منبسط با ظرفيت بيشتر، پرليت خام وارد کشور نميشود. عمده پرليت وارداتي به شکل محصولات ساخته شده که اغلب در کمک صافيها مورد استفاده قرار نميگيرند، ميباشد.

موارد مصرف و کاربرد

گرچه بيشتر مصارف پرليت در حالت منبسط شده آن ميباشد ولي در بعضي مواقع از پرليت خام نيز بسته به مشخصات فيزيکي و شيميايي آن استفاده ميشود که عمده اين مصارف عبارتنداز : صنعت ريخته گري- ساينده ها- سنگ دکور و تزئيني و منبع سيليس.

پرليت منبسط شده در تهيه بتون سبک وزن، پرکنندگي، عايق حرارتي و صوتي، کشاورزي و به عنوان صافي (فيلتر کردن) و ساينده استفاده ميشود.

موارد مصرف و کاربرد پرلیت

پرليت را ميتوان به نسبت هاي مختلف با سيمان مخلوط کرد و از آن قطعه هاي سبک وزن توليد کرد. ملات پرليت از ملات سيمان سبکتر، هدايت گرمايي آن کم و جذب صداي آن بيشتر است. پرليت در رنگ سازي، پلاستيک، لاستيک و عايق بندي فضاي خالي ديوارهاي دو جداره نيز به کار ميرود.

از پرليت منبسط شده براي تهيه صافيهاي مختلف جهت دفع کردن باکتري و جلبک ها در تصفيه خانه هاي سازمانهاي آب استفاده ميشود که اين صافي ها براي پالايش آب ميوه ها، شربت ها و کارخانه توليد شکر استفاده ميگردد.

دارو سازی: از پودر پرليت در تهيه آنتي بيوتيک ها استفاده مي گردد.

عایق حرارتی: صفحات پرليتي که مخلوط پرليت، آسبست و يک ماده چسباننده نظير گچ ميتوان تهيه نمود.اين صفحات وزن کم دارند و به عنوان عايق های خوب حرارتي و صوتي به کار ميروند. صفحات جذب صدا، از مختلوط پرليت و آزبست پرس شده توليد ميگردند که از آن به منظور عايق بندي مخازن و لوله ها تا دماي ١٠٠٠ درجه سانتي گراد استفاده ميشود.

متالوژی: پرليت خام اگر به صورت يک لايه روي مواد مذاب قرار گيرد، مانع اکسيده شده ماده مذاب، کاهش افت دما و جمع آوري سرباره ميشود. بعد از خرد شدن و دانه بندي براساس خواص فيزيکي خود، کاربردهاي کمي دارد(ريخته گري، ساينده در صابون، واکس، پاک کننده، تزئين، سنگهاي دکوري، پوشش وسايل بازي گلف).

در شيمي منبع سيليس براي واکنش با آهک و توليد عايق هاي کلسيم – سيليکات ،منعقد کننده سرباره ها ،پاک کننده سيليس از اسيد هيدروفلوريک مورد استفاده در توليد اسيد فسفريک خوراکي در فرايند تر.

مصارف صنعتی: پرليت منبسط به دليل خواص مختلفي که دارد داراي مصارف متنوعي در صنايع مختلف ميباشد که بيشتر اين خواص در بخش مصارف ساختماني و باغباني اشاره شده است.

در مقايسه با ورميکوليت، پرليت رطوبت نما نميباشد در حالي که قادر به حفظ آب و مواد غذايي در حد ثابت در خود ميباشد و آنها را از مايعات جذاب ميکند نه از محيط. که اين خاصيت باعث به کارگيري آن در عمقهاي سرمايي ميشود حذف شود.

عایق کاری در دماهای پایین : مهمترين کاربرد پرليت در دماهاي خيلي پايين، استفاده از آن در عايق کاري و نگهداري مخازن قابل حمل و نقل نظير تانکرها جهت نگهداري اکسيژن مايع، نيتروژن، آرگون،گاز طبيعي و ديگر گازهاي صنعتي که به شکل مايع نگهداري ميشوند، ميباشد.

ازآنجا که دماي اين گازهاي مايع از ٣٣ -درجه سانتيگراد براي آمونياک تا ٢٦٩ -درجه سانتيگراد براي هليم متغير است لذا محدوده بکارگيري پرليت در عايق کاري در دماهاي پايين تر از صفر درجه تا 270 – درجه سانتيگراد خواهد بود.

در زمينه کاربرد در دماهاي پايين، از پرليت در تقطير هوا و به منظور توليد اکسيژن، نيتروژن وگازهاي نادر نيز استفاده ميشود. همچنين از پرليت در پرکردن لايه بين ديواره خارج و داخلي مخازن حمل ونگهداري مايعات يا برج هاي توليد استفاه ميگردد.

مزيت پرليت نسبت به ساير عايقها اين است که پس از تغيير مخزن، مجدداً قابل استفاده ميباشد. در کشورهاي اروپايي بيشتر از فوم هاي پلاستيکي استفاده ميشود ولي هنوز هم پرليت در عايق کاري در دماهاي پايين کاربرد فراواني دارد.

عایق کاری در دمای بالا: عايق پرليتي در صنايع فولاد و ريخته گري از قبيل سرباره ها، در مواد ذوب شده اي که سريعاً از پاتيلها سرريز مينمايند و يا در قالبهاي گداخته و بالاخره در ماسه ريختهگري به عنوان عامل Cushion و در ساخت قطعات و آجرهاي نسوز به کار ميروند.

همچنين پرليت با کف و تفاله هاي روي مواد مذاب ترکيب شده و برداشتن سرباره از روي مواد مذاب به سهولت انجام ميگيرد. پرليت به علت داشتن خاصيت نسوزي که تا ١١٠٠ درجه سانتيگراد مقاوم است، در صنايع نسوز در تهیه بلوکها و آجرهاي نسوز مورد استفاده قرار ميگيرد.

مصرف پرلیت در نسوزها و صنایع ریخته گری: پرليت به دليل خاصيت اتصالات شيميايي موجو در آن در صنايع نسوز بکار برده ميشود و امروزه در توليد سيمانهاي نسوز، بلوکها و آجر براي عايق کاري، ديگهاي بخار، کورههاي همگن سازي، کورههاي آهنگري، کورههاي عمليات حرارتي و کورههاي ذوب مورد استفاده قرار ميگيرد.

پرليت به عنوان افزودني به ماسه ريختهگري در صنعت ريخته گري کاربرد دارد. خاصيت عايق پرليت منجر به کاهش سرعت جامد شده مذاب گشته و مشکلات ريخته گري را کم ميکند و نفوذ پذيري پرليت باعث خروج گازهاي سبک از محيط ميگردد. قدرت توانايي سرد و گرم شدن ماسه هاي ريخته گري کاربرد دارد.

خاصيت عايق پرليت منجر به کاهش سرعت جامد شدن مذاب گشته و مشکلات ريخته گري را کم می کند و نفوذ پذيري پرليت باعث خروج گازهاي سبک از محيط ميگردد.

قدرت توانايي سرد و گرم شدن ماسه هاي ريخته گري با اضافه نمون پرليت افزايش يافته و در نتيجه باعث کاهش عيب و نقص عمل انبساط ميگردد و به اين ترتيب در زمان و هزينه تميز نمودن قطعات ريخته گري شده صرفه جويي ميشود. همچنين در حين ريخته گري از پرليت منبسط شده جهت حفظ حرارت در سطح مذاب استفاده ميشود.

تولید مواد منفجره : ازپرليت منبسط شده در توليد برخی مواد منفجره به عنوان يک عامل ايجاد تخلخل يا فضای خالی استفاده ميشود. يکي از کاربردهای محصول طرح در اين زمينه بکارگيري آن در تهيه مواد منفجره امولسيونی است.

که اين مواد از يک فاز پيوسته سوخت کربنی، يک فاز امولسيفاير، يک فاز پراکنده از محلول آبی از يک اکسيده کننده غير آلی به علاوه يک عامل ايجادکننده فضای خالی تشکيل می شوند. پرليت منبسطی که در اين مورد بکار ميرود دارای چگالی از 0/23 تا 0/45 گرم بر سانتی متر مکعب می باشد.

مصرف پرلیت در صافیها : يکي ديگر از مصارف عمده پرليت، استفاده از آن به عنوان کمک صافي در پالايش انواع مختلف مايعات از قبيل فاضلاب صنعتي کارخانجات، مشروبات الکلي و غير الکلي، شکر، روغن، آب ميوه، آب آشاميدني و مواد شيميايي ميباشد.

تخلخل زياد و عدم ترکيب شيميايي با موادی که تصفيه ميشوند از مزايای عمده کمک صافی های پرليتی است که حتي قادر به صاف کردن مواد ژلاتيني با سرعت نسبتاً بالا ميباشد و از نظر چگالي کمک صافی های پرليتی ٢٠ تا ٥٠ درصد سبکتر از ساير فيلترها بوده و در نتيجه قادر به تصفيه اجزاي کمتر از ميکرون نيز می باشد.

اينها عواملی هستند که باعث چربش کمک صافي هاي پرليتي به کمک صافي هايي از جنس آزبست، بنتونيت، سلولز و دياتوميت ميگردند. کمک صافي هاي پرليتي به دليل استريل و خنثي بوده داراي بيشترين کاربرد در فيلتراسيون مايعات غذايي، صنايع نوشابه سازي و داروسازی می باشند.

بنابراين صنايع که از پرليت به عنوان کمک صافي استفاده ميکنند، عبارتند از: فرآوري مواد غذايي، صنايع داروسازي، صنايع شيميايي، صنايع رنگ سازي، تصفيه آب، توليد شکر و شيرين کننده ها، تهيه مشروبات الکلي و غير الکي، فرايندهاي توليد چربيها و روغن نباتي و حيواني و پالايش روغن های صنعتی.

مصارف باغبانی و کشاورزی: اضافه کردن پرليت به خاک مزاياي مهمي دارد، ازجمله: ميزان جذب و نگهداري آب آن زياد است است که اين موضوع سبب ميگردد تا از تبخير آب، جلوگيري شود و آب به مدت طولاني درخاک باقي بماند.

مرطوب بودن خاک، موجب مي شود تا نياز خاک به آب کمتر باشد و بدين ترتيب از شسته شدن مواد غذايي خاک جلوگيري ميشود. وجود خلل و فرج در پرليت همراه با خاک، تبادل هوا و خاک را فزونی می بخشد و ريشه گياهان به سهولت در خاک رشد می نمايند.

از آنجا که عمده اکسيژن مصرفي گياهان از طريق ريشه آنها تأمين ميگردد لذا پرليت به دليل دارا بودن حفرات ريز هوا قادر است آب و اکسيژن مورد نياز را به سهولت در اختيار ريشه قرار دهد.

ترکيباتي که فاقد پرليت ميباشند قدرت آب دهي آنها ناچيز بوده و اکسيژن را پس ميدهند که اين باعث مسدود شدن تارهاي کشنده ريشه و در نهايت خفگي گياه در اثر کمبود اکسيژن ميگردد.

بنابراين پرليت منبسط به دليل خصوصيات زير محيط مناسبی جهت رشد گياهان ايجاد می نمايد:

١ -اصلاح سيستم هوا دهي و آب دهي خاک
٢ -قدرت نگهداري آب و مواد غذايي در خود و تغذيه مداوم گياه
٣ -دارا بودن PH خنثی (7/5-6/5) و عدم اختلال در رشد طبيعی گياه
٤ -عدم ايجاد تغيير ناگهانی در دمای خاک
٥ -استريل بودن از نظر بهداشتی و جلوگيری از اثرات منفی گياهان هرز و حشرات موذی
٦ -دارا بودن ترکيبي مشابه ترکيب شيميايي مواد تشکيل دهنده خاک و عدم ايجاد اختلال در ساختمان خاک
٧ -نفوذ و پخش يکسان آن در خاک در حضور پرليت
٨ -بهبود عمل تهويه خاک در حضور پرليت

رقيب اصلي پرليت در باغباني و کشاورزي ورميکوليت است و انتخاب هر يک از اينها بستگي به عواملي نظير قدرت حفظ و نگهداري آب، خاصيت خنثي بودن، تخلخل خاک، قيمت، قابل دسترس بودن، کيفيت و استمرار قابليت مهيا شدن در زمان زياد دارد. موارد استفاده از پرليت در کشاورزي و باغباني عبارتند از :

عامل رشد گياهان، عامل تثبيت خاک و چمن، رشد و پرورش بذر، سيستم نگهداري آب در گياهان گلداني، هيدروپونيک ..

رشد و تکثیر گیاهان : اختلاط مناسب و مطلوب پرليت با کودهاي شيميايي و خاک برگ عامل مهمي در رشد و تکثير ميباشد. اين مخلوط توليد شده، زهکشي بسيار عالي درخاک بوجود آورده و رطوبت را درخود حفظ ميکند و از ضعيف شدن ريشه و از بين رفتن آن در هنگام قلمه زدن يا کاشتن جلوگيري ميکند.

مخلوط مزبور به عنوان عامل رشد گياهان گلداني نيز مورد استفاده قرار ميگيريد و از پرليت مخلوط نشده در ته گلدانها جهت زهکشي خوب استفاده مي شود.

درگذشته تنها از پرليت هاي دانه درشت در مخلوط هاي پرليت با کودهاي آلي و خاک برگ استفاده ميشد ولي امروزه از پرليتهاي دانه ريز نيز به طور گستردهاي استفاده ميشود بخصوص در مواقعي که قابليت نگهداري آب بيشتر مورد نياز باشد.

اصلاح خاک و چمن: خاکهاي کشاورزي و باغباني اغلب يا به صورت ماسهاي هستند و يا به صورت رس، که خاکهاي ماسه اي به دليل فاصله دار بودن دانه ها، تمايل به حفظ رطوبت و شرايط خنثي در آنها کم است.

در حالي که در خاکهاي رسي هوا به سختي جابجا شده و زهکشي نيز در آن به سختي صورت ميگيرد هر چند که خاصيت تراکم پذيري درآنها بهتر است. اضافه نمودن پرليت در هر دو نوع اين خاکها باعث تعديل شرايط و بهبود شرايط خاک ميشود.

اثر پرليت در خاکهای ماسه ای به صورت کاهش فاصله ذرات، افزايش قابليت جذب رطوبت و حفظ و نگهداری آن و افزايش تمايل خاک به شرايط خنثی می باشد ولی نتيجه بکارگيری آن در خاکهای رس عبارتند از:

١ -ايجاد فضاها و منافذ کافی جهت زهکشی و جابجا شدن هوا
٢ -کاهش ترک خوردگيهای خاک
٣ -جلوگيری از تراکم خاک
٤ -بهبود توزيع و انتشار ريشه گياه درخاک
٥ -بهبود رشد و نمو گياه در هرفصل و موقعيت مکانی

رشد و پرورش بذر: در اين مورد اغلب از پرليتهاي دانه ريز استفاده ميشود. از ويژگيهاي بارز پرليت منبسط که در اين نوع کاربرد مفيد هستند عبارتند از: توانايي نگهداري و حفظ رطوبت درميزان ثابت، خاصيت عايق، توانايي آن در انعکاس نور خورشيد به خاطر رنگ سفيدش که منجر به دماي يکنواخت در اطراف بذرهاي در حال رشد ميشود. در بذر کاري از مخلوط پرليت با مواد آلي يا مخلوط پرليت، مواد آلي و خاک استفاده ميشود.

هیدروپونیک: هيدروپونيک يک لغت يونانی به معنای کشت در آب ميباشد. در کشت به طريقه هيدروپونيک پرليت در توليد آب حاوي مواد مغذي که در رشد و نمو گياهان کاربرد دارند مورد استفاده قرار ميگيرند. اين روش اغلب در جاهايی که فاقد خاکهای کشاورزی هستند، کاربرد دارند.

در اين زمينه پشم سنگ نيز مورد استفاده قرار ميگيرد ولي عقيده بر اين است که پرليت منبسط بهتر است بخصوص در مواقعي که هدف رشد و گسترش ريشه باشد و اين به خاطر توانايي پرليت در حفظ و نگهداري آب و مواد غذايي در حد ثابت است.

براساس مطالعاتي که براي کشت هيدروپونيک گوجه فرنگي انجام شده نتيجه شده است که ميزان محصول در اين حالت حدود ٧ درصد بيشتر از حالتي است که کشت در پشم سنگ صورت ميگيرد.

نکته ديگر اين است که پرليت منبسط استفاده شده در هيدروپونيک مجدداً قابل استفاده ميباشد ولي ممکن است جهت استفاده مجدد، استرليزاسيون پرليت ضروري باشد.

سرامیک: براي تهيه عناصر سيليس، آلکالی و آلومينيوم موردنياز برای سراميک ها ميتوان ترکيب همگن و يکسان پرليت خام را جايگزين کوارتز و فلدسپات در تهيه چيني نمود. در توليد لعابهای رنگی از پرليت ميتوان استفاده نمود.

در کاشي کف و سرويس های بهداشتی، پرليت به ميزان ١٢ تا ٣٥ درصد جايگزين فلد سپات ميشد. سراميک های الکتريکی و فيبر شيشه ای پرليت ها مناسب تشخيص داده شده اند.

سیمان: تهيه سيمان پوزولان و بتون
زئولیت مصنوعی: ماده اوليه مناسب براي تهيه انواع زئوليتها با استفاده از محلولهاي گرمايي
ساینده ها: پرليت با داشتن سختی ٥ تا ٦ به عنوان ماده ساينده استفاده ميشود.
مصالح ساختمانی: پرليت از حفرات ميکروسکوپي تشکيل شده است و از نظر شيميايي خنثي بوده و در برابر حمله موريانه و جانوران موذي مقاوم است. علاوه بر اين توجه به خصوصيات ديگر از آن يک عايق و مصالح ساختماني سبک ساخته شده است (ملات و گچ، عايق کاري زير سقف، پوشش دودکش، آجر نسوز، عايق کردن لوله و …)

کاربرد بيشتر محصولات پرليتی در سقف ها، ديوارها، پشت بامها، کف ساختمانها، پی و نماها و عمده ترين مصرف پرليت در ساختمان سازی مربوط به قطعات پيش ساخته می باشد.

قطعات ساختمانی: انواع خاصی از ورق های سنگی توليد شده در آمريکا پرليت مصرف می کنند تا اينکه مقاومت بهتري در مقابل ضربه و شکستگي و سوارخ شدگي در جاهايي که بيشترين مصرف را دارند مثل ديوار راهروها داشته باشند.

اين قطعات از نظر غير قابل احتراق بودن در سطح قطعات ديواره گچی می باشند تقريباً ١٠ درصد وزني پرليت منبسط شده در توليد اين نوع محصولات بکار برده ميشود. جدول ذیل کارآيی اين نوع قطعات استاندارد مخصوص گچی مقايسه ميکند:

تابلو ديواری استاندارد مخصوص گچی قطعه FIBROCK
77 12/5 مقاومت در برابر خراش ناخن (lbf)
28/5 94/6 بازیابی پیچشی

قطعات حاوي پرليت منبسط شده بالا اغلب ٧٠ درصد نيز قابل دسترس است، اين قطعات هم ميتوانند خودشان به صورت عايق باشند مثل عايق سقف و هم اينکه مواد ديگري به صورت ورقه روي آنها را بپوشاند.

ورق عايق شامل کليه ورقهاي عايق پيش ساخته گچ پرليت ميباشند که در سقف و قسمت داخلي سقف و در ديواهاي داخلي ساختمان مورد استفاده قرار ميگيرند.

پلاسترهای ساخته شده معمولی: پرليت در پلاسترهاي ساخته شده معمولي جهت بهبود پوشش، راحتي حمل، مقاومت در برابر حريق، مقاومت در برابر لب پرشدگي/ يعني ترک خوردگي/ انقباض به کار برده ميشود. پرليت ممکن است خودش در ساخت پلاسترها حدود ٢٥ درصد وزني مصرف گردد ولي اغلب با ساير آگرگانها نظير ورميکوليت ترکيب ميگردد.

پلاسترهاي خاص پرليتي اغلب در طبقات پايين يا زيرين با قابليت جذب متوسط مورد استفاده قرار ميگيريد در حاليکه پلاسترهاي ورميکوليتي بيشتر در سطح کاربرد دارد که داراي خاصيت جذب پاييني ميباشد و بنابر اين قدرت چسبندگی آن خيلی کم است. ولي در مجموع ملات های پلاستری پرليتی نسبت به ساير ملاتها دارای مزايای زيادی است که عبارتند از:

  • زمان خنک شدن آن بسيار سريع و بدون انقباض است و در قالب منبسط شده و به سرعت شکل مي گيرد.
  • خاصيت ارتجاعي زياد و انبساط طولي کم آن باعث کاهش ترک خوردگي مي شود.
  • وزنشان حدود ٦٠ درصد کمتر از ملاتهاي شن و ماسه دار است که باعث کاهش بار مرده ساختمان شده و سطح پوشش را ٢ تا ٣ برابر افزايش داده و نيز باعث کاهش هزينه ميشود.
  • نسبت به ملاتهاي ماسه اي قابليت عايق صوتي و حرارتي آن حدود ٦ برابر بيشتر است
  • در سطوح صاف و متراکم داراي خاصيت چسبندگي خوبي مي باشد.

پس بنابراين ملات پلاستر پرليت با ملات پلاستر ورميکوليت داراي خواص مشابهي است ولي ملات پلاستر ورميکوليت دار داراي خاصيت ارتجاعي بيشتري است و کمتر ترک ميخورد ولي با اين حال در شرايط مرطوب ملات پرليتي مناسبتر است.

پلاسترهای ویژه : اين نوع پلاسترها عايق حرارتي و عايق صوتي بوده و در سقفها و قسمتهاي بالايي ديوارها کاربرد دارند. مخلوطهاي عايق هاي حرارتي معمولاً در يک ظرف مخلوط کن به صورت تر تهيه شده و توسط رتوراستاتور يا پمپ پيستوني ديده ميشود.

پرليت منبسط شده اغلب با موادي نظير پلاستر پارسي ترکيب ميشود تا اسپري بکار گرفته شده عايق صوتي باشد. اين محصولات مشخصات صوتي خيلي کمي دارند ولي همان بافت پلاسترهاي صوتي را دارند که به طور معمول حاوی ورميکوليت ورق های می باشند.

پينت های (Paints) بافته شده براي کاربردهاي اسپري و ماليدن را نيز ميتوان با استفاده از پرليت منبسط شده توليد کرد. اگر پرليت بکار رفته درشت دانه باشد به هنگام مخلوط با الياف (پلاستيکي يا اکريليک) بايستي مواظب بود چرا که پخشکن هاي برشي قادر به شکست ذرات هستند.

عایق های پرکننده بنایی: امروزه استفاده از پرليت به عنوان عايق بين ديوار يا پرکردن بين حفره ها و وسط بلوکهاي سيماني به طور وسيعي در کشورهاي پيشرفته رايج ميباشد. در ايالات متحده آمريکا مقادير زيادي پرليت منبسط شده جهت عايق کردن بلوک هاي بتونی و واحدهای بنايي مورد استفاده قرار ميگيرند.

دراين نوع کاربردها موادي نظير ورميکوليت، فيبر شيشه، پشم سنگ و در بعضي اوقات پلي استرين منبسط شده با پرليت رقابت ميکنند. بسته به محل مصرف و مشخصات محصول، چگالي پرليت در اين موارد از ٣٢ تا ١٧٦ کيلوگرم بر متر مکعب تغيير ميکند که در چگالي هاي بيشتر به دليل تراکم، قابليت انتقال حرارت بيشتر و خواص عايق سازي کمتر ميشود.

در صورتي که از پرليت سليسي در حفره ديوارها و يا در سوراخ آجرها در کارهاي بنايي استفاده شود انتقال حرارت تا حدود ٥٠ درصد کاهش مييابد و محدوده عايق سازي آن در درجه حرارت ١٠٨٠-٢١٨ درجه سانتي گراد است.

پرليت منبسط شده همچنين در بعضي مواقع جهت عايق کردن سيمهاي الکتريکي و لوله هاي مجاري آب استفاده ميشود. علت کاربرد پرليت در اين موارد به داشتن خواص عايق در مقابل حرارت و مقاومت در برابر آتش، وزن مخصوص کم و عدم پوسيدگي آن در اثر خوردگي بر ميگردد.

اگر چه پرليت به طور وسيعي در لوازم الکتريکي مورد استفاده قرار ميگيرند ولي به دليل کوچک بودن اين قطعات، مقدار پرليت مصرفي قابل توجه نمي باشد.

آجرهای عایق صوتی: امروزه يکي از علل افزايش مصرف پرليت، عايق سازي صوتي ساختمانها توسط پرليت ميباشد. کاشی های عايق صدا اغلب، سبک وزن، با دوام و مقاوم در مقابل حريق هستند. پرليت مصرفي در کاشی های عايق صدا با مخلوطي از بنتونيت و کائولن و در حقيقت با پوشش سراميک متصل و پخته ميشوند.

پوشش های سقف: بتن سبک حاوي پرليت منبسط شه و سيمان پرتلند با چگالي lb/ft 27 اغلب در ساختمان سازي و به خصوص در سد بکار برده ميشود. تصور ميشود که بتنهاي سبک پرليتي نسبت به ساير مواد عايق بکار رفته در سد و يا پشت بامها از مقاومت در برابر باد و حريق بيشتري برخوردار هستند.

افزودن قطعات عايق پلياسترين به بتن پرليتي ميتواند به طور اقتصادي مقاومت حرارتي کل سيستم را به حداکثر برساند. بتن های پرليتي همچنين ميتوانند در ساختمانهاي جديد و سيستم هاي سقف مجدد و شيب هايي که بتوانند آب موجود در پشت سقف را جاري سازند به کار برده ميشوند.

بتن هم ميتواند در محل به صورت ناپيوسته مخلوط گردد و هم ميتواند در حين حمل توسط کاميون به محل مصرف داخل تانک در حال گردش مخلوط گردد و بتن مخلوط شده در داخل اسکيپپ دمپ شده و توسط جرثقيل به افق مورد نظر رسانده ميشود. همچنين مي توان بتن را توسط پمپ به محل مورد نظر رساند. پس از ٣ روز تحت شرايط هواي نرمال بتن پرليتي حاوي چند لايه عايق و غشاي محافظ هوا مي شود.

عایقکاري کف: ازآنجا که پرليت منبسط ماده فاسد نشدني، غير آتشگير و خنثي ميباشد، در عايق کاري لوله ها و سيستم هاي الکتريکي کف ساختمان ها کاربرد دارد و هيچگونه ضايع هاي در اين تأسيسات نداشته و به علت خاصيت عدم جذب آب و گرد و غبار بسيار مناسب است.

عايق پرليتي در قسمت زيرين کف اتاق سطوح آسفالت و کف هاي چوبي اتاق ها و براي تراز کردن کف و کاهش انتقال صدا از طبقات و از کف به ديوار و از سيستم لوله هاي کف به کار ميرود. در کفهايي که با بتن ساخته ميشوند معمولاً از پرليت استفاده ميشود و بدين صورت اجرا ميشود که :

عايق پرليتي بر روي سطوح مورد نظر ريخته و با ضخامت مناسبي تسطيح و با مقواي نازک کرکرهاي و يا مقواهاي سبک و يک لايه کاغذ روغني پوشانده ميشود. کاغذ روغني پس از ريخته شده کف بتن رويي بکار ميرود و از صفحه پلاستيکي نيز جهت جلوگيري از نفوذ ملات پرليتي بين شکاف و ديواها استفاه ميشوند.

عایقکاري/ بتن سبک: پرليت منبسط به ندرت در توليد ملات بتن مورد استفاده قرار ميگيريد. پرليت جهت سبک نمودن و به عنوان عامل بازدارنده هوا کمک در عايق و مقاومت در مقابل جذب رطوبت به ملات سيمان اضافه ميگردد.

همچنين افزودن پرليت موجب تسهيل در پمپاژ ملات سيمان به ارتفاعات ساختمان ميگردد. وجود حبابهاي ريز هوا تراکم ملات بتن را کاهش ميدهد و نتيجتاً مقدار محصول افزايش يافته و چگالي بتن کاهش مييابد.

مقایسه خواص ملات های حاوی پرلیت با سایر مواد:

نوع ملات قابليت انتقال حرات (وات بر متر درجه سانتی گراد) چگالی(kg/m)
ملات پلاستر سيمان و آهک و شن و ماسه 0/476 1440
ملات پلاستر گچ و شن و ماسه 0/649 1410
ملات پلاستر گچ 0/461 1280
ملات پلاستر گچ- ورميکوليت 0/108 448
ملات پلاستر ورميکوليت 0/13 480
ملات پلاستر گچ- پرليت با روکش نشاسته ای رنگ 0/205 710
ملات پلاستر گچ- پرليت با روکش قهوه ای رنگ 0/162 627

و دیگر موارد کاربرد و مصرف محصول پرلیت عبارتند از: 

پوشش های لوله – سنگ نما – پرکننده – حمل کننده – جذب کننده – محصولات پیش ساخته – مصرف پرلیت در گل حفاری – داروسازی .از ساير مصارف پرليت ميتوان به مصرف پرليت درخوراک دام و مصرف پرليت در شيشه سازي اشاره کرد.

پرليت داراي مصارف فراواني در صنايع مختلف می باشد ولي براي هر صنعتي پرليت با مشخصات خاص لازم است که به يک سري از مشخصات کمي و کيفي پرليت در صنايع مختلف اشاره ميگردد.

اهمیت استراتژیکی کالا

پرليت به دليل چگالي کم، رسانايي ضعيف، خنثيبودن، غير قابل احتراق بودن، سختي کم، درخشندگي خوب، قابليت جذب و مقاومت (نسبت به ساير اگرگات ها نظير ورميکوليت) در صنايع مختلف به کار ميروند.

با توجه به اينکه روز به روز استفاده ازمصالح ساختماني سبک تر بيشتر مورد توجه قرار ميگيرد و همچنين ويژگيهاي مناسب پرليت براي اين منظور استفاده از آن از اهميت برخوردار است.

مزايای استفاده از مصالح پرليتی شامل دانسيته کم، سازگاري با حرارت، هزينه کم، کيفيت عايق بندي حرارتی و صوتی و مقاومت در برابر آتش ، رطوبت و حيوانات موذی

روشهای موجود توليد پرليت و شرح آن

قسمت اصلي فرآوري پرليت، خردايش تا ابعاد مورد نظر و دانه بندي آن و در نهايت پخت کانه جهت انبساط آن ميباشد. بنابراين مرحله خردايش به طور تيپيک شامل سنگ شکني مراحل اول و دوم و سوم بوده و سپس مراحل خشک کردن، طبقه بندي و سيستم هاي جذب گرد و غبار ميباشد.

سنگ شکني مرحله اول توسط سنگ شکن فکي و يا ژيراتوري انجام ميگيرد. مرحله دوم سنگ سکني توسط سنگ شکني فکي و يا مخروطي صورت گرفته و سپس محصول حاصل قبل از ورود به مرحله سوم سنگ شکني و طبقه بندي تا رطوبت کمتر از يک درصد خشک ميشود.

سنگ شکني مرحله سوم با استفاده از آسياهاي ضربه اي، ميلهاي و يا چکشي و يا توسط سنگ شکن هاي غلتکي و ژيروديسک انجام ميشود. از سرندهاي ارتعاشي و کلاسيفايرهاي هوايي جهت دستيابي به دانه بندي مورد نظر که معمولاً بين ٨/٠ تا ٣ ميليمتر ميباشد استفاده ميشود.

در صورتي که پرليت خام مورد نياز باشد، پرليت دانه بندي شده به کارخانه هاي انبساط فرستاده ميشود. قسمتي از پرليت در مرحله فراوري به صورت دانه هاي خيلي ريز توليد ميگردد.

جداکننده هاي هوايي در مرحله طبقه بندي از خط فرآوري جدا ميگردد که در صورت وجود تقاضا براي آنها، جمع آوري و بسته بندي شده و به فروش رسانده ميشوند، و در غير اين صورت به عنوان باطله در محلي انباشته ميشوند ولي تا آنجا که امکان داشته باشد بايستي عمل خردايش طوري انجام گيرد که حداقل مقدار ذرات ريز توليد گردد.

شرح تکنولوژی موردنظر

از آنجا که در مورد پرليت، عوامل متالوژيکي (عيار و بازيابي) مثل کانههاي فلزي و يا برخي کانی های غير فلزی اهميت چنداني ندارند و اين پارامتر دانه بندي است که در هر دو شکل خام و پخته شده آن حائز اهميت ميباشد.

لذا فرآوري اين کانه مثل ساير کانه ها متنوع نخواهد بود. در نتيجه هدف از فرآوري پرليت، توليد محصول خام و پختهشده آن با دانهبندي مشخص مورد نياز در صنايع مختلف ميباشد. در نهايت مراحل تهيه پرليت به صورت زير ميباشد:

– استخراج به طريق روباز با انجام آتشباري و يا بدون آتشباري
– انجام عمل خردايش بر روي سنگ استخراج شده
– دانهبندي سنگ خرد شده به اندازه هاي مورد نياز در مصارف مختلف
– پرليت خام توليدي داراي چهارنوع دانه بندي است که عبارتند از : زير يک ميليمتر ، ١ تا ٥/١
ميلمتر ٣/٥ تا ٢/٥ و ميليمتر ٢/٥ تا ١/٥ ،ميليمتر
– بسته بندي دانه بندي شده خام عرضه آن به بازار مصرف
– پخت پرليت دانه بندي شده در کوره
– دانه بندي پرليت پخته شده براي مصارف مختلف

بررسی ایستگاهها، مراحل و شیوه های کنترل کیفیت:

نقاط قوت تکنولوژيهای مرسوم :

عدم نياز به مراحل پيچيده فرآوری

نقاط ضعف تکنولوژی های مرسوم:

  • خردايش بيش از حد
  • توليد گرد و غبار
  • از آنجا که در مورد پرليت، عوامل متالوژيکي (عيار و بازيابي) مثل کانه هاي فلزي و يا برخي کانيهاي غير فلزي اهميت چنداني ندارد و اين پارامتر دانه بندي است که در هر دو شکل خام و پخته شده آن حائز اهميت ميباشد. لذا فرآوري اين کانه مثل ساير کانه ها متنوع نخواهد بود.

ماشین آلات خط تولید

ردیف شرح تعداد
1 سنگ شکن فکی 1
2 آسیای چکشی 1
3 سرند يک طبقه 1
4 سیکلون 6
5 دستگاه گردگیر 1
6 دستگاه انتقال مواد 5
7 فیلتر دیسکی 1
8 موتور 1

جهت سفارش طرح توجیهی احداث واحد توليد پرليت با شماره: 09056370500 تماس بگیرید.

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و ضمانت اصلاح تا مرحله اخذ وام با 15 سال سابقه کار در تهیه و تدوین طرح.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 5 ( 2 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0