ایده هاایده های صنعتی و معدنیایده های کشاورزی

طرح توجیهی بسته بندی و فرآوری گياهان دارويی سال99

صنعت گیاهان دارویی منبع عظیم اقتصادی و با ارزش افزوده بسیار بالا در ایران محسوب می شود. شناخت زمینه ها و برنامه های اشتغال در آن می تواند موقعیت ارزشمندی به این صنعت در داخل و در بخش صادرات و حضور موفق ایران در بازارهاي جهانی ببخشد. ظرفیت و نرخ اشتغالزایی این صنعت در ابعاد تولیدی، انبارداری، بسته بندی، توزیع و فروش و فرآوری گياهان دارويی با عنایت به ظرفیت های جهانی آن بسیار گسترده است.

کشور ما ذخایری غنی از گیاهان دارویی دارد که می تواند منبع درآمدی مطمئن و پایدار براي بخش قابل توجهی از مردم باشد. در ایران بیش از 7000 گونه گیاه دارویی وجود دارد که زاییده وجود 11 اقلیم از 13 اقلیم جهانی در کشورمان است، اما این استعداد طبیعی تاکنون به درستی مورد استفاده قرار نگرفته، چون صنایع تبدیلی و تکمیلی به ویژه صنایع فرآوری گياهان دارويی در کشور ما آن طور که باید، رشد نکرده است.

گیاهان دارویی کاربردهای زیادی در دنیای امروز دارد؛ این گیاهان به عنوان ماده نگهدارنده، طعم دهنده و عطردهنده طبیعی در صنایع غذایی، ماده معطر در صنایع و پیش ماده مورد نیاز بسیاری از صنایع شیمیایی مثل حشره کش ها به کار می روند. ضمن این که از آنها در تهیه انواع داروهای پزشکی و دانش آروماتراپی (عطر درمانی) نیز استفاده می شود.

گیاهان دارویی یعنی درآمد، کشورهای جهان سوم بیشتر مواد خام می فروشند چون توان تولید مواد باارزش از مواد خام را ندارند، این مشکل کشور ما هم هست. با استخراج و فرآوری گياهان دارويی ، ارزش افزوده خوبی به دست می آید چون سود حاصل از فروش گیاهان دارویی ده ها برابر بیشتر از فروش محصول خام است. این در حالی است که گیاهان دارویی خیلی بهتر از مواد خام نگهداری می شوند.

 

تصویر فرآوری دارویی گیاهان

نگهداري مواد گیاهی خشک معمولاً کار دشواری است که به انبارهاي وسیع و کنترل دائمی دما و رطوبت نیاز دارد. این در شرایطی است که مراقبت از این گیاهان در برابر آفات و بیماری ها نیز دشواری هایی دارد؛ در حالی که اگر این گیاهان به دارو تبدیل شوند دیگر این مشکلات بروز نخواهد کرد. پس تولید گياهان دارويی ،شغلی برد، برد است که همه حتی طبیعت از آن سود می برند.

روشهای استخراج گیاه دارویی باتوجه به نوع گیاه و کیفیت مورد نظرمتفاوت است. در صورتی که ساکن یکی از استان هاي خراسان رضوي، اصفهان، کرمان، همدان، تهران، البرز، سیستان و بلوچستان یا مرکزی هستید، امکان خوبی برای راه اندازی واحد بسته بندی و فرآوری گياهان دارويی خواهید داشت و در کارگاه با گیاهان،

دو محصول جانبی عرقیات و تفاله به دست خواهید آورید که شما را به سو ددهی خوبی می رساند. استفاده از انواع مختلف بسته بندی ضمن اینکه قابلیت نگهداری بهتری را به کالا می بخشد در کسب سهم بالاتري از بازار برای کالای موردنظر نیز مؤثر است.

  • داروهای گیاهی : در طبیعت مواد بسیاری برای سلامتی بدن مفید هستند که به توصیه پزشکان و محققان بهتر است آنها به صورت طبیعی مصرف شود. استفاده از میوه ها و سبزیجات به صورت طبیعی این امکان را برای ما به وجود می آورد که مواد به صورت کامل و بدون هیچ گونه تغییری وارد بدن شود.
  • بوجاری : کار به اینجا تمام نمی شود چون در داخل برگ های خشک، سیخ های سبزی نیز وجود دارد که آنها را باید از برگ ها جدا کرد. در این مرحله به وسیله الک هایی متفاوت برگ را از سیخ ها جدا کرده و سبز را برای بسته بندی و فرآوری گياهان دارويی آماده می کنند.


بوجاری کردن گیاه دارویی

1. بسته بندی:
گیاه دارویی آماده به قسمت بسته بندی برده می شود و پس از کنترل کیفی و فرموله کردن آن در این واحد توسط چند دستگاه بسته بندی عمودی کار بسته بندی به صورت اتوماتیک داخل لفاف های چندلایه سلوفان انجام می شود. که بسته به نوع و اندازه محصول درخواستی آنها را بسته بندی می کنند.

تصویر بسته بندی گیاهان دارویی

2. دستگاه های بسته بندی:
به طور منظم بعد از بسته بندی گیاهان دارویی داخل سلفون، آن ها را داخل کارتن می چینند و به انبار محصول آماده برده می شود. البته لازم به ذکر است که گاهی به دلیل درخواست زیاد محصولات گیاهان دارویی، این محصول به محض کارتن شدن مستقیم جهت بارگیري برده می شود و احتیاج به انبارکردن آن نیست.

این باعث خوشحالی است که سهم محصولات گیاهان دارویی در بازار دارای رتبه خوبی است و مشتریان زیادی چه در داخل و چه در خارج کشور از آن استفاده می کنند. مطمئناً این پایان کار نیست بلکه حفظ کیفیت و رضایت مشتري جزء اهداف این شرکتها است و باید براي هرچه بهتر کردن محصولات تلاش کرد.

شاهد این موضوع اظهار رضایت اغلب مشتریان از کیفیت محصولات است که در نتیجه پیگیري مدیران و کنترل کیفی کارشناسان واحد بسته بندی و فرآوری گياهان دارويی به دست خواهد آمد.

فرآوری گياهان دارويی

چون گیاهان دارویی به شکل فصلی کشت و تولید می شوند، در نتیجه برای استفاده در طول سال لازم است مورد فرآوری قرار گیرند که یکی از گام های موثر خشک کردن گیاهان دارویی است و پس از آن تولید فرآورده هایی مثل عرقیات، اسانس و عصاره می باشد.

از طرفی توسعه و ترویج مصرف گیاهان دارویی لازم است تا از حالت سنتی که گیاهان به شکل پودر بوده و در عطاری ها مصرف می شود خارج گردد و به شکل داروهای شیمیایی درآید. برای این منظور لازم است که فرآورده هایی مثل اسانس، عرقیات و عصاره تولید شود تا محصولاتی مثل افشره، قرص، شربت و فرآورده های بهداشتی و آرایشی مثل کرم، پماد، لوسیون، شامپو، صابون و … بر پایه گیاهان دارویی تولید شوند.

تصویر گیاهان دارویی

البته عنوان بسته کارفرینی ارائه شده کلی است که می تواند برای هر گیاه دارویی و به طور تخصصی تعریف شود، مثل تولید فرآورده های مختلف از آویشن از قبیل اسانس، عرقیات و جداسازی تیمول از اسانس، عصاره و پودر عصاره و تولیدقرص، شربت، کرم و پماد و… می باشد و یا تولید فرآوری از چای سبز که می تواندتولید عصاه، پودر عصاره، نوشابه گیاهی، قرص، کرم، پماد و… باشد.

بسیاری از واحدهای فرآوری پیشنهادی در این شاخه می تواند بخش عمده آن جدید باشد، ولی پیشنهاد کلی در این بسته کارآفرینی، یک بسته کامل و کلی است که می تواند به طور عام مورد استفاده برای فرآوری گیاهان دارویی (توليد عرقیات، اسانس، عصاره، تغلیظ عصاره و پودر عصاره) قراردارد.

بازارهدف : بازار مصرف محصولات تولید شده در ابتدا برای تأمین نیازهای داخلی می باشد و سپس صادرات آن به کشورهای خلیج و آسیای میانه و در ادامه به کشورهای اروپایی و آسیایی صورت می گیرد. در مصارف داخلی نیز می توان بازار مصارف خانگی که محصولات ارائه شده در داروخانه ها و عطاری ها را اشاره نمود.

و به شکل کلی به عنوان ماده اولیه برای مصرف در واحدهای تولیدی را نیز نام برد برای مثال اسانس ها برای واحدهای لبنی و عصاره ها و پودر عصاره به واحدهای داروهای گیاهی و مواد گیاهی خشک شده برای واحدهای فرآوری گیاهان دارویی مورد نظر هستند.

فرآوری گياهان دارويی به دو صورت زیر انجام می گیرد :

1. صنایع دارویی: در تولید قرص و شربت به کار می رود.

تصویر فرآوری گياهان دارويی

2. صنایع غذایی: ساخت بیسکوئیت، نوشابه ها، شکلات، بستنی، آدامس و انواع شیرینی جات از آن .

وضعیت عرضه و تقاضا

عرضه : در این طرح ابتدا به بررسی و مطالعه بازار تولید از حیث عرضه محصولات پرداخته و سپس کارخانجات فعال صنعت بسته بندی و فراوری گیاهان دارویی لیست شده است. با توجه به تعداد زیاد این کارخانجات، این کارخانجات به تفکیک استان و نوع فرآوری در جدول زیر محصول، آورده شده است.

ردیف استان ظرفیت (تن) تعداد
1 آذربایجان شرقی 8360 4
2 آذربایجان غربی 29000 4
3 اردبیل 720 1
4 اصفهان 5000 1
5 تهران 20752 4
6 خراسان رضوی 34400 6
7 خوزستان 16200 3
8 سمنان 400 1
9 فارس 14150 5
10 قزوین 10000 1
11 گلستان 95000 3
12 گیلان 20 1
13 مازندران 5400 2
جمع کل 239402 36

تقاضا : در بررسی تقاضا بازار، دو حالت مدنظر قرار گرفته یکی مربوط به سنوات گذشته تا قبل از سال 90 و دیگری مربوط به پیش بینی چهار سال آینده است. با توجه به تقاضای محصولات حاصل از بسته بندی و فراوری گیاهان دارویی در کشور همانند سایر موراد که به صورت تقاضای مستقیم است، حجم بیشتر مصرف را عموم مردم تشکیل می دهند. تقاضای این محصولات در کشور را به عنوان تقاضای مستقیم لحاظ می داریم.

کالاهای جايگزين و تجزيه و تحليل اثرات آن بر مصرف محصول

واضح است که جايگزين گياهان دارويی ، شامل طيف گسترده ای از داروهای شيميايی و مواد شيميايی می باشد که از طريق سنتز مواد شيميايی بدست می آيند. هم اکنون حجم زيادی از توليدات داروئی شامل همين داروهای شيميايی هستند ولی به دليل عوارض جانبی اين گونه داروها تمايل به استفاده از داروهای گياهی بيشتر شده است،

و در مواردی که موثر بودن داروهای گياهی به اثبات رسيده است استفاده از آن نسبت به جايگزين های شيميايی ترجيح داده می شود. همچنين مواد شيميايی خوشبو کننده هم که از طريق شيميايی تهيه شده اند به دليل محدوديت های بهداشتی و عوارض جانبی با اسانس های گياهی جايگزين می شوند.

اهميت استراتژيک کالا در دنيای امروز

با توجه به گستردگی زياد اسانس ها و كاربرد آنها در بخش های مختلف كشورهای زيادی در توليد و همچنين مصرف اسانس نقش دارند در زير ليستی از كشورهای عمده توليدكننده و مصرف كننده اسانس های حاصل از فراوری گیاهان دارویی مختلف آورده شده است :

  • كشورهای عمده مصرف كننده به ترتيب ميزان مصرف عبارتند از : امارات متحده عربی ، كويت ، عربستان سعودی ، عراق ، بحرين ، قطر ، عمان ، آلمان ، آمريكا ، تايوان ، انگلستان ، هلند ، الجزاير و آذربايجان

اين نکته قابل ذکر است که بيشتر صادرات ايران به دليل بعد مسافتی کم به کشورهای مجاور و حاشيه خليج فارس صورت می گيرد، لذا کشورهای مصرف کننده عمده بازار ايران با توجه به همين امر بيشتر کشورهاي همسايه و حاشيه خليج هستند.

  • كشورهای عمده توليد كننده عبارتند از : امارات متحده عربی ، آلمان ، سوئيس ، سنگاپور ، مالزی ، انگليس ، فرانسه ، هلند و چين

البته کشور آمريکا هم از جمله توليد کنندگان عمده اين محصول است ولی کشورهايی که ايران بيشتر مبادلات اقتصادی در زمينه اسانس را با آنها دارد در بالا آورده شده است.

تعیین محل اجرا و ایجاد کارخانه

با توجه به بررسی های صورت گرفته در فاز اول مطالعات ظرفیت اجرای طرح فرآوری گياهان دارويی در تمامی استان هاي کشور وجود دارد. با بررسی هاي بیشتر با توجه به عوامل مهمی نظیر تامین مواد اولیه، امکانات زیر بنایی، دسترسی به راه های ارتباطی، تأمین نیروی انسانی، جنبه های زیست محیطی، معافیت های دولتی، موقعیت سایر رقبا و… شهرک هاي صنعتی مستعد جهت اجرای طرح مدنظر می باشند.

سودآوری طرح

تولید محصولات با لحاظ نمودن طرح های جدید (مجوز تاسیس) دارای کمبود برای محصولات برحسب سال های مختلف است. با توجه به آمار و ارقام ارائه شده توسط سازمان صنایع طرح بسته بندی و فرآوری گياهان دارويی دارای توجیه اقتصادی است.

طرح توجیهی عصاره گیری گياهان دارويی ، طرح توجیهی کشت گياهان دارويی ، دانلود طرح توجیهی بسته بندی گياهان دارويی ، طرح توجیهی فراوری و بسته بندی گیاهان دارویی ، دانلود طرح توجیهی گياهان دارويی ، طرح توجیهی تولید و فراوری گیاهان دارویی ، طرح توجیهی کشت گیاهان دارویی pdf ، طرح توجیهی فراوری گیاهان دارویی pdf ، طرح توجیهی بسته بندی گیاهان دارویی pdf

جهت سفارش طرح توجیهی احداث واحد فراوری و بسته بندی گیاهان دارویی با شماره: 09056370500 تماس بگیرید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 4.2 ( 3 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

    1. با سلام و احترام
      برآورد سرمایه لازم و کلیه محاسبات از طریق جمع آوری اطلاعات و طبق میزان تولید سالانه و ایتم های دیگری دارد که در قالب طرح توجیهی به روز در صورت سفارش طرح برای شما تهیه و تنظیم خواهد شد، در صورت تمایل با شماره 09056370500 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
0