ایده هاایده های صنعتی و معدنی

طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات (سال 1400) + word و pdf

محصول مورد بررسی در این طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات می باشد. بطور کلی قسمت عمده ای از ساخت این محصول که یکی از پر مصرف ترین و پر کاربرد ترین محصولات ساخته شده از فولاد می باشد تهیه آن از شمش است.

ولی در این پروژه منحصرا به ساخت میلگرد از ضایعات آهن یا شمش پرداخته شده است. به طور کلی میلگرد در ابعاد، اندازه، اقطار و استحکام متفاوت ساخته شده و به بازار عرضه می شود که قسمت عمده ای از انواع میلگرد موجود در بازار به شرح جداول زیر است.

صنعت فولاد به عنوان یکی از پایه های مهم اقتصادی هر کشور تلقی می شود و در برخی مطالعات مصرف سرانه فولاد را به عنوان شاخصی برای ارزیابی صنعتی بودن یک کشور برشمرده اند.

جدول انواع میلگرد بر حسب سایز
محصولات زیر مجموعه محصولات زیر مجموعه
میلگرد سایز 6,5 ساده میلگرد سایز 8 آجدار ( مارپیچ یا جناقی )
میلگرد سایز 8 ساده میلگرد سایز 10 آجدار ( مارپیچ یا جناقی )
میلگرد سایز 10 ساده میلگرد سایز 12 آجدار ( مارپیچ یا جناقی )
میلگرد سایز 12 ساده میلگرد سایز 14 آجدار ( مارپیچ یا جناقی )
میلگرد سایز 14 ساده میلگرد سایز 16 آجدار ( مارپیچ یا جناقی )
میلگرد سایز 16 ساده میلگرد سایز 18 آجدار ( مارپیچ یا جناقی )
میلگرد سایز 18 ساده میلگرد سایز 20 آجدار ( مارپیچ یا جناقی )
میلگرد سایز 20 ساده میلگرد سایز 22 آجدار ( مارپیچ یا جناقی )
میلگرد سایز 22 ساده میلگرد سایز 25 آجدار ( مارپیچ یا جناقی )
میلگرد سایز 25 ساده میلگرد سایز 28 آجدار ( مارپیچ یا جناقی )
میلگرد سایز 28 ساده میلگرد سایز 32 آجدار ( مارپیچ یا جناقی )
میلگرد سایز 30 ساده میلگرد سایز 36 آجدار ( مارپیچ یا جناقی )
——- میلگرد سایز 40 آجدار ( مارپیچ یا جناقی )
جدول انواع میلگرد بر حسب مقاومت
انواع میلگرد A2 درصد کربن کمتر ، مقاومت کمتر ، انعطاف پذیري بیشتر
A3 درصد کربن بیشتر، مقاومت بیشتر ، انعطاف پذیري کمتر و سختی بیشتر

شماره تعرفه گمرکی

برای میلگرد به طور مجزا شماره تعرفه واحدی موجود نمی باشد و در طبقه بندی زیر قرار می گیرد.

جدول شماره تعرفه گمرکی
721391 میله گرم نورد شده به صورت طومار نامنظم پیچیده شده با مقطع دایره …
721399 میله ها گرم نورد شده به صورت طومار نامنظم پیچیده شده با مقطع دایره …
721310 دارای دندانه، برآمدگی، گودی یا سایر تغییر شکل یافتگی ها در جریان نورد
72131010 میلگرد باقطر کمتر از 9 میلیمتر
72131090 سایر
72139110 به صورت کلاف با قطر کمتر از 9 میلیمتر
72139190 سایر

ماخذ : کتاب مقرارت و واردات و صاردات وزارت صنایع

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و 4 ماه ضمانت اصلاح با 18 سال سابقه در تهیه و تدوین طرح.

شرایط واردات محصول

این محصول دارای حقوق ورودی 4 درصد می باشد با توجه به تقاضای بالای میلگرد در داخل کشور و تشنگی بازار داخلی میلگرد و همچنین ظرفیت تولید پایین تولید کنندگان داخلی میلگرد نیاز به حجم نسبتا بالای واردات میلگرد از سایر کشورهای تولید کننده می باشد و همین کمبود عرضه باعث بالا رفتن قیمت میلگرد در چند سال اخیر نیز شده است.

در حال حاضر تولید داخلی 50% تقاضای کشور را پاسخگو است. دولت به جاي اینکه سیاست خود را در تسریع در اجرای طرح های فولادی عملیاتی کند رو به واردات کرده است. واردات فولاد مشمول تعرفه نمی شود ولی تولیدکنندگان شمش باید 4% عوارض پرداخت کنند.

در نتیجه این امر موجب شد که به رغم وجود 3 میلیون تن ظرفیت نورد در ایران، این کارخانه ها یا تعطیل شوند یا اینکه با 60% ظرفیت خود کار کنند. دولت باید از احداث واحدهای جدید فولادسازی که به تصویب شورای اقتصاد رسیده حمایت کند.

در ضمن قرار است تسهیلات و کمکهای لازم برای اجرایی شدن کار در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد. مقرر شده تسهیلاتی برای گشایش اعتبار وارد کنندگان از سوی بانکها در نظر گرفته شود، همچنین ترخیص این مواد اولیه از گمرک در اولویت قرار گیرد.

بررسی و ارائه استانداردهای موجود در مورد محصول

شماره استاندارد مختص میلگرد در موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران شماره 3132 می باشد.

معرفی موارد مصرف و کاربرد

همان طور که می دانیم فولاد و محصولات فولادی شامل ورق، میلگرد، نبشی و پروفیل یکی از پر مصرف ترین کالاها می باشند. از بین محصولات ساخته شده فولادی میلگرد نیز از اهمیت خاصی بر خوردار است. میلگرد آجدار در پروژه های ساختمانی و عمرانی کاربرد فراوانی دارد.

استفاده از این میلگردها در سازه های بتنی عمر مفید سازه را حتی تا دو برابر افزایش می دهد. این ویژگی از لحاظ اقتصادی بسیار مهم و شایان توجه است زیرا با صرف مقدار بسیار اندکی هزینه جهت تامین این نوع میلگرد در سازه های بتنی می توان بهره وری را تا دو برابر افزایش داد.

جهت سفارش طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات برای دریافت وام و مجوز با شماره : 09056370500 تماس بگیرید.

لیکن کاربرد میلگرد ساده برخلاف میلگردهای عاجدار که در ساختمان سازی پروژه های عمرانی به کار می رود در صنایع پایین دستی فولاد کاربرد دارد و ابزارسازان و سازندگان محصولات صنعتی از این کالا استفاده می کنند.

بررسی کالاهای جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول

در بررسی کالا های جایگزین برای محصولات تولیدی صنعت فولاد که یکی از پر مصرف ترین محصولات در صنایع کشور است به طور کلی نمی توان کالایی را به عنوان جایگزین این محصولات در نظر گرفت که بتواند به عنوان تهدیدی برای محصولات این صنعت تلقی شود.

پس می توان نتیجه گرفت بازار مصرف محصولات فولادی و مخصوصا میلگرد تقاضای روز افزون خود را داراست و سهم بازار خود را حفظ می کند. تنها ماده ای که می تواند از لحاظ مقاومت و شکل پذیری جایگزین فولاد شود مواد پلیمری با تکنولوژی نانو می باشد که پایه نفتی دارند. تا آن زمان حداقل 35 سال زمان لازم داریم که کاهش شدید منابع نفتی را نیز باید در نظر گرفت.

بررسی اهمیت استراتژیک کالا در دنیای امروز

در دنیای امروز صنعت فولاد به عنوان یکی از صنایع مادر و تعیین کننده مطرح می باشد و از اهمیت بسزایی برخوردار است. امروزه با توجه به رشد روز افزون صنعت و افزایش جمعیت جهان و به تبع آن افزایش نیاز بشر به فولاد و محصولات فولادی بر اهمیت آن ها روز به روز افزوده می شود.

هنگامی که از میزان توسعه یافتگی کشورها سخن به میان می آید شاخص هایی را براي رتبه بندی و شناخت توسعه یافتگی در نظر می گیرند به عنوان مثال مصرف سرانه فولاد در هر کشور نشان دهنده وضعیت سرمایه گذاری ها و اجرای طرح های عمرانی و بلاخره توسعه یافتگی است.

این رسم دنیای ماست که سخت ترین ها در تعیین انسانی ترین پدیده ها مانند توسعه موثر هستند و ایران هم در این جریان ناگزیر از کسب مراتب بالاتر تا بتواند ساکنانش را از مواهب توسعه بهره مند سازد. این شاخص برای ایران در سال 84 در حدود 200 کیلوگرم بوده است.

و در سال 85 به 210 کیلوگرم می رسد. به هر حال موقعیت ایران از لحاظ توسعه یافتگی نشان می دهد همچنان ظرفیت های فراوانی برای رسیدن به رتبه های بهتر وجود دارد که نتیجه آن افزایش مصرف روز افزون محصولاتی مانند فولاد است.

شرایط صادرات

برای تامین تقاضای بازار قست اعظمی از تولید داخلی در سال های اخیر وارد بازار می شود اقداماتی در خصوص محدودیت صادرات شمش و مواد اولیه مورد نیاز و محصولات فولادی از جمله میلگرد با وضع عوارض ویژه و حذف جایزه صادراتی محصولات فولادی، جلوگیری از صادرات محصولات فولادی

با وضع عوارض ویژه از سوی سازمان توسعه تجارت ایران و اختصاص اعتبار ارزی لازم به واحدهای تولیدی (بخش خصوصی) برای تامین مواد اولیه و به منظور تکمیل ظرفیت های خالی این واحدها از برنامه های حوزه بازرگانی داخلی برای ساماندهی به بازار داخل از سیاست های در دست اجراست.

سازندگان ماشین آلات تولید میلگرد

به طور کلی ماشین آلات موردنیاز برای تولید میلگرد سازنده داخلی نداشته و تکنولوژی ساخت آنها در داخل کشور وجود ندارد. عمده تولید کنندگان ماشین آلات ساخت کشور های آلمان، ایتالیا، هند، چین و مخصوصا ترکیه می باشد.

جدول لیست ماشین آلات مورد نیاز طرح
ردیف شرح تعداد مورد نیاز
1 کوره حرارتی (ساخت داخل) یک عدد
2 غلطک آج زنی و کشش (ساخت ترکیه) یک سری
3 خط تولید نیمه اتومات یک سری

که از تکنولوژی مناسب جهت ساخت این ماشین آلات برخوردارند و ضمنا ساخت ترک آن به نسبت دو نوع آلمانی و ایتالیایی از قیمت مناسب تری برخوردار است.

بررسی اجمالی تکنولوژی و روش های تولید

به طور کلی در بررسی روش های ساخت میلگرد به این نتیجه می رسیم که دو روش کلی برای ساخت آن وجود دارد که از نظر فرآیند تولید تا حدود بسیار زیادی مشابه یکدیگر می باشد فقط مواد اولیه آنها تا حدی متفاوت است:

  1. در روش اول که روش به نسبت پر کاربردتری نیز در کشور ما می باشد میلگرد از شمش های فولادی تولید می شود. به این ترتیب که شمش ها پس از حرارت دادن در کوره به خطوط شکل دهی منتقل شده و در آنجا ضمن سرد شدن، از غلطک های مختلف عبور داده شده و در نهایت به میلگرد تبدیل می شوند.
  2. روش دوم که روش مورد بحث ما نیز می باشد روش تولید میلگرد از ضایعات است. همان طور که گفته شد این روش تا حد زیادی مشابه روش اول می باشد و به شرح زیر است :

ابتدا ضایعات که عمدتا ضایعات شمش می باشند در کوره پیش گرم شارژ و تا 1200 درجه سانتیگراد حرارت داده می شوند. لازم به ذکر است که قبل از حرارت دادن ضایعات در کوره ضایعات مورد بازرسی قرار گرفته و از لحاظ ابعاد و حجم کنترل می شوند.

قسمتی از آنها قبل از قرار گرفتن در کوره به قسمت برش انتقال داده شده و برش داده می شوند تا به ابعاد مناسب برای قرار گرفتن در کوره تبدیل شوند. بعد از حرارت دادن در کوره مواد اولیه (ضایعات) به سمت خط شکل دهی و کشش هدایت می شوند.

در این قسمت طی چهار مرحله کشش توسط غلطک های مربوطه فرآیند کشش و شکل دهی صورت می گیرد به این ترتیب که در هر مرحله از کشش طول در حدود 20 سانتی متر افزایش می یابد و پس از آن میلگرد های تولید شده به سمت غلطک های آج زنی هدایت می شوند.

پس از آج زدن میلگرد ها آماده وزن کشی بوده و پس از قرار گرفتن روی باسکول بسته بندی و آماده توزیع می باشند. نحوه بسته بندی محصولات میلگرد بصورت شاخه با طول های مساوی که بوسیله مفتول فولادی در شش قسمت بسته در فاصله مناسب به یکدیگر بطور محکم بسته بندی می شود.

در سایزهای 8 و 10 بسته بندی بصورت کلاف صورت می گیرد. هر بسته دارای پلاک که حاوی کلیه مشخصات بسته و خریدار می باشد. با توجه به مطالب ذکر شده، نتیجه گیری می شود که هر چند تکنولوژی مورد استفاده در کشورمان و بسیاری از کشورهای دیگر نسبتاً یکسان است،

لیکن کیفیت اجرای تکنولوژی فوق به دو سطح قابل تقسیم است که این تقسیم بندی سبب می گردد تا واحدهای فعال در این شاخه از صنعت عملاً به دو گروه عمده تقسیم بندی گردند. در جدول زیر این تقسیم بندی شرح داده شده است.

جدول تفکیک تکنولوژی تولید میلگرد
سطح تکنولوژی شرح قطعات تولیدی
تکنولوژی بالا این تکنولوژی از کیفیت و درجه دقت بسیار
بالایی برخوردار است و سرمایه گذاری آن نیز
بسیار بالا و ماشین آلات آن تمام اتومات می
باشد و ظرفیت تولید آن نیز بسیار بالاست
انواع میلگرد و مفتول
در سایز های مختلف
تکنولوژی معمولی این تکنولوژی حالت عمومی داشته و از
ماشین آلات نیمه اتومات استفاده می شود
انواع میلگرد و مفتول
در سایز های مختلف

لطفا به این مطلب لطفا امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 5 ( 2 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0