ایده های صنعتی و معدنیصنایع

تولید کرم های آرایشی و بهداشتی طرحی سودآور

ساخت اولین مواد آرایشی و بهداشتی به قرنها پیش بر میگردد. زمانی که بشر با استفاده از ترکیب پودر پوست تخم مرغ، زاج سفید، بادام، تخم خشخاش، شیر، کره، میوه و سبزیحات ماسک های پوست درست می کرد. اما در سالهای 1920 بود که انقلابی در کارخانه های لوازم آرایش به وجود آمد و سایه های رنگارنگ برای چشم ها، رژگونه و رژ لب های متنوعی ساخته شد.با تولید کرم های آرایشی و بهداشتی گوناگون برای پوست و شامپوهای نرم کننده و تقویتی مو به بازار آمد. در حال حاضر نیز با ورود فناوری نانو انواع محصولات با ویژگیهای منحصر به فرد تولید می شود تا مصرف کنندگان دارای گزینه های انتخابی بیشتر و به محصولاتی با کیفیت بهتر دسترسی داشته باشند. البته رسیدن به استاندارد مناسب برای انواع نانومواد و محصولات حاصله امری ضروری است.

محصولات مختلف آرایشی با استفاده از فناوری نانو تاکنون تولید شده اند که مهمترین آنها عبارتند از: خمیر دندان، صابون، شامپو، حالات دهنده و رنگ دهنده موها، کرم های ضد چروکیدگی، کرم ضد آفتاب، رژ لب و کرم نرم کننده، پودر صورت، عطرها. فناوری نانو مشابه دیگر صنایع توانسته است در این محصولات وارد شده و اثرات قابل توجهی بر بازار آن بگذارد. به عنوان نمونه عرضه فرآورده های حاوی نانو ذرات ترکیبات اکسیدروی و اکسیدتیتانیوم باعث بهبود چشمگیر کارایی و مقبولیت ضدآفتاب ها و مواد آرایشی حاوی مواد غیرآلی شده است. کاهش جذب زیاد اشعۀ ماوراء بنفش بدون استفاده از مواد شیمیایی و رفع مشکلات عمده استفاده از این مواد مثل اثر سفیدی بعد از استفاده از آنها بر روی پوست، از مزایای مهم این فراورده های جدید است.

سه ویژگی عمده کرم های ضدآفتاب حاصل از نانو فناوری نسبت به محصولات قدیمی عبارتند از:

– کاهش جذب چشمگیر اشعۀ ماوراء بنفش بدون استفاده از مواد شیمیایی؛
– شفاف کردن محصول؛
– امکان توزیع یافتن در بسیاری از پایه های مورد استفاده در صنایع آرایشی برای جلوگیری از تشکیل کیک (حالتی از ناپایداری این فرآورده ها)

تولید کرم های ضدآفتاب که اشعه زیان آور UV را جذب میکند با استفاده از نانو ذرات اکسید تیتانیوم و اکسید روی تهیه شد، جزء اولین موارد کاربردی فناوری نانو در صنعت آرایشی بوده و این روند تا کنون ادامه داشته است. با پیشرفت فناوری نانو در آینده می بایست منتظر وقوع تحولاتی چشمگیر در تولیدات این صنعت بود. برخی افراد این تحول را تا حد تخیلات پیش برده اند، ساخت ماشین هایی که قادرند موی افراد و رنگ پوست آنها را به دلخواهشان تغییر دهند و چین و چروک پوست را صاف کرده و چربیهای اضافی را جمع آوری کنند.

بهتر است در کودکی از پوست خود مراقبت کرده و در بزرگسالی با طریقه مصرف و نوع کرم های آرایشی و بهداشتی آشنا شوند تا دچار مشکلات پوستی نگردند.

تولید کرم هایی که مورد تأیید وزارت بهداشت نبوده و نامطلوب باشند و حتی PH کرم با PH پوست مطابقت نداشته باشند به مرور زمان به پوست آسیب می رساند و آلودگی های میکروبی موجود در آنها باعث بیماری پوستی می شوند؛ همچنین در صورتی که حاوی فلزات سنگین مانند سرب، آرسنیک و… باشند در طولانی مدت باعث لطماتی به پوست می شوند و به دلیل جذب پوست و ورود به کبد، سرطان کبد را به وجود خواهند آورد و در طولانی مدت باعث مرگ مصرف کننده ها می شود.

گردش مالی سالانه یک میلیارد دلاری لوازم آرایشی و بهداشتی در ایران

فروش محصولات آرایشی با 19 درصد رشد در منطقه خاورمیانه طی سه سال اخیر به 1/2 میلیارد دلار رسید. به گزارش وب سایت کازمتیک بیزنس،طی سه سال اخیر حدود 30 درصد کل بازار خرده فروشی خاورمیانه به این لوازم اختصاص داشته و سالانه به طور متوسط 1/2 میلیارد دلار محصول آرایشی در بازار این کشورها به فروش رسیده است. این رقم بیانگر افزایش 19 درصدی نرخ فروش محصولات آرایشی خاورمیانه در هر سال است.

از آنجا که 45 درصد ذخایر نفتی جهان هم اکنون تحت کنترل کشورهای ثروتمند منطقه خاورمیانه بوده و سطح درآمد قابل تصرف افراد در این منطقه زیاد است، سالانه بخش عمده درآمدهای هر فرد در این منطقه صرف خرید لوازم آرایشی و بهداشتی می شود. طبق برآوردها، سرانه مصرف این لوازم هر فرد در خاورمیانه سالانه 334 دلار است. آمارها نشان می دهد، در میان کشورهای منطقه، امارات متحده عربی پر رونق ترین بازار خرده فروشی این محصولات را به خود اختصاص داده است.

گفته می شود، ارزش بازار محصولات آرایشی در امارات از 5/382 میلیون دلار در سال 2004 به 1/603 میلیون دلار در سال 2009 خواهد رسید و این امر بیانگر افزایش 12 درصدی شاخص فروش لوازم آرایش امارات در هر سال است. طبق برآوردها در حال حاضر بیش از سه هزار سالن آرایشی در امارات وجود دارد که این رقم در کل کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از مرز 40 هزار سالن عبور می کند و سالانه تعداد این سالن ها با 6/7 درصد رشد همراه است. این گزارش با اشاره به رشد سالانه شش درصدی جمعیت در کشورهای منطقه خاورمیانه، یادآور می شود،متوسط سن 60 درصد جمعیت این کشورها کمتر از 25 سال است و همین امر نیز یکی از دلایل رونق بازار محصولات آرایشی شده است.

تولید کرم های آرایشی و بهداشتی هیدروکینون

این نوع کرمها برای از بین بردن و کاهش لک های پوستی به کار می رود و مقدار مصرف آن در کرم های آرایشی حداکثر 2 درصد است و تنها زمانی می تواند کارایی داشته باشد و تأثیرات عمیقی بر جای بگذارد که طولانی مدت ادامه پیدا کند در صورت قطع دوباره لک های پوستی تظاهر می کنند که چندان خوشایند افراد نیست. تولید این کرمهای از این نوع باید به رنگ سفید صورت گیرد و حاوی مواد رنگی نباشند زیرا یدروکینون موجود در کرم ها در عرض 6 الی یک ماه به صورت اکسید درآمده و قهوه ای رنگ می شوند که غیرقابل مصرف بوده و خاصیت خود را از دست می دهند.

اخیراً مواد سفیدکننده ضدلک ها از جلبک ها، خزه ها و سایر گیاهان دریایی گرفته و تولید می شوند که ضمن داشتن خاصیت سفیدکنندگی و ضدلک اثرات سویی روی پوست نداشته و توصیه می شوند.خانواده ها باید کرمی را استفاده کنندکه پروانه ساخت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داشته باشد، به تاریخ انقضا و تولید حک شده روی انواع کرم توجه نمایند. ظاهر کرم را شناسایی کنند تا تغییر رنگ و بو نداشته باشند و آب و روغن آنها از هم جدا نشده باشد و بوی دلپذیری داشته باشند.

کرم های روشن کننده حاوی هیدروکینون که به عنوان داروی ضدلک مورد استفاده قرار می گیرند، در درازمدت باعث افزایش تحریکات پوستی می شوند، هر اندازه که درصد هیدروکینون موجود در این نوع کرم ها بیشتر باشد، شانس ابتلا به تحریکات پوستی افزایش می یابد، به عنوان نمونه هیدروکینون 10 درصد شدیداً پوست را تحریک کرده و باعث خارش و قرمزی پوست می شود. تأثیر کرم های ضدلک در افراد متفاوت است و بستگی به نوع ضایعه دارد، در بعضی از افراد مصرف این نوع کرم ها تأثیرگذار بوده و در برخی دیگر تغییراتی را به وجود نمی آورد، بعضی از پزشکان و صاحب نظران هیدروکینون را به عنوان درمان توصیه نمی کنند چرا که در درازمدت (بعد از 6 ماه) باعث ایجاد لک های دایمی می شدند. افراد بهتر است برای پیشگیری از افزایش تحریکات پوستی از سفیدکننده های حاوی هیدروکینون 4 درصد استفاده کنند.

همچنین برای از بین بردن یا کم رنگ کردن ضایعات و لکه های پوستی نیز می توانند از غلظت های کمتر از دو درصد استفاده نمایند؛ افراد باید بدانند در صورتی که پس از شش ماه استفاده از این کرم ها، بهبودی در وضعیت آنها حاصل نشد، مصرف آن را قطع کنند چرا که به عقیده برخی پزشکان ممکن است لک های دائمی روی پوست آنها ایجاد شود، همچنین به دلیل عوارض پوستی زنان باردار و شیرده نیز باید از مصرف این کرم ها پرهیز کنند. کرم های ضدچین و چروک نیز به طور کامل مشکلات مذکور را از بین نمی برد و حداقل مدت زمان طولانی باید مورد استفاده قرار بگیرند و بهتر است از کودکی و بزرگسالی از آفتاب به شدت پرهیز نمایند و در صورت لزوم از عینک های آفتابی و کلاه استفاده نمایند تا دچار عوارض پوستی نشوند.

کرم های مرطوب کننده

کرم های مرطوب کننده نیز راهی برای پیشگیری از پیری زودرس پوست محسوب می شوند زیرا استفاده از آنها علاوه بر تأمین و نگهداری آب پوست و ممانعت از تبخیر آب در لایه های سطحی پوست از پیری زودرس پوست نیز پیشگیری کرده و شادابی و طراوت پوست را موجب می شوند. به دلیل اینکه پوست در برابر عوامل خارجی مانند آفتاب، سرما، گرما، تغذیه نامناسب، شست و شوی زیاد با مواد شوینده و همچنین گذشت زمان و افزایش سن، رطوبت و چربی خود را از دست داده، دچار خشکی و پیری می شوند؛ از این رو مرطوب نگهداشتن پوست از عارضه پیری پوست پیشگیری کرده و یا آن را به تأخیر می اندازد؛ همچنین خشکی پوست می تواند باعث عوارضی نظیر زبری پوست، پوسته پوسته شدن، خارش، ترک خوردگی و کاهش انعطاف پذیری پوست شوند. پوست آدمها با هم فرق دارد.هرکسی پوست مخصوص خودش را دارد.

بنابراین نیازهای پوست افراد مختلف نیز با هم فرق دارند. قبل ازهر خریدی برای پوست(انواع فراورده های آرایشی و بهداشتی،انواع کرمها شامل کرم ضدآفتاب،مرطوب کننده …انتخاب پاک کننده مناسب پوست و…)باید نوع پوست خود را خوب بشناسیم تا بتوانیم فراورده مناسبی خریداری کنیم. کرم های آرایشی (محصولات مراقبت از پوست) که در بازار عرضه میشوند بسیار متنوع هستند. وقتی محصولاتی مناسب پوست خود استفاده کنید بخوبی تفاوت را حس خواهید کرد.داشتن پوستی شفاف تر نرم تر و صاف تر با انتخاب محصولات آرایشی مناسب پوست امکان پذیراست. پوست را براساس میزان رنگدانه و رنگ پوست به شش نوع مختلف تقسیم بندی میکنند (تقسیم بندی فیتزپاتریک). پوست نوع یک ، پوست افراد نژادسلتیک یعنی پوست سفید موهای قرمز و چشم های آبی است.افراد سیاه پوست بعنوان پوست تایپ شش طبقه بندی میشوند.مابقی بین این دو سر طیف قرار میگیرند. در این تقسیم بندی اکثر ایرانیان و ساکنین ناحیه مدیترانه و خاورمیانه دارای پوست سه یا چهار هستند. هندیها داری پوست شماره پنج واروپائیان غیر سلتیک دارای پوست شماره دو می باشند.این تقسیم بندی برای انتخاب فراورده های مراقبت از پوست چندان کمک کننده نیست.

در تقسیم بندی جدید پس از تولید کرم های آرایشی و بهداشتی چهارفاکتور در نظر گرفته میشود:

– میزان تمایل پوست به ساختن رنگدانه(تمایل به برنزه و تیره شدن در مقابل آفتاب)رنگدانه ساز غیر رنگدانه ساز
– میزان حساس بودن پوست(تمایل به قرمز شدن یا خارش و سوزش و یا استعداد ایجادجوش)حساس غیرحساس
– میزان چرب بودن یا خشک بودن پوست(برخی پوسته چرب و روغنی برخی مختلط و برخی خشکند)چرب یا خشک
– میزان چروک وپیری پوست ( پوست افرادجوان سفت وبدون چروک و درسنین بالاتر با چرو ک و شل است) چروک یا سفت.

ماسکهای طبیعی
اگر پوست چربی دارید، استفاده از ماسکهای طبیعی برای به حداقل رساندن این چربی مفید است. شاید عجیب به نظر برسد، اما استفاده از خاک رس که تبدیل به گل شده انتخاب مناسبی است. البته ماسک های گل رس حاوی مواد منقبض کننده مانند عصاره لیمو و جو هستند که برای پوست های چرب مفیدند.

نقطه درمانی
بعضی افراد نواحی خاصی از پوست به ویژه در صورتشان چربتر از سایر نواحی است. با استفاده از مقداری دستمال تمیزکننده پوست و دستمال کاغذی خشک سعی کنید چربی را از روی این نواحی پاک کنید، بی انکه بقیه نقاط پوست چربی طبیعیشان را از دست بدهند.

بدون چربی
در صورتی که از لوازم بهداشتی استفاده میکنید، سراغ لوازمی بروید که پایه اصلیشان آب است تا چربی اضافی به پوست شما منتقل نکنند. هر شب پیش از خواب صورت خود را بشویید و خشک کنید.

شستوشوی مداوم
قطعاً یکی از بهترین راهکارها برای شما شستن دائمی صورت است، اما برای این منظور از شویندهای استفاده کنید که ترکیبات آن مناسب پوستهای چرب است. هنگام خشک کردن صورت هم هرگز پوست خود را محکم با دستمال نکشید و فقط آن را با دستمالی با جذب بالا خشک کنید.

مرطوب کننده ها
کسانی که پوست چرب دارند هم میتوانند از دستمالهای مرطوب استفاده کنند، اما از نوع روغنی آنها استفاده نکنید؛ چون ممکن است مشکلتان را بیشتر کنند. البته بهتر است از مرطوب کننده های طبیعی کمک بگیرید،یعنی با رژیم غذایی مناسب و نوشیدن آب مداوم کاری کنید که صورت و پوست بدنتان همیشه مرطوب بماند.

منقبض کننده های طبیعی
سراغ منقبض کننده های طبیعی بروید که در ساختارشان از عصاره مرکبات استفاده شده و میتوانند پوست را خشک و چربی آن را به خوبی جذب کنند. استفاده از کمپرس سرد یا کرم خنک کننده هم میتواند چربی پوست را بگیرد.

مدل موها
باید مدل موهایتان را طوری انتخاب کنید که بتوانید آنها را از صورتتان دور نگه دارید. افرادی با پوست چرب معمولاً موهای چربی هم دارند. به هر حال موهای چرب هم میتوانند این چربی را در صورت تماس با پوست شما به صورتتان منتقل کنند.

حفاظت از پوست
نگران استفاده از کرم های ضدآفتاب نباشید، اما استفاده زیاد از این محصول پوست شما را قرمز و حتی رنگپریده میکند. این دو عارضه استفاده از ضدآفتاب، بستگی به واکنش پوستی شما دارد. در هر حال اگر به اندازه از ضدآفتاب استفاده کنید، از چرب شدن پوست جلوگیری میکند.

ویتامین مناسب
هنوز مشخص نشده کدام ویتامین برای پوست چرب اثر مفید بیشتری دارد، اما در کل بد نیست با تغذیه مناسب میزان چربی پوست را به حد متعادلی برسانید. از رژیم هایی با مواد معدنی و مغذی شامل ویتامینهای A ،B ،E و روی استفاده کنید تا صاحب پوستی سالم باشید.

مراجعه به متخصص
یک متخصص پوست میتواند شما را از جدیدترین روشهای مراقبت از پوست و تغذیه مناسب برای پوست چرب مطلع سازد. این متخصصان روش های درمانی خاصی را تجویز میکنند که میتواند شما را از دچار شدن به مشکلات حاد ناشی از چربی زیاد پوست دور سازد.

مواد کاربردی برای تولید کرم های آرایشی و بهداشتی

 1. آلانتویین Allantoin
 2. آقطی سیاه Sambucus nigra
 3. آربوتین
 4. NMF
 5. گلیسیرین
 6. گلوکامات 120DOE
 7. گل همیشه بهار
 8. کوکامیدو مونو اتانول آمین
 9. کوانزیم 10Q
 10. کمپلکس MDI
 11. پلی کواترنیوم 10
 12. پلی کواترنیوم
 13. پروپیلن گلایکول
 14. پروتئین هیدرولیز شده شیر
 15. پروتئین هیدرولیز شده جوانه گندم (Hydrolyzed wheat germ protein)
 16. ویتامین k
 17. ویتامین A پالمیتات
 18. ویتامین F
 19. ویتامین E
 20. ویتامین C
 21. ویتامین 6B یا پیریدوکسین
 22. نیاسین آمید
 23. نعناع Mentha piperita
 24. لیکوریس
 25. عصاره گزنه Urtica dioica
 26. عصاره چای سبز
 27. عصاره آووکادو
 28. سیلیکونها
 29. روغن گل مغربی و دانه کتان
 30. روغن کالندولا
 31. روغن دانه انگور Grapeseed oil
 32. روغن دانه آفتابگردان Helianthus Annuus seed oil
 33. روغن جوانه گندم
 34. روغن بادام

بررسی کالاهای جایگزین

مصرف کرم های آرایشی و بهداشتی در کشور آمار بالایی دارد و در حال حاضر هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد تنها تغییر در نوع و تکامل تولید صورت می گیرد. محصول مورد بررسی جزء محصولات استراتژیک به حساب نمی آیند.

کشورهای عمده مصرف کننده و تولیدکننده : کشورهای فرانسه ، آلمان ، ایالات متحده و ترکیه می باشند.

نمونه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز طرح تولید کرم های آرایشی و بهداشتی

– میکسر ایستاده جهت اختلاط مواد

تصویر میکسر ایستاده جهت اختلاط مواد

– تانک ذخیره مواد

تصویر تانک ذخیره مواد

– میکسر مواد اولیه

تصویر میکسر مواد اولیه

– دستگاه تزریق چند نازله

تصویر دستگاه تزریق چند نازله کرم های آرایشی و بهداشتی

بررسی مواد اولیه مورد نیاز تولید کرم های آرایشی و بهداشتی

ردیفمواد اولیه و بسته بندی
1آب مقطر
2روغن و پرکننده
3امولوسیون
4انواع اسیدها
5ویتامین
6گلیسیرین
7هیدروکینون (بردار لایه )
8تیوپ کرم
9کارتن

 

جهت سفارش طرح توجیهی تولید کرم های آرایشی و بهداشتی با شماره : 09056370500 تماس بگیرید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

User Rating: 5 ( 1 votes)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

دکمه بازگشت به بالا
0
بستن
بستن