ایده هاایده های صنعتی و معدنیصنایع

طرح توجیهی تصفیه و بازیافت روغن سوخته (سال 1400) + word و pdf

طرح توجیهی تصفیه و بازیافت روغن سوخته
روغن سوخته هر نوع روغن معدنی یا سنتیکی است که در طول مصرف یا کاربرد به سبب آلوده شدن با ناخالصی یا از دست دادن خواص اولیه برای اهداف اصلی کاربردش، دیگر مناسب نمی باشد. پس بازیافت روغن سوخته سودآوری خوبی بدنبال خواهد داشت.

بازیافت روغن سوخته (روغن کارکرده)

در گذشته منظور از بازیافت روغن كاركرده می توانست خیلی چیزها باشد، در ابتدا روغنها را از طريق فيلتر كردن، فیلتر نموده و به عنوان سوخت استفاده مي كردند. در این روش، هیچ یک از آلاینده های محلول را حذف نمی شد و قابلیت استفاده برای اتومبيل را نداشت. این روغن به طور کلی برای سوخت استفاده می شد.

تصفیه دوم

تصفیه دوم در فرآیند بازیافت  طی گذشت سالها توسعه یافت تا منجر به حذف تمام ناخالصی ها، محلول و نامحلول، و بازگشت روغن به عنوان روغن پایه تازه شد. این روغن پايه پالایش دوم برابر یا بهتر از برخی از روغن پایه ویرجین (تولید شده از نفت خام) و مناسب برای استفاده در اتومبیل است. فرایند پالایش دوم روغن كوتاه تر از پالایش نفت خام است و از انرژی کمتری استفاده می گردد.

بازیافت روغن سوخته

ممکن است تعجب آور باشد که تحت شرایط عادی، روغن را نمی توان به راحتی از بین برد و تنها قابلیت آلوده پذیری را دارد و به راحتی توسط حلال‌های دیگر آلوده می‌شود. این ویژگی باعث می‌شود قابلیت بالقوه برای جذب آلودگی داشته باشد و نباید اجازه داد که وارد محیط زیست شود.

تنها راه و بهترین گزینه بازیافت است به صورتی که به حالت اولیه برگردد و بتوان از آن استفاده مجدد کرد. برای تولید روغن موتور حداقل ۸ نوع افزودنی اضافه می‌شود و این افزودنی‌ها پس از بازیافت بصورت قیر بدست می‌آید.

در ایران تعداد کمی از شرکت ها از این آسفالت باقی مانده فرآیند استفاده می‌کنند و بیشتر شرکت ها تصفیه به دفن غیر اصولی می‌پردازند، که موجب آلوده کردن محیط زیست می‌گردد. اما ارزش این آسفالت زیاد است و می‌توان از آن بخوبی استفاده و دارای ارزش اقتصادی بالای می‌باشد.

تصویر بازیافت روغن سوخته

بازیافت روغن کارکرده

در بازیافت روغن سوخته طی فرایند پالایش روغن سوخته به منظور حذف ناخالصی‌ها، آب از روغن گرفته می‌شود، روغن تقطیر می‌شود و دوباره آب به آن اضافه می‌شود. محصول نهایی کاملاً شبیه روغن خالص است و باید با استاندارهای خاصی منطبق باشد. این روش، عمر منابع نفتی را بالا می‌برد و بهترین روش برای بازیافت روغن به شمار می‌رود.

همچنین فواید اقتصادی دارد: بازیافت روغن ارزانتر از استحصال آن از نفت خام تمام می‌شود. برای تولید حدود ۳ لیتر روغن روان کننده، ۱۵۹ لیتر نفت خام مصرف می‌شود در حالی که برای تولید همین میزان روان کننده فقط به ۴ لیتر روغن سوخته نیاز است.

احداث این واحدهای تولیدی نیاز به واردات نفت را کمتر می‌کند و هرچه روغن بیشتری بازیافت کنیم، نیاز به خرید نفت کمتری از منابع خارجی داریم. روغن سوخته بازیافت شده مطابق با استانداردهایی است که موسسه نفت خام آمریکا (API) وضع کرده است.

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و 4 ماه ضمانت اصلاح با 18 سال سابقه در تهیه و تنظیم طرح.

تصفیه روغن سوخته

ماندگاری و عملکرد آن درست مانند روغن خالص است، خودروسازان بزرگ هم روی آن مهر تأیید زده‌اند. یکی از بهترین گزینه‌هایی که برای کمک به محیط‌ زیست دارید، خریداری روغن بازیافت شده است که زحمت کمی هم دارد. این کار هم به نفع محیط‌ زیست و هم به نفع اقتصاد است و لازم نیست شما هم زیاد به زحمت بیفتید.

اگر روغن کارکرده دارید و می‌خواهید آن را بازیافت کنید، بسیاری از تعمیرگاه‌ها آن را از شما خریداری می‌کنند. این صنعت دارای امتیازات ویژه‌ای است زیرا ماده اولیه آن در تمام کشورها داخلی است و با هزینه کم قسمتی از انبار روغن مصرفی را تأمین می‌کند.

و این موضوع هنگام بروز حوادثی مانند جنگ درخور اهمیت است زیرا هنگام جنگ، زودتر، هدف حمله دشمن قرار می‌گیرند ولی کارخانجات بازیابی کننده نسبتاً کوچکترند و پراکنده می‌باشند و ئیدوکربور سبک تولید نمی‌کنند بنابراین کمتر آسیب پذیرند و می‌توانند بطور موقت روغن مورد نیاز ارتش و صنایع را تأمین کنند.

تصفیه روغن کارکرده

بی مناسبت نیست بدانیم اولین واحد بازیافت روغن سوخته ایتالیا در سال ۱۹۳۰ میلادی تأسیس شده و در ۱۹۴۰ مقررات سختی برای جمع آوری روغن کار کرده وضع کرده‌اند که مصرف آن در جهت بازیابی بود لذا صنعت بزرگی برای بازیابی در این کشور بوجود آمده است (۱۲ کارخانه در سال ۱۹۸۰ مقدار ۲۱۲۴۰۰ تن روغن سوخته از کل ۶۳۰۰۰۰ تن روغن مصرفی را بازیابی کرده‌اند).

فرانسه و آلمان نیز در این صنعت دارای تجربه و سابقه‌ای طولانی می‌باشند. روغن های حاصل از تصفیه و بازیافت روغن سوخته استفاده های مختلف دارند مانند:

 1. نفت مشعل صنعتی، که در آن روغن مورد استفاده از آب گرم، فیلتر شده و demineralised برای استفاده در مشعل‌های صنعتی
 2. روغن مایع برای کمک به انتشار محصولات از قالب‌های خود (به عنوان مثال محصولات فلزی، بتن)
 3. روغن هیدرولیک
 4. محصولات مبتنی بر قیر
 5. یک افزودنی در محصولات تولیدی؛ یا روغن پایه تصفیه شده برای استفاده به عنوان یک روغن روان کننده، روغن هیدرولیک یا ترانسفورماتور

بازیافت روغن سوخته

محصولات و کد آیسیک آنها

 1. روغن پایه: روغن پایه تولید شده مطابق با استاندارد API گروه I و II می‌باشد که خوارکی بسیار مناسبی برای تدوین و فرموله کردن طیف گسترده‌ای از روغن‌های: موتور، توربین، هیدرولیک، دنده، گریس و …. می‌باشد.
 2. سوخت تقطیری صنعتی: این محصول می‌تواند بعنوان سوخت جایگزین یا سوخت سبک در بویلرها یا هیترهای شعله‌ای صنعتی مورد استفاده قرار گیرد.
 3. اسلاج قیری: این نوع اسلاج حاوی میزان زیادی پلیمر و فلز است که می‌تواند درتولید آسفالت خیابان، پوشـش محافظتی قیری و یا بعنوان  سوخت درکارخانه های سیمان مورد استفاده قرار بگیرد

۲۳۲۰۴۱۲۴۵۰ روغن موتور تصفیه مجدد
۲۳۲۰۴۱۲۳۵۷ روغن انتقال قدرت تصفیه مجدد
۲۳۲۰۴۱۲۴۵۲ سایر روغنهای صنعتی تصفیه مجدد طبقه بندی نشده در جای دیگر
۲۳۲۰۴۱۲۴۴۹ روغن پایه تصفیه مجدد

جهت سفارش بروز طرح توجیهی بازیافت روغن سوخته یا روغن کارکرده برای دریافت وام یا مجوز با شماره : 09056370500 یا 1909-2842-021 تماس بگیرید.
مراحل بازیافت روغن سوخته

1) فیلتراسیون روغن سوخته سرد

2) آبگیری

3) حرارت دهی

4) افزودن مواد شیمیایی و سپس عبور دادن روغن داغ از سیستم فیلتر پرس می باشد.

ماشین آلات بازیافت روغن سوخته
 • مخازن ذخیره سازی (مواد اولیه ، میانی ، افزودنی‌ها و محصولات)
 • سیستم تقطیر
 • برق و ابزاردقیق
 • لوله و شیرآلات
 • سیستم جذب
وضعیت واحدهای فعال در ایران

با بررسی‌های انجام شده در حال حاضر تعداد ۴۰ واحد فعال با ظرفیت ۲۹۷۸۷۵ تن در سال در ایران فعال هستند، اکثر این واحدها بدلیل عدم دسترسی به روغن سوخته با ظرفیت کمتر از ظرفیت اسمی در حال فعالیت هستند شایان ذکر است اغلب محصولات حاصل از بازیافت به کشور افغانستان صادر و مابقی در واحدهای مکمل به عنوان خوراک جهت تولید سایر روغن‌ها استفاده می‌شود.

فرآیند تصفیه روغن سوخته به روش تقطیر

در این روش فرایند جداسازی تقطیری مولکولی در فاصله کوتاه با شرایط high vacuum با فیلم نازک با دما کنترل شده پایین و بدون هیچ گونه افزودنی شیمیایی (اسید و خاک) انجام می‌شود.

روغن پایه که توسط این فرایند تولید می‌شود مطابق با استانداردهای موسسه نفت آمریکا (API) گروه ۱ و ۲ یا ACEA اروپا بوده که خوارکی مناسبی برای واحدهای Blending جهت تدوین و فرموله کردن طیف گسترده‌ای از روغن‌های: موتور، توربین، هیدرولیک، دنده، گریس و …. می‌باشد.

باز پالایش روغن سوخته در شرایط خلأ بالا با تکنولوژی فیـلم نازک thin film evaporation یک شیـوه بسیار مقرون به صرفه بازیافت است که به حفظ منابع طبیعی و حفظ محیط زیست کمک شایانی می‌نماید. این شیوه امکان پردازش مواد خطرناک را به روشی مؤثر و ایمن را فراهم می‌کند .

تصویر پلان خط بازیافت روغن سوخته

مزایای روش تقطیر نسبت به روش های دیگر
 • فواید اقتصادی بالا
 • سازگار با استانداردهای زیست محیطی
 • راندمان بالای تولید (بدون خوردگی، زنگ زدگی و تشکیل کک)
 • مدت زمان کم روغن در تماس با سطح داغ (چند ثانیه)
 • بازدهی بالای تولید بیش از %۹۰
 • کنترل و حذف مواد سمی و بدبو
 • انتقال حرارت بالا در غشاء
 • تبخیر در دمای کم
 • ضرایب انتقال حرارتی بالا
 • افت فشار کم در زمان تبخیر
 • نگه داشتن خواص و کیفیت روغن
 • قابلیت خود تمیزکنندگی
 • مناسب برای مایعات ویسکوزیته بالا و چسبناک
 • قرارگرفتن محصول در گروه ۱ و ۲ (API)
 • بدون استفاده از اسید و خاک
 • مصرف کم انرژی
 • کاهش پروسه تولید و نیروی کار
ویژگی‌های تبخیر کننده تین فیلم
 1. زمان ماند کوتاه و توربالانس بالا در فیلم باعث افزایش ضریب انتقال حرارت شده و از حرارت بیش از حد، کراکینگ و جـرم گرفتگی جلوگیری به عمل می‌آورد.
 2. با یک بار عبور ساده میزان زیادی تبخیر صورت می‌گیرد.
 3. بدون هیچ گونه تخریب یا پلیمریزاسیون مواد حساس به گرما محصول روغن زیادی حاصل می‌شود.
 4. ضریب آن استریم (on steam = در حال فعالیت) بالا و نگهداری و تعمیر آسان

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 4.32 ( 3 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫12 دیدگاه ها

  1. باسلام و احترام ، جهت اطلاع از هزینه طرح مدنظر و هماهنگی بیشتر با شماره کارشناسی: 09056370500 تماس بگیرید. ضمنا واتس اپ سایت برروی همین خط فعاله.

    1. سلام بصورت آماده نداریم دوست عزیز اگر مایل باشید براتون بصورت سفارشی و کاملا بروز طرحشو تدوین می کنیم. در صورت تمایل با شماره : 09056370500 یا 1909-2842-021 تماس بگیرید. واتساپ سایت هم برروی شماره همراه ذکر شده فعال می باشد.

 1. سلام بنده نیاز به یک طرح توجیهی احداث واحد بازیافت روغن موتور دارم که بروز بوده و مناسب گرفتن مجوز و وام باشد لطفا کمک کنید باتشکر

  1. سلام باید براتون سفارشی تدوین کنیم ، لطفا برای هماهنگی بیشتر باشماره: 09056370500 ویا 28421909-021 تماس بگیرید.

 2. درود بر شما
  ما طرح توجیهی بازیافت و تصفیه روغن سوخته لازم داریم برای سال ۱۴۰۳
  مساحت زمین حدود ۵۰۰۰ متر
  طرح را برای موافقت اصولی و مجوز صنعت معدن لازم داریم باتشکر

  1. باسلام و احترام
   در خدمتتون هستیم ، طرح های ما 4 تا 6 ماه پشتیبانی دارد .
   برای ارایه توضیحات بیشتر و هماهنگی لطفا با شماره 09056370500 یا 1909-2842-021 کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop