ایده هاایده های صنعتی و معدنی

طرح توجیهی تولید قطعات و شیرآلات برنجی گاز رسانی (سال 1400) + word و pdf

محصولات مورد نظر طرح حاضر، تولید قطعات برنجی می باشد. این قطعات بصورت شیرآلات و قطعات مورد استفاده در گاز رسانی انتخاب شده است. شیرآلات گاز رسانی نوعی خاص از شیرآلات بشمار می آیند که از دقت بسیار بالایی برخوردار بوده و بعنوان قطع و وصل کننده جریان گاز مورد استفاده قرار می گیرند. از نقطه نظر تنوع، قطعات و شیرآلات برنجی گاز رسانی به گروه های زیر طبقه بندی می گردند :

 1. شیر ربع گرد در اندازه های مختلف
 2. شیر دستی وسایل گاز سوز
 3. شیرهای کنترل چند کاره وسایل گاز سوز
 4. قطعات و اتصالات

هر کدام از شیرآلات فوق بر اساس موارد کاربرد تولید و مورد استفاده قرار می گیرند که در ادامه توضیح لازم در مورد آنها ارائه خواهد شد.

کد آیسیک

مطابق طبقه بندی وزارت صنایع و معادن، قطعات برنجی دارای کد آیسیک 29301522 می باشند.

شماره تعرفه گمرکی

مطابق طبقه بندی موجود در مقررات صادرات و واردات وزارت بازرگانی، شماره تعرفه های شیرآلات برنجی گاز رسانی بصورت زیر می باشد.

تعرفه گمرکی قطعات و شیرآلات برنجی گاز رسانی
محصولات شماره تعرفه حقوق ورودی
شیر ربع گرد در کلیه اندازه ها 84818020 55
شیر دستی وسایل گاز سوز 84818035 40
شیرهای کنترل چند کاره وسایل گاز سوز 84813000 15
شیرهاي کنترل چند کاره وسایل گاز سوز 84818015 60

شرایط واردات محصول

با مراجعه به کتاب مقررات صادرات و واردات وزارت بازرگانی، نتیجه گیری شده است که محدودیت خاصی برای واردات قطعات مورد مطالعه وجود ندارد. لذا با پرداخت حقوق گمرکی که در جدول بالا آمده است، امکان واردات وجود خواهد داشت.

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و 4 ماه ضمانت اصلاح با 18 سال سابقه در تهیه و تنظیم طرح.

بررسی استانداردهای محصول

تصویر قطعات و شیرآلات برنجی گاز رسانی

با مراجعه به فهرست استانداردهای تدوین شده موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، شماره استانداردهای ملی 3664 و 4027 و 1222 (استاندارد اجباری) برای محصول مورد مطالعه استخراج شده است. رعایت استاندارد فوق برای کلیه تولید کنندگان الزامی می باشد. همچنین استاندارد جهانی BS2779 نیز در ارتباط با محصول مورد مطالعه موجود می باشد.

کاربردهای شیرآلات برنجی گاز رسانی

شیرآلات برنجی گاز رسانی، بعنوان محصولات مورد استفاده برای کنترل جریان گاز می باشد و از آنجایی که کلاس شیرآلات مورد مطالعه طرح، نوع خانگی می باشد لذا مورد مصرف این محصولات نیز در گاز رسانی خانگی خواهد بود .

بررسی کالاهای جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول

گاز یک سوخت محسوب می گردد و با توجه بر شکل فیزیکی آن، قابلیت نشت و نشر در فضا را داشته و لذا با کوچکترین جرقه، منفجر شده و مشتعل می گردد. بنابراین با توجه بر اینکه گاز برای منازل و محل های مسکونی مورد استفاده قرا می گیرد، لذا کلیه تجهیزات و ادوات مورد استفاده در آن لازم است از قابلیت اطمینان بسیار بالا برخوردار باشد.

شیرآلات یکی از ادوات مورد استفاده در گاز رسانی است. این تجهیزات هر چند در نگاه ظاهری دارای کالاهای مشابه مانند شیرآلات مورد استفاده در آبرسانی می باشند، لیکن بنابه دلایل عنوان شده، بطور یقین می توان گفت که هیچ کس اجازه استفاده از شیر آلات فوق را در لوله کشی گاز ندارد.

از طرف دیگر شرکت ملی گاز و کلیه شرکت های ناظر و مجری گاز رسانی، استفاده از هرگونه ادوات دیگر برای گازرسانی را به شدت ممانعت می نمایند و حتی باید گفت که مصرف کنندگان گاز به دلیل خطر ساز بودن شیرآلات غیر گازی، به هیچ عنوان از آنها استفاده نمی کنند. با توجه به مطالب ذکر شده می توان گفت که شیرآلات برنجی گاز رسانی به هیچ عنوان دارای کالای جایگزین نمی باشد.

جهت سفارش طرح توجیهی تولید قطعات و شیرآلات برنجی گاز رسانی برای دریافت وام و مجوز تاسیس با شماره : 1909-2842-021 یا 09056370500 تماس بگیرید.

بررسی اهمیت استراتژیکی کالا در دنیای امروز

در شرایط کنونی مسئله سوخت در کشورمان و حتی در جهان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. سوخت مورد استفاده منازل و کارخانجات در کشور ما نفت، گازوئیل و گاز است. در سال های اخیر سیاست دولت بر کاهش مصرف سوخت های مایع و جایگزینی آن با سوخت گاز قرار دارد و روی همین امر گاز رسانی در سال های گذشته از رشد بسیار بالایی برخوردار بوده است و مطابق شواهد موجود،

این رشد چشمگیر در سال های آینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد. توسعه گاز رسانی مستلزم توسعه صنعت تولید تجهیزات مورد استفاده در گاز رسانی می باشد. طرح حاضر نولید کننده تجهیزات فوق الذکر می باشد و لذا با توجه بر اهمیت گاز رسانی در کشور و بدنبال آن ارزش تجهیزات سازی برای گاز رسانی، طرح حاضر را نیز از اهمیت بالا برخوردار ساخته است.

کشورهای عمده تولیدکننده و مصرف کننده محصول

قطعات و شیرآلات برنجی گاز رسانی در گازرسانی و لوله کشی آن دارای کاربرد هستند. از اینرو کشورهایی که در آنها گاز شهری در مقیاس بالا وجود دارد، می توانند بعنوان کشورهای مطرح در تولید و مصرف این تجهیزات تلقی گردند. از اینرو می توان گفت که تولید و مصرف آنها در بسیاری از کشورهای جهان عمومیت دارد.

لیکن در کشورهای صنعتی تولید و مصرف آن از حجم بالایی به نسبت سایر کشورهای جهان برخوردار می باشد. کشور آمریکا، ژاپن، ایتالیا و آلمان از کشورهای مطرح در تولید و مصرف محصولات مورد مطالعه محسوب می گردند.

تولیدکنندگان ماشین آلات خط تولید محصول

در جدول زیر با مراجعه به تعدادی از تولیدکنندگان فعال کشور، کشورها و شرکتهای سازنده آنها نیز در جدول زیر جمع آوری شده است.

جدول فهرست شرکتهای سازنده ماشین آلات تولید شیرآلات برنجی گاز رسانی
ردیف ماشین آلات لازم شرکت سازنده
1 کوره ذوب برنج با دمای c°1500 شرکت اکسایتون
تولیدي پرتو کوره
صنایع کوره ایران
2 دستگاه دایکاست برنج با تناژ 200 تن روسیه
3 ماشین تراش ماشین سازی تبریز
شرکت تهران ماشین ابزار
4 ماشین فرز ماشین سازی تبریز
شرکت فرز سازان
5 ماشین مته ماشین سازی تبریز
6 ماشین سنگ ماشین سازی تبریز
7 ماشین برش زواید ماشین سازان سطح کشور
بررسی روش تولید محصول در کشور و مقایسه آن با دیگر کشورها

تصویر شیرآلات برنجی گاز رسانی

فعالیت های تولیدی قطعات و شیرآلات برنجی گاز رسانی برنجی به صورت زیر می باشد :

1. ذوب شمش روی در کوره
مواد اولیه تولید قطعات و شیرآلات برنجی گاز رسانی به روش دایکاست، شمش روی است. این شمش عموماً دارای آلیاژ موردنظر قطعه نهایی است و بسیار به ندرت قطعه ساز اقدام به آلیاژ سازی می نماید. شمش از بازار تهیه شده و به وسیله کوره هایی با حرارت 16,000 – 1,500 درجه سانتی گراد ذوب می گردد.

2. انتقال مذاب روی به ماشین دایکست
روی پس از ذوب به وسیله کارگر به دستگاه دایکاست منتقل می شود تا در این ماشین به داخل قالب تزریق گردد.

3. پرس (تزریق) روی مذاب به داخل قالب
فلز مذاب به وسیله فشار پرس به داخل قالب رانده می شود. گردش آب در قالب سبب انجماد و سرد شدن مذاب و در نهایت تولید قطعه مورد نظر می گردد.

4. خارج کردن قطعه از قالب و تریم آن
پس از انجماد و سرد شدن مذاب در داخل قالب، به وسیله سیستم پران قطعه از قالب می گردد. این قطعات جمع آوری شده و قسمت های زائد که شامل راهگاهها و گلویی ها می باشد از قطعه اصلی جدا می شود (تریم کردن قطعه)

5. ماشینکاری
قطعات ریخته گری شده عموماً به لحاظ ابعادی و صافی سطح از وضعیت مورد انتظار برخوردار نمی باشند. از اینرو لازم است محل های مورد نظر قطعه ماشینکاری و به صافی و دقت ابعادی مورد نیاز رسانده شود. پس از پایان مرحله ماشینکاری قطعه جهت ارائه به بازار آماده است.

6. مونتاژ قطعات
علاوه بر قطعات ریخته گری شده، عموماً قطعات دیگری مانند دسته، توپی و غیره روی شیر وجود دارد که این قطعات در انتها روی شیر مونتاژ می گردد.

مقایسه روش تولید معمول کشورمان با دیگر کشورهای جهان

روش تولید قطعات و شیرآلات برنجی گاز رسانی در بالا شرح داده شد بنابراین در صورتی که این روش تولید با روش های تولید مورد استفاده در سایر کشورها مورد مقایسه قرار گیرد نتایج زیر حاصل خواهد شد :

تکنولوژی و روش تولید این قطعات در سایر کشورها همان روشی است که در کشور ما انجام می گیرد و تاکنون روش دیگری برای این کار در نقاط دیگر جهان معرفی نشده است.
آنچه که در فرایند تولید دارای اهمیت است و حتی می توان گفت که این عوامل کیفیت محصولات تولید شده را تشکیل داده و در کشورهای صنعتی از درجه بالاتری برخوردار می باشد موارد ذیل هستند :

 • کیفیت و دقت عمل قالبهای مورد استفاده
 • کیفیت مواد اولیه مصرفی و آلیاژ سازی ها
 • توان فنی و مهندسی در طراحی و اجرای دقیق فرایند
تعیین نقاط قوت و ضعف تکنولوژی های مرسوم در تولید محصول

با عنایت بر شرح ارائه شده تکنولوژی، نقاط قوت و ضعف آن در جدول زیر جمع بندی شده است :

نقاط قوت و ضعف تولید قطعات برنجی گاز رسانی
نقاط قوت نقاط ضعف
1- یکسان بودن تکنولوژی مورد استفاده در
ایران و دیگر کشورهای جهان
2- عدم نیاز تازه واردان به صنعت برای خرید
دانش فنی و تکنولوژی
3- قابلیت تولید قطعات برای شاخه های مختلف
صنعت خودرو و غیر خودرو
1- ضرورت استفاده از عملیات تکمیل
ماشینکاری در فرایندهای تولید
2- نیازمندی فرایند تولید به پرس هایی با
تناژ بالا جهت قطعات بزرگ

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 4.78 ( 2 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop