ایده هاایده های صنعتی و معدنی

طرح توجیهی توليد چوب خشک كن صنعتی

طرح توجیهی توليد چوب خشک كن صنعتی
محصول موردنظر عبارت از چوب خشک جهت مصارف صنعتی و ساختمانی می باشد كه عاری از اشكالات و عيوب زير باشد :

 • تركهای سطحی و تركهای انتهايی
 • كج و معوج بودن (Warping)
 • كمانی بودن (Bowing)
 • خميدگی (Crooking)
 • پيچيدگی (Twisting)
 • ساغری شدن (Cupping)

با ميزان رطوبت بشرح زير جهت مصارف گوناگون:

نوع مصرف ميزان رطوبت
مبل وتزئينات اطاق های واحد حرارت مركزی 8-10 درصد
مبل و تزئينات اطاق های واحد نجاری 10-12 درصد
پاركت چوبی (كف سازی) 10-13 درصد
پنجره و درب هايی كه يک سطح آن با هوای خارج تماس دارد 12-15 درصد
چوب های بشكه سازی 14-16 درصد
چوب های صندوق سازی و مشابه 15-18 درصد
چوب هايی كه برای آغشتگی آماده می شوند 20-25 درصد

كد آيسيک محصول

كدهای آيسيک مرتبط با صنعت چوب خشک كنی در جدول ذیل ارائه شده است:

ردیف كد آيسيک نام کالا
1 20101140 چوب خشک كنی صنعتی

شماره تعرفه گمركی

رديف شماره تعرفه گمركی نوع كالا حقوق ورودی SUQ
1 44091000 چوب برای پاركت، فرش كف ساختمان كه به
هم متصل شده باشند از تيره كاج
15 Kg
2 44092900 چوب برای پاركت، فرش كف ساختمان كه به
هم متصل شده باشند از تيره غير كاج
15 Kg
3 440710 چوب اره شده يا ناهمواری گرفته شده از درازا،
لايه برداری شده
4 3 m

شرايط واردات

با مراجعه به كتاب مقررات بازرگانی كشور ، محدوديت خاصی مشاهده نشد. از آنجا كه چوب خشک كنی صنعتی حرفه ای در كشور وجود ندارد و چون واحدهای صنايع چوب معمولا در حد نياز خود ايجاد می كنند بنابراين قيمت نسبتا بالايی را به خود اختصاص می دهد.

كه در مقابل قيمت كالاهای جايگزين خيلی قابل توجه نيست و ممكن است تا حدودی در بعضی موارد، واردات آن را كم و بيش توجيه نمايد ، البته لازم به ذكر است كه حمل چوب به صورت گرده بينه و خشک نشده از خارج به دليل داشتن هزينه حمل و نقل زياد ، مقرون به صرفه نخواهد بود.

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و 4 ماه ضمانت اصلاح با 18 سال سابقه در تهیه و تنظیم طرح.

بررسی و ارائه استاندارد (ملی يا بين المللی)

با مراجعه به مستندات موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتی ايران، استاندارد های مربوط به ويژگی های چوب، روش های آزمون، انواع كوره های چوب خشک كنی و ساير موارد يافت شد كه در جدول زير به تفكيک شماره استاندارد آمده است:

رديف شماره استاندارد عنوان استاندارد مرجع
1 4214 كوره های خشک کردن چوبها – آيين كار محاسبه انرژی موسسه استاندارد
2 4958 كوره های خشک کردن چوبها – لوازم كمكی موسسه استاندارد
3 4959 كوره های خشک کردن چوبها – روش گرمادهی موسسه استاندارد
4 5101 كوره های خشک کردن چوبها و مصالح مربوط به آن- روش ساخت موسسه استاندارد
5 3602 كوره های خشک کردن چوبها – طبقه بندی موسسه استاندارد
6 3700 كوره های خشک کردن چوبها – آيين كار موسسه استاندارد
7 2895 چوب – روش تعيين رطوبت موسسه استاندارد
8 2140 چوب- روش های نمونه برداری و الزامات عمومی برای آزمون موسسه استاندارد

موارد مصرف و كاربرد

چوب خشک كنی دارای كاربردهای متعدد از قبيل مبل سازی، درب و پنجره سازی وسايل اداری، ساخت آلات موسيقی، اتاق وسايل متحرک، قايق سازی، كشتی سازی، ميزهای خياطی و ساخت بعضی از قسمت های سلاحهای جنگی دارد.

بررسی كالاهای جايگزين

محصولات جايگزين اين محصول، محصولاتی نظير آهن و آلومينيم و پلاستيک می باشد كه با وجود توسعه روز افزون اين نوع محصولات ، مصنوعات چوبی بدليل خواص منحصر بفرد خود كماكان جايگاه مصرفی خود را حفظ كرده است.

با شناخت خواص چوب در برابر حرارت، الكتريسيته و صوت اين ماده دامنه مصرف بسيار گسترده تری كسب نموده است و به عنوان عايق حرارت و الكتريسيته برای ساختن ابزارهای مختلف پوشش ديواره ها برای جلوگيری از انتقال حرارت و تشعشع حرارتی و تخفيف دهنده صوت مورد استفاده قرار گرفته است.

چون ضريب هدايت الكتريكی چوب كم است و يا بالعكس مقاومت الكتريكی زيادی دارد، عايق جريان الكتريسيته می باشد. از سوی ديگر چوب دارای خاصيت ايجاد طنين صوت می باشد و از اين رو برای ساخت آلات موسيقی ، بهترين ماده تشخيص داده شده و از قديم الايام مورد استفاده قرار می گرفته است.

و معهذا شناخت ساير خواص اكوستيک (صوتی) نظير جذب و تخفيفی شدت عايق بودن آن در برابر صدا سبب شده است كه چوب و فرآورده های چوبی به عنوان تنها ماده بی رقيب در عايق كاری ديواره و سقف ساختمانهای مسكونی چندين طبقه مورد استفاده قرار بگيرد.

كاربرد چوب خشک در اين زمينه بخصوص در تالارهای سخنرانی ، سينما و تئاتر واضح تر است. این محصول به دليل داشتن وزن حجمی كم، استحكام كافی و تغيير شكل پذيری آسان در صنايع اسلحه سازی نيز كماكان كاربرد دارد و از نظر قيمت با ساير محصولات جايگزين رقابت می كند.

برای سفارش طرح توجیهی تولید چوب خشک كن صنعتی جهت دریافت وام و مجوز با شماره های : 09056370500 یا 28421909-021 تماس بگیرید.[/box]

اهميت استراتژيكی كالا

با توجه به موارد كاربرد كالا در صنعت كه قبلا ذكر شد ، اين محصول از جايگاه بالايی در صنعت برخوردار است كه قابل چشم پوشی نيست و همچنين قيمت مناسب آن در مقايسه با كالاهای جايگزين به ارزش آن می افزايد.

در نتيجه بايد به هر چه بهتر شدن اين صنعت در كشور، توجه كافی مبذول گردد چرا كه بسياری از مسائل موجود در صنعت كشور در بسياری از زمينه های صنعتی با استفاده از اين كالا به به بهترين وجه برطرف می گردد.

كشورهای توليد كننده و مصرف كننده محصول

در بررسی كشورهای توليدكننده اين محصول كه قطعات انواع چوب های خشک شده صنعتی می باشد می توان اين نكته را ذكر نمود كه اين محصول بيشتر در كشورهای صنعتی كه دارای منابع ذخيره مواد اوليه اين محصول می باشند توليد می شود.

رديف نام كشور نوع توليدات
1 آلمان انواع چوب های صنعتی
2 روسيه انواع چوب های صنعتی
3 آمريكا انواع چوب های صنعتی

با توجه به موارد كاربرد اين محصول در صنعت مبلمان و ساير وسايل تزئينی می باشد در كشورهای دارای صاحب اين صنعت مورد استفاده قرار می گيرد.

و از طرف ديگر اين محصول در صنايع ديگر و موارد ديگر از جمله ساختمان سازی نيز به كار می رود و از اين لحاظ می توان از بسياری از كشورها به عنوان مصرف كننده بعضی انواع ديگر اين محصول نام برد:

رديف نام كشور نوع توليدات
1 آمريكا انواع چوب های صنعتی
2 ايتاليا انواع چوب های صنعتی
3 آلمان انواع چوب های صنعتی

شرايط صادرات

با مطالعات انجام شده در اين زمينه و مراجعه به كتاب مقررات واردات و صادرات شرايط خاصی برای صادرات اينگونه محصولات وجود ندارد ولی توليدكنندگان ما ملزم به رعايت يكسری شرايط كلی و البته اصلی می باشند. كيفيت مناسب و مطلوب در حد كيفيت بازار جهانی، ايجاد زيبايی ظاهری و طرح های جالب و متنوع كه باعث جلب نظر بيشتر كالا برای مشتری گردد.

مورد ديگر رعايت استانداردها و شرايط و خصوصيات شركت مقصد يا دريافت كننده اين محصول می باشد چرا كه توجه به اين مسائل و كاربرد آن در توليد و انتخاب رنگ و طرح كالا، تاثير بسزايی در خريدار گذاشته و قيمت آنرا توجيه كرده و ميزان فروش را بالا می برد.

در ضمن داشتن قيمت مناسب در بازار جهانی از ديگر عوامل موثر در صادرات كالا می باشد. همچنين اگر توليد كننده ای دارای سابقه خوبی در توليد و فروش محصول باشد عاملی تاثير گذار در انتخاب محصول آن كشور از طرف مشتری خواهد بود.

بررسی اجمالی تكنولوژی توليد چوب خشک کن

روش توليد به شرح زير می باشد :
پس از ورود گرده بينه به محل انبار مواد اوليه ، سطح خارجی گرده بينه ها از اجسام خارجی نظير شن و ماسه و قطعات فلزی كه در مرحله برش باعث صدمه ديدن تيغه های برش خواهند شد، تميز می گردند اين عمل توسط فشار آب و با دو ابزار های دستی می تواند انجام شود.

توليد چوب خشک کن

كه در اين طرح ابزارهای دستی مدنظر می باشد (بدليل كمبود منابع آب و محدوديت سرمايه گذاری طرح) پس از اين مرحله گونه های مختلف از يكديگر تفكيک می شوند تا در مرحله خشک كردن از نظر دما و مدت زمان خشک كردن ايجاد اشكال نكنند.

مرحله گرده بينه زنی:

اگر چه در اين طرح فرض بر اين است كه ماده اوليه به صورت گرده بينه وارد كارخانه خواهد شد ولی در عمل چون ممكن است طول گرده بينه ها همه بر طبق نياز مصرف كنندگان نباشد و يا برای بعضی از عيوب چوب و يا ساير ملاحظات نياز به گرده بينه زنی باشد.

لذا يک دستگاه اره زنجيری جهت عمل گرده بينه زنی موردنياز خواهد بود. دستگاه فوق الذكر بدليل قابليت حمل دستی و قدرت نسبی زياد، مناسب ترين دستگاه جهت انجام اين مرحله از كار خواهد بود.

مرحله برش طولی گرده بينه ها:

اين مرحله از توليد معمولا توسط دستگاه اره رام انجام می شود ، ابتدا در یک طرف گرده بينه (مقطع كوچكتر) يک برش طولی انجام می دهند و قسمتی را كه بنام پشت لا ناميده می شود از آن جدا می كنند.

پشت لا كه سطح داخلی آن صاف و سطح خارجی آن محدب است و دارای پوست می باشد در قسمت اره كشی ثانويه تبديل به چوب خشک می شود در اين قسمت پس از جدا شدن پشت لا بقيه گرده بينه را به موازات آن برش می دهند.

در اين صورت گرده بينه به قطعاتی تقسيم می شود كه هر قطعه دارای دو سطح برش صاف برابر يا گاهی نابرابر است و دو سطح ديگران تا حدودی محدب و دارای پوست می باشد اين قسمت در مرحله بعد برش خورده و به سطح صاف تبديل می شود.

مناسب ترين دستگاه برای انجام اين قسمت از كار، اره رام می باشد، زيرا بدليل وزن زياد گرده بينه در اين مرحله ، قطعه كار ثابت و ماشين حركت می كند و بدين ترتيب به ميزان زيادی در مصرف انرژی صرفه جويی می گردد.

اين نوع ماشين كه مخصوص اين قسمت از كار در دنيا طراحی شده است ، خود دارای اقسام مختلف از جمله سيستم برش عمودی و افقی و … می باشد، كه بدليل معمولی بودن و كارايی بيشتر و ساخت آن در داخل كشور ، سيستم افقی در اين طرح در نظر گرفته می شود.

مشخصات ماشين :

 • ارتفاع عبور اره: 1200 ميليمتر
 • عرض دهنده فاصله قرقره ها: 1400 ميليمتر
 • قدرت موتور : 40 اسب بخار (معادل 30 كيلو وات)
 • سرعت برش : 50 متر در دقيقه
 • مجهز به جرثقيل سقفی به قدرت 5 تن جهت جابجا كردن گرده بينه

مرحله دوم برش طولی:

الوار برش خورده در قسمت اره رام ، توسط ليفتراک به ابتدای ماشين اره تسمه ای منتقل و در آنجا توسط جرثقيل سقفی و در صورت سبک بودن توسط كارگر بر روی ميزهای مجهز به غلتک كه الوار بر روی آنها به آسانی به جلو حركت می كند، قرار گرفته و به جلو رانده شده و در امتداد طول الوار (قسمت محدب) برش می خورد.

چنانكه در قسمت قبل يادآوری شد قطعات چوبی كه توسط اره رام بريده می شوند ، اغلب دارای دو سطح صاف (سطوح اره كشی) دو سطح ناصاف و پوست دار (محدب) هستند.در اين صورت برای اينكه اين قطعات چوب هم بشكل منظمی در آيند آنها را با اين دستگاه برش می زنند. اين دستگاه سه وظيفه زير را انجام خواهد داد :

 1. حذف كناره ناصاف و دارای پوست
 2. تقسيم طولی قطعات پهن چوب
 3. جدا كردن قسمت های سالم و مرغوب چوب از قسمت های معيوب و گره دار

اره های تسمه ای (اره فلكه) بدليل ضايعات كم برش و سادگی و كمی هزينه تعمير و نگهداری و تعويض قطعات برش،جهت عمليات برش انتخاب گرديده اند. لازم به ياد آوری است كه اره های فلكه معمولا بايد به ميز های دارای غلطک كه الوار بزرگ به آسانی بر روی آنها هدايت شده و عمل برش بر روی آنها انجام شود، مجهز گردند.

مشخصات دستگاه :

قطر فلكه: 100ميليمتر
قدرت موتور: 15 اسب بخار
سرعت: 1450 دور بر دقيقه
حداكثر طول تسمه: 6900 ميليمتر.تعداد دستگاه ها بر اساس تجربيات عملی كارگاهها و سرعت برش دستگاه در نظر گرفته می شود.

مرحله اندازه بری :

دستگاه اندازه بر سه وظيفه مهم را در كارخانه های چوب بری انجام می دهند:

 1. بريدن و صاف كردن مقطع ابتدايی و انتهايی چوب
 2. قطع عرضی چوب ها برای بدست آوردن. قطعه های بطول مناسب
 3. جدا كردن قطعات مرغوب از چوبهای گره دار

هر دستگاه اندازه بر از چندين اره گرد تشكيل می شود كه به فاصله معين از هم قرار دارد و محور هر اره روی اهرمی واقع شده است كه با فرمان كارگر پايين می آيند و چوب را عرضا به مقطعات لازم قطع می كنند.

مشخصات دستگاه :
 • قدرت موتور 5 :كيلو وات
 • سرعت: 1440 دور در دقيقه
 • مجهز به ديسک های قابل تنظيم
 • مرحله انجام عمليات كف رند بمنظور ايجاد يک سطح صاف و مبنا روی قطعاتی كه دارای سطح صاف نيستند نظير پشت لاهای حاصل
  از اولين برش روی گرده بينه از دستگاه كف رند استفاده خواهد شد.
مشخصات دستگاه :
 • عرض صفحه: 600 ميليمتر
 • قدرت موتور 7/5 :اسب بخار
 • پس از انجام عمليات برش هر دسته چوب با در نظر گرفتن گونه و ضخامت ، ميزان رطوبت و ساير نكاتی كه بر خشک شدن آن تاثير دارد دسته بندی و در انبار محصول در جريان ساخت در انتظار انتقال به خشک كن ها نگهداری می گردد.
خشک كن ها :

خط كامل خشک كن شامل فن ها ، رطوبت زن، رطوبت سنج ها، دما سنج ها، كانالها و دربها يا ديواره از مصالح ساختمانی (آجر و سيمان) با عايق بندی و جداره داخلی از ورق گالوانيزه شامل سه واحد به ظرفيت هر كدام 55 متر مكعب چوب. فن ها با راندمان هوادهی 15000 متر مكعب در ساعت و با سرعت 1450 دور در دقيقه و قدرت 2 كيلووات.

واگن های حمل چوب به خشک كن ها:

واگن ها به ابعاد 1/3 متر با چرخها از چدن خاكستری –محورها از فولاد مخصوص كه چوبها بر روی اين واگن ها چيده شده و داخل كوره می گردد يادآوری می نمايد.

كه امروزه ساختمان خشک كنها بيشتر به صورت ساختمانهای پيش ساخته و قابل مونتاژ متداول گرديده است كه از نظر سرعت كارهای احداث و عايق بندی و صرفه جويی در مصالح ساختمانی بسيار مناسب می باشد.

ولي بدليل محدوديت بعضي از مواد اوليه (نظير ورقهای فلزی) از يك طرف و عدم توليد اين ساختمانها در حجم انبوه در ايران ، در حال حاضر احداث چنين ساختمانهايي مشكلات تامين مصالح خواهد داشت ولي با توجه به فراواني مواد عايق بندي در ايران در صورت احداث واحدهاي توليدي اين

ساختمانها، بر خشک كن هاي ساخته شده از مصالح ساختماني معمولي ترجيح داده خواهند داشت، ولي در اين طرح بدليل محدوديت هاي ذكر شده ، خشك كن ها با مصالح داخلي در نظر گرفته شده اند. برخي از توليدكنندگان ماشين آلات ذكر شده در داخل و خارج كشور عبارتند از :

هسكوارنا سوئد: سازنده ماشين آلات و لوازم مربوط به برش مانند اره موتوری.
اشتيل آلمان: سازنده ماشين آلات و لوازم مربوط به برش مانند اره موتوری.
آبران اره: سازنده انواع اره براي صنايع چوب .
نوين رنده جهان: ماشين آلات مربوط صنايع چوب .
ارزن هوا: انواع كمپر .روس
بادسان صنعت: انواع كمپرروس
آتا ماشين: ماشين آلات مربوط صنايع چوب .
نگار صنعت پارس: سازنده انواع كوره هاي هواي گرم .
افرا صنعت چوبين: سازنده كوره هاي خشك كن چوب .

تعيين نقاط قوت و ضعف توليد محصول

روش ارائه شده تقريبا در تمامي كارخانجات و كشورهاي توليدكننده مورد استفاده قرار مي گيرد و اختلاف هاي موجود بين واحدهاي مختلف به ميزان اتوماسيون دستگاه ها در خط بازمي گردد، لذا تفاوت محسوسي بين واحدهاي توليدكننده در انتخاب روش توليد وجود ندارد.

ماشين آلات و تجهيزات خط توليد
ردیف شرح تعداد
1 اره موتوری 1
2 اره رام 1
3 اره فلکه 2
4 دستگاه اندازه بر 1
5 کف رنده 1
6 خشک کن 3
7 واگن 48
8 جرثقیل سقفی 5 تن 2
9 كمپرسور 1

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 4.8 ( 3 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام طرح توجیهی برای احداث کارگاه چوب خشک کنی برای دریافت مجوزهای اجرایی جواز تاسیس لازم دارم هزینه چقدر میشود ؟

  1. سلام و عرض ادب لطفا جهت هماهنگی بیشتر و اطلاع از هزینه طرح مدنظر با شماره: 1909-2842-021 یا 09056370500 تماس بگیرید. ضمنا واتساپ سایت برروی خط همراه ذکر شده فعال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop