ایده هاایده های صنعتی و معدنی

طرح توجیهی تولید تسمه بسته بندی از ضایعات پت (سال 1400) + word و pdf

در این بخش می خواهیم شما را با طرح توجیهی تولید تسمه بسته بندی از بطریهای ضایعاتی پت آشنا کنیم. این نوع تسمه ها از استحکام بسیار بالایی برخوردار است و قابلیت جایگزین شدن تسمه های فلزی را دارد.از موارد استفاده این نوع تسمه در صنعت می توان در بسته بندی عدل پارچه، پنبه، الیاف ،نئوپان، بتن، آهن آلات و فلزات دیگر و … نام برد.

لازم به ذکر است با اندکی تغییرات در مقاومت این تسمه ها، می توانند جایگزین مناسبی برای تسمه های pp باشند که از لحاظ استحکام در درجه بالاتری از تسمه های PP قرار دارند و از نظر قیمت نیز مقرون به صرفه تر هستند که در بسته بندی لوازم خانگی، کاشی، سرامیک و تولیداتی از این دست قابل استفاده است.

با توجه به در اختیار داشتن تکنولوژی تولید این تسمه توسط این شرکت بنا به درخواست متقاضی تسمه ها از نظر عرض و ضخامت قابل تغییر بوده و در چند رنگ تولید می گردد.

معرفی کد ISIC محصول

ردیف محصول کد آیسیک
1 تسمه پلاستیکی 25201216

شماره تعرفه گمرکی تسمه بسته بندی

با توجه به عدم وجود یک کد تعرفه خاص برای محصول _ تعرفه های مرتبط ذیل در کتاب مقررات صادرات و واردات ذکر گردیده است:

 1. ۵۶٠٧۴٩٩٠
 2. ۵۶٠٧۴١٠٠

شرایط واردات

جهت واردات این محصول هیچگونه شرایط خاصی لحاظ نشده و واردکنندگان می توانند با پرداخت حقوق گمرکی ٣٠ % نسبت به واردات این محصول اقدام نمایند.

شرایط واردات تسمه بسته بندیاستانداردها

استاندارد ملی شماره ١۴٠٧ ویژگی های تسمه های غیرفلزی را بیان می کند.

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و 4 ماه ضمانت اصلاح با 18 سال سابقه در تهیه و تنظیم طرح

معرفی بیشتر محصول

تسمه بسته بندی معمولاً از دو ماده اولیه PET , PP تولید می شود مشخصات فنی این محصول معمولاً بصورت ذیل می باشد:

تسمه PET (پلی اتیلن ترفتالات)
عرض (mm) ضخامت (mm) رنگ قطر بوبین (mm)
12 1 _ 0/65 شفاف _ سبز _ مشکی 280 _406
14 1.17 _ 0/65 شفاف _ سبز _ مشکی 280 _406
19 1/5 _ 0/75 شفاف _ سبز _ مشکی 280 _406
25 1/5 _ 1 سبز _ مشکی 280 _406
32 1/5 _ 1 سبز _ مشکی 280 _406

تسمه pp (پلی پروپیلن)

این نوع تسمه از نظر مقاومت و استحکام ضعیف تر از تسمه های pet می باشد و معمولا جهت بسته بندی کالا های سبک استفاده می شود. برای تولید این تسمه نیز مطابق نظر متقاضی می تون از عرض ها و رنگ های مختلف مطابق با جدول ذیل استفاده نمود:

عرض (mm) ضخامت (mm) رنگ قطر بوبین (mm)
9 1 _ 0/5 متنوع 280 _200
12 1 _ 0/5 متنوع 280 _200
14 1 _ 0/5 متنوع 280 _200
16 1 _ 0/5 متنوع 280 _200
19 1 _ 0/5 متنوع 280 _200

ماده اولیه جهت تولید تسمه بسته بندی در این طرح پرک می باشد این پرک که از بطریهای ضایعاتی PET (Palyethylene Terephtate) ساخته می شوند. آنچه در این طرح موردنظر می باشد بازیافت بطریهای ضایعاتی PET و تبدیل آن به تسمه های بسته بندی از جنس پلی اتیلن ترفنالات می باشد.

لذا طرح در دو قسمت بازیافت بطریهای ضایعاتی PET و تولیدات تسمه بسته بندی مورد بررسی قرار می گیرد . در میان بازیافت پلاستیک ها ، PET یک مورد قابل توجه به شماره می رود که به ما اجازه میدهد جنبه های مشابه بازیافت را بیازمائیم و تکنولوژی های گوناگون را بایکدیگر مقایسه کنیم.

پلی استر از جمله پلیمرهایی است که تخریب آن در محیط زیست بسیار طولانی می باشد در نتیجه بازیافت این ماده علاوه بر کمک به محیط زیست مانع مصرف انرژی می شود بازیافت پلی استر به صورت مکانیکی یا شیمیایی انجام می شود.

فرآیند بازیافت پلی استر احتیاج به انرژی کمی دارد و ویژگی های آن نزدیک و مشابه ماده نو است در ضمن می توان پلی استر بازیافتی را درصنایع مختلفی بکار برد. پلی استر بازیافتی را می توان در تولید مجدد انواع بطری ، فیلم و ورق ، الیاف وکاربردهای صنعتی نظیر تولید تسمه مصرف نمود همانند بسیاری از پلیمرها از دیدگاه فنی ، PET به صورت خالص دارای شکل خاص در بازگردانی نیست.

ازطرفی ویژگی های پلی استر بازیافتی بسیار شبیه به پلیمرنو می باشد . در حالیکه خصوصیات سایر پلیمرها پس از بازیافت تغییر می کند در ضمن محصولات بازیافتی از سایر پلیمرها کاربرد صنعتی ندارند.

برای سفارش به روز این طرح توجیهی جهت دریافت وام و مجوز با شماره های : 09056370500 یا 28421909-021 تماس بگیرید.

موارد کاربرد PET بازیافتی

مهمترین کاربردهای PET بازیافتی در تولید الیاف ، ورق ، تسمه ، ظروف ، قطعات تزریقی و بطری می باشد. PET بازیافتی از PET نو و دست نخورده و تقریباً غیر قابل تشخیص می باشد. حدود ۴ %PET بازیافتی در دنیا برای تولید تسمه بسته بندی استفاده می گردد.

اهمیت استراتژیک کالا

جلوگیری از اتلاف منابع مالی و طبیعی کشور که برای تولید پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد ، فرآوری مواد اولیه داخلی ، حفاظت محیط زیست و جلوگیری از انتشار آلودگی به آب ، خاک و هوا از مزایای بازیافت و تبدیل بطری های ضایعاتی به پرک و تسمه بسنه بندی می باشد.

اگر اقدامات لازم در زمینه مواد زائد صورت نگیرد باتوجه به تغییر جمعیت ٣/۵ میلیارد نفر در سال ١٩٩٢ به ۵/٨ میلیارد نفر در سال ٢٠٢۵ میلادی ، میزان مواد زائد تولیدی از نظر حجمی به ۴ تا ۵ برابر می رسد.

اهمیت استراتژیکی تسمه بسته بندی

این امر در ایران با افزایش روز افزون جمعیت و گسترش مداوم شهرها ازیک سو و توسعه فعالیت های صنعتی ، تجاری وخدماتی از سوی دیگر منجر به تولید مقادیر زیادی مواد زائد جامد شهری شده که در بیشتر مواقع با توجه به کمبود امکانات وبودجه ، مشکلات بسیاری را در پی داشته است.

با وجود گذشت ٣۵ سال از عمر صنعت پتروشیمی در ایران ، بازیافت پلاستیک به دلیل وجود منابع سرشار نفت وارزانی مواد اولیه پلاستیک تا قبل از انقلاب اسلامی مورد توجه صنایع قرار نگرفت.

بعد از انقلاب و بخصوص در زمان جنگ تحمیلی ، محاصره اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی و در نتیجه افزایش قیمت مواد پلاستیکی تعدادی از کارخانه ها به فکر استفاده از ضایعات پلاستیکی و استفاده مجدد از مواد پلاستیکی افتادند بدین طریق آهسته ، آهسته صنعت بازیافت پلاستیک رونق گرفت.

در حال حاضر بسیاری از کارخانه های کشور با استفاده مجدد از مواد پلاستیکی به عنوان جبران کننده در خرید مواد خام اولیه صرفه جویی می کنند امروزه در کشورهای مختلف جهان بازیافت پلاستیک بسیار معمول است و به علت اهمیتی که مواد اولیه در ضایعات صنایع دارند.

و نیز محدودیت منابع و افزایش قیمت اولیه خام و سرانجام به دلایل ملاحظات زیست محیطی ، اجزاء ترکیبی زباله نظیر کاغذ ، مقوا ، شیشه ، پلاستیک وفلزات که در انواع کالاهای مورد نیاز جامعه وجود دارند. از راه بازیافت دوباره مورد استفاده قرار می گیرند وبه عنوان مواد اولیه باردیگر راهی کارخانجات می شود.

بدیهی است بازیافت مواد باید مطابق اصول وضوابط بهداشتی صورت گیرد و در واقع تابع نظم و قاعده علمی و مشخص باشد اولین قدم دربازیابی زباله جداسازی آن بر حسب جنس ونوع مواد زائد است.

با جداسازی وتفکیک مواد از مبدا تولید ، علاوه بر اینکه سرمایه های ملی تلف نمی شود بهداشت جامعه نیز رعایت می گردد.قدم موثر در این راه آموزش وترغیب طبقات مختلف مردم به خصوص برای تفکیک اولیه مواد در منازل و دیگر مراکز تولید زباله می باشد.

کشورهای عمده تولیدکننده و مصرف کننده محصول

کشورهای چین-تایوان-کره-هند- آمریکا ِ–ژاپن و مکزیک از جمله کشورهای عمده دارنده واحدهای فرآوری پلی اتیلن ترفتالات و صنایع همگن می باشند.
همچنین چین- آمریکا –تایوان- هند- کره- ژاپن و مکزیک به ترتیب کشورهای عمده مصرف کننده : پرک- الیاف – تسمه و… سایرمحصولات فرآوری شده از پلی اتیلن ترفتالات می باشند.

روش های مختلف تولید تسمه بسته بندی و انتخاب روش بهینه

برای بازیافت ضایعات PET وتبدیل آنها به مواد با ارزش اقتصادی دو روش کلی وجود دارد:

1 – بازیافت شیمیایی
2 – بازیافت فیزیکی

انواع روش ها برای بازیافت شیمیایی ضایعات PET وجود دارد که در ادامه به معرفی مختصر آنها پرداخته می شود.

روش های بازیافت شیمیایی
الف – متانولایز کردن ضایعات PET در حضور کاتالیست

در این روش بادی پلیمریزاسیون PET در حضور کاتالیزورهایی نظیر استات کبالت و استات منگز در شرایط عملیاتی ملایم ( دمای ١٨٠c و فشار 2/5 مگاپاسکال) تولید MT و EG می نمایند انجام این فرآیند به بیشتر از ۵ ساعت زمان نیاز دارد.

ب – گلایکولایز ضایعات PET در حضور کاتالیست

در این روش با استفاده از اتیلن گلاریکول و در حضورکاتالیزور و در مدت زمانی حدود ۵ ساعت ضایعات PET رابه BHET تبدیل می نمایند.

ج – آمونولایز ضایعات PET

در این روش که امتیاز آن به نام شرکت General Electric ثبت شده است ضایعات PET را تبدیل به ترفتالامید کرده و از آن برای تولید مواد خام موردنیاز آمیه های حلقوی استفاده می نمایند.

د – هیدرولیزاسیدی ، قلیایی یا خنثی ضایعات PET

در روش هیدرولیز نیز ضایعات PET را در حضور اسید سولفوریک با یک قلیل یا تحت شرایطی در حضور آب دی پلیمر مزه کرده و به اسید ترفتالیک و اتیلن گلایکول تبدیل می نمایند.

5– متافولایز ضایعات PET با متانول در شرایط فوق بحرانی

یکی از فرآیندهای نوین در بازیابی شیمیایی ضایعات PET استفاده از موادی نظیر متانول در شرایط فوق بحرانی جهت دی پلیمریزاسیون این ضایعات می باشد شرکت میسوبیشی ژاپن (Mitsvbishi Heavy Industries) صاحب این فرآیند می باشد.

این فرآیند که نیازی به کاتالیست ندارد در مدت زمان اندکی (حدود ١٠ دقیقه) در دمای c ٣٠٠ و فشار 15 مگاپاسکال ضایعات PET را به DMT و EG تبدیل می نماید. این فرآیند توسط شرکت میسوبیشی تکمیل گردیده و با اضافه کردن واحدهای دیگری به آن DMT به TPA تبدیل شده و پس از آن TPAبا EG واکنش داده و تولید PET می نماید.

PET تولید شده دوباره صرف ساخت بطری در همان واحد می گردد به همین دلیل این فرآیند به فرآیند ، بطری به بطری (Btob) شهرت پیدا کرده است از بین روشهای بازیافت شیمیایی ضایعات PET معمولاً متافولایز و کلایکولایز کردن ضایعات و تبدیل آن به DMT یا EG ،TPA متداولترین روش های صنعتی می باشند.

بازیافت فیزیکی ضایعات PET

بازیافت بطری های پلی استر (PET) فرآیندی است که می تواند به سه مرحله تقسیم شود و در هر مرحله مسائل مربوط به خود را دارد.

الف – مرحله شستشوی اولیه (مرحله اول)

شستشوی اولیه بطری های PET ، مرحله مهمی در حفظ طولانی مدت تجهیزات ، در واحد بازیافت PET می باشد هدف اصلی از شستشو ، پاک نمودن آلاینده هایی که در بطری ها وجود داشته و همچنین جداسازی آنها از جریان فرآیند می باشد مواد به دست آمده بصورت عدل و با ایعاد تقریبی 5*3/5*02 اینچ و وزن تقریبی ٧٠٠ پوند می باشند.

بسته به مبدا تخلیه بطری ها ، میزان و نوع آلاینده ها موجود در آنها متفاوت می باشد مواد کثیف از مواد جمع آوری شده در خیابانها که به صورت دستی یا ماشینی توسط شهرداری ها از هم جدا می شوند به دست می آیند اولین مرحله در فرآیند شستشوی اولیه ، باز نمودن عدل ها به منظور شستشوی جداگانه بطری ها می باشد.

سپس مواد به یک سیلندر شستشو با آب داغ منتقل می شود که در آنجا با استفاده از محلول های سوز آور ، برچسبها ، شیشه وشن وهرگونه آلودگی که ممکن است به بطری ها چسبیده باشند جدا می شوند سپس مواد به یک الک چرخنده هدایت می شوند.

تا عناصر جدا شده از سیستم فرآیند خارج شوند حاصل مراحل فوق بطری های بدون برچسب وآلودگی می باشد آلودگی های بزرگی که از یک چرخنده عبور نموده اند ، قبل از مرحله کاهش اندازه به صورت دستی از روی نوار نقاح بر داشته می شوند.

برای سفارش طرح توجیهی تولید تسمه بسته بندی از ضایعات پت جهت دریافت وام و مجوز با شماره های : 09056370500 ویا 28421909-021 تماس بگیرید.
ب – مرحله کاهش اندازه (مرحله دوم)

پس از شستشو و جدا سازی آلودگی ها ، بطری ها توسط نوار نقاله به قسمت ریز کننده مرطوب وارد می شوند به منظور شستشوی داخل بطری ها و همچنین زدودن کاغذهای برچسب همراه بطری ها ، آب نیز به منطقه برش وارد می شود عمل برش به دلیل اصطکاک زیاد ایجاد شده باعث بطری ها شده و همچنین بر چسب های کاغذی رابه صورت خمیر در می آورد.

مواد سپس از طریق یک صافی (معمولاً ٨/٣ اینچ) به یک محفظه گریزاز مرکز تخلیه می گردند که هدف از این مرحله جدا نمودن خمیرهای کاغذی به وسیله آب می باشد پرک های PET در این مرحله به اندازه کافی تمیز می باشند اما به دلیل زمان قرار گرفتن در خرد کننده تنها به کمک صافی قابل کنترل می باشد.

ج – مرحله شستن ، جدا سازی وخشک نمودن (مرحله سوم)

فرآیند شستشوی پرک ها فرآیندی ناپیوسته بوده که در آن مواد به داخل یک محفظه استوانه ای بزرگ هدایت شده و درآنجا با کمک آب گرم ومحلول های سوزآور ، برچسب های کاغذی باقیمانده و چسب های بکار رفته جدا می شوند محفظه استوانه ای شامل پره های است که روی یک قرار داشته و باعث آشفتگی آب با سرعت زیاد می گردد.

سپس مواد درون یک سانتریفیوژ تخلیه می شوند که به منظور جداسازی چسب ها ، کاغذها و آلودگی های آلی طراحی شده است. تنها آلودگی باقیمانده درب بطری ها می باشد که اساساً از جنس پلی پروپیلن ساخته ، شده اند مواد از زیر سطح آب به یک محفظه جدا سازی داخل می شوند و تکه های خرد شده به صورتی پراکنده می شوند.

که هر تکه فرصت شناورشدن با غوطه ورشدن را داشته باشد مواد پلی پروپیلنی شناور شده و PET غوطه ور می گردد آخرین جدا سازی انجام شده وسپس مواد در معرض هوای داغ با کمک خشک کننده های گریزاز مرکز (سانترینیوژ) با خشک کننده هایی با بسته سیای خشک می شوند.

پرک تولید شده در این مرحله می تواند به عنوان یک محصول قابل عرضه به بازار باشد چنانچه به هر دلیل وضعیت بازار محصول نهایی بامشکل مواجه شود می توان پرک تولید شده رابه بازار عرضه کرد بسیاری از شرکت های داخلی در حال حاضر حفظ به تولید پرک PET مشغولند واین محصول با تناژ بالایی به کشور چین صادر می شود مواد بطور معمول داخل سیلوهایی که آماده برای گریستالیزه وتبدیل به تسمه شدن می باشند ریخته می شود.

د – مرحله تولید تسمه PET

در این مرحله پرک پت که از مرحله قبل آماده شده است در اکسترودر با مستربچ های رنگی و سایر افزودنی ها مخلوط یکنواختی را تشکیل داده که پس از عبور از حدیده اکسترودر بصورت تسمه با ضخامت های استاندارد در می آید.

تعیین نقاط قوت و ضعف تکنولوژی

در صورتیکه مقدار ضایعات جمع آوری شده در سال کم باشد بازیافت ضایعات بصورت شیمیایی توجیه اقتصادی خود را از دست داده و از نظر اقتصادی فقط بازیابی فیزیکی توجیه پذیر خواهد بود. جهت تولید تسمه بسته بندی از بطریهای ضایعاتی پت از پرک استفاده می شود که نتیجه بازیافت فیزیکی می باشد.

مواد اولیه موردنیاز و محل تامین

ماده اولیه این طرح بطری پت می باشد.بنابراین بایستی توان جمع آوری بطری پت مورد بررسی قرار گیرد. توان جمع آوری بطری با استفاده از آمار تولید کنندگان بطری پت در ایران مورد محاسبه قرار می گیرد.

ارائه جمع بندی و پیشنهاد نهایی در مورد احداث واحد های جدید

با عنایت به موارد بررسی شده ازجمله شاخصهای مالی و توجه به این نکته که محصول قابلیت کاربرد در صنعت و خدمات را دارا می باشد طرح را می توان دارای فاکتورهای خوب مالی و اقتصادی می باشد.

مخصوصا امکان تولید و فروش محصول پرک پت در شرایطی که بازاریابی و فروش محصول نهایی با مشکل مواجه شود از نکات قابل توجه در این طرح می باشد.لذا احداث واحدهای جدید در استانهای بزرگ و بویژه شهرهایی که دارای واحدهای تفکیک زباله می باشند پیشنهاد می گردد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 3.78 ( 4 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام طرح توجیهی تولید تسمه بسته بندی پلاستیکی پت می خواهم برای صنعت و معدن هزینش چقدر می شود؟

  1. با سلام و احترام لطفا برای سفارش یا استعلام هزینه طرح توجیهی موردنظرتان با شماره : 1909-2842-021 یا 09056370500 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop