ایده هاایده های صنعتی و معدنی

طرح تولید سنگ مصنوعی

سنگ های مصنوعی از ترکیب مجدد سنگ های طبیعی با مواد افزاینده دیگر بدست می آیند که به آنها وزن کمتري داده و در نتیجه نصب آنها سریع تر می شود. این سنگها از ترکیب سیمان، رسها، آگرگاتهای سنگهای ضایعاتی و خاکهاي سبک وزن ساخته می شوند. مواد بکار رفته دراین سنگها تماما کیفیتی مبتنی بر ملاحظات محیطی و انسانی دارند. رنگ دانه هاي اکسیدآهن رنگ مورد نظر را به این سنگها می دهد. ترکیبی که از این راه بدست می آید در قالبهایی ریخته می شود که دارای نقش و نگارهاي سنگهاي طبیعی می باشند و به این سنگها سیمایی کاملا طبیعی می دهد.

از نظر قیمت سنگ های مصنوعی قیمتی به مراتب کمتر از سنگهای طبیعی دارند چرا که کارهاي دشواری که روي که روی سنگ طبیعی برای رساندن آن به بازار و قابل استفاده کردن آن انجام می شود در مورد سنگ های مصنوعی غیر ضروری می نماید و دارای وزنی کمتر و ضخامتی کوچکتر می باشند که به ما این اجازه را می دهد که سه برابر سنگهاي طبیعی بتوانیم آنها را بکار ببریم. علاوه بر مقاومت ساختاری آنها در فنداسیون های خاص توانایی تحمل باراهاي زیاد را به آنها می دهد.

سنگ های مصنوعی در واحد متر مربعی براي قطعات تخت به فروش می رسند و بسته بندي آنها در جعبه هاي چوبی دستی انجام می شود. وزن این سنگها بسته به مدل آنها مختلف است و در رنج 15 کیلوگرم برمتر مربع در قطعات کوچک تا 37 کیلوگرم برمتر مربع در مدلهاي بزرگ قرار می گیرد. رنگ سنگ های مصنوعی در گذر زمان از بین نمی رود چرا که رنگ این سنگها بخشی از ساختار سنگ شده و در زمانی که سنگ درحال قالب گیري بوده است ثابت شده است.

تجربیات کاری نشان داده است که تغییر قابل مشاهده اي دررنگ این سنگها حتی پس از گذر زمانهاي طولانی و تحت شرایط آب و هوایی مختلف مثل تغییرات فصلی و بدي آب و هوا ایجاد نشده است. به منظور ایجاد تکرار در شکلهاي سنگ مصنوعی ، هر مدل به تنهایی با استفاده از صدها مدل متفاوت ساخته شده است. بعلاوه به منظور تقویت تفاوتها – هیچ قطعه اي شبیه قطعه دیگر در نیاید- توجه ویژ ه اي به رنگ آمیزي شده است. سایه ها و ضد سایه ها بطور خاصی ترکیب شده اند. که بر این اساس پس از کاربری سنگ مصنوعی تفاوتی با سنگ طبیعی که از آن ساخته شده است نخواهد داشت.

 

چون سنگ مصنوعی یک محصول سیمانی است، دارای عمر مفیدی می باشد که دیگر محصولات ساخته شده از سیمان هم دارند و برای کارهاي خارجی ساختمان مناسب می باشد. معمولا سازنده ها این عمر مفید را تامین می نمایند. سنگ های مصنوعی به علت داشتن قابلیت تحمل گرمایی میتوانند در ساخت فضای خارجی شومینه نیز مورد استفاده قرار گیرند. از آنجایی که مواد سازنده این سنگها دارای درصدی رس است. آنها را درمواجهه با گرما مناسب ساخته شده است. بطور طبیعی این سنگها باید با ملاتها یا چسبها بکار گرفته شوند.

تعاریف سنگ مصنوعی

 

تصویر سنگ مصنوعی

سنگ های مصنوعی ترکیبات سنگی چگالی بالایی هستند که تحت خلاء فابریک شده وترکیبی از موادسنگی طبیعی مختلف با یکدیگر به وسیله چسب هاي ساختاري می باشند. وزن ترکیبات سنگ بین 91 تا 96 درصد کل سنگ را تشکیل می دهد. وزن مخصوص آگرگاتها 2700 گرم بر سانتیمتر مکعب است. بسته به طبیعت مواد بکار رفته در سنگ درهر ترکیب، سنگ های مصنوعی می توانند به طریق زیر تعریف شوند :

 • سنگهاي مرمریتی : که حاوي سنگ مرمر و دیگر سنگهاي آهکی است.
 • سنگهاي گرانیتی : که ترکیبی از کوارتز، کوارتزیتی، سیلیکا، گرانیت، پرفیری و دیگر سنگهای سیلیکاته می باشند.

دیگر مواد سنگی مانند اسلیت، دولومیت، سرپانتین و غیره نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند. انتخاب مواد سنگی بستگی به سیمای نهایی محصول تولید شده دارد. با توجه به کدهای اداره صنایع جهت فراورده های مختلف کدهای زیر تعریف شده اند:

 مصنوعات سنگی 26961210
سنگ مصنوعی 26961211

که در طرح سنگ مصنوعی مد نظر قرار دارد.


گرید های مختلف سنگ مصنوعی

درجه بندی سنگها معمولا به روش زیر می باشد :

انواع سنگ مصنوعی

سنگ مصنوعی از نظر دید ظاهری به دو درجه تقسیم می شوند :

 1. سنگ درجه یک : سنگ درجه یک باید از فاصله یک متري از نظر دید ظاهری در سطح رویی فاقد هرگونه عیب و یا نقص بوده و نیز در اضلاع سطح رویی فاقد لب پریدگی باشد.
 2. سنگ درجه دو : سنگ درجه دو باید از فاصله یک متري از نظر دید ظاهری در سطح رویی بیش از 2 لکه به قطر تقریبی 2 میلیمتر و یا یک و یا دو لب پریدگی به ابعاد تقریبی 3 میلیمتر نداشته باشد.

سنگ مصنوعی از نظر خواص ظاهری باید واجد شرایط زیر باشد :

 1. مسطح بودن سطح رویی : سطح رویی نباید کاو یا کوژ (کاسوسینه) و یا پیچیده باشد.
 2. مقاومت دربرابر ساییدگی : نباید از 25 کمترباشد. H a میزان مقاومت سنگ دربرابر ساییدگی
 3. آب گیری (زنجاب شدن) : میزان آب گیري سنگ باید بین صفر تا دو درصد سنگ باشد.
 4. مقاومت دربرابر سرما : سنگ باید در برابر سرما به اندازه کافی پایداری کند و در بدنه آن شکستگی و ترک خوردگی پدید نیاید.
 5. مقاومت در برابر ضربه حرارتی : سنگ مصنوعی باید در برابر ضربه حرارتی به اندازه کافی پایداری باشد و بر اثر آن نباید در سنگ اثری از ترک خوردگی و خرد شدگی دیده شود.

 

کاربردهای سنگ مصنوعی

عمده کاربرد سنگ مصنوعی و طبیعی در صنعت ساختمان می باشد که به اشکال مختلف در نما، پله ها و نیز دیوارها کاربرد فراوان دارد :

1. مناطق با میزان تردد بالا : در ساختمان ها و اماکن عموعی بار فیزیکی بالاتر از حد میانگین می باشند. روش هاي ویژه اي براي دستیابی به خصوصیات زیبایی و فنی مورد نیاز است. با توجه به میزان مقاومت ویژگی های بهداشتی و تنوع سنگ برای استفاده در کلیه اماکن عمومی از جمله بیمارستانها، ایستگاه های راه آهن، فرودگاه ها و مدارس که همگی از تردد بالایی برخوردارند. بسیار مناسب تشخیص داده شده است. حتی استفاده از سنگ مصنوعی در رستورانها، سوپر مارکتها، اداره ها، سالن های تئاتر، مراکز فرهنگی _ ورزشی در ابعاد بزرگ بسیار مطلوب و موفق نشان داده است.

2. ساختمان ها و اماکن صنعتی : ویژگی های مکانیکی و فنی خاص سنگ مصنوعی سبب کاربرد مطلوب این محصول در اماکن صنعتی شده است. ویژگی های فنی این محصول همچون مقاومت بالا در برابر فشارهای فیزیکی بارهاي دینامیکی و استاتیکی، لرزش، تماس با مواد شیمیایی، شوک حرارتی و عدم تاثیر زیاد آلورگی هاي محیطی بر روي رنگ و جلاي آن و همچنین تنوع در طرح، شکل سنگ از آنها را در اماکن صنعتی و سالن های تولیدی ممکن ساخته شده است.

3. ساختمان و اماکن مسکونی : در یک خانه سطوح دیوار و کف بایستی برای مصارف گوناگون و سبک های مختلف زندگی مناسب باشد. در این رابطه سنگ از کلیه ویژگی هاي کیفی لازم برای نصب در ساختمان های مختلف (آپارتمان، ویلا و اقامتگاه) برخوردار بوده است و در طرح هاي کلاسیک و مدرن با سطوح درخشان یا سطوحی با طرح هاي درهم و خاک آلود مشابه با محیط طبیعی با ابعاد مختلف هندسی یافت می شود.

4. سطوح کف کاذب : ویژگی هاي از قبیل استحکام، تراکم بدنه، همواری و یکنواختی، تلرانس هاي ابعادي محدود و هماهنگی با اصول بهداشتی از عوامل مهم در انتخاب سنگ به عنوان پوشش سطوح کاذب می باشد. این سطوح در واقع یک کف ثانویه و تعبیه شده روي سطوح اصلی می باشد که در نتیجه یک فضاي خالی –با عمق زیاد- و نامرئی جهت نصب سیستم هاي برق، سیستم هاي لوله کشی و تاسیسات ایجاد می کند که این امر امروزه بیش از از پیش به عنوان یک ساختار اصلی در ساختمانهاي صنعتی و دفاتر کار رایج یافته است.


بررسی کالاهای جایگزین

سنگ مصنوعی تکنولوژی جدیدي است که جایگزین اصلی انواع نماهای دیگر ساختمان گردیده است از جمله جایگزین :

 1. نماهاي سنگی شامل سنگ مرمر، سنگ گرانیتی و …
 2. نماهاي کامپوزیت آلومینیوم
 3. نماهاي آجری
 4. نماهای سیمانی
 5. نمای شیشه دو جداره و تک جداره

عمده اثرات استفاده متقاضیان بر می گردد به پارامترهایی نظیر قیمت، نوع طراحی نما، ارتفاع، هماهنگی و تطابق با محیط .


ذخایر و تولید سنگ در ایران

ایران به لحاظ تنوع رنگ و جنس سنگ و ذخایر قابل توجه آن موقعیت ویژه ای نسبت به دیگر کشورها دارد. ذخایر پایه سنگهاي تزیینی و نماي کشور نزدیک به یک میلیارد و 900 میلیون تن است. ولی ذخایر قطعی سنگ در ایران نزدیک به 600 میلیون تن می باشد. بیشترین ذخایر پایه سنگ ایران عبارتند از: سنگ مرمریت حدود 780 میلیون تن، سنگ چینی حدود 515 میلیون تن، سنگ مرمر حدود 298 میلیون تن، سنگ گرانیت حدود 190 میلیون تن و سنگ تراورتن حدود 90 میلیون تن.

به این مطلب امتیاز دهید :

امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − دو =

دکمه بازگشت به بالا
0