ایده هاایده های صنعتی و معدنیایده های کشاورزی

طرح خشک کردن ، بسته بندی و فرآوری گياهان دارويی

صنعت گیاهان دارویی منبع عظیم اقتصادی و با ارزش افزوده بسیار بالا در ایران محسوب می شود. شناخت زمینه ها و برنامه هاي اشتغال در آن می تواند موقعیت ارزشمندي به این صنعت در داخل و در بخش صادرات و حضور موفق ایران در بازارهاي جهانی ببخشد. ظرفیت و نرخ اشتغالزایی این صنعت در ابعاد تولیدي، انبارداری، بسته بندی، توزیع و فروش و فرآوری گياهان دارويی با عنایت به ظرفیتهاي جهانی آن بسیار گسترده است. کشور ما ذخایری غنی از گیاهان دارویی دارد که می تواند منبع درآمدی مطمئن و پایدار براي بخش قابل توجهی از مردم باشد.

در ایران بیش از 7000 گونه گیاه دارویی وجود دارد که زاییده وجود 11 اقلیم از 13 اقلیم جهانی در کشورمان است، اما این استعداد طبیعی تاکنون به درستی مورد استفاده قرار نگرفته، چون صنایع تبدیلی و تکمیلی به ویژه صنایع فرآوری گياهان دارويی در کشور ما آن طور که باید، رشد نکرده است. گیاهان دارویی کاربردهاي زیادی در دنیاي امروز دارد؛ این گیاهان به عنوان ماده نگهدارنده، طعم دهنده و عطردهنده طبیعی در صنایع غذایی، ماده معطر در صنایع و پیش ماده مورد نیاز بسیاري از صنایع شیمیایی مثل حشره کش ها به کار می روند.

ضمن این که از آنها در تهیه انواع داروهاي پزشکی و دانش آروماتراپی (عطر درمانی) نیز استفاده می شود. گیاهان دارویی یعنی درآمد، کشورهاي جهان سوم بیشتر مواد خام می فروشند چون توان تولید مواد باارزش از مواد خام را ندارند، این مشکل کشور ما هم هست. با استخراج و فرآوری گياهان دارويی ،ارزش افزوده خوبی به دست می آید چون سود حاصل از فروش گیاهان دارویی ده ها برابر بیشتر از فروش محصول خام است. این در حالی است که گیاهان دارویی خیلی بهتر از مواد خام نگهداری می شوند.

 

تصویر فرآوری دارویی گیاهان

نگهداري مواد گیاهی خشک معمولاً کار دشواري است که به انبارهاي وسیع و کنترل دائمی دما و رطوبت نیاز دارد. این در شرایطی است که مراقبت از این گیاهان در برابر آفات و بیماری ها نیز دشواری هایی دارد؛ در حالی که اگر این گیاهان به دارو تبدیل شوند دیگر این مشکلات بروز نخواهد کرد. پس تولید گياهان دارويی ،شغلی برد، برد است که همه حتی طبیعت از آن سود می برند. روش های استخراج گیاه دارویی باتوجه به نوع گیاه و کیفیت مورد نظرمتفاوت است. در صورتی که ساکن یکی از استان هاي خراسان رضوي، اصفهان، کرمان، همدان، تهران، البرز، سیستان و بلوچستان یا مرکزی هستید، امکان خوبی براي راه اندازي واحد بسته بندی و فرآوری گياهان دارويی خواهید داشت و در کارگاه با گیاهان، دو محصول جانبی عرقیات و تفاله به دست خواهید آورید که شما را به سو ددهی خوبی می رساند. استفاده از انواع مختلف بسته بندي ضمن اینکه قابلیت نگهداري بهتری را به کالا می بخشد در کسب سهم بالاتري از بازار براي کالاي موردنظر نیز مؤثر است.

  • داروهاي گیاهی : در طبیعت مواد بسیاري براي سلامتی بدن مفید هستند که به توصیه پزشکان و محققان بهتر است آنها به صورت طبیعی مصرف شود. استفاده از میوه ها و سبزیجات به صورت طبیعی این امکان را براي ما به وجود می آورد که مواد به صورت کامل و بدون هیچ گونه تغییري وارد بدن شود.
  • بوجاری : کار به اینجا تمام نمی شود چون در داخل برگ هاي خشک، سیخ هاي سبزي نیز وجود دارد که آنها را باید از برگ ها جدا کرد. در این مرحله به وسیله الک هایی متفاوت برگ را از سیخ ها جدا کرده و سبز را براي بسته بندي و فرآوری گياهان دارويی آماده می کنند.


بوجاری کردن گیاه دارویی

1. بسته بندی:
گیاه دارویی آماده به قسمت بسته بندي برده می شود و پس از کنترل کیفی و فرموله کردن آن در این واحد توسط چند دستگاه بسته بندي عمودي کار
بسته بندي به صورت اتوماتیک داخل لفاف هاي چندلایه سلوفان انجام می شود. که بسته به نوع و اندازه محصول درخواستی آنها را بسته بندي می کنند.

تصویر بسته بندی گیاهان دارویی

2. دستگاه های بسته بندی:
به طور منظم بعد از بسته بندی گیاهان دارویی داخل سلفون، آن ها را داخل کارتن می چینند و به انبار محصول آماده برده می شود. البته لازم به ذکر است که گاهی به دلیل درخواست زیاد محصولات گیاهان دارویی، این محصول به محض کارتن شدن مستقیم جهت بارگیري برده می شود و احتیاج به انبارکردن آن نیست. این باعث خوشحالی است که سهم محصولات گیاهان دارویی در بازار داراي رتبه خوبی است و مشتریان زیادی چه در داخل و چه در خارج کشور از آن استفاده می کنند. مطمئناً این پایان کار نیست بلکه حفظ کیفیت و رضایت مشتري جزء اهداف این شرکتها است و باید براي هرچه بهتر کردن محصولات تلاش کرد. شاهد این موضوع اظهار رضایت اغلب مشتریان از کیفیت محصولات است که در نتیجه پیگیري مدیران و کنترل کیفی کارشناسان واحد بسته بندی و فرآوری گياهان دارويی به دست خواهد آمد.

فرآوری گياهان دارويی

فرآوری گياهان دارويی به دو صورت زیر انجام می گیرد :

1. صنایع دارویی: در تولید قرص و شربت به کار می رود.

تصویر فرآوری گياهان دارويی

2. صنایع غذایی: ساخت بیسکوئیت، نوشابه ها، شکلات، بستنی، آدامس و انواع شیرینی جات از آن .

تعیین محل اجرا و ایجاد کارخانه

با توجه به بررسی هاي صورت گرفته در فاز اول مطالعات ظرفیت اجرای طرح فرآوری گياهان دارويی در تمامی استان هاي کشور وجود دارد. با بررسی هاي بیشتر با توجه به عوامل مهمی نظیر تامین مواد اولیه، امکانات زیر بنایی، دسترسی به راه هاي ارتباطی، تأمین نیروي انسانی، جنبه هاي زیست محیطی، معافیت هاي دولتی، موقعیت سایر رقبا و… شهرک هاي صنعتی مستعد جهت اجراي طرح مدنظر می باشند.


سودآوری طرح

تولید محصولات با لحاظ نمودن طرح هاي جدید (مجوز تاسیس) داراي کمبود براي محصولات برحسب سال هاي مختلف است. با توجه به آمار و ارقام ارائه شده توسط سازمان صنایع طرح بسته بندی و فرآوری گياهان دارويی دارای توجیه اقتصادی است.

جهت سفارش طرح توجیهی احداث واحد فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی با شماره: 09056370500 تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید :

User Rating: 4.2 ( 3 votes)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

    1. با سلام و احترام
      برآورد سرمایه لازم و کلیه محاسبات از طریق جمع آوری اطلاعات و طبق میزان تولید سالانه و ایتم های دیگری دارد که در قالب طرح توجیهی به روز در صورت سفارش طرح برای شما تهیه و تنظیم خواهد شد، در صورت تمایل با شماره 09056370500 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
0
بستن
بستن