ایده های خدماتی , گردشگری , تفریحی

طرح توجیهی مجتمع دی کلینیک تخصصی و فوق تخصصی

مرکز جراحی محدود و سرپایی

مجتمع­ دی­ کلینیک به مجتمع پزشکی اطلاق می­شود که پس از انجام جراحی، بیمار حداکثر ظرف چند ساعت قادر به ترک مرکز بشود. اعمال جراحی انجام شده اعم از جراحی مینور یا ماژور (جراحی مینور بدون بیهوشی و با بی­حسی موضعی، جراحی ماژور ، با بیهوشی انجام می­گردد)

حتی در مورد اعمال جراحی ماژور که با بیهوشی عمومی انجام می­گردد نیز باید بیمار پس از به هوش آمدن مرکز را ترک نماید و نیازی به بستری شدن نداشته باشد. هدف از تأسیس مرکز جراحی محدود و سرپایی یا مجتمع دی کلینیک ، ممانعت از تحمیل هزینه سنگین به بیمار و حذف مخارج و مشکلات ناشی از هتلینگ و ترخیص هرچه سریعتر بیمار می ­باشد.

خلاصه اطلاعات مالی و اقتصادی طرح توجیهی دی کلینیک تخصصی و فوق تخصصی

در این قسمت خلاصه ای از محاسبات مالی و اقتصادی طرح توجیهی احداث و تاسیس مجتمع دی کلینیک تخصصی و فوق تخصصی واقع در استان مرکزی که در سال 1402 برای مشتری مجموعه تهیه و تدوین شده آوردیم (بدلیل کپی برداری از محتوای طرح ایتم های طرح توجیهی بصورت خلاصه بیان شده).

در صورتی که شما هم نیاز به طرح توجیهی تاسیس درمانگاه یا کلینیک دارید (برای اخذ مجوز احداث یا تخصیص زمین یا ارایه به بانک و درخواست وام و…)(چه بصورت کامفار یا با مهر کانون مشاوران بانکی) با شماره های مجموعه طرحنویسی تی توجیهی : 1909-2842-021 یا 09056370500 در ارتباط باشید.

رديف عنوان شاخص اطلاعاتی ميزان واحد
1 ضریب ميزان ارائه خدمات در نقطه سربسر 56 درصد
2 میزان سرمایه ثابت 598,230 میلیون ریال
4 نرخ برگشت سرمایه 31 درصد
5 مدت زمان برگشت سرمایه 3.2 سال
6 سود خالص سالیانه 211,013 میلیون ریال
7 سود ناخالص سالیانه 793,000 میلیون ریال
8 هزینه خرید مواد اولیه 5,000 میلیون ریال
9 هزینه های عملیاتی سالانه طرح 511,649 میلیون ریال
10
سرمایه موردنیاز جهت تامین ابنیه و سالن ها 86,496 میلیون ریال
11
تعداد پرسنل ستادی و اجرایی موردنیاز 185 نفر
12
مقدار NPV 98,914 میلیون ریال
13
مقدار NPV/I 8 درصد
14
میزان IRR در حالت عادی 28 درصد
15
میزان IRR در حالت بدبینانه 7 درصد

سرمایه لازم برای احداث مجتمع دی کلینیک مرکز جراحی محدود و سرپایی

هزینه موردنیاز برای تاسیس دی کلینیک برحسب بزرگی کوچکی مرکز ، تعداد بخش های مدنظر ، نوع معمولی کلینیک یا تخصصی ، تعداد و کیفیت تجهیزات کلینیک ، تعداد پرسنل و کارکنان و حقوق مزایای آن ، درصد تعرفه و … میتواند متغییر باشد. ولی میتوان گفت برای راه اندازی همچین مراکزی سرمایه ای حدود 15 میلیارد تومان حداقل نیاز هست.

هدف از تاسیس و راه اندازی مجتمع دی کلینیک (مرکز جراحی محدود)

کمک به سلامتی و تندرستی مردم ، رسیدگی سریع تر به بیمار و شلوغ نبودن بخش های کلینیک ، جلوگیری از صرف هزینه های گزاف بیمار ، کمک به نظام سلامت جامعه ، درامد و سود مناسبب و …

مجموعه متخصصین گروه جراحی که می­توانند در مجتمع دی کلینیک جراحی نمایند ؟

جراحان عمومی، ارولوژی (جراحان مجاری ادراری و کلیه) ، ارتوپدی (جراحان استخوان و مفاصل) ، زنان و زایمان ، جراحی اطفال ، گوش و حلق و بینی ، ترمیمی و جراحی ­های چشم . متخصصین فوق­ الذکر عمل­ هایی را در این مراکز­ می­توانند انجام دهند که حداکثر مدت توقف بیمار بعد از عمل جراحی چند ساعت بیشتر نباشد.

و تا حد امکان بیمارانی را جهت عمل در این مراکز انتخاب کنند که احتمال خطر ضمن و بعد از عمل حداقل باشد و بعلاوه قبلاً تمام بررسی­ های دی کلینیک انجام شده و حتماً لازم است این مراکز با یک بیمارستان در نزدیکی خود قرارداد رسمی داشته باشد تا در صورت پیش آمدن مشکل در ضمن عمل ، بیماران به فوریت و بدون قید و شرط در آن بیمارستان بستری و پذیرش شوند

انجام اعمال جراحی در مراکز جراحی محدود در مورد افرادی صورت می­گیرد که ریسک عمل جراحی حداقل باشد و بیمارانی که بعلت داشتن مشکلات در سایر ارگان­ها باعث افزایش ریسک عمل جراحی می­گردند ، در این مراکز پذیرفته نشوند ، بعلاوه بیمار باید به لحاظ فکری و فرهنگی قدرت انجام دستورات بعد از عمل را به  نحو احسن داشته باشد

نمونه بیمارانی که نباید در مراکز جراحی محدود عمل شوند :

 1. بیمارانی که به عنوان عقب ­مانده ذهنی شناخته شده باشند .
 2. بیمارانی که دچار عفونت­ های مجاری تنفسی ، ریوی ، کلیوی و کبدی (هپاتیت ها) یا شکمی باشند.
 3. علایم حیاتی طبیعی نداشته یا دچار شوک و تروما شده باشند .
 4. کسانی که نیازمند مانیتورینگ هستند .
 5. نوزادان و شیرخواران زیر سه ماه .
 6. بیماران خیلی چاق ، آسمی ، دچار کم خونی ، بیماران بسیار مسن و قلبی ، ریوی و هیپرتانسیو (فشار خون بالا) .
 7. پذیرش بیمارانی که نیاز به اقدامات درمانی غیر جراحی داشته باشند جز در موارد فوریت ها (اورژانس) ممنوع است.

لیست اقدامات تشخیصی درمانی و اعمال جراحی سرپایی مجاز و امکانات لازم برای انجام امور مزبور در مراکز جراحی محدود همه ساله از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی متناسب با پیشرفت های پزشکی اعلام می­گردد.

عمده گروه و تیپ تجهيزات پزشكی مجتمع­ های دی كلينيک شامل :

انواع متنوع دستگاه های الكتروشوک ، الكتروكارديوگرافی ، پرفيوزر ، ساكشن پرتابل ، اكسيژن پرتابل ، پالس اكسی متر ، ترالی كد ، دستگاه های مانيتور پرتابل است كه هرکدام به يك دستگاه مانيتور سانترال متصل می باشند.

چه بيمارانی قبل و پس از عمل جراحی در مجتمع ­های دی ­کلینیک بستری مي­گردند ؟

شامل جراحی­ های عمومی كوچک، ترميمی، زيبايی، فيكو ، آنژيوگرافی ، رينوپلاستی ، فيستول ­گذاری ،  PEG گذاری ، ERCP، لاپاراسكوپی ، تعبيه سوند دبل ­جی ، جراحی های گوش و حلق و بينی مثل تمپانوپلاستی ، استاپدكتومی ، لوزه ، جراحی­ های زنان مثل كورتاژ ، هيستروسكوپی و … ساير جراحی ­های سرپايی می ­باشد. اكثر اين بيماران عصر همان روز مرخص مي­شوند و يا در صورت نياز به بخش­ های بالينی منتقل مي­گردند.

ساير بيمارانی كه قبل از عمل در اين بخش بستری و پس از آمادگی به اتاق عمل منتقل مي­گردند ، شامل جراحی­ های زانو ، لاپاراتومی ، فتق ، جراحی اسليو ، آنژيوپلاستی و …. مي­باشند. بديهی است اينگونه بيماران پس از عمل جراحی مستقيماً به بخش ­های بالينی و يا ويژه منتقل خواهند شد.

پس از ورود بيمار از واحد پذيرش مجتمع دی­ كلينيک ، مراتب به اطلاع پزشک معالج رسانده مي­شود و دستورات لازم از قبيل اقدامات دی ­كلينيكی ، آزمايشات خون ، مشاوره­ ها  و … پيگيری و انجام مي­گردد .

آموزش ­های قبل از عمل توسط پرستاران به بيماران ارائه مي­گردد . پس از انتقال بيمار به اتاق عمل و انجام عمل جراحی توسط پزشكان متخصص ، مراقبت های پرستاری توسط پرستاران مجرب و كارآزموده به بيماران ارائه و در بعد از ظهر همان روز پس از اطمينان از ثابت شدن وضعيت بالينی بيمار طبق دستور پزشک معالج ،  بيماران مرخص مي­شوند.

قبل از ترخيص مجدداً به هر يک از بيماران آموزش نحوه مراقبت از خود در منزل از جمله رژيم دارويی ، غذايي ، مراقبت از برش جراحی توسط پرستاران بطور شفاهی به همراه يک نسخه كتبی از آموزش­ها و تاكيد به تاريخ مراجعه بعدی ارائه مي­گردد .

مهمترین موارد در جهت احداث مجتمع دی کلینیک

 • ایجاد رونق و سرزندگی در فضای محله و امکان جذب مخاطبین شهری .
 • وجود محیط پویای شهری در روز و آرامش و امنیت متناسب با کاربری مسکونی بافت اطراف .
 • عدم ایجاد اختلال در تردد پیاده و سواره با فضای ورودی مجتمع و در نظر داشتن تمهیدات ویژه در این خصوص .
 • هماهنگی و همخوانی نظام ارتفاعی و مکان­ سنجی مجتمع دی کلینیک در سایت متناسب با تناسبات محدوده طرح .
 • ایجاد همخوانی فضایی در روابط ورودی و خروجی مجتمع ساختمانی و فضای پیرامونی در جهت کاهش بار اختلال آفرین در مجموعه .
 • پیش­بینی شرایط توسعه آتی مجتمع با عنایت به چشم انداز آتی محدوده .

اهمیت احداث مراکز درمانی و مجتمع پزشکی دی کلینیک

اهمیت مراکز درمانی از آنجاست که سلامت هر فرد و جامعه در گرو این مراکز است و در شهرها عدم تخصیص متناسب فضا و جایابی بهینه عناصر خدماتی و کالبدی شهر بویژه مراکز درمانی، افزایش روز افزون مشکلات شهروندان را به دنبال داشته است. انتخاب منطقه جغرافيايی مناسب به منظور ایجاد یک مجتمع پزشکی (دی ­کلینیک)

به خصوص از لحاظ دسترسي به آسان به كانونهای ارائه خدمات، از پارامترهای مهم و تاثيرگذار است. امكانات موردنياز از جمله دسترسی به تاسيسات زيربنايی از جمله آب ، برق و… و دسترسی به راههای ارتباطی و هزينه های آن نيز از جمله پارمترهای مهم خواهد بود.

جایگاه اجتماعی و اقتصادی محل اجرای طرح مجتمع دی کلینیک

افزایش تقاضا برای محل کار و فعالیت که شدت نسبی آن در فعالیت­های فرا منطقه ­ای و ادارات خصوصی و تجاری بیش از سایر فعالیت­ها می­باشد ، از یک سو و همچنین فزونی یافتن چشمگیر نهادهای دولتی و خصوصی در استان مرکزی در سالهای اخیراز سوی دیگر ، موجب گردیده تا نقش و جایگاه اجتماعی و اقتصادی شهر روندی صعودی را طی کند و این در حالی است که حوزه ­های سکونتی منطقه نیز از کیفیت بالایی برخوردار است .

جایگاه اجتماعی و اقتصادی محل اجرای طرح مجتمع دی کلینیک

مهمترین شاخص های کالبدی زمین عبارتند از :
 • ساختمان موردنظر حاصل که در پهنه مختلط ( تجاری ، اداری ، خدماتی و مسکونی) قرار دارد و از چهار سمت به معابر فرعی منتهی می­گردد و به همین اعتبار از چهارجهت قابلیت نفوذپذیری کالبدی دارد .
 • با توجه به وجود ابنیه مهم در اطراف (مخابرات ، مسجد و …) درموقعیت استراتژیکی قرار دارد .
 • ساختمان با فضاهای سبز و عمومی همچون پارکها در همسایگی می­باشد .
 • از ویژگی­های بسیار مهم می­توان به امکان دسترسی سریع به شبکه خیابانهای شهر اشاره نمود .
 • وجود کانون­های مسکونی ، تجاری و اداری که پتانسیل بالای جذب مراجعین و ایجاد سفرهای درون شهری در طول روز و شب را موجب میشود .
تعیین و شناخت عمومی محدوده فراگیر

1_ در محدوده سایت ، تقریبا یکی از خیابان اصلی استان مرکزی و راسته تجاری و خدماتی است و در مقیاس فرا منطقه­ای پوشش عملکردی دارد . تفریح و گذران اوقات فراغت عمده ­ترین عملکرد شاخص و هویت بخش این فضای شهری است و در مراتب بعدی عملکردهای خدماتی بهداشتی و اداری بارز می ­باشند. خیابانهای اطراف این زمین از شریان­های عمده و درونی می­باشد.

2_ به جهت وجود شاخص­های عمده تأثیرگذار بر افزایش میزان تقاضا ، ایجاد فضاهای خدماتی و درمانی در محله حد واسط خیابانهای منطقه افزایش یافته است ؛ به گونه ­ای که شدت نسبی آن در فعالیت­های فرامنطقه ­ای و ادارات خصوصی و تجاری بیش از سایر فعالیت­ها مشاهده گردیده است .

3_ مهمترین شاخص­های عمده تأثیرگذار را می­توان به دسترسی آسان به شریانهای اصلی شهر ، بافت جمعیتی ، مراکز خدماتی و گردشگری اطراف زمین مزبور­، کانون­ها و عرصه­ های موجود در شهر می­باشد.

موقعیت قرارگیری مجتمع دی کلینیک تخصصی در نظام ارتباطی

قرارگیری ساختمان مورد نظر در محدوده کانون­های تقریبا با ترافیک شهری روان ، منطقه به عنوان شریان­های درجه یک و ضمناً محصورشدن بین بلوارها به عنوان تندراه ­های شهری از یک سو و همجواری با خیابانهای شریانی درجه دو ، دسترسی ­های متنوعی را برای سایت فراهم می­ آورد .

وضعیت کاربری­ ها

کاربری­ های موجود مجاور پروژه ، اغلب مسکونی ، اداری ، تجاری و خدماتی است ولی به لحاظ مواردی که برشمرده شد و نیز موقعیت استراتژیک زمین به دلیل وجود کاربری­های درشت دانه و مهم خدمات درمانی ، اداری ، تجاری و خدماتی در حوزه اطراف سایت و با توجه به تعریف پهنه­ بندی در طرح تفصیلی جدید در آینده ، محدوده مذکور با غلبه خدمات درمانی ، اداری ، تجاری و مسکونی تعریف می­گردد

ساخت و ساز ابنيه و سالن ها مجتمع دی کلینیک تخصصی
رديف عنوان بخش يا قسمت
1 درمانگاه شبانه روزی عمومی
2 داروخانه شبانه روزی
3 تزریقات
4 اتاق احیا
5 اتاق عمل سرپایی
6 کلینیک نوروسرجری
7 کلینیک جراحی(جراح عمومی)
8 کلینیک بیماری های داخلی(متخصص داخلی)
9 کلینیک اعصاب روان(متخصص اعصاب و روان-روان درمان گر-مشاور-نوروفیدبک-شوک درمانی، درمان با کتامین)
10 کلینیک ارتوپدی(متخصص ارتوپد-گچ گیری-ارتوپد فنی-فوق تخصص زانو-فوق تخصص دست و… )
11 کلینیک نورولوژی(نورولوژ-نوار مغز)
12 درمانگاه دندانپزشکی
13 آزمایشگاه(پاتوبیولوژی که شامل تشخیص طب و پاتولوژی میباشد)
14 کلینیک تخصصی پوست و مو(بیماری های پوستی-کاشت-لیزر-بوتاکس درمانی)
15 کلینیک تخصصی گوش و حلق و بینی(متخصص گوش و حلق و بینی-ادیومتری)
16 کلینیک درد(فوق تخصص درمان-درمان درد با روش های غیر تهاجمی)
17 کلینیک طب فیزیک(نوار عصب عضله-حرکات اصلاحی-ایکس بادی-طب سوزنی-ماساژ درمانی)
18 فیزیوتراپی
19 کلینیک قلب(متخصص قلب-نوار قلب-اکو)
20 کلینیک زنان
21 بخش تصویر برداری (ام ار ای-ام ار ای تحت بیهوشی-سی تی اسکن-ا پی جی-سنجش تراکم استخوان-سونوگرافی-سی بی سی تی که راه اندازی و بهره برداری از تمامی قسمت ها 6 ماه زمان میبره)
22 کلینیک گوارش(فوق گوارش-کولونوسکوپی-آندوسکوپی-تحت بیهوشی)
23 کلینیک های فوق تخصصی با توجه به نیاز درخواست جانبازان
24 اتاقهای استراحت کارکنان و پزشکان
25 سرویسهای بهداشتی
26 فضاها و ابنیه مورد نیاز تاسیسات
27 اتاق های اداری، مالی،مدیریتی و بایگانی
آئین نامه تاسیس مرکز جراحی محدود و سرپائی (مجتمع دی کلینیک)

برای کسب اطلاع از صفرتاصد ضوابط و دستورالعمل های لازم آئین نامه در جهت احداث و تاسیس مجتمع دی کلینیک یا مرکز جراحی محدود و سرپائی کلیک کنید.

سرفصل های طرح توجیهی مرکز جراحی محدود و سرپایی دی کلینیک

برخی از عناوین سرفصلهای طرح توجیهی کلینیک ذکر شده ، بدلیل کپی برداری از محتوا بعضی از آیتم های سرفصلها حذف شده . در طرح توجیهی اختصاصی که براتون تدوین کنیم تمام عناوین سرفصلها بصورت جامع بررسی و براورد خواهد شد..

سرفصلهای طرح توجیهی مرکز جراحی محدود و سرپایی یا دی کلینیک

فصل اول- تعاريف و معرفی خدمات ارائه شده

1-1- دلايل انجام مطالعات فنی و اقتصادی

1-2- دلایل ایجاد مجتمع­ های درمانی تخصصی در کالبد فضاهای شهری و مسکونی

1-3- تعریف درمان

1-4- تعریف مجتمع دی کلینیک

1-6- آشنایی با محل و دلیل اجرای طرح

1-6-1- جایگاه اجتماعی و اقتصادی محل اجرای طرح

1-6-4- جمع­بندی و تدقیق محدوده فراگیر

1-6-4-1- وضعیت کاربری­ها

1-6-4-2- موقعیت قرارگیری در نظام ارتباطی

1-7- مشخصات و کاربری­های مجتمع دی کلینیک

1-8- اطلاعات محورها و زمانبندی اجرای طرح

1-8-1- محورهای کلی اجرای طرح

1-8-2- زمانبندی محورهای اجرای طرح

1-9- افق برنامه ­های میان­ مدت و بلندمدت اجرای طرح

فصل دوم- محاسبات مالی اجرای طرح

2-1- محاسبه سرمايه ثابت مورد نياز طرح

2-1-1- جهت ابتياع زمين

2-1-2-  محوطه ­سازی

2-1-3-  ساخت و ساز ابنيه و کاربری­ها

2-1-4 – تامين ؛ نصب و راه ­اندازی تاسیسات

2-1-5 – وسايل حمل و نقل داخلی و شهری

2-1-6 – وسايل اداری و پشتيبانی

2-1-7 – تامين , نصب و راه اندازی تجهيزات موردنياز37

2-1-8 – سرمایه خرید انشعابات

2-1-9 – هزينه­ های قبل از بهره ­برداری

2-2-1- حقوق و مزاياي سالانه کارکنان

2-2-2- سالانه حامل­های انرژی و ارتباطات41

2-2-4- هزینه­ های سالانه نگهداری و تعمیرات (نت)

2-2-5- سالانه اداری و پشتیبانی و تبلیغات

2-2-6- جمع ­بندی تعیین میزان هزینه ­های عملیاتی سالانه اجرای طرح

2-3- محاسبه سرمایه­ در گردش مورد نياز طرح45

2-3-1- هزینه ­های خرید سالانه مواد اولیه مورد نیاز45

2-3-2- جمع­بندی تعیین میزان سرمایه در گردش اجرای طرح 45

2-4- محاسبه سرمايه کل موردنياز طرح مجتمع دی کلینیک

2-5 – ارزش خدمات ارائه شده 46

2-6- متوسط ارزش سود خالص درطول يک سال کاري47

2-6-1- محاسبه سود ناخالص 47

2-6-2- محاسبه سود قبل از پرداخت مالیات47

2-6-3- محاسبه سود خالص

2-7- متوسط ميزان برگشت سرمايه نسبت به سود خالص48

2-8- مدت زمان برگشت سرمايه 48

2-9- تعیین نقطه سربسری49

2-9-1- محاسبه متوسط هزینه ­های ثابت سالانه49

2-9-3- محاسبه نقطه سربسری ارائه خدمات ارائه شده50

2-10- تجزيه و تحليل شاخص­های (نسبت­های) مالی طرح51

2-10-1- ارزش افزوده ناخالص 51

2-10-2- ارزش افزوده خالص 51

2-10-3- نسبت ارزش افزوده ناخالص به ارزش خدمات ارائه شده

2-10-4- نسبت ارزش افزوده خالص به ارزش خدمات

2-10-5- نسبت ارزش افزوده خالص به سرمايه گذاري کل

2-10-7-  سرمايه ­گذاری کل

2-10-8- نسبت سود خالص به ارزش خدمات ارائه شده

فصل سوم- محاسبه شاخص­های تصمیم ­گیری و تحلیل اقتصادی

3-1- محاسبه ارزش فعلی خالص طرح Net Present Value (NPV)

3-1-1- درآمدهای طرح

3-1-2- هزینه ­های طرح مجتمع دی کلینیک

3-1-3- نحوه محاسبه مقدار NPV

3-1-4- محاسبه نرخ بازگشت سرمایه NPV Ratio

3-1-5-  محاسبه نرخ بازده داخلی (IRR)

3-2-  تحلیل حساسیت

لطفا به این مطلب امتیاز دهید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop