ایده هاایده های خدماتی , گردشگری , تفریحی

طرح توجیهی موسسه آموزشی (سال 1400) + word و pdf

طرح توجیهی موسسه آموزشی
در روزگاری که کتاب خوانی دوره سیاهی را پشت سر می گذارد، هستند کتاب هایی که در سال به چاپ دهم می رسند و بدون هیچ دغدغه در سبد متقاضیان خود قرار می گیرند. همان کتابهایی که در موسسه آموزشی برای ارتقای سطح دانش آموزان قرار است سیر تا پیاز درس خوانی را به دانش آموزان تفهیم کند.

هر روز یک کتاب، فلش کارت، دفتر تمرین، جزوه آموزش تست زنی و… در این بازار سیاه قد علم می کند و تمام تلاش خود را برای به زمین کشیدن رقیب به کار می بندد. در میدان پررقیب آموزش و کسب و کارهایی که بر بستر آن شکل می گیرند باعث جوانه زدن میلیاردر هایی در اقتصاد کشور می شوند که گاهی مافیای بزرگ کاغذ، چاپ و حتی بازار کتاب را هم در دست می چرخانند.

بر اساس اعلام رسمی وزارت آموزش و پرورش ۹۹۸ مؤسسه غیرانتفاعی و مدرسه غیر دولتی در تهران با مجوز رسمی فعالیت می کنند، این در حالی است که موسسه آموزشی بدون مجوز در این آمار گنجانده نشده اند.

این ۹۹۸ مدرسه در ۱۹ منطقه تهران پراکنده شده اند که سهم مناطقی مانند یک، دو و سه بیش از سایر مناطق است. تعداد دانش آموزان مدارس غیرانتفاعی ۱۸۰ هزار نفر از جمعیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار دانش آموز شهر تهران اعلام شده است.

مدارس غیر دولتی در کلانشهرها به یک چهارم تهران و در شهرستان های کوچک شاید به تعداد انگشت های دست باشد اما رویش این کسب و کار که قدمتی کمتر از ۱۰ سال دارد نسل تازه ای از ثروتمندان را به اقتصاد کشور معرفی می کند. این کسب و کار مانند تمامی بنگاه های اقتصادی برای شروع نیاز به یکسری مجوزهایی دارد که باید از وزارت آموزش و پرورش، اماکن و… اخذ شود.

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و 4 ماه ضمانت اصلاح با 18 سال سابقه در تهیه و تنظیم طرح.

شرایط لازم مجوز راه اندازی یک موسسه آموزشی

آخرین مصوبه مجلس شورای اسلامی برای دریافت مجوز راه اندازی یک موسسه آموزشی غیر دولتی یا آموزشگاه کنکور به سال ۸۷ بازمی گردد. براساس این مصوبه متقاضیان تأسیس مدرسه یا مرکز آموزشی و پرورشی غیردولتی باید واجد شرایط زیر باشند:

 • تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 • اعتقاد و التزام عملی به مبانی و احکام اسلام و برخورداری از حسن شهرت
 • التزام عملی به قانون اساسی و ولایت فقیه
 • نداشتن وابستگی به رژیم گذشته یا گروه های منحرف و غیرقانونی
 • نداشتن پیشینه کیفری مؤثر
 • حداقل مدرک کارشناسی یا معادل آن
 • حداقل ۳۰ سال سن
 • تأهل برای مردان.

تصویر موسسه آموزشینمایندگان مجلس وظایف مؤسسان مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی (آموزشگاه کنکور) را به شرح زیر مصوب کردند :

– أخذ مجوز رسمی از وزارت آموزش و پرورش جهت تأسیس مدرسه یا مرکز آموزشگاه کنکور
– تضمین منابع مالی لازم جهت تأمین هزینه های مدرسه یا مرکز، حداقل برای یک سال
– تأمین منابع انسانی، فضا و امکانات مورد نیاز طبق ضوابط وزارت آموزش و پرورش
– تنظیم بودجه و اداره امور مالی مدرسه یا مرکز آموزشگاه کنکور
– پیشنهاد دو فرد واجد شرایط برای مدیریت مدرسه یا مرکز به آموزش و پرورش
– نظارت بر امور آموزشی، پرورشی، اداری و مالی مدارس و مراکز تحت پوشش و پاسخگویی به مراجع ذی ربط.

برای سفارش طرح توجیهی موسسه آموزشی جهت دریافت وام و مجوز با شماره : 09056370500 تماس بگیرید.

با تصویب نمایندگان در تبصره ۱، وزارت آموزش و پرورش مجاز است از هر متقاضی تأسیس مدرسه یا موسسه آموزشی موضوع این قانون، ۲ میلیون (۲/۰۰۰/۰۰۰) ریال دریافت و به حساب درآمدهای اختصاصی – ملی نزد خزانه داری کل کشور واریز کند.

معادل وجوه واریزی از محل اعتبار درآمد اختصاصی مربوط، در اختیار سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی قرار می گیرد تا برای نظارت و کمک به توسعه مشارکت در مناطق محروم هزینه شود. مجوز تأسیس صادرشده حداکثر دو سال اعتبار دارد.

مجلسی ها در تبصره ۲ نیز مقرر کردند که وزارت آموزش و پرورش مجاز است متناسب با عواملی از قبیل کاهش هزینه های دولتی ناشی از اصلاح ساختار اداری و کاهش نیروی انسانی و نرخ تورم، هر سه سال یک بار نسبت به کاهش یا افزایش مبالغ ریالی دریافتی اقدام و آن را به شورای نظارت استان ابلاغ کند.

در تبصره ۳ تصویب شد به منظور شفافیت عملکرد مالی مدارس و مراکز آموزشگاه کنکور  موضوع این قانون، مؤسس یا مدیر، گزارش مالی سالانه را به انجمن اولیاء و مربیان ارائه می کند.

براساس ماده ۱۰، بانک های کشور موظفند طبق قانون عملیات بانکی بدون ربا با معرفی وزارت آموزش و پرورش از ۳۵ تا ۵۰ درصد از نیاز مالی موسسان مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی را که از کارکنان دولت و دارای سابقه آموزشی می باشند جهت تهیه یا توسعه فضای آموزشی و پرورشی و تأمین تجهیزات و امکانات موردنیاز به صورت وام قرض الحسنه و برای سایر اشخاص از دیگر منابع اعتبارات بانکی تأمین کنند.

مجلسی ها به وزارت آموزش و پرورش اجازه دادند مطابق قوانین و مقررات، زمین و ساختمان های مازاد بر نیاز خود را به صورت اجاره یا فروش به مؤسسان مدارس غیردولتی یا آموزشگاه کنکور واگذار کند.

آیین نامه نحوه تعیین قیمت فروش و اجاره و شرایط واگذاری ساختمان ها و اراضی مذکور ظرف مدت سه ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون توسط وزارت آموزش و پرورش با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و به تصویب هیأت وزیران می رسد.

واگذاری ها در هر محل مشروط بر آن است که دسترسی مردم به مدارس دولتی در آن محل دچار خلل نشود. بیشترین مشتریان موسسات آموزشی اساتید و معلمان بازنشسته ای هستند که به دنبال درآمد و ثروت بیشتر می گردند. علی حسینی، معاون آموزشی یک مؤسسه در مرکز تهران می گوید: برای راه اندازی یک موسسه آموزشی متوسط باید بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ دانش آموز را تخمین زد.

در غیر این صورت مدرسه باید در یک منطقه بسیار بالای شهر باشد و میزان شهریه دریافتی بین ۲۰ تا ۲۵ میلیون باشد. به گفته وی «یک آموزشگاه کنکور متوسط در سال بین ۷ تا ۱۰ میلیون تومان از دانش آموزان خود شهریه دریافت می کند که اگر متوسط این مبلغ را برای ۱۰۰ دانش آموز در نظر بگیریم میزان درآمد ۸۰۰ میلیون در سال است.

این در حالی است که میزان هزینه های موجود این رقم قابل ملاحظه را تا حدی پایین می کشد.» برای راه اندازی یک مدرسه با متوسط دانش آموز ۱۰۰ نفر به یک ملک ۳ طبقه با متراژ ۲۰۰ متر در هر طبقه نیاز است که هزینه رهن این ملک در مناطق متوسط شهر تا مرز ۵۰۰ میلیون در سال هم می رسد. البته در صورت اجاره نیز باید به فکر پرداخت اجاره بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومانی در ماه بود.

تصویر موسسه آموزشیبه عبارتی بخش اعظمی از درآمد موسسه آموزشی توسط هزینه اجاره و رهن بلعیده می شود. بخش دیگری از هزینه های یک مؤسسه دستمزد اساتید است. به طور متوسط یک استاد از ساعتی ۱۰۰ هزار تومان تا ساعتی ۶۰۰ هزار تومان برای رشته های مختلف دستمزد دریافت می کند.

میانگین دستمزد اساتید یک آموزشگاه کنکور در سال به ۲۰۰ میلیون تومان هم می رسد اما هزینه نگهداری و ملزومات هم بین ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان تخمین زده می شود. در این صورت می توان گفت سودی بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون برای مؤسسه آموزشی باقی می ماند که اصلاً رقم چشمگیری نیست.

اما به گفته یکی از مدیران مدارس غیر دولتی مشهور تهران، عمده درآمد مدارس متوسط شهر که توان دریافت شهریه های بالا از اولیا نیستند از محل فروش کتاب و لوازم جانبی تأمین می شود. هر مدرسه برای فروش کتاب بین ۲۰ تا ۲۵ درصد پورسانت دریافت می کند. با توجه به اینکه ۱۰رشته مهم در مدارس تدریس می شود.

اگر یک مدرسه با ۱۰۰ دانش آموز در سال فقط هزار کتاب برای رشته های تحصیلی به فروش برساند از هر کتاب که متوسط قیمت آن ۱۵هزار تومان است بین ۳ تا ۵ هزار تومان پورسانت دریافت می کند، از سوی دیگر فلش کارت ها، دفاتر تمرین، ملزومات آموزشی و… موارد دیگری هستند که از محل فروش آنها به مدیران مدارس پورسانت داده می شود.

مرتضی کریمی، مدیر یک موسسه آموزشی می گوید: «میزان سود خالص از درآمد موسسات  مناطق متوسط شهر با تعدد دانش آموزان متوسط بین ۱۰۰ تا ۱۵۰میلیون تومان در ماه تخمین زده می شود. این در حالی است که این رقم در مناطق بالای شهر، تا ۱۰ برابر و در مدارس صاحب نام و حتی تیزهوشان به ۲۰ برابر هم افزایش پیدا می کند.» به گفته وی : یکی از مشهورترین مدارس تیزهوشان در شهر تهران سالانه ۳۰۰ دانش آموز جذب می کند که این دانش آموزان با توجه به رشته و مقطع تحصیلی خود بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان شهریه در سال پرداخت می کنند.

درآمد میلیاردی آموزشگاه های کنکور معروف

با توجه به اینکه کنکور برای بسیاری از خانواده ها معنی و تعبیر آینده فرزندان را دارد به هر طریق هزینه های مربوط به آن تأمین می شود. درحالی که نزدیک به یک میلیون نفر شرکت کننده کنکور در کشور وجود دارد بازار سیاه کلاس کنکور در موسسه آموزشی بسیار داغ است. این طور که در کشور ما مرسوم شده این است که دانش آموزان برای موفقیت در کنکور باید حتماً در کلاس های آموزشی زبان و تقویتی درس ها شرکت کنند.

و برای فهمیدن رمز و راز کتاب درسی به کتاب کمک آموزشی که از سوی مراکز آزاد منتشر می شوند رجوع کنند. این موسسات علاوه بر کسب درآمد از محل شهریه دانش آموزان و فروش محصولاتی مانند کتاب، فلش کارت و… به دانشجویان، از طریق مشاوران آموزشی هم کسب درآمد می کنند. چهره های شناخته شده ای در عرصه آموزش خود را خداوندگار کنکور دانسته و رازهای موفقیت در کنکور را به صورت لحظه ای به فروش می رسانند.

به همین دلیل موسسات آموزشی این افراد را به خدمت گرفته و با هماهنگی یکدیگر سمینارها و رویدادهای بزرگی را برای درآمدزایی راه اندازی می کنند. تحقیقات میدانی نشان می دهد هر دانش آموز برای حضور یک روزه در این سمینارها مبالغی نزدیک به ۱۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان را پرداخت می کند. به طور متوسط هر سمینار با حضور ۱۰۰ شرکت کننده برگزار می شود که میانگین هزینه آن مبلغی نزدیک به ۵۰۰ هزار تومان است.

با یک حساب سرانگشتی می توان برآورد کرد که این سمینارها درآمدهای بسیار بالایی برای برگزارکنندگان آن دارد. البته این سمینارها با سمینارهای آموزشی و علمی تفاوت بسیاری دارند. برای مثال اگر استادی سمینار جمع بندی یکی از دروس کنکور در یک ماه پایانی را برگزار می کند با روش بسیار متفاوت تری نسبت به سمینارهای انرژی درمانی و ذهن برتر برگزار می شود.

به نظر می رسد که استقبال دانش آموزان از این سمینارهای موسسه آموزشی به حدی رسیده که بروشورهای تبلیغاتی آن تا مرز مدارس هم رسیده است. البته این سمینارها برای تیم برگزار کننده با ارزان ترین قیمت ممکن انجام می شود. برای مثال دستمزد گران ترین سخنران سمینارها بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون برای یک روز سمینار است.

در این سمینار باید یک وعده غذایی به دانش آموزان داده شود که هزینه آن بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان در بهترین حالت تخمین زده می شود،همچنین هزینه سالن بین ۷ تا ۱۰ میلیون تومان. هزینه های جانبی هم بین ۵ تا ۱۰ میلیون تخمین زده می شودکه مجموع این هزینه ها نزدیک به ۶۰ میلیون تومان است، درحالی که یک سمینار ساده نزدیک به ۱۰۰ میلیون تومان درآمد ایجاد می کند.

جهت سفارش طرح توجیهی راه اندازی انواع آموزشگاه با شماره : 09056370500 تماس بگیرید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 4.13 ( 2 نتایج)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام طرح توجیهی برای تاسیس موسسه آموزشی کنکور می خواستم ، لطفا راهنمایی کنید ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop