ایده هاایده های صنعتی و معدنی

طرح توجیهی تولید ضد یخ سال 1401 + word و pdf

طرح توجیهی احداث واحد تولید ضد یخ
اکثریت سیستم های خنک کننده خودروهای سواری و سنگین دارای یک سیال هستند که با گردش در اطراف موتور، بخش اعظم گرمای ایجاد شده را جذب و به بیرون منتقل می سازند. ساده ترین، ارزانترین و در دسترس ترین سیال شناخته شده، آب است.اما به دلایلی چند از جمله محدودیت استفاده در دماهای خاص (عموما بین ۵ تا ۶٠درجه سانتیگراد) و ایجاد زنگزدگی در قطعات فلزی این سیال به تنهایی پاسخگوی نیاز سیستم نیست.

خلاصه مالی و اقتصادی طرح توجیهی تولید ضد یخ

ظرفیت تولید 960  مترمکعب (1070 تن سالانه)
سرمایه ثابت طرح 12135  میلیون ریال
نقطه سربه سری 52  درصد
نرخ بازدهی طرح 32  درصد
بازگشت سرمایه 3  سال
هزینه تجهیزات خط تولید 2536    میلیون ریال
 هزينه های قبل از بهره برداری 273  میلیون ریال
زمین موردنیاز 4000   مترمربع
مساحت زیربنا 2100   مترمربع
اشتغالزایی 17  نفر
عمده مواد اولیه مصرفی اتیلن گلیکول
موارد کاربرد ضد يخ و ضد جوش برای خودروها
میزان آب موردنیاز 3140  مترمکعب
برق مصرفی 171  کیلو وات
گاز 94500 مترمکعب

در سیستم های خنک کننده، مخلوطی یکسان از آب و ماده ضدیخ با فرمولاسیون شیمیایی خاص استفاده می شود که علاوه بر پایین آوردن دمای انجماد سیال تا کمتر از ٣۵ -درجه سانتیگراد، موجب افزایش نقطه جوش تا بیش از ١١٢درجه سانتیگراد و نیز جلوگیری از خوردگی و زنگزدگی می شود.

لذا برخی از تولیدکنندگان این ترکیب شیمیایی نام « ضدیخ – ضدجوش- ضدزنگ» را برای محصول خود انتخاب می نمایند. مشابه هر ترکیب شیمیایی دیگر، تولید ضد یخ از عناصر و مواد گوناگونی تشکیل یافته است که با گذشت زمان و محدودیتهای زیست محیطی و قوانین وضع شده در این زمینه، روز به روز شرایط سخت تری برای تولیدکنندگان این ترکیب به وجود می آید.

امروزه تولید ضد یخ (ضد جوش) توسط تولیدکنندگان معتبر، عاری از فلزات سنگینی همچون باریم و ترکیبات مضری از قبیل بوراکس می باشد که مصرف کننده در هنگام خرید بایستی به این نکته دقت نماید.

نکاتی که در هنگام استفاده از ضد یخ باید به آن توجه داشت :

 1. عمر مفید ضدیخ برحسب زمان و شرایط کاری متغیر میباشد. زمان مناسب تعویض محصول دو سال، توصیه می شود.
 2. رنگ ضدیخ ربطی به کیفیت آن نداشته و سازندگان برای مشخص کردن محصولات خود از رنگ های گوناگونی استفاده می نمایند.
 3. همرنگ بودن ضدیخ ها دلیلی بر کیفیت یکسان آنها نیست، بنابراین از مخلوط کردن آنها باید جداً اجتناب کرد.
 4. در مورد نسبت صحیح رقیقسازی نیز باید به دستورالعمل سازندگان توجه نمود. بهترین کارایی ضدیخ- ضدجوش ترکیب آن به نسبت یک به یک با آب است.
 5. اگر عمل مخلوط سازی به نسبت یک به یک با آب صورت گیرد، ضدیخ- ضدجوش تا دمای ٣٨-درجه سانتیگراد نقطه انجماد مخلوط را پایین خواهد آورد.
 6. در مورد رقیقسازی نیز باید به دستورالعمل سازندگان توجه کرد. اگر غلظت ضدیخ بیشتر از مقدار توصیه شده باشد، امکان خرابی واترپمپ و افزایش خوردگی وجود دارد. همچنین اگر غلظت ضدیخ کمتر از حد توصیه شده باشد، موجب افزایش نقطه انجماد و یخ زدن آن در مجاری سیستم رادیاتور می شود
 7. باید به این نکته توجه شود که کیفیت آب استفاده شده در رقیق سازی ضد یخ، مهم است. حتی المقدور باید از آب با املاح کم استفاده کرد.
 8. سطح سیال باید دائما کنترل شود تا از میزان مشخص شده کمتر نباشد.
 9. ضد یخ ها معمولا کف تولید نمیکنند. مشاهده کف میتواند به علت وارد شدن هوا به سیستم و سوراخ شدن بخش مکش واترپمپ باشد. در این صورت باید رادیاتور را کاملا تخلیه کرده و تمامی لوله های رابط، واشرها، بستها و ترموستات را بررسی و نسبت به تعمیر قطعات معیوب اقدام کرد.

Antifreeze production

پیش از افزودن ضدیخ در سیستم خنک کننده باید از سلامت و کارایی قسمت های مختلف سیستم خنک کاری مانند ترموستات، پمپ آب، شیلنگ ها و درب رادیاتور مطمئن شد.

با بازکردن بست اتصال خروجی از ترموستات و شیلنگ لاستیکی باید تمام مسیر گردش ضد یخ، با آب یا محلول های ویژه، شستوشو و تمیز شود. بدنه بیرونی رادیاتور به وسیله برس پلاستیکی نرم با محلول آب و صابون شسته میشود تا عبور هوا از میان پره های رادیاتور بهتر انجام شود.

با توجه به عدم مصرف اتانول، اغلب ضدیخ های موجود، پایه اتیلن گلیکول و پروپیلن گلیکول دارند و بدین لحاظ طبقه بندی خاصی از نظر نوع ترکیبات وجود ندارد و تنها از نظر درصد ترکیبات تفاوتهایی در انواع ضدیخ وجود دارد.

آشنایی با تولید ضد یخ

محصول مورد نظر مایعی است سمی و چون مونو اتیلن گلیکول به خودی خود بیرنگ و بی بو می باشد، در طول فرایند تولید ضد یخ یک مرحله افزودن اندیکاتور وجود دارد تا ضد یخ تولیدی به رنگ سبز مایل به آبی درآید و به این ترتیب از مایعات مشابه مانند آب قابل تشخیص گردد.

بر خلاف اکثر محصولات مایع پتروشیمی، این ماده در شرایط محیط امکان انفجار آتش سوزی ندارد و به همین دلیل ایمنی انبار کردن آن بالا می باشد. مونو اتیلن گلیکول به دلیل داشتن OH در ساختمان خود به راحتی در آب به صورت صددرصد حل میشود و بر اثر مرور زمان دوفازی نخواهد شد.

جهت سفارش طرح توجیهی تولید ضد یخ برای دریافت وام و یا مجوز با شماره : 09056370500 یا 1909-2842-021 تماس بگیرید.

محصول فوق الذکر چون به طور معمول در سیستم آب خنک کننده موتورهای ماشین کاربرد دارد و از طرفی مونو اتیلن گلیکول به شدت خورنده می باشد، در دمای بالا نزدیک سیلندر و حتی در داخل رادیاتور میتواند ایجاد خوردگی، سوراخ و پوسیدگی کند.

به همین علت از مواد ضد خورندگی (AntiOxidant) استفاده میکنند تا در مقابل اکسید شدن فلزات مختلف موجود در طول مسیر جریان آب خنک کننده، مقاومت ایجاد نموده و عمر آنها را کم نماید. این مواد به طور کلی به دو دسته آلی و غیر آلی تقسیم می شوند.

مواد آلی و غیرآلی و بسته بندی ضدیخ

ماده آلی مانند آمین ها، آمید ها، بنزوات ها، مرکاپتان ها، تری آزول ها و مواد غیر آلی مانند برات ها، نیترات ها، فسفات ها، سیلیکات ها و کربنات ها می باشند. این مواد بازدارنده، به صورت اطلاعات محرمانه هر واحد تولید ضد یخ تلقی شده و مرغوبیت محصول تولید شده را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند.

بسته بندی ضدیخ به صورت ظروف ۱ و ۴ و در موارد خاص ۲۰ و ۲۲۰ لیتری انجام می گیرد که این ظروف از دو جنس فلزی و پلاستیکی تهیه می شوند. با توجه به عدم امکان انفجار و آتش سوزی و یا ایجاد خوردگی در صورت سوراخ شدن و ضربه خوردن، احتیاج به اینکه بسته بندی بسیار مقاوم باشد،

نیست و می توان از قوطی های فلزی و پلاستیکی با ضخامت های معمولی استفاده نمود. با توجه به اینکه ضدیخ خاصیت ضد خوردگی نیز دارد، قوطی های فلزی از جنس ورق گالوانیزه معمولی برای بسته بندی ضدیخ مناسب است.

تصویر ضد یخ

نام و كد آیسیک تولید ضدیخ

محصول بررسی شده در اين طرح توجیهی تولید ضدیخ با كد شناسايی كالا (كد آيسيک) ۲۴۲۹۱۵۳۰ می باشد . براساس سيستم طبقه بندی آيسيک ، عدد ۲۴ مربوط به ساخت مواد و محصولات شيميايی ، ۲۴۲۹ مربوط به ساخت محصولات شيميايی طبقه بندی نشده در جای ديگر و ۲۴۲۹۱۵۳۰ شامل ضديخ می باشد.

شماره تعرفه گمركی

ضديخ با تعرفه كلی ۲۹۰۵ به كشور وارد و يا صادر می گردد كه شامل دو بخش است.

 • تعرفه 2905/31 تحت عنوان اتيلن گليكول
 • تعرفه 2905/32 تحت عنوان پروپيلن گليكول

شرایط واردات

حقوق ورودی برای ضد یخ تحت تعرفه 2905/31 و 2905/32 برابر ۴% می باشد. حقوق پايه طبق ماده (۲) قانون اصلاح موادی از قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ايران، شامل حقوق گمركی، ماليات، حق ثبت سفارش كالا.

انواع عوارض و ساير وجوه دريافتی از كالاهای وارداتی می باشد و معادل ۴% ارزش گمركی كالاها تعيين می شود. به مجموع اين دريافتی و سود بازرگانی كه طبق قوانين مربوطه توسط هيات وزيران تعيين می شود، حقوق ورودی اطلاق می شود.

موارد مصرف و کاربرد تولید ضدیخ

با شروع فصل زمستان یکی از کالاهایی که مورد تقاضای دارندگان خودرو قرار می گیرد، مایعات خنک کننده موتور است که در بازار اصطلاحاً با عنوان ضدیخ شناخته می شود.

ضدیخ، یک ترکیب شیمیایی شامل اتیلن گلیکول، بازدارنده های خوردگی، مواد ضدکف، رنگ و آب است که مخلوطی از آن با آب به عنوان پایین آورنده نقطه انجماد مایعات خنک کننده موتورخودرو به کار می رود.

ضدیخ همچنین به عنوان افزایش دهنده نقطه جوش آب در سیستم خنک کننده موتورهای درون سوز نیز به کار می رود که مخلوط۴٠ تا٧٠ درصد آن در چهار فصل سال مناسب است. اجزای تشکیل دهنده مایعات خنک کننده موتور عبارتند از: سیال پایه، بازدارنده های خوردگی، مواد ضدکف، آب، رنگ.

براساس استانداردهای بین المللی و ملی ایران انواع مایعات خنک کننده موتور را می توان به این شرح برشمرد:

 • مایعات خالص بر پایه اتیلن گلیکول
 • مایعات خالص بر پایه پروپیلن گلیکول
 • مایعات از پیش رقیق شده، آماده برای مصرف بر پایه اتیلن گلیکول(۵٠ درصد حجمی)
 • مایعات از پیش رقیق شده، آماده برای مصرف بر پایه پروپیلن گلیکول(۵٠ درصد حجمی)

ضد یخ

لازم به ذکر است که برخلاف عقیده بعضی، با قرار دادن ضد یخ در فریزر نمی توان به کیفیت و مرغوبیت آن پی برد، زیرا از این طریق فقط خاصیت ممانعت از انجماد ضدیخ سنجیده میشود و وجود مواد افزودنی بازدارنده خوردگی در آن مشخص نمی شود.

همچنین نمی توان دریافت که سیال اصلی ضدیخ، از نوع گلیکول های مرغوب است یا از موادی مثل متانول، که سمی و آتشگیر هستند. از آن جایی که نقطه انجماد ضدیخ خالص ١٣/۵- تا ١٨- درجه سلسیوس است، اگر ضدیخی که به عنوان خالص در فریزر قرار داده می شود در دمایی پایین تر از١٨- منجمد شود، نشاندهنده مخلوط شدن آن با آب و نامرغوب بودن آن است.

موارد کاربرد ضدیخ

 1. سیستم خنک کننده انواع موتورهای درون سوز
 2. سیستم های خنک کننده صنعتی
 3. نیروگاه ها
 4. انواع سیستم های خنک کننده خودروهای سنگین

مزایای استفاده از محصول

 1. کاهش نقطه انجماد تا ۳۸- درجه سانتیگراد
 2. افزایش نقطه جوش تا ۱۱۰ درجه سانتیگراد
 3. قابلیت محافظت از سیستم خنک کننده خودرو در تمام فصول سال
 4. جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی
 5. عمر مفید تا ۲ سال

کشورهای عمده تولیدکننده

کشورهای عمده تولیدکننده اتیلن گلیکول در ادامه ذکر شده اند. اتیلن گلیکول ماده اصلی تولید ضد یخ است که در جهان استفاده می شود.

 • امریکا
 • عربستان
 • چین
 • کانادا
 • هند
 • ژاپن
 • تایوان
 • کره جنوبی

همانطور که از اطلاعات فوق پیداست، کشورهای امریکا و کانادا و کشورهای آسیای شرقی مانند چین، ژاپن، تایوان و کره جنوبی و همچنین عربستان از تولید کنندگان عمده اتیلن گلیکول در جهان به شمار می روند.

جهت سفارش طرح توجیهی تولید ضد یخ (کامفار_مهر کانون مشاوران بانکی) برای تخصیص زمین ، ارایه به بانک (اخذ وام) و یا مجوز احداث با شماره : 09056370500 یا 1909-2842-021 تماس بگیرید.
تکنولوژی و روش های تولید ضدیخ

طراحی و احداث صنایع نیازمند شناخت مبانی تئوری و برخورداری از دیدگاه های عملی و تجربی متناسب با شرایط اقتصادی و فرهنگی حاکم و دانش فنی موجود جامعه، به منظور نیل به اهداف تولید می باشد.

بررسی امکان احداث واحد از حیث نحوه تامین مواد اولیه، تعیین میزان سرمایه گذاری و تطابق تکنولوژی صنعت مورد نظر با میزان تخصص ها و مهارت های بالقوه و بالفعل موجود در کشور، مطالعات هماهنگ و چند جانبه اقتصادی، فنی، اقلیمی و جغرافیایی را ایجاب می نماید.

مطالعات فنی ایجاد صنایع، مجموعه ای از تحقیقات در خصوص ماهیت مواد و محصولات، شناخت فرایندهای مختلف تولید و تکنولوژی های موجود و بررسی سیستم ها، تجهیزات و ماشین آلات می باشد.

این بررسی ها در راستای نیل به هدف توسعه، تولید و افزایش کیفیت محصولات تولیدی صورت میگیرد که با بهبود بافت فنی واحدهای جدید التاسیس در داخل کشور، پاسخگویی به نیاز بازار و رقابت با سایر تولید کنندگان جهانی را امکان پذیر میسازد.

فرایند تولید ضد یخ بسیار ساده است و با اختلاط چند ماده درون همزن تهیه میگردد و در این میان استفاده از اتانول به عنوان ماده اصلی کاملا منسوخ شده و بین استفاده از پروپیلن گلیکول و اتیلن گلیکول، به علت وارداتی بودن پروپیلن گلیکول و هزینه بالای استفاده از آن، میتوان تنها استفاده از مونو اتیلن گلیکول را توصیه کرد.

استفاده از مواد ضد خورندگی به تشخیص تولید کننده قابل تغییر است. به منظور ساخت ضدیخ ، مواد مورد نیاز با حجم خاصی درون مخزن ریخته شده و تحت شرایط محیط به هم زده می شوند.

تشریح فرایند تولید ضد یخ

آمار و ارقام نسبت به ظرفیت ٩۶٠متر مکعب (١٠٧٠ تن درسال) بیان شده است. به منظور تولید ضدیخ ۸۰۰ لیتر مونو اتیلن گلیکول از مخزن ذخیره خود به وسیله پمپ به داخل مخزن اختلاط تزریق شده و از واحد تصفیه آب، ۱۰۰ کیلوگرم آب به آن اضافه شده و ۹۰ لیتر مواد افزودنی در آن ریخته و پس از اضافه کردن ۱۰ لیتر اندیکاتور.

همزن را روشن کرده و به مدت ۲۰ دقیقه عمل اختلاط را انجام می دهند. پس از انجام اختلاط، مواد توسط دستگاه پرکن مکیده شده و در قوطی های ۴ لیتری بسته بندی شده (برچسب میخورد) و توسط کارگران در کارتن قرار میگیرد و روی پالت گذاشته می شود.

فرایند تولید ضدیخ

تنها مورد قابل انتخاب، نوع اختلاط و درجه اتوماسیون کارگاه می باشد که در این راستا نوع پره انتخابی و شرایط عملکرد آن به صورتی در نظر گرفته شده است که حتی الامکان بهترین شکل اختلاط را با توجه به قدرت موتور خود و سادگی ظرف همزن داشته باشد. در صورتی که این پره در یک سوم ارتفاع از کف همزن قرار بگیرد، باتوجه به لزوم ایجاد اختلاط در کف مخزن کارایی خوبی خواهد داشت.

این همزن در هنگام عملکرد مطابق شکل عمل اختلاط را انجام میدهد که چون پره های روی شافت، مایع را به سمت جداره و کمی رو به پایین حرکت خواهند داد، دو جریان ایجاد خواهد شد که یکی با شدت بیشتر، مواد را از ته ظرف کنده و با خود به سمت مرکز شافت حرکت میدهد.

و سیکل دوم، عمل اختلاط با باقیمانده مایع را انجام خواهد داد. انتخاب سیستم پرکن اتوماتیک به این علت بوده است که از طرفی دور ریز بسیار کمی در هنگام بسته بندی خواهد داشت و نیز امکان بسته بندی ظروف فلزی و بستن در آنها به صورت اتوماتیک وجود دارد.

رشد و تکامل صنایع جهان تا حدود زیادی مرهون رقابت بین واحدهای صنعتی میباشد. در این راستا هر واحد صنعتی با افزایش کیفیت محصولات خود، سعی در کسب سهم بیشتری از بازار دارد و این روند به مرور زمان باعث بهبود کیفیت محصولات و در نتیجه رشد کیفی جوامع صنعتی شده است.

کنترل کیفیت جهت تعیین صحت عمل تولید ضد یخ ، مطابق مشخصات فنی تعیین شده برای محصول انجام میگیرد. این عملیات سبب میشود تا ضمن جلوگیری از تولید محصولات معیوب ، از هدر رفتن سرمایه ها جلوگیری به عمل آمده و قیمت تمام شده محصول کاهش یابد.

به طور کلی اهداف کنترل کیفیت را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:
 1. حفظ استانداردهای تعیین شده
 2. تشخیص و بهبود انحرافات در فرایند تولید
 3. تشخیص و بهبود محصولات خارج از استاندارد
 4. ارزیابی کارایی افراد و واحدها

به عبارت دیگر میتوان گفت کنترل کیفیت عبارت است از اطمینان از تهیه و تولید کالا و خدمات، بر طبق استانداردهای تعیین شده و بازرسی به عنوان یکی از اجزا جدایی ناپذیر کنترل کیفیت به منظور شناخت عیوب و تهیه اطلاعات مورد نیاز برای سیستم کنترل کیفی که در همه واحدهای صنعتی انجام میگیرد. مراحل بازرسی کلی با توجه به وضعیت هر صنعت به ترتیب ذیل می باشد.

 1. در مرحله تحویل مواد اولیه
 2. در مرحله آغاز تولید
 3. قبل از آغاز عملیات پر هزینه
 4. قبل از شروع عملیات غیر قابل بازگشت
 5. پیش از آغاز عملیاتی که سبب پوشیده شدن عیوب میگردد
 6. در مرحله پایانی کار

هر یک از این مراحل بازرسی ممکن است در محل عملیات یا آزمایشگاه انجام گیرد. چون روش تولید ضد یخ در طول زمان تغییری نمیکند، اگر مواد اولیه و درصد اختلاط آنها ثابت باشد، تولید آنها احتیاج به کنترل دائمی نخواهد داشت.

اما چون همیشه عمل اختلاط دستی مطمئن نمی باشد و در ضمن کیفیت مواد اولیه تهیه شده از بازار ثابت نمیباشد، یک آزمایشگاه که در آن به صورت تصادفی، نمونه هایی از محصول را از جهات نقطه جوش، نقطه انجماد، اندازه گیری خاکستر، آزمون خوردگی و تستهای فیزیکی روی ظروف بسته بندی برای اطمینان از مقاومت در هنگام حمل، تحت آزمایش قرار دهد.

بررسی نقاط قوت و ضعف تکنولوژی های مرسوم

فرایند تولید ضدیخ بسیار ساده است و با اختلاط چند ماده درون همزن تهیه میگردد و در این میان استفاده از اتانول به عنوان ماده اصلی کاملا منسوخ شده و بین استفاده از پروپیلن گلیکول و اتیلن گلیکول، به علت وارداتی بودن پروپیلن گلیکول و هزینه بالای استفاده از آن، میتوان تنها استفاده از مونو اتیلن گلیکول را توصیه کرد.

استفاده از مواد ضد خورندگی به تشخیص تولیدکننده قابل تغییر است. به منظور تهیه ضدیخ ، مواد مورد نیاز با حجم خاصی درون مخزن ریخته شده و تحت شرایط محیط به هم زده میشوند در نتیجه تفاوت خاصی بین روشهای ساخت وجود نداشته و نقاط قوت و ضعف قابل ملاحظه ای وجود ندارد.

تجهیزات و ماشین آلات اصلی تولید 

برای معرفی دستگاه ها و تجهیزات خط تولید، ضمن مرور فرایند تولید ضد یخ ، تجهیزات مورد استفاده برآورد می گردد.

 1. منبع ذخیره مونو اتیلن گلیکول : برای ذخیره اتیلن گلیکول و داشتن حاشیه امنیت برای تعطیل نشدن خط تولید به علت کمبود ماده اولیه اصلی، یک مخزن ذخیره به گنجایش ۲۵ تن در نظر گرفته شده است. این مخزن حتما باید از جنس فولاد ضدزنگ باشد زیرا اتیلن گلیکول به تنهایی خاصیت خورندگی شدید دارد.
 2. خط لوله مسیر بین مخزن ذخیره و مخزن اختلاط از جنس فولاد یا پلی اتیلن
 3. یک پمپ سانتریفیوژ با پره و شافت فولادی به ظرفیت آبدهی ۵ متر مکعب در ساعت
 4. مخزن اختلاط : این مخزن به منظور اختلاط و به هم زدن مواد اولیه به کار میرود و اقتصادی ترین جنس موجود در بازار برای این مخزن که شرایط خاص کاربردی را تامین خواهد کرد، پلی اتیلن است. ظرفیت این مخزن یک تن میباشد.مخزن اختلاط دارای متعلقات زیر است:
  • بدنه مخزن
  • پره فولادی به قطر ۲۰ سانتیمتر
  • شفت حامل پروانه به ارتفاع ۷۰ سانتیمتر از جنس فولاد
  • امکانات ریختن آب سختی گیری شده ( از طریق خط لوله) و مواد ضد خورندگی و اندیکاتور (به صورت دستی)
  • پایه نگهدارنده موتور با امکان جابجاشدن در جهت افقی برای هنگام ریختن مواد از بالا به داخل ظرف
  • محل تعبیه شده برای خروج محصول در پایین ظرف
 5. مخزن ذخیره ضد یخ : این مخزن از جنس ورق گالوانیزه است.
 6. دستگاه پرکن: این واحد به صورت اتوماتیک مایع را از داخل مخزن ذخیره ضدیخ مکیده و در گالن های ۴ لیتری پر میکند.
 7. دستگاه در بندی: این دستگاه با نصب شدن به انتهای دستگاه پرکن، سبب میگردد تا به صورت اتوماتیک قوطی های پر شده دربندی گردند و آماده بسته بندی شوند.
 8. منبع ذخیره آب سختی گیری شده : این مخزن به گنجایش ۲ متر مکعب آب سختی گیری شده را در خود ذخیره و سپس به مخزن اختلاط هدایت می کند.

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار3 در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و 4 تا 6 ماه ضمانت اصلاح با 18 سال سابقه طرحنویسی.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 4.67 ( 3 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام مرسی از سایت و مطالب خوبتون . من طرح توجیهی احداث واحد نیمه صنعتی تولید ضدیخ لازم دارم لطفا راهنمایی بفرمایید .

  1. سلام ممنون از لطفتون . بله ما در خدمتیم جهت هماهنگی در خصوص طرح توجیهی مدنظرتون با شماره: 09056370500 تماس بگیرید تا کارشناسای ما کمکتون کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop