ایده هاایده های صنعتی و معدنی

طرح توجیهی توليد برس و شانه پلاستيکی

محصول مورد نظر عبارت است از انواع برس و شانه پلاستيکی موی سر در اندازه های مختلف و کاربرد آن در مورد رعايت بهداشت و نظم موی سر می باشد. براساس جنس مواد آنها طبقه بندی می شود.

برس های شانه فلزی
اين برس ها دارای دسته پلاستيکی و شانه های فلزی هستند که معمولا به خاطر جلوگيری از آسيب رساندن به پوست سر نوک شانه های آن را با مواد پلاستيکی اندود می کنند.

از مزايای اين برس ها عدم توليد الکتريسيته ساکن در هنگام برس کشيدن می باشد. در عوض دارای معايبی مثل سنگينی ، آسيب رساندن به پوست سر و در بعضی موارد زنگ زدگی شانه ها می باشد.

برس های پلاستيکی
اين برس ها کاملا از پلاستيک ساخته می شوند. به اين صورت که جنس دسته و شانه آنها از مواد پلاستيکی است. در اين برسها معايب برس های دسته اول وجود ندارد ولی در بعضی موارد جنس آنها طوری است که الکتريسيته ساکن توليد شده، نظم موی سر را بهم می زند.

برس های يکپارچه
معمولا در دسته قبل به صورتی است که دسته به صورت جداگانه توليد می شود و شانه ها روی صفحه پلاستيکی چيده می شود و در دسته نصب می شود. اما گونه ای ديگر برس وجود دارد که شانه ها به دسته متصل هستند. اين برس ها معمولا سبک و به راحتی قابل حمل هستند.

طبقه بندی شانه ها

شانه های چوبی
در گذشته برای توليد شانه از چوب استفاده می شد که اين شانه ها غير قابل شستشو و در نتيجه بهداشتی نبودند. علاوه بر آن استفاده از چوب محدوديت هايی در اندازه شانه ايجاد می کرد. توليد اين شانه ها امروزه متداول نيست.

شانه های پلاستيکی
اين شانه ها از مواد پلاستيکی ساخته می شود و سبک، قابل شستشو و بهداشتی می باشند. تقريبا کليه شانه های توليد شده در چند سال اخير از اين نوع شانه ها می باشند. علاوه بر آن شانه ها از نظر اندازه و قطر دندانه نيز از ريز به درشت طبقه بندی می شوند.

به طور کلی شکل و ظاهر برس ها و شانه ها بسيار متنوع ميباشد ولی همه آنها از يک فرم کلی تبعيت می کنند. انواع مختلف شانه از جنس مواد پلاستيکی مانند پلی اتيلن ساخته می شود. از نظر رنگ نيز هيچ محدوديتی وجود نداشته و به هر رنگ دلخواهی می توان آنها را توليد کرد.

عمل رنگ آميزی با افزودن مواد رنگی مناسب با خصوصيات بهداشتی به مواد انجام می شود. متوسط وزن شانه های پلاستيکی ۲۵ گرم و متوسط وزن برس های پلاستيکی ۵۰ گرم می باشد.

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و 4 ماه ضمانت اصلاح با 18 سال سابقه در تهیه و تنظیم طرح

نام و کد آيسيک
محصول بررسی شده در اين طرح شانه سر با كد شناسايی (كد آيسيک) ۳۶۹۹۱۲۵۱ و انواع برس مو با كد شناسايی (كد آيسيک) ۳۶۹۹۱۲۵۲ می باشد.

تعرفه گمركی برای برس و شانه پلاستيکی 9603/10 می باشد كه عبارت است از جاروب و برس متشکل از شاخه های نازک مسواک و دندان، فرچه، ريش تراش، برس و ناخن

موارد مصرف و كاربرد
موارد مصرف و كاربرد محصولات طرح در شانه کردن موهای سر برای تمامی افراد جامعه می باشد. از انواع وسايل بهداشت شخصی می باشند كه هر فردی نيازمند دارا بودن آنها می باشد.

موارد مصرف و كاربرد شانه و برس پلاستيکی

بررسی كالاهای جايگزين
انواع برس و شانه ساخته شده از مواد ديگر مانند فلز و چوب می توانند به عنوان کالای جانشين برای اين محصول در نظر گرفته شوند.

اهميت استراتژيكی در دنيای امروز
امروزه در کشور ما به دليل رونق صنعت پتروشيمی، ساخت انواع كالای مصرفی و نهايی نيز با رشد روزافزونی روبرو است. به دليل توليد اكثر پلاستيک های پر مصرف در داخل كشور امكان توليد محصولات نهايی از اين موارد فراهم شده است.

به نظر ميرسد كه با توجه به ضرورت عرفی استفاده از چنين وسيله ای و جای داشتن آن در فرهنگ مصرفی تمامی افراد و طبقات جامعه ميتوان به جای اقدام به ورود آن از كشورهای بيگانه و به هدر رفتن ارز مصرفی حاصل به برپايی واحد مشابه كه به اندازه كافی دارای توجيه فنی و اقتصادی باشد، مبادرت ورزيد.

جهت سفارش طرح توجیهی توليد انواع برس و شانه برای دریافت وام و مجوز با شماره: 1909–2842–021 یا 09056370500 تماس بگیرید.

شرايط صادرات
صادرات این محصولات از هرگونه تعهد و پيمان ارزی معاف می باشد. بر طبق قانون معافيت صادرات كالا و خدمات از پرداخت عوارض، تصويب شده در تاريخ 1379/12/27 صادرات كالا و خدمات از پرداخت هر گونه عوارض معاف است.

و هيچ يک از وزارتخانه ها، سازمانها، نهادها، دستگاههای اجرايی، شهرداری ها و شوراهای محلی كه بر طبق قوانين و مقررات حق وضع و اخذ عوارض را دارند، مجاز نيستند از كالاها و خدماتی كه صادر می شوند عوارض اخذ نمايند يا مجوز اخذ آن را صادر نمايند.

تكنولوژی و روش های توليد برس و شانه

توليد شانه و برس پلاستيکی فرايند پيچيده ای ندارد، کليه فرايندهای توليد اين محصول هرچند به ظاهر ممکن است اندکی متفاوت به نظر آيند، اما در عمل و از لحاظ اصول فرايند کاملا مشابه يکديگر می باشند.

تفاوت های جزئی در انجام برخی از مراحل فرايند عمدتا ناشی از تفاوت شرايط عملکرد پيشرفت های تکنولوژی و امثال آن می باشد. در اين واحد از روش تزريق پلاستيک استفاده می شود.

ماده پلاستيک پس از اينکه به شکل پودر يا دانه (گرانول) در ماشين تزريق ريخته شد و با حرارت بيش از ۱۵۰ درجه سانتيگراد به حالت خميری نزديک به مايع درآمد، سپس با فشار به داخل قالب تزريق وارد می شود.

و پس از سرد شدن در داخل قالب دوباره به صورت جامد در می آيد و سخت می گردد و در اين مرحله از قالب خارج ميگردد. ذوب کردن مواد پلاستيک و تزريق آن داخل قالب از مراحل مهم توليد جنس مرغوب به شمار می رود. ماشين تزريق (injection) از دو قسمت اصلی تشکيل شده است:

 1. قسمت تزريق
 2. قسمت قالبگير

قسمت تزريق

در اين قسمت عمل ذوب و اختلاط مواد انجام می گيرد. به اين ترتيب که ابتدا مواد پلاستيکی داخل قيف تزريق ريخته شده و از قيف به تدريج به داخل سيندر تزريق راه می يابد و با گردش مارپيچ به جلو رانده می شود.

پوسته سيلندر به وسيله گرمکن های برقی که در طول جدار خارجی سيلندر قرار گرفته اند کاملا گرم می شود و مواد نيز ضمن گردش در داخل سيلندر با تماس به جدار خارجی به تدريج گرم شده و به جلوی سيلندر می رسد. مارپيچ با چرخش به دور خود عمل مواد گيری را انجام می دهد و يک حرکت افقی به سمت جلو نيز دارد.

در اين حالت قالب بسته شده و مواد مذاب پلاستيک به وسيله مارپيچ جهت بارگيری مواد به داخل سيلندر رانده می شوند. پس از انجام عمل تزريق و گذشتن زمان لازم مارپيچ جهت بارگيری مواد به گردش در می آيد و سيلندر تزريق به عقب برمی گردد. پس از گذشتن مدتی که برای خنک شدن قطعه لازم است، طرفين قالب از هم گشوده و قطعه توليد شده به بيرون پرتاب می شود.

قسمت قالب

قالب محفظه ای است که به تناسب شکل برس و شانه طراحی می شود. ساخت قالب به دو طريق انجام می شود.

 1. طراحی از روی نمونه قطعه
 2. طراحی از روی نقشه

طريقه صحيح ساخت قالب آن است که طرح و نقشه قالب توسط طراح ماهر از روی نقشه قطعه تهيه گردد و تمام جزئيات در اختيار قالب ساز قرار گيرد. قسمت هايی از قالب که مستقيما با پلاستيک در تماس است از مواد مخصوص مثل فولاد گرم کار يا فولاد با نام تجاری VCN ساخته می شود.

قسمت های ديگر قالب از فولادهای معمولی توليد می شود. از ويژگی های مهم فرايند تزريق پلاستيک خنک کاری قالب می باشد. اين عمل به منظور افزايش نرخ توليد و حفاظت از کيفيت انجام می شود. در جريان عمل تزريق نياز است که قالب توسط يک سيستم جريان سيال (معمولا آب) خنک شود.

برای اين منظور راه آب درون قالب ها پيش بينی می شود. خنک کردن در حقيقت تنظيم دمای درون قالب هاست. قطر کانال خنک کاری و تعداد کانال مورد نياز بستگی به شکل و تعداد قطعه درون قالب دارد. اين موضوع در هنگام طراحی قالب بايد درنظر گرفته شود.

هر قدر آب مصرفی جهت خنک کاری سردتر باشد، زمان مورد نياز برای توليد قطعه کمتر ميشود و نرخ توليد افزايش می يابد. در کارگاه هايی که تعدادی ماشين تزريق پلاستيک وجود دارد معمولا از سيستم مدار بسته گردش آب و خنک کاری آب برگشتی توسط برج های خنک کننده استفاده می شود.

در مناطق گرمسير نيز از آبسردکن های مخصوص برای اين امر استفاده می شود. ظرفيت آبسردکن ها نيز با توجه به ماشين های تزريق کارگاه محاسبه می شود. در مورد خنک کاری قالب های تزريق بايد به نکات زير توجه کرد:

 • کانال آب در نقاط نزديک به حفره قالب باشد.
 • درجه حرارت آب قابل کنترل باشد و در طول توليد ثابت بماند.
 • قالب ها نبايد بيش از حد خنک شوند زيرا در اين صورت خط اتصال مواد روی قطعه به وضوح ديده خواهد شد يا مواد به محض ورود به قالب سرد شده و مانع از پر شدن کامل حفره قالب می شوند.

در قالب های پلاستيکی معمولا برای قطعات کوچک و کم حجم چندين حفره در قالب پيش بينی می شود. با ايجاد راهگاه های تزريق، مواد پلاستيک را به حفره های موردنظر که هرکدام حکم يک قطعه را دارند، می رسانند. نحوه چيدن حفره ها و تعداد آنها بستگی به دستگاه و قطعات و تيراژ توليد دارد.

تعيين نقاط قوت و ضعف تكنولوژی های مرسوم

تزريق پلاستيک بيشتر از هر فرايند ديگری در توليد محصولات ترموپلاستيک كاربرد دارد. بديهی است كه با توجه به سقف تعريف شده سرمايه گذاری در واحدهای صنايع كوچک طراحی يک سيستم صد درصد اتوماتيک و يا پی ريزی واحدی كه ساخت تمامی قطعات را مدنظر داشته باشد.

غير ممكن بوده و تنها در مرحله ساخت قطعات پلاستيكی می توان بر اتوماسيون دستگاه ها و سيستم های كنترلی تاكيد كرد. در هر صورت روش كاربردی تمامی واحدهای مشابه تلفيقی از ساخت قطعات پلاستيكی ميباشد.

پيشنهاد نهايی در مورد احداث واحد

 1. توليد انواع برس و شانه پلاستيکی در كشور با توجه به پيشرفت صنعت پليمر و اهميت استفاده از محصول داخلی به عوض کالای وارداتی قابل توجه است.
 2. در صورت توليد کالای با کيفيت و طرح های مقبول در بازار می توان به صادرات اين محصول به كشورهای مختلف اميدوار بود.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 4.63 ( 2 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام باید براتون سفارشی تدوین کنیم ، لطفا برای هماهنگی بیشتر باشماره: 09056370500 ویا 28421909-021 تماس بگیرید.

 1. سلام و عرض ادب . طرح توجیهی تولید انواع برس و شانه بروز ۱۴۰۰ اگر بخاهید برایم انجام دهید هزینش چقدر می شود ؟

  1. باسلام و احترام . لطفا برای سفارش بروز طرح توجیهی مدنظرتان و یا اطلاع از هزینه انجام طرح با شماره: 1909-2842-021 یا 09056370500 تماس بگیرید. ضمنا واتساپ سایت برروی شماره همراه ذکر شده فعال هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop