ایده هاایده های خدماتی , گردشگری , تفریحی

طرح توجیهی مهد کودک (سال 1400) + word و pdf

در این بخش می خواهیم شما را با طرح توجیهی مهد کودک ، مفهوم ، راهها و مراحل راه اندازی آن آشنا کنیم. کسب وکاری که اگر با اصول و قواعدش راه اندازی شود می توان سود خوبی برایتان داشته باشد.

پیش دبستانی به مرکز یا موسسه یا کانون فرهنگی – تربیتی اطلاق می شود که مسئولیت نگهداری، مراقبت، پرورش و فراهم نمودن زمینه بروز رشد استعدادهای کودکان تا سن قبل از ورود به دبستان را بر عهده دارند که با توجه به مدت فعالیت روزانه، جغرافیای فعالیت و نوع خدمات دارای انواع ذیل می باشد :

 • پیش دبستانی تمام وقت : مهد کودکی است که از ساعات اولیه روز به مدت ۸ ساعت فعالیت دارد.
 • نیمه وقت : پیش دبستانی است که روزانه به مدت ۴ ساعت در نوبت صبح یا بعدازظهر فعالیت می نماید.
 • پاره وقت: روزانه کمتر از ۴ ساعت در تمام ایام هفته یا صرفا در روزهای خاص فعالیت دارد.
 • تخصصی: پیش دبستانی است که ضمن انجام فعالیت های منطبق با نیازهای کودکان و توانمندیهای ایشان در یک یا چند رشته فرهنگی هنری ورزشی و … بطور تخصصی با حضور مربیان واجد مدرک کارشناسی یا بالاتر در رشته مربوط فعالیت دارد.
 • شبانه روزی: مهدکودکی است که به صورت ۲۴ ساعته فعالیت دارد.
 • شبانه: پیش دبستانی است که به صورت شبانه از ساعت ۱۷ تا ۷ صبح روز بعد فعالیت دارد.
 • غیرانتفاعی: مهدکودکی است که توسط افراد خیر و موسسات خیریه به منظور ارائه خدمات ذیربط به صورت رایگان به کودکان اقشار نیازمند و آسیب پذیر تاسیس می شود.
 • کودک در خانه: به منظور ارائه خدمات ذیربط به ۳ تا ۷ سال در منزل مسکونی مدیر مسئول تاسیس می شود.
 • روستا مهد: مهدکودکی است که به منظور ارائه خدمات ذیربط به کودکان روستایی تاسیس می شود.

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و 4 ماه ضمانت اصلاح با 18 سال سابقه در تهیه و تنظیم طرح.

شرایط مدیر یا موسس مهد کودک

1- شرایط عمومی:

 • اعتقاد به دین مبین اسلام با یکی از ادیان رسمی تصریح شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 • دارا بودن تحصیلات کارشناسی یا بالاتر
 • دارا بودن حداقل ۲۵ سال سن
 • سکونت در استان محل تقاضا
 • برخورداری از صلاحیت فردی به تائید حراست سازمان
 • برخورداری از سلامت جسم و روان به تائید پزشک معتمد سازمان
 • گذراندن دوره های آموزشی مطابق با دستور العمل آموزشی مربوطه و موفقیت در آزمون پایانی.

2- شرایط تخصصی :

مدیر مسئول مهد کودک که از بانوان می باشد از سوی موسس (دارنده موافقت اصولی) معرفی می شود علاوه بر شرایط عمومی بایستی شرایط ذیل را دارا باشد.

 • گذراندن دوره های آموزشی مطابق با دستور العمل آموزشی مدیران و موفقیت در آزمون پایانی
 • دارا بودن یکی از شرایط تحصیلی ذیل :
  1. دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر در رشته پیش دبستانی با (۶) شش ماه سابقه کار یا گذراندن ۲۰۰ ساعت کارورزی
  2. دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتردر رشته های : روان شناسی، علوم تربیتی، مشاوره و راهنمایی، مددکاری اجتماعی، خدمات اجتماعی یا یک سال سابقه کار یا ۴۰۰ ساعت کارورزی
  3. دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر رشته های علوم قرآنی الهیات، یا سطح حوزی معادل با یکسال و نیم سابقه یا ۵۰۰ ساعت کارورزی و تائیدیه سازمان تبلیغات اسلامی می توانند نسبت به تاسیس مهد کودک قرآنی اقدام نمایند.

برای سفارش طرح توجیهی راه اندازی مهدکودک یا پیش دبستانی جهت اخذ وام و مجوز با شماره : 09056370500 تماس بگیرید.

اخذ مجوز ابتدایی تا پروانه فعالیت

متولی امر مهدها سازمان بهزیستی است، علاقه‌مندان به راه‌اندازی اینگونه مراکز با مراجعه به این سازمان تقاضا‌های‌شان را تسلیم می‌کنند و طبق ضوابط مندرج در جزوه مخصوص عمل خواهند کرد.

اما پس از طی مراحل اولیه موافقت‌نامه‌ای که در دستورالعمل عمومی توسط کمیسیون ماده 26 پیش‌بینی شده به مدت یک سال برای متقاضیان صادر می‌شود تا نسبت به آماده کردن ساختمان، تجهیز و تامین نیروی انسانی موردنیاز و کسب تاییدیه‌های لازم اقدام کنند، این موافقت‌نامه با پیش‌بینی‌های انجام شده تنها یک بار به مدت شش ماه قابل تمدید است.

با تهیه و تجهیز ساختمان مناسب و تامین نیروی انسانی پروانه فعالیت اصلی برای متقاضیان صادر خواهد شد. این پروانه که مجوز فعالیت رسمی مهدهاست، در پایان سه سال قابل تمدید خواهد بود.

امکانات اولیه

امکانات اولیه مهد کودکبدیهی‌ترین نیاز برای راه‌اندازی کوچک‌ترین مهد کودک ، ابتدا حداقل سه اتاق 12 متری به‌ عنوان کلاس است و امکاناتی نظیر موکت، قفسه، صندلی‌های کوچک، صندلی بزرگ، میز کوچک، جاکفشی، چوب لباسی، وایت برد و…

دیگر موضوع، حیاطی است برای بازی کودکان که باید متناسب با تعداد بچه‌ها باشد و از مقداری فوم، چرخ فلک، تاب، سطل زباله، کپسول آتش نشانی و…. برخوردار باشد.

نیاز مهدها به سرویس بهداشتی شامل (توالت، روشویی، مایع بهداشتی، دستمال توالت و…) متناسب با تعداد بچه‌هاست ، آبدارخانه‌ای با ملزومات کامل که بتواند جوابگوی پرسنل و کودکان حاضر باشد چهارمین نیاز است.

و در انتها اتاق مدیریت و ثبت‌نام شامل: میزهای اداری، صندلی برای مراجعان، فایل و نوشت‌افزار کافی از دیگر ملزوماتی است که هر کدام هزینه‌ها و برنامه‌ریزی خاص خود را می‌طلبد.

نیروی انسانی موردنیاز

براساس استانداردهای اعلام شده، غیر‌از مدیر مهد، معاون آن با مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر برای مهدهای با ظرفیت بیش از 100نفر، مربی مهد با مدرک تحصیلات حداقل دیپلم یا بالاتر (مطابق با بند 6 ماده 7).

یک نفر به ازای هر 10 کودک شیرخوار، 15 کودک نوپا، یا 15 کودک نوباوه، کمک مربی پیش دبستانی با تحصیلات کمتر از دیپلم، یک نفر به ازای هر 10 کودک شیرخوار، 15 کودک نوپا، 15 کودک نوباوه، مراقب با تحصیلات پایان دوره راهنمایی یا بالاتر یک نفر به ازای هر 10 کودک شیرخوار، خدمتگزار یک نفر به ازای هر 50نفر، آشپز (یک نفر) برای مهدهای تمام وقت، شبانه، شبانه‌روزی و…

کمک آشپز (یک نفر) برای مهدهای تمام وقت و شبانه‌روزی با ظرفیت بیش از 100 کودک، پزشک به‌صورت پاره‌وقت یک بار در ماه، کارشناس بهداشت و تغذیه به‌صورت پاره‌وقت یک بار در هفته، روان‌شناس به‌صورت پاره‌وقت یک بار در هفته نیاز است.

ایجاد کلاس‌های فوق برنامه

هر مهد کودک می‌تواند با به‌کارگیری مربیان دارای مهارت و کارت مربیگری، حداکثر پنج فعالیت فوق برنامه را در قالب یکی از فعالیت‌های ورزشی، هنری (نمایش خلاق، نقاشی و سفالگری)، فرهنگی (دینی و زبان خارجی) را در آن اجرا کند.

مدیر یکی از مهد‌ها می‌گوید: (در تابستان با برگزاری کلاس‌های ویژه تمام سنین، از تعداد مربیان کاسته خواهد شد، با شروع فصل گرما ثبت‌نام در کلاس‌های فوق برنامه افزوده شده که سودآوری خوبی برای مهد خواهد داشت.)

نرخ شهریه مهدها

براساس آخرین دستورالعمل صادر شده در تهران شهریه‌ها در گروه‌های سنی مختلف و با رتبه‌بندی‌های گوناگون از 386000 تومان تا 116000 تومان در نوسان است و البته این در سه گروه سنی «شیر خوار» که تا دو سال را در برمی‌گیرد، «نوپا» دو تا سه سال و «نوباوه» 3 تا شش سال تقسیم‌بندی شده‌اند.

همین دستورالعمل حاکی است چنانچه والدین تمایل داشته باشند کودکان‌شان از ناهار استفاده کنند، مبلغ 50000 تومان نیز به مبالغ فوق افزوده خواهد شد؛ اما در سایر موارد نظیر استفاده از لوازم بهداشتی و نوشت‌افزار هزینه‌ها در شهریه در نظر گرفته شده است و البته فعالیت‌های فوق برنامه جزو این نرخ محسوب نمی‌شود.

کارشناسان معتقدند: «اسباب بازی و فعالیت‌های کودک نیز در ماهیت بازی و تبادل اجتماعی در میان کودکان تاثیر می‌گذارد. مکعب‌های چوبی باعث بروز پرخاشگری و در ضمن باعث افزایش بازی سازنده می‌شود، کارهای هنری و فعالیت‌های حرکتی ظریف تبادل اجتماعی را کاهش می‌دهد.

کودکان معمولا به تنهایی سرگرم این‌گونه بازی‌ها می‌شوند و کمتر تمایل می‌یابند که با همسالان خود وارد بازی گروهی شوند، از طرف دیگرخانه‌داری و بازی‌های نمایشی همکاری بین کودکان را افزایش می‌دهد.

از این رو همواره باید به‌جز منافع اقتصادی کار الزامات آموزشی را در نظر داشته باشید و سعی در استخدام مربیان کارکشته و با تجربه کنید ، هرگز نباید در هزینه‌های این بخش صرفه‌جویی کنید.

هزینه‌ها

بیشتر هزینه ها عبارتند از : اجاره ساختمان، برق، آب، گاز و تلفن، لوازم مصرفی و هزینه‌های متفرقه. حقوق دستمزد: مدیر، معاون، مربی دائم، کمک مربی دائم، مربی فوق برنامه و مستخدم.

درآمد

شهریه کلاس‌های ثابت و شهریه کلاس‌های فوق برنامه می تواند راه های کسب درآمدتان باشد.

تنوع قیمت در مناطق مختلف

گفتنی است هزینه‌هایی که ذکر شد در مناطق مختلف اختلاف فاحشی دارد. به گزارش دریک آنلاین به نقل از فرصت امروز، به‌عنوان مثال هزینه اجاره (یا خرید) مکانی مناسب جهت مهد در شمال شهر با جنوب تهران بسیار متفاوت است؛ اما به همین میزان نیز در درآمد‌ها فاصله وجود دارد.

مادر شاغلی در «مرکز تهران» با اشاره به اینکه ناچاراست بیرون از خانه کار کند درباره هزینه‌های مهد فرزندش می‌گوید: «375 هزار تومان برای نگهداری فرزندم ماهانه می‌پردازم، علاوه بر آن ماهانه بابت یکی از کلاس‌های آموزشی فرزندم که در همان مهد کودک برگزار می‌شود، به همراه پول کتاب‌ها تا حدود 120 هزار تومان دیگر می‌پردازم».

مادر دیگری البته در شمال تهران می‌گوید: «ماهانه 700 الی 800 هزار تومان به مهد کودک می‌پردازم، این در حالی است که یکی از دوستانم تا سقف 900 و گاهی بیشتر نیز در مهد دیگری پرداخت می‌کند.» که البته این مبلغ شامل هزینه‌های فوق‌برنامه نیز می‌شود.

اگرچه می‌گویند مربی‌ها در مهد حقوق چندانی دریافت نمی‌کنند، اما این شامل همه مهدها نمی‌شود و هستند مهدهایی که مربیان کارآزموده را با مبالغ معین به استخدام درمی‌آورند.

مدارک مورد نیاز متقاضیان موافقت اصولی 
 • ارائه درخواست موافقت اصولی
 • تصویر کلیه صفحات شناسنامه و کارت ملی
 • عکس پرسنلی ۲ قطعه
 • تصویر آخرین مدرک تحصیلی و مطابقت آن با اصل
 • اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • اصل گواهی عدم اعتیاد
 • اصل گواهی سلامت جسم و روان به تائیدیه روان پزشک
 • گواهینامه دوره آموزشی مطابق با دستور العمل مربوطه
 • تصویر اساسنامه، آگهی تاسیس موسسه، شرکت و … چاپ در روزنامه رسمی، برای موسسین حقوفی
مدارک مورد نیازمدیر موسس – مدیر مسئول
 • تصویر تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی
 • تصویر آخرین مدرک تحصیلی مرتبط و مطابقت آن با اصل
 • شش قطعه عکس ۴*۳
 • تائیدیه صلاحیت فردی از گزینش سازمان
 • گواهی سلامت جسم و روان به تائیدیه روان پزشک معتمد سازمان
 • گواهی گذراندن سابقه کار آموزشی یا دوره کارورزی به تایید بهزیستی استان
 • ارائه تاییدیه سازمان تبلیغات اسلامی برای متقاضیان مهدهای قرآنی گواهی گذراندن دوره آموزشی مدیران مهد کودک طبق دستور العمل مربوطه.
پیشنهاد این کار

والدین باید اطمینان حاصل کنند که شما برای مراقبت و آموزش کودکان خردسال‌شان انتخاب بسیار خوبی هستید و آن‌ها می‌توانند به شما برای سپردن کودکان‌شان اعتماد کنند، بهترین راه برای رسیدن به این هدف استفاده از بازاریابی و تبلیغات اینترنتی‌ست.

چراکه شما پیش از این هزینه‌های زیادی را برای تاسیس پیش دبستانی انجام داده‌اید و حالا آن‌قدر پول در اختیار ندارید که از بیلبوردها و تبلیغات تلویزیونی استفاده کنید.

البته به‌طور کلی هیچ مهدکودکی آن‌قدر هزینه برای تبلیغاتش انجام نمی‌دهد و اکثر کسانی که فرزندان‌شان را به شما می‌سپارند صبح زود باید سر کار بروند و خانه‌شان در محدوده‌ی جغرافیایی مهد شماست.

با این حال تبلیغات اینترنتی به جای روش‌های قدیمی‌تر و سنتی‌تر تبلیغات می‌تواند علاوه بر کشاندن والدین و کودکان‌شان به پیش دبستانی شما، باعث شناخته‌تر شدن مهدکودکتان و اعتماد سازی میان مردم باشد.

آنچه از اعداد و ارقام در این گزارش آمده اغلب روال معمول دریافتی مهدهاست، برخی خبرها از دریافت شهریه‌های یک‌میلیون و 200هزار تومانی در شمال شهر، 700 هزارتومانی در غرب تهران و 400 هزارتومانی در شرق تهران حکایت می‌کند، با این همه با مدیریت کارآمد حتی با رعایت کلیه تعرفه ها نیز می‌بایست از تاسیس پیش دبستانی به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری مطمئن یاد کرد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 3.68 ( 3 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop