ایده هاایده های خدماتی , گردشگری , تفریحی

طرح توجیهی آموزشگاه زبان (سال 1400) + word و pdf

طرح توجیهی آموزشگاه زبان
ضرورت آموزش زبان بین جوامع ثابت شده است و در بهبود روش زندگی بسیار موثر است. استفاده از زبان انگلیسی بطور گسترده در داخل و خارج کشور تاثیر گذار است، این چنین که برای مطالعه دستورالعمل کالاها وارداتی و یا اطلاعات دریافتی از سایت های معتبر تحقیقاتی در طول روز می تواند در سطح آگاهی افراد تاثیر بسزایی داشته باشد.

عده ای نیز به طبع سفرهای کاری یا تفریحی در خارج از کشور بطور مستقیم با زبان انگلیسی در ارتباط می‌باشند. تعداد افرادی که در این آموزشگاه ها برای یادگیری ثبت نام می کنند و به دنبال انواع راه های آموزش زبان می روند گواه این مدعاست که بسیاری از اقشار جامعه به این نیاز در زندگی خود پی برده اند و این نیاز، نخستین امتیاز برای سرمایه گذاری است که می خواهد در این حوزه فعالیت کند.

در این خصوص نقاط قوت و ضعف فراوانی وجود دارد که در سرمایه گذاری برای تاسیس یک آموزشگاه زبان بسیار تأثیرگذارند. نخستین نکته مهم، مشخص کردن حد و حدود فعالیت و تعیین مسیر مشخص راه است، اول اینکه باید گروه سنی که می خواهید به آنها آموزش دهید را مشخص کنید چراکه شرایط مجوز و بسیاری مسائل دیگر برای گروه های سنی متفاوت است.

این دسته بندی به دو گروه: بزرگسال و کودک و نوجوان تقسیم می شود. اگرچه در هر دو بخش بزرگسالان و کودکان می تواند موفق باشد و یکی از سرمایه گذاری های مناسب و جذاب به شمار بیاید اما بررسی ها نشان می دهد در حال حاضر راه اندازی آن برای کودکان و نوجوانان موفق تر است.

دلیل این نکته هم دو مسئله مهم است، اولاً اینکه تعداد آموزشگاههای تخصصی که برای کودکان و نوجوانان فعالیت می کنند کافی نیست و دوما لزوم آموزش زبان دوم، برای کودکان نزد خانواده ها مخصوصا در دهه اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و غالبا سعی می کنند فرزندشان را از سنین پایین با ثبت نام در آموزشگاه مجاب به یادگیری زبان کنند.

در بخش دوم باید تعیین کنید قصد دارید ثبت برند کنید و آموزشگاه مستقل راه اندازی کنید یا می خواهید زیر نظر آموزشگاههای بزرگ به صورت شعبه وابسته وارد کار شوید؟ اگر بخواهید به صورت مستقل کار کنید باید ثبت برند کنید و برخی هزینه های شروع کار را بپردازید اما در صورتیکه تمایل داشته باشید شعبه ای از یک آموزشگاه معتبر را در منطقه خود بزنید.

اگرچه خلاقیت کمتری می توانید به خرج دهید اما اگر برند معتبری را برای اخذ شعبه در نظر بگیرید ریسک کار پایین و تأمین موفقیت تان بالاتر است. آموزشگاههایی که به صورت زنجیره ای در سطح شهر کار می کنند هم شرایط مربوط به خود را برای اعطای نمایندگی دارند، البته در گزارش امروز، ما شرایط تاسیس یک آموزشگاه مستقل را بررسی می کنیم.

بعد از تعیین دو فاکتور بالا باید مشخص کنید که دقیقا چه زبانهایی را می خواهید تدریس کنید؟ یعنی صرفاً زبان انگلیسی را آموزش می دهید و تک زبانه و تخصصی عمل می کنید یا زبانهای رایج دیگر مثل فرانسه و ترکی استانبولی را هم در برنامه خود برای آموزش دارید؟

بازخورد مثبت
یکی از مسائلی که باید به آن توجه بسیاری شود تعیین استراتژی برای فعالیت و همچنین شیوه آموزش و یادگیری شاگردان است. در واقع در این موسسات آموزشی مهمترین مسئله این است که مخاطب یا شاگرد شما نتیجه مطلوب خود را از حضور در کلاس ها بگیرد.

تمام کسانی که یک بار به این مراکز سر زده اند می دانند روش تدریس آموزگار و استراتژی های آموزشی، در میزان یادگیری و انگیزه فرد بسیار تأثیر گذار است و در واقع می تواند یک فرد خنثی را به شدت به زبان علاقه مند یا او را از این ورطه کلاً دور کند.

پس برنامه ریزی کردن درخصوص استراتژی مشخص و هماهنگی با مدرسین و نوع تدریس آنها یکی از موارد مهمی است که باید برای پیشرفت به جلو و پایا ماندن آموزشگاه تان، به آن توجه زیادی داشته باشید.

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و 4 ماه ضمانت اصلاح با 18 سال سابقه در تهیه و تنظیم طرح.

مکان آموزشگاه، اصل تأثیرگذار

با در نظر گرفتن اینکه شما می خواهید یک آموزشگاه مستقل برای گروه سنی کودک و نوجوان راه اندازی کنید باید به مکان آن بسیار دقت کنید، اول اینکه این مکان نباید در مسیر اتوبان یا جاهای خطرآفرین برای کودکان باشد.

و دوم اینکه در مناطق متوسط شهری و بالای شهر توجه خانواده ها به آموزش زبان کودکان بیشتر از محله های پایین شهر است. حالت مناسب این است که مکان آموزشگاه در نزدیکی مدارس کودکان باشد.

همچنین به دلیل اینکه معمولاً دوره بازگشت سرمایه و اعتماد به یک موسسه آموزشی، قدری طولانی است بهترین حالت این است که مکان آن را خریداری یا در صورت اجاره، حداقل قولنامه ۵ ساله ببندید.

مجوزهای تأسیس آموزشگاه زبان

تاسیس آموزشگاه زبان نسبت به بسیاری کارهای دیگر از نظر پروسه اداری آسان تر است و چندان هزینه ای هم برای تان نخواهد داشت. در واقع برای گرفتن پروانه تأسیس آن نیاز است فرد صاحب امتیاز دارای مدرک لیسانس باشد و سه سال سابقه تدریس در آموزش و پرورش یا تأییدیه از موسسات آموزشی خصوصی دیگر داشته باشد.

سپس محل آن را تعیین کرده و اگر در گروه سنی کودک و نوجوان باشد به آموزش و پرورش و اگر در گروه سنی بزرگسال باشد به وزارت ارشاد برای اخذ مجوز مراجعه می کنید. در نهایت با تأیید مکان آموزشگاه و پرکردن چند فرم مربوطه بین سه تا شش ماه بعد پروانه فعالیت تان صادر می شود.

سرمایه های لازم

سرمایه های موردنیاز آموزشگاه با توجه به متراژ دفتر متغیر است، در کمینه متراژ آموزشگاهی ۵۰ متری با سه کلاس و یک سالن را اگر در نظر بگیرید نیاز به تعدادی تجهیزات اداری مانند میز و صندلی، تخته وایت برد و مانیتور و دستگاه پخش کننده صدا و تصویر دارید.

این ابزارها با توجه به میزان گفته شده در کمترین حالت حدود ۲۰ میلیون تومان برای تان آب می خورد اما اگر می خواهید یک مؤسسه جذاب داشته باشید و در نگاه اول برای والدین اعتبار و ارزش مکان خود را نشان دهید بهتر است به کمتر از ۱۵۰متر فکر هم نکنید.

در این صورت حداقل به ۵۰ میلیون تومان سرمایه برای خرید تجهیزات نیاز دارید، البته توجه داشته باشید که بخش اصلی سرمایه مورد نیاز برای خرید یا اجاره مکان آموزشگاه صرف می شود که این مبلغ با توجه به شهر و منطقه بسیار متغیر است.

جهت سفارش طرح توجیهی احداث انواع موسسات آموزش (زبان، نقاشی، کمک درسی، کنکور و …) برای اخذ وام و مجوز با شماره : 09056370500 تماس بگیرید.

کلاس های خصوصی، نقطه سودآوری

بخش اصلی سودآوری این موسسات از برگزاری کلاسهای یک یا دو نفره خصوصی به دست می آید، در این حالت شما با برگزاری کلاسهای فشرده برای افراد، بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از هزینه اخذ شده از شاگرد را برداشته و مابقی را به مدرس می دهید.

پیشنهاد می شود کلاسهای زبان انگلیسی را به صورت گروهی و زبان های تخصصی دیگر را به صورت خصوصی برگزار کنید. اما حتماً امکان آموزش برخی زبان های رایج به جز زبان انگلیسی را فراهم کنید، تعدد خدمات شما می تواند به نوعی ذهن مخاطب را به سمت اعتبار و توانمندی ها معطوف کند.

یکی از مهمترین مزیت های این کسب و کار این است که پیدا کردن مدرس خوب با حق الزحمه کم مشکل نیست و بسیاری افراد که برای خود، کار ثابتی دارند حاضرند در آموزشگاه با دستمزد کم مشغول به تدریس شوند. همچنین بحث تبلیغات محیطی خوب در این کسب و کار بسیار تأثیرگذار است،

شما باید با تبلیغ آموزشگاه زبان خود در مدارس ابتدایی و راهنمایی اطراف، دست به ترغیب خانواده ها برای ثبت نام بزنید. فصل کارشان معمولاً تابستان است اما اگر بتوانید با کیفیت خوب و استراتژی مناسب در طول تابستان شاگرد را به آموزشگاه جذب کنید در طول سال هم در کلاس ها شرکت خواهد کرد و دیگر فصل بیکاری و ضرر نخواهید داشت.

شرایط موسس

مواد قانونی شرایط تاسیس آموزشگاه زبان به شرح زیر می باشد :

ماده 13: شخص حقیقی یا حقوقی که پس از طی مراحل قـانونی اجازه تاسیس آموزشگاه زبان را از هیات نظارت استان اخذ می‌کند موسس نامیده می‌شوند.

 • تبصره 1: صدور پروانه تاسیس برای شاغلین دولت (به استثنای اعضای هیات‌های علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی عالی، پژوهشی در رشته‌های مرتبط فنی) و همچنین دستگاه ها، شرکت‌ها، موسسات و نهادها و سازمان‌هایی که تمام یا بخشی از امکانات و اعتبارات دولتی را مصرف می‌کنند، مجاز نمی‌باشد.
 • تبصره 2: در صورتی که موسس شخصیت حقوقی غیردولتی باشد باید فردی را به عنوان نماینده حقوقی به سازمان معرفی کند.
 • تبصره 3: به شخص حقوقی غیردولتی در صورتی اجازه تاسیس آموزشگاه داده می‌شود کـه در اساسنامه آن فعالیت آموزشی، پژوهشی و مشاوره قید شده باشد.

ماده 14: صدور اجازه تاسیس آموزشگاه خواهران برای آقایان و بالعکس بلامانع است.

ماده 15: موسس (فرد حقیقی یا نماینده شخص حقوقی) باید واجد شرایط زیر باشد :

 • تابعیت جمهوری اسلامی ایران.
 • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.
 • دارا بودن صلاحیت اخلاقی، سیاسی، فرهنگی و عدم وابستگی به رژیم گذشته به تشخیص هیات نظارت استان.
 • نداشتن سوء پیشینه کیفری موثر.
 • دارا بودن سلامت جسمی و روان.

تبصره: در صورتی که به تشخیص پزشک معتمد سازمان، معلولیت جسمی فرد مانع ایفای وظایف مربوط نباشد، تائید وی به عنوان موسس بلامانع است.

 • دارا بودن برگ پایان خدمت نظام وظیفه یا معافیت دائم (برای آقایان).
 • داشتن حداقل 28 سال سن.
 • دارا بودن حداقل مدرک فوق دیپلم یا معادل آن.
 • دارا بــودن حداقل 2 سال سابقه آموزشی، فرهنگی تمام وقـت یا 4 سال پاره وقت در موسسات و مراکز آموزشی که اساسنامه یـا آئـین‌نامـه آن بـه تصـویب دسـتگاه‌هـای دولتـی یـا نهادهای رسمی رسیده باشد.

تبصـره 1: بررسی صلاحیت موسس پس از تائید طرح توجیهی تاسیس آموزشگاه زبان توسط هیات نظارت استان (موضوع ماده 3 این دستورالعمل) انجام خواهد شد.
تبصــره 2: در صورت تغییر یا فوت نماینده شخص حقــوقی، نماینده جدید نیز می بایست تمامی شرایط فوق را دارا باشد.
تبصره 3: ادامه فعالیت آموزشگاه‌هایی که قبل از تاریخ تصویب اصلاحیه ایـن دستورالعمل براساس ضوابط و مقررات مربوط تاسیس شده‌اند بلامانع است.
تبصره 4: نخبگان شامل: برگزیدگان جشنواره‌های کارآفرینی ملی، برگزیدگان مسابقات ملی مهارت (ملی – بین المللی)، برگزیدگان جشنواره خوارزمی، دارندگان الواح درجه یک تا سه از سوی شورای ارزشیابی هنرمندان و یا کسانی که دارای قابلیت‌ها ویژه‌ای هستند به تشخیص هیات نظارت استان از شمول بندهای 7، 8 و 9 ماده 15 مستثنی می‌باشد.

ماده 16: در صورت فوت یا زایل شدن صلاحیت موسس (شخص حقیقی) یا انحلال شخص حقوقی، ضمن توقف ثبت نام کارآموز جدید، ادامه کار آموزشگاه صرفا تا پایان دوره آموزشی دایر با مسئولیت مدیر آموزشگاه و نظارت هیات نظارت استان با رعایت شرایط زیر مجاز است:

 • در صورت فوت موسس حقیقی، تامین هزینه دوره‌های آموزشی به عهده وارث یـا وراث می‌باشد.
 • در صورت زایل شدن صلاحیت موسس وی اجازه حضور در آموزشگاه را نداشته و موظف اسـت کلیه تعهدات و هزینه‌های اجرای دوره‌های آموزشی را پرداخت و تسویه نماید.
 • چنانچه موسس شخص حقوقی باشد، نماینده حقوقی آن موظف است با هماهنگی مدیر تسـویه موسسه (شخص حقوقی) کلیه هزینه‌های دوره‌های آموزشی را پرداخت نماید.
 • در صورت زایل شدن صلاحیت نماینده موسس حقوقی، موسس موظف است ظرف مدت یک هفته نسبت به معرفی فرد واجد شرایط مطابق ماده 12 دستورالعمل اقدام نماید، در غیر اینصـورت ضـمن توقـف ثبــت نــام کارآموز جدید، ادامــه کار آموزشــگاه صــرفا تا پایان دوره آموزشــی دایــر با مســئولیت کامــل مدیر مجاز خواهد بود.

تبصره: درصورت فـوت موسس (شخص حقیقی) یـا انحلال شخص حقوقی، مدیر آموزشگاه موظف است ظرف مدت یک هفته موضوع را به هیات نظارت استان گزارش نماید.

مـاده 17: درصورت فـوت یا زایل شدن صلاحیت موسس (شخص حقیقی) یـا انحلال شخص حقوقی، انتقال و واگذاری پروانه تاسیس آموزشگاه زبان با رعایت شرایط زیر امکان پذیر می‌باشد :

 • در صورت فوت موسس حقیقی چنانچه یکی از وراث، واجد شرایط ماده 15 این آئین نامه باشد با رعایت بند (الف) مـاده 16 انتقـال پروانـه تاسیس به وی پس از تنظیم رضایت نامه سـایر وراث در دفاتر اسناد رسمی بلامانع است در غیر این صورت وراث می توانند نسبت به انتقال منافع و حقوق مادی و معنوی آموزشگاه به فرد دارای شرایط ماده 15 این آئین نامه اقدام نمایند.
 • در صورت انحلال شخص حقوقی با رعایت بند ج ماده 16 انتقال پروانه آموزشگاه بـه فـرد دارای شرایط ماده 15 این دستورالعمل توسط نماینده قانونی شخص حقوقی بلامانع است.
 • در صورت از کارافتادگی موسس بــه تشخیص پزشک معتمد هیات نظارت استان، انتقال پروانه تاسیس به فرد دارای شرایط ماده 15 این دستور العمل بلامانع می‌باشد.

تبصره : در صورت زایل شدن صلاحیت موسس (شخص حقوقی) و تائید لغو پروانه تاسیس توسط هیات نظارت مرکزی و یا مراجع قضایی ذیصلاح، پروانه تاسیس آموزشگاه زبان با رعایت بند (ب) ماده 16 باطل شـده و قابل واگذاری یا انتقال به غیر نخواهد بود.

ماده 18: وظایف و اختیارات موسس به شرح ذیل است :

 • درخواست صدور پروانه تاسیس و ارائه مدارک لازم (موضوع مواد 6، 7 و 8 این دستورالعمل) و طی تشریفات قانونی مطابق این دستورالعمل.
 • معرفی مکان و محل مناسب که از لحاظ ایمنی، بهداشتی، تجهیزاتی و وسایل لازم مورد تائید هیات نظارت استان باشد.
 • اخذ مجوز قبل از هرگونه تغییر محل ساختمان آموزشگاه از هیات نظارت استان.
 • ارائه گواهی تائید موقعیت انتظامی محل آموزشگاه از مراجع ذیصلاح نیروی انتظامی (اداره اماکن).
 • پیشنهاد یک یا چند نام مناسب برای آموزشگاه به هیات نظارت استان جهت تائید یکی از آنها با رعایت موازین ماده 52 این دستورالعمل.
 • معرفی مدیر واجد شرایط برای آموزشگاه به هیات نظارت استان (جهت تائید و صدور ابلاغ).
 • تایید صلاحیت نیروهای شاغل در آموزشگاه (کارکنان اداری، خدماتی و مربی) براساس مفاد این دستورالعمل و ضوابط ابلاغی هیات نظارت مرکزی و ارسال اسامی این افراد طی فهرستی بـه هیات نظارت استان.

تبصره 1: چنانچه عدم صلاحیت عمومی هر یک از کارکنان اداری و خدماتی و مربی آموزشگاه توسط هیات نظارت استان بصورت قطعی احراز و به موسس ابلاغ شود، موسس موظف است ظرف 1 ماه نسبت به تعیین فرد جایگزین اقدام کند (مدیر و مربی تابع ضوابط و شرایط مربوط خواهند بود).

تبصره 2: اشتغال به کار اتباع بیگانه در آموزشگاه منوط به داشتن کارت اقامت و نیز اجازه اشتغال به کار براساس قوانین و مقررات مربوط است.

 • درخواست درجه‌بندی آموزشگاه (اعتبارسنجی) و یا تمدید آن مطابق ضوابط و مقررات مربوط که به تصویب هیات نظارت مرکزی رسیده است.
 • همکاری با مدیر آموزشگاه در حسن اجرای مقررات و بخشنامه های سازمان.
 • نظارت عالیه بر حسن جریان کلی آموزشگاه.
 • نظارت بر حسن انجام وظایف توسط مدیر آموزشگاه.
 • اقدام بموقع و رفع نارسایی ها و حل مشکلات در حدود وظایف مندرج در این ماده که توسط هیات نظارت استان به موسس ابلاغ می شود.
 • ارائه درخواست تمدید پروانه تاسیس آموزشگاه زبان حداقل 4 ماه قبل از اتمام مدت اعتبار آن به هیات نظارت استان.
 • عقد قرارداد کار و پرداخت حقوق و مزایای مدیر و مربیان و سایر کارکنان حسب ماده 10 و تبصره 131 ماده الحاقی به ماده 7 قانون کار (مطابق نمون برگ پیوست) و برای نیروهای پاره وقت در قالب تبصره 2 ماده 35 قانون کار و آئین نامه اجرایی آن (مطابق نمون برگ پیوست) به نحوی که مدت قرارداد در فاصله پایان دوره آموزشی و شروع دوره بعد قرار گیرد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 4.68 ( 2 نتایج)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام طرح توجیهی موسسه زبان که بروز باشه می خواهم . لطفا هزینه را هم اعلام کنید ؟

  1. با سلام لطفا برای ثبت سفارش یا استعلام قیمت طرح مدنظرتان با شماره : 09056370500 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop