ایده هاایده های صنعتی و معدنی

طرح توجیهی توليد نوار بهداشتی (سال 1400) + word و pdf

محصول موردنظر در این طرح توجیهی نوار بهداشتی می باشد ، اين محصول امروزه بخش عمده ای از بازار را به دليل مسائل بهداشتی به خود اختصاص داده است و با در نظر گرفتن توجه جامعه به مسائل بهداشتی امروزه اين صنعت دارای رشد خوب و قابل ملاحظه ای شده است.

آشنايی جامعه با مسائل بهداشتی در اين زمينه از نزديک به چهل سال پيش با رواج مسافرت های اتباع كشورهای خارجی به كشور آغاز شد و سپس با رواج بهداشت دامنه آن افزايش يافت و بعد از اطلاع رسانی توسط مسئولان بهداشت در جامعه و آگاهی افراد مختلف از مزايای استفاده از اين گونه وسائل و لوازم بهداشتی، به جايگاه مناسبی در زمينه مسائل بهداشتی دست يافت.

بعد از افزايش تقاضا در اين زمينه و برای جلوگيری از واردات، واحدهای بسياری به منظور توليد اين گونه لوازم تاسيس گرديد. در ابتدا اغلب مصرف كنندگان اين گونه لوازم بهداشتی قشر تحصيل كرده بودن ولی به سرعت با عموم شهرنشينان به آثار بهداشتی اين محصولات پی برده و استفاده از اين محصولات همه گير شد.

نام و كد آيسيک

ردیف كد آيسيک نام كالا
1 21091241 نوار بهداشتی

شماره تعرفه گمركی

رديف شماره تعرفه گمركی نوع كالا حقوق ورودی SUQ
1 48184010 پوش امل بزرگسالان به طوری که وزن هر پد 90 گرم و بالاتر باشد 4 kg

شرايط واردات
با توجه به كتاب مقررات بازرگانی خارجی كشور، محدوديت خاصی برای واردات اين محصول وجود نداشته و با توجه به حقوق گمرگی آن واردات اين محصول به صورت عادی انجام می گيرد.

با اين حال بيشتر اين محصولات كمتر به صورت مستقيم وارد می شوند و بيشتر واردات اين محصولات به صورت واردات ماشين آلات و مواد اوليه می باشد و اكثرا اين محصولات در داخل شور توليد و عرضه می گردد كه همين امر باعث ايجاد بازار ار رقابتی و در نتيجه قيمت مناسب اين محصولات گرديده است.

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و 4 ماه ضمانت اصلاح با 18 سال سابقه در تهیه و تدوین طرح.

بررسی و ارائه استاندارد (ملی يا بين المللی)
مطابق مستندات موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتی ايران، استانداردهای مورد استفاده در زمينه توليد نوار و لوازم بهداشتی مشابه در جدول ذيل آمده است:

ردیف شماره استاندارد عنوان استاندارد مرجع
1 1830 – 1 نوار (معمولی، آناتوميک و بالدار) – ويژگيهای فيزيكی و شيميايی و روشهای آزمون موسسه استاندارد
2 1830 – 2 ويژگيهای بهداشتی پوشک و نوار موسسه استاندارد
3 3400 پوشک و نواربهداشتی ـ پوشش رويی يک لايه ـ ويژگيها و روشهای آزمون موسسه استاندارد
4 3843 آيين كار واحدهای توليدكننده پوشک بچه، نواروانواع كاغذهای بهداشتی موسسه استاندارد
5 5530 خمير لينتر مورد مصرف در فرآورده های پوشک و نوار- ويژگيها و روشهای آزمون موسسه استاندارد
6 5911 خمير كاغذ مورد مصرف در فرآورده های بهداشت يكبار مصرف پوشک ونوار- ويژگيها و روشهای آزمون موسسه استاندارد

توضيح موارد مصرف و كاربرد

همانطور كه اشاره شد، محصول موردنظر از نظر بهداشتی دارای جايگاه ويژه بوده و جزء كالاهای اصلی به حساب می آيد و دارای مصرف بالا در جامعه می باشد.

برای سفارش طرح توجیهی تولید نوار بهداشتی جهت دریافت وام و مجوز با شماره : 28421909-021 یا 09056370500 تماس بگیرید.

بررسی كالاهای جايگزين

navar-1

با توجه به اينكه اين محصول جزء كالاهای اصلی در زمينه بهداشت به حساب می آيد، كالاهای جايگزينی كه دارای تمامی خصوصيات مورد استفاده در این کالا باشند، موجود نيست و عدم استفاده از اين كالا منجر به بازگشت به دوران گذشته خواهد شد و باعث افزايش بيماری ها در جامعه می گردد.

اهميت استراتژيكی نوار بهداشتی در دنيای امروز

همانطور كه به واضح است اين محصول دارای اهميت بالايی در زمينه رشد بهداشت و افزايش سلامت جامعه دارد و بنابراين در بخش سلامت و بهداشت جامعه جزء كالاهای استراتژيک به حساب می آيد.

مشخص است كه با افزايش اطلاع رسانی هر چه بيشتر و نيز كاهش قيمت در برخی موارد می تواند موجب افزايش مصرف و در نتيجه بهبود وضع بهداشت در جامعه گردد.

كشورهای عمده توليد كننده و مصرف كننده محصول

اين محصول به دليل اهميت آن در زمینه بهداشتی در اثر شورها توليد، عرضه و مصرف می گردد البته ميزان كيفيت اين محصولات بنابر شرايط اقتصادی، فرهنگی و بهداشتی جوامع و نيز توجه مسئولان و مديران جوامع مختلف، متفاوت است. بنابراين در اين بخش نمی توان از كشورهای به عنوان عمده توليدكننده و مصرف كننده ياد كرد.

در مورد مصرف كنندگان اين محصول نمی توان به مورد خاصی اشاره نمود زيرا اين دسته از محصولات از طريق فروشگاه های لوازم بهداشتی و داروخانه ها در سراسر كشور عرضه شده و توسط اقشار مختلف جامعه مورد استفاده قرار می گيرد.

شرايط صادرات

با مطالعات انجام شده در اين زمينه و مراجعه به كتاب مقررات واردات و صادرات شرايط خاصی برای صادرات نوار بهداشتی و پوشک وجود ندارد. با توجه به کيفيت و قيمت مناسب اين محصولات در داخل كشور امكان صادرات هرچه بهتر آنها به خارج از كشور وجود دارد.

كه در حال حاضر با توجه به توان توليد و شرايط آن می توان گفت كه صادرات آن مورد توجه چندانی قرار نگرفته است. البته لازم به ذكر است كه در سال های اخير روند صادرات رو به افزايش خوبی نهاده است. لازم به ذكر است در امر صادرات هر محصولی رعايت استاندرادهای موردنظر در كشورهای مقصد الزامی است.

بررسی اجمالی تكنولوژی و روش های توليد

كالای مورد نظر در اين طرح در سراسر جهان به يک شيوه تهيه می شود كه در زير بدان اشاره می گردد:

رول خمير كاغذ به ماشين سپرده می شود، پس از انجام عمليات حلاجی، لايه های پلی اتيلن و مانوون كه در قسمت های مختلف ماشين نصب شده است روی هم قرار می گيرند و آماده برش زدن و پرس می گردد. نوار چسب نيز در پشت نوار چسبانده می شود كه اين قسمت نيز به صورت خودكار توسط دستگاه انجام می گردد.

تعيين نقاط قوت و ضعف تكنولوژی های مرسوم در فرآيند توليد محصول

همانطور كه ذكر گرديد روش ارائه شده در توليد انواع پوشک و نوار منحصر به فرد بوده و در تمامی كشورها از روش ذكر شده استفاده می گردد.

ماشين آلات و تجهيزات خط توليد

ردیف شرح تعداد
1 ماشين توليد نوار بهداشتی مدل
DSR-600CW
1
ميزان مواد اوليه عمده موردنياز سالانه و محل تأمين آن از خارج يا داخل كشور

همانطور كه در طرح اشاره شد برخی از مواد مصرفی توليد نوار از داخل كشور و بخش اصلي مواد مصرفی آن از خارج از كشور تامين می گردد و در حدود 55 درصد از قيمت نهايی توليد، مربوط به هزينه تامين مواد اوليه می باشد.

از آنجا كه بخش اصلی اين مواد از خارج از كشور تامين می گردد، بنابراين تامين آن در سال های آتی منوط به روابط بين كشورها می باشد، ولی از آنجا كه اين مواد جزء كالاهای اساسی محسوب نمی شوند، به نظر می رسد كه تامين اين مواد در آينده نيز با مشكلات خاصی مواجه نمی شود.

ماشین آلات تولید نوار بهداشتی

از آنجا كه تقريبا 55 درصد از قيمت نهايی محصول صرف تامين مواد اوليه آن می گردد مطمئنا افزايش يا كاهش قيمت مواد اوليه، در قيمت نهايی محصول تاثير زيادی خواهد گذاشت. در ذيل اسامی برخی از توليدكنندگان داخلی تامين كننده مواد اوليه آورده شده است:

 • ايران رايحه
 • پاک رخ
 • توليدی انسجام چسب
 • صنايع شيميايی رزين و چسب شمال
 • و…
پيشنهاد منطقه مناسب برای اجرای طرح

در مكان يابی يک طرح توجه نكات ضروری بسياری، نظير نزديكی به محل تأميد مواد اوليه، بازارهای عمده مصرف، امكانات زيربنايی، حمايتهای دولت و نيروی انسانی متخصص وجود دارد كه در ادامه به بررسی گزينه های فوق خواهيم پرداخت.

• محل تامين مواد اوليه
مواد اوليه طرح تولید نوار بهداشتی از خارج از كشور تهيه می گردد و مواد داخلی نيز در استان های قزوين، قم، كرمان، اصفهان و مركزی راحت تر يافت می گردد.

• بازارهای فروش محصولات
يكی از معيارهای مكان يابی برای يک طرح، انتخاب مكان مناسب برای ارائه محصولات توليد شده به بازار مصرف ميباشد. از آنجا كه اين محصول مورد استفاده همه اقشار جامعه می باشد، از اين گزينه نمی توان محدوديت خاصی برای انتخاب مكان مناسب جهت احداث اين واحد توليدی ايجاد نمود.

• امكانات زيربنايی طرح
برای تامين نيازهايی زيربنايی طرح، مانند شبكه برق سراسری، راههای ارتباطی و شبكه آبرسانی و فاضلاب و غيره، در سطح نياز اين طرح، احداث اين واحد در يكی از شهرک های صنعتی پيشنهاد می گردد و با توجه به شرايط شهرک های صنعتی،در تامين اينگونه امكانات محدوديت خاصی وجود ندارد.

• نيروی انسانی متخصص
از آنجا كه توليد نوار بهداشتی توسط ماشين آلات خودكار انجام می گردد احتياج زيادی به نيروهای متخصص و ماهر وجود ندارد، بنابراين اين مورد محدوديت زيادی در انتخاب استان ايجاد نمی نمايد.

• حمايت های خاص دولت
با توجه به اينكه طرح حاضر جزء طرحهای صنعتی عمومی به حساب می آيد، به نظر نميرسد كه شامل حمايتهای خاص دولت شود. با اين حال اگر اين طرح در مناطق محروم راه اندازی شود، مشمول بعضی از حمايت های دولت ميشود.

باتوجه به بررسی پارامترهای فوق در طرح توليد انواع نوار بهداشتی ، ميتوان نتيجه گيری كرد كه استانهای قزوين، قم، كرمان، اصفهان، مركزی و استانهای كرمانشاه و همدان نيز دارای امكانات و شرايط مناسبتری ،

نسبت به ديگر مناطق كشور برای راه اندازی چنين واحد توليدی می باشند هر چند كه ساير استانهای كشور را نيز می توان دارای پتانسيل كافی برای احداث چنين خط توليدی بشمار آورد.

وضعيت حمايتهای اقتصادی و بازرگانی

ـ حمايت تعرفه گمركی (محصولات و ماشين آلات) و مقايسه با تعرفه های جهانی حمايت تعرفه گمركی شامل دو بخش تعرفه واردات ماشين آلات و مواد نياز طرح حقوق گمركی صادرات محصولات واحد توليدی است كه ميبايست در جهت رشد صنعت انتخاب و اعمال شود.

حقوق ورودی ماشين آلات خارجی موردنياز طرح همانند اكثر ماشين آلات صنعتی حدود 10 درصد است كه تعرفه نسبتاً پايينی است و به سرمايه گذاران هزينه بالايی را تحميل نميكند.

از طرف ديگر در سالهای اخير دولت جمهوری اسلامی ايران برای محصولاتی كه توانايی رقابت در بازارهای بين المللی را داشته باشند و بتوان آنها را به خارج از كشور صادر كرد.

مشوق هايی در نظر گرفته است و به اين واحدها جوايز صادراتی ميدهد، اين مسأله باعث شده است كه حجم صادرات غير نفتی كشور در سالهای اخير از رشد فزاينده برخوردار شود.

بنابراين در صورت توليد پوشاک نوار بهداشتی با كيفيت و قيمت مناسب مشوقهايی برای صادرات آن از طرف دولت در نظر گرفته شده است كه باعث رقابتی تر شدن محصول در بازارهای كشور هدف ميشود.

ـ حمايتهای مالی (واحدهای موجود و طرح ها) ، بانک ها ـ شركتهای سرمايه گذار حمايتهای مالی واحدهای توليدی شامل اعطای تسهيلات بانكی و نحوه بازپرداخت آنها.

همچنين معافيتهای مالياتی است كه در صورت مناسب بودن آنها تسهيل در اجرای طرح ميشوند و شرايط را برای سرمايه گذاری افراد كارآفرين مهيا می كند در ادامه به برخی از اين شرايط پرداخته ميشود.

ـ يكي از تسهيلات بانكی مهم برای واحدهای توليدی، پرداخت وام بانكی بلند مدت تا 70 درصد سرمايه گذاری ثابت توسط بانكهای دولتی كشور است. اين مقدار برای مناطق محروم در صورت استفاده از ماشين آلات خارجی تا 90 درصد هم قابل افزايش ميباشد.

نرخ سود تسهيلات ريالی بلند مدت در بخش صنعت 10 درصد است كه برای برخی از شركتهای تعاونی و واحدهای احداث شده در مناطق محروم قسمتی از سود تسهيلات، توسط دولت به بانكها پرداخت می شود.

ـ مدت زمان بازپرداخت تسهيلات بانكی بلندمدت با توجه به ماهيت طرح توليدی، نوع تكنولوژی و امكان صادر شدن محصول تا حداكثر 8 سال ميباشد كه امكان استفاده از دوره تنفس يک الی دو ساله بازپرداخت اقساط نيز وجود دارد.

ـ يكی ديگر از تسهيلات مهم بانک، وامهای بانكی كوتاه مدت (6 الی 12 ماهه) برای استفاده به عنوان سرمايه در گردش موردنياز برای انجام فرآيندهای توليد است كه شبكه بانكی تا 70 درصد آن را تأمين می كند.

اخذ تسهيلات كوتاه مدت تا اين ميزان، منوط به جلب اعتماد بانكهای عامل و سابقه مطلوب در انجام بازپرداخت تسهيلات دريافتی قبلی است.

ـ علاوه بر تسهيلات بانكی كه برای احداث واحدهای توليدی جديد وجود دارد، برای تشويق سرمايه گذاران و هدايت آنها به احداث كارخانجات در مناطق محروم، معافيتهای مالياتی در نظر گرفته شده است كه برخی از آنها عبارتند از :

1ـ معافيت مالياتی تا 10 سال برای اجرای طرح در مناطق محروم
2ـ معافيت مالياتی تا 4 سال برای اجرای طرح در شهرک های صنعتی

تجزيه و تحليل و ارائه جمع بندی و پيشنهاد نهايی در مورد احداث واحدهای جديد

همانطور كه در طرح اشاره گرديد، اين واحد توليدی بدليل اينكه به طور مستقيم با وضعيت فرهنگی و شرايط حاكم بر جامعه در داخل و خارج از كشور روبرو می باشد و عرضه محصولات آن به شرايط و سليقه های جامعه وابسته است.

می توان اينگونه نتيجه گيری نمود كه اگر اين واحد و واحدهای از اين دست، بتوانند نيازهای گوناگون افراد در نوع پوشش را تامين كنند، قابليت رشد زيادی خواهند داشت.

از طرف ديگر با وجود ظرفيت های توليدی در حال احداث در اين زمينه اگر واحد توليدی موردنظر بتواند محصولات خود را با كيفيت بالا عرضه نمايد از موقعيت خوبی در بازار داخل و خارج برخوردار خواهد شد.

با بررسی روند مصرف و رشد جمعيت طی سال های گذشته می توان به اين نتيجه رسيد كه احداث چنين واحدی دارای توجيه اقتصادی خواهد بود. در ذيل تعدادی ديگر از دلايل ذكر گرديده است.

 1. افزايش صادرات در سالهای گذشته.
2.  پيشبينی افزايش تقاضا در سالهای آينده با توجه به رشد جمعيت.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 4.76 ( 4 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. با سلام و عرض ادب جهت اطلاعات بیشتر و استعلام هزینه تهیه و تنظیم طرح مورد نظر با شماره : 09056370500 تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop