ایده هاایده های صنعتی و معدنی

طرح توجیهی تولید پیچ و مهره صنعتی (استنلس استیل ، فولادی ، آلومینیومی)

محصول موردنظر طرح توجیهی حاضر ، تولید پیچ و مهره های استنلس استیل می باشد که این قطعات به عنوان اتصالات جداشدنی در صنعت معروف می باشند. بطوریکه در قطعات متصل شده با روش پیچ و مهره ، در زمان مورد نیاز می توان آنها را از همدیگر باز کرد. همچنین لازم به ذکر است که استنلس استیل به معنی زنگ نزن است.

پیچ و مهره ها در ابعاد مختلف تولید و به بازار عرضه می گردند . کلیه این قطعات استاندارد مشخصی داشته و تحت آن استاندارد تولید می گردند . در این استانداردها ، رابطه مشخصی بین قطر ، طول گام ، عمق دنده ها و سایر مشخصات پیچ و مهره بطور دقیق عنوان شده و تولید کننده نیز کاملا متناسب با آن اقدام به تولید می نماید .

یکی از استانداردهای مطرح و مهم ساخت پیچ ، استاندارد متریک است. در این استاندارد قطر خارجی پیچ با حرف M نشان داده می شود. در مورد پیچ و مهره های استنلس استیل ، قطر پیچها معمولا از شش تا سی میلی متر ساخته می شود. بدیهی است که سایر ابعاد محصول طرح نیز مطابق استاندارد تعیین و ساخته می شوند.

فولاد استنلس استیل به دلیل عدم برخورداری از کربن بالا ، از استحکام پائین تری به نسبت سایر فولادها برخوردار است و به همین دلیل نیز پیچ و مهره های ساخته شده از استنلس استیل نیز نسبت به سایر انواع صنعتی آن از استحکام نسبتا کمتری برخوردار می باشد.

کد isic

با مراجعه به طبقه بندی وزارت صنایع و معادن ، نتیجه گیری شده است که پیچ و مهره های استنلس استیل کد آیسیک مستقلی نداشته بلکه در قالب سایر پیچ و مهره ها طبقه بندی شده است.

نام محصول کد آیسیک
انواع پیچ و مهره 28991111
پیچ و مهره های صنعتی 28991114

شماره تعرفه گمرکی

با مراجعه بر طبقه بندی وزارت بازرگانی در مورد کالاهای وارداتی و صادراتی ، شماره تعرفه گمرکی 73181210 برای پیچ و مهره استنلس استیل استخراج شده است.

شرایط واردات

با مراجعه به کتاب مقررات صادرات و واردات وزارت بازرگانی که در سال 1387 منتشر شده است ، نتیجه گیری شده که شرایط خاصی برای واردات محصول مورد بررسی وجود نداشته و با پرداخت 30 درصد حقوق ورودی ، امکان واردات وجود دارد.

جهت سفارش طرح توجیهی تولید انواع پیچ و مهره صنعتی (استنلس استیل ، فولادی ، آلومینیومی) به روز و استاندارد برای دریافت وام و مجوز با شماره های : 09056370500 ویا 28421909-021 تماس بگیرید.

بررسی و ارایه استاندارد (ملی و بین المللی)

 • دنده پیچ و مهره های ظریف                      1802
 • پیچ و مهره ها و میاه های دوسر رزوه          3013
 • پیچ و مهره ها                                        428

استانداردهای جهانی

در مورد استانداردهای جهانی میتوان گفت که شماره استانداردهای در مورد محصول مورد بررسی وجود دارد:

 • DIN 193
 • DIN 194
 • ASTM 2141

پیچ و مهره ضدزنگموارد مصرف و کاربرد پیچ و مهره های استیل

به منظور اتصال سایر قطعات در صنعت و سایر موارد مورد استفاده قرار می گیرد . ذیلا به برخی از این موارد اشاره شده است:

 • صنایع نفت گاز و پتروشیمی
 • صنایع ماشین سازی به خصوص ماشین آلات و تجهیزات مورد استفاده در صنایع غذایی ، داروئی و بهداشتی
 • لوازم خانگی
 • تاسیسات آبرسانی
 • پالایشگاهها
 • نیروگاههای تولید برق
 • سایر موارد که در آنها لازم است از زنگ زدگی قطعات جلوگیری گردد
 • ساخت چراغ های خورشیدی.

بررسی کالاهای جایگزینی

پیچ های مورد بررسی طرح حاضر ، قطعات اتصال دهنده قطعات دیگر می باشند. از اینرو شاید در نگاه اول اینچنین برداشت گردد که سایر انواع پیچ و مهره ها می توانند به عنوان کالای رقیب برای محصولات مورد بررسی مطرح گردند.

ولی باید گفت که پیچ و مهره های طرح حاضر به دلیل زنگ نزن بودن ، در محلهایی مورد استفاده دارند که مسئله زنگ زدن مهم و اجتناب ناپذیر باشد. بنابراین در حالت کلی می توان گفت که محصولات مورد بررسی از کالای جایگزین جدی برخوردار نمی باشند. البته امروزه برخی از تولیدکنندگان سطح پیچ و مهره های فولادی را پوشش فسفاته و با گالوانیزه می نمایند که این امر سبب مقاوم شدن آنها در برابر زنگ زدگی می گردد.

پیچ و مهره های استنلس استیلبنابراین در اینجا می توان گفت که در قطعاتی که احتمال زنگ زدگی پائین بوده و یا حساسیت قطعه در مقابل زنگ زدن کمتر مورد توجه باشد، در اینصورت پیچ مهره های فولادی پوشش داده شده با موادی مانند فسفاته یا گالوانیزه می توانند جایگزین پیچ و مهره های استنلس استیل گردند ولی در سایر موارد قطعات جایگزین فوق نمی توانند براحتی جایگزین قطعات مورد بررسی گردند .

اهمیت استراتژیکی کالا در دنیای امروز

پیچ و مهره ها قطعاتی هستند که در سطح بسیار گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و لذا جایگاه مخصوص خود را در صنایع مختلف دارد و به جرأت می توان گفت که بدون حضور پیچ و مهره ها، بخش عظیمی از صنعت ، ماشین سازی ، تجهیزات سازی و قطعه سازی نمی توانند تداوم حیات داشته باشند.

از طرف دیگر همانطوریکه می دانیم صنعت ماشین سازی و تجهیزات سازی در ردیف صنایع مادر کشورها طبقه بندی می گردند . بنابر این پیچ و مهره های استیل نیز به عنوان خانواده ای اجتناب ناپذیر از صنایع فوق نیز نقش اساسی در صنعت کشور دارند و برای توسعه صنعتی کشور ، توسعه قطعه سازی مانند طرح حاضر نیز ضروری و بسیار مهم می باشند .

کشورهای عمده تولیدکننده و مصرف کننده پیچ و مهره

محصول مورد بررسی در ردیف قطعات صنعتی طبقه بندی می گردند و لذا تولید آن در کشورهای صنعتی جهان از مقدار و تنوع بیشتری نسبت به سایر کشورهای جهان برخوردار می باشد. ذیلا کشورهای عمده تولیدکننده پیچ و مهره ها معرفی شده است:

 • آلمان
 • آمریکا
 • چین
 • انگلستان
 • فرانسه
 • پرتغال
 • ایتالیا
 • هند
 • اسپانیا
 • روسیه

شرایط صادرات

از نقطه نظر مقررات وزارت بازرگانی ، برای صادرات محصولات تولیدی طرح هیچگونه شرایط و محدودیتی وجود ندارد. لیکن از آنجایی که این محصولات ، یک کالای صنعتی و مهندسی محسوب می گردند ، از اینرو ورود به بازارهای جهانی مستلزم برخورداری تولیدکننده از شرایطی همچون:

 1. برخورداری از مزیت رقابتی به لحاظ قیمت
 2. برخورداری از مزیت رقابتی به لحاظ کیفیت
 3. برخورداری از توان مالی مناسب
 4. آشنایی کامل با امور تجارت جهانی
 5. تنوع محصولات

بررسی سطح تکنولوژی تولید در واحدهای فعال

 می توان گفت که این فرایند حالت عمومی داشته و حتی توسط ماشین آلات آن نیز نسبتا یکسان می باشند. بنابر این سطح تکنولوژی را نزد کلیه واحدهای تولید کننده پیچ و مهره در کشور می توان یکسان عنوان کرده و تفاوت خاصی بین تکنولوژی ها وجود ندارد.

تولید محصولنکته اینکه در اینجا ذکر آن ضروری به نظر می رسد این است که فرایند تولید پیچ و مهره های استنلس استیل با سایر انواع پیچ و مهرهای معمولی (فولادی) آن یکسان بوده و از نظر تکنولوژی و فرایند تولید تفاوت خاصی بین آنها وجود ندارد و اختلاف موجود صرفا در مورد مواد اولیه مصرفی و کلاس کاری ماشین آلات و تجهیزات تولید می باشد . لیکن آنچه که سبب ایجاد تمایز بین محصولات تولیدی از نظر کیفیت آن نسبت به همدیگر می تواند بشود ، شامل موارد زیر خواهد بود :

 • توان مهندسی واحد تولیدی در انتخاب مواد اولیه مناسب
 • توانایی ماشین آلات در انجام عملیات مختلف
 • فرایند تولید و تولید قطعه با ابعاد و تلرانس های دقیق
 • انجام عملیات پولیش با دقت لازم
 • دقت عمل کنترل کیفیت در جلوگیری از ورود مواد نامرغوب به فرایند تولید

توضیح :

پیچ و مهره ها را می توان به سه روش تولید کرد:  روش اول که مخصوص تولید انبوه می باشد ، روشی است که در بالا شرح آن ارائه گردید. در روش دوم که در فرایندهای تولید محدود و اصطلاحا” تک سازی ها از آن استفاده می گردد ، استفاده از ماشینکاری می باشد.

روش سوم نیز استفاده از ریختگری است که این روش نیز در مورد پیچ و مهره های خاص مورد استفاده قرار می گیرد. لذا در مجموع می توان گفت که روش تولید صنعتی و انبوه پیچ و مهره ها در کلیه انواع آن (استنلس استیل ، فولادی ، آلومینیومی) استفاده از روشی تولید با استفاده از ماشین آلات مخصوص پیچ بری است که در بالا نیز به عنوان روش تولید طرح حاضر معرفی گردید.

نام کشورها و شرکتهای سازنده ماشین آلات

فرآیند تولید پیچ و مهره های استنلس استیل نیازمند استفاده از ماشین آلات زیر می باشد. همچنین با انجام جستجوهای لازم ، کشورها و شرکت های سازنده آنها نیز در جدول زیر جمع آوری شده است:

فهرست ماشین آلات تولید پیچ و مهره های استنلس استیل
ردیف ماشین آلات لازم کشور
1 ماشین مخصوص تولید پیچ (پیچ بری) چین ، ژاپن، کره جنوبی
2 ماشین مخصوص تولید مهره
3 ماشین مخصوص پولیش پیچ
4 ماشین مخصوص پولیش مهره
5 قالب های فورج

ماشین آلات تولید پیچ و مهره های استنلس استیل به صورت خط تولید بوده و مجموعه ای از کل ماشین الات مورد نیاز فرایند تولید می باشد. این ماشین آلات به صورت یکجا توسط ماشین سازان متخصص در این مورد ساخته و تحویل می گردند. به عبارت دیگر متقاضی اجرای طرح نیازی به سفارش تک تک ماشین ها برای ساخت نداشته بلکه خط تولید کامل با ظرفیت مورد نظر را جهت ساخت سفارش می دهد. ذیلا چند شرکت ماشین ساز مجرب در این مورد معرفی شده است.

نام شرکت تلفن کشور
NINGBO SIJIN MACHINERY CO., LTD Fax: 0086-0574-56877116 Tel: 0086-0574-27801030 چین
Anbermachine (+86)-510- 88236613 ,(+86)-510-83473808

site: www.china-anbermachine.com

چین
Catálogo de Ofertas de tecnología +90312.210640+903122106400 ترکیه
National Cutting Tools +911615052689,
 Mob +919888210800
+919417001342
+911612402299
http://www.nationalcuttingtools.es
هند
بررسی اجمالی تکنولوژی و روش تولید و عرضه محصول در کشور و مقایسه آن با دیگر کشورها

شرح تولید محصول:

تولید پیچ و مهره استنلسبرش و پرس سر پیچ
اولین مرحله در تولید پیچ و مهره برش اندازه اولیه آنها از میگرد یا میل شش گوش و سپس ایجاد سر پیچ یا مهره از طریق پرسکاری می باشد که این کار با استفاده از ماشین آلات مخصوص این امر صورت می گیرد.

ماشینکاری
مواد اولیه مورد استفاده طرح به صورت میلگرد و یا شش گوش خواهد بود . لذا به منظور آماده سازی آن برای پیچ تراشی یا مهره سازی لازم است ابتدا ماشینکاری روی آن انجام گیرد.

فورج سرد
فورج سرد روشی است که در آن ایجاد دنده روی پیچ یا مهره از طریق فشار غلطک ایجاد می گردد . ویژگی روش فورج سرد در تولید پیچ و مهره این است که در این تکنولوژی قطعات با یکنواختی بالا تولید می شوند ، ضمن این که سرعت تولید نیز در این روش بسیار بالا می باشد. یکی دیگر از مزیت های روش فورج عدم تغییر متالورژی مواد اولیه در روند تولید می باشد.

پولیش کاری
آخرین مرحله در فرایند تولید پیچ و مهره ، پولیش آنها و ایجاد ابعاد و اندازه های دقیق آن می باشد . پولیش سطحی یکی دیگر از فعالیت های مورد انجام در مرحله پولیش کاری است.

مقایسه روش تولید معمول کشورمان با دیگر کشورهای جهان

روش تولید پیچ و مهره در بند بالا شرح داده شد بنابراین در صورتی که این روش تولید با روش های تولید مورد استفاده در سایر کشورها مورد مقایسه قرار گیرد نتایج زیر حاصل خواهد شد :

تکنولوژی و روش تولید پیچ و مهره در حالت تولید انبوه در سایر کشورها همان روشی است که در کشور ما انجام می گیرد و تاکنون روش دیگری برای این کار در نقاط دیگر جهان معرفی نشده است. لیکن باید گفت که در فرایندهای تولید با ظرفیت پائین از روش ماشینکاری نیز برای تولید محصول طرح استفاده می گردد.

در این روش با استفاده از ماشین های پیچ تراشی اقدام به تولید می گردد. ماشین پیچ تراشی با استفاده از میلگرد اقدام به پیچ تراشی می نماید. لذا در مجموع دو روش کلی را برای تولید پیچ و مهره های استنلس استیل می توان عنوان نمود.

روش تولید نقاط قوت نقاط ضعف
فورج سرد • نرخ تولید بالا• عدم تغییر در خواص متالوژیکی مواد
• یکنواختی قطعات تولید شده
• نیاز به قالب مجزا برای هر نوع پیچ یا مهره تولیدی
ماشین پیچ تراشی • امکان تولید با تنوع مورد نیاز بدون نیاز به قالب سازی متعدد • نرخ تولید پائین

محل تأمین مواد اولیه

کلیه مواد اولیه مورد نیاز طرح از بازار آهن شهرهای مختلف کشور قابل تامین است. لیکن در این میان شهر تهران در اولویت قرار دارد.

بازارهای فروش پیچ و مهره های استنلس استیل

یکی از معیارهای مکان یابی هر طرح تولیدی، انتخاب محلی است که دارای نزدیک ترین فاصله با بازارهای محصولات تولیدی طرح باشد. در بخش یک شرح داده شد که بازار محصولات طرح ، کلیه نقاط کشور می تواند محسوب گردد . از اینرو از نگاه بازار فروش محصول تولیدی طرح ، کلیه استان های کشور قابلیت اجرای طرح را دارا می باشند.

بازار تأمین مواد اولیه

مواد اولیه طرح از بازارهای داخلی تامین خواهد شد. نکته ای که معمولا در انتخاب محل اجرای طرح از نظر قابلیت تامین مواد اولیه مطرح می باشد ، هزینه های حمل و نقل است ، لیکن در طرح حاضر از آنجائیکه نسبت هزینه حمل و نقل به قیمت خرید مواد از رقم پائینی برخوردار می باشد ، لذا هزینه حمل و نقل در آن نقش قابل توجهی ندارد و بنابراین محل اجرای طرح کلیه استانهای کشور می تواند انتخاب گردد.

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق جدیدترین ضوابط و استانداردهای بانکی و ضمانت اصلاح تا مرحله اخذ وام با 16 سال سابقه در تهیه و تنظیم طرح.

جهت سفارش طرح توجیهی به روز و استاندارد برای دریافت وام و مجوز با شماره های : 09056370500 ویا 28421909-021 تماس بگیرید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 5 ( 2 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام طرح توجیهی تولید انواع پیچ و مهره صنعتی فولادی می خواهم موجود دارید برام بفرستید؟هزینه چقدر میشود؟

  1. سلام خیر این طرح ها بصورت سفارشی انجام میشود، برای سفارش یا استعلام هزینه طرح توجیهی موردنظرتان با شماره : 1909-2842-021 یا 09056370500 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop