ایده هاایده های صنعتی و معدنی

طرح توجیهی تولید ترموس و یخدان (سال 1400) + word و pdf

طرح توجیهی تولید ترموس و یخدان
ترموس یا همان قمقمه، محفظه يا ظرف عايق حرارت بوده و وسيله ای است كه عمدتا برای حمل مايعات گرم (چای، آب جوش و …) استفاده می شود. ترموس دارای يک ديواره شيشه ای است و سرپوشی از چوب پنبه دارد كه درپوش بر روی آن قرار می گيرد.

و اما یخدان : ظرفی است كه با توجه به ساختمان آن تا اندازه ای عايق حرارت است و می تواند در انواع مختلف از نظر نوع مواد اوليه و يا شكل و ظاهر آن ساخته شود. دارا بودن لايه های عايق حرارتی كاربرد آن را در حمل و نقل مايعات يا جامدات (عمدتا) سرد ممكن می سازد. هر چند گاهی اوقات از آن در انواع فشاری برای مايعات گرم نيز استفاده می شود.

ولی به دليل جنس مواد بكار رونده (مواد پلاستيک) ترجيحا برای مايعات و جامدات سرد بايد استفاده شود. با توجه به تعريف ترموس و یخدان ، اهم آنچه كه بايد مدنظر سازنده قرار گيرد دقت در بكارگيری موادی است كه عايق بندی حرارتی نسبتا مناسب در حيطه كاربردی مربوطه داشته باشند.

علاوه بر آن محصول توليدی از آنجا كه عمدتا در مسافرت ها و كاربردهای مشابه استفاده می شود بايد از نظر وزنی نيز سبک بوده و قابليت حمل و نقل مناسبی داشته باشد. مواد بكار رونده در ساخت علاوه بر مورد فوق بايد از عدم تركيب با مواد حمل شونده و يا تغيير شكل دادن در اثر حرارت و يا برودت مورد تاييد باشند.

شكل ظاهری يخدان ها می تواند در انواع متفاوت مكعب مستطيل يا استوانه ای و يا هر شكل ديگری كه مورد نظر سازنده باشد، توليد گردد. اما انواع متداول همان اشكال مكعب مستطيل و استوانه می باشند. مواد مصرفی نيز با توجه به ويژگيهای ذكر شده و يا مدل مورد نظر ترموس و یخدان می تواند تغيير نمايد.

انواع مواد پلاستيک مانند ABS، استايرن، پلی پروپيلن و … در كارخانجات به عنوان عايق كاربرد دارند و لايه بيرونی نيز (در صورت وجود) می تواند صفحات فلزی و يا ديگر مواد پلاستيک باشد. يخدان ها از نظر نوع پوشش و يا تعداد لايه و يا نوع شير متناسب با ظرفيت آن عبارتند از :

1- يخدان يک لايه

اين يخدان شامل تنها يک لايه مواد پلاستيک است. در موارديكه اين يخدان با شير فشاری و برای مايعات سرد (بعضی اوقات مايعات گرم) بكار برود، جنس آن را از پلی اتيلن انتخاب می كنند و در موارديكه برای حمل جامدات مثل يخ كاربرد داشته باشد.

تصویر یخدان

ماده اوليه آن را علاوه بر پلی اتيلن می توانند از پلی استايرن نيز انتخاب كنند. يخدان های ساخته شده از پلی استايرن را اصطلاحا يخدان های يونوليتی می نامند كه البته شكننده تر از نوع اول می باشند.

سفارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و 4 ماه ضمانت اصلاح با 18 سال سابقه در تهیه و تنظیم طرح.

2- يخدان دولايه

اين يخدان ها در دو نوع شيرفشاری دار و نوع بدون شيرفشاری ساخته می شوند. دو لايه پلی اتيلن در دو طرف لايه عايق (پلی استايرن) قرار می گيرند. بدين ترتيب هم عايق بندی مناسب وجود دارد و هم شكنندگی يخدان به دليل پلی اتيلن كمتر خواهد بود.

3- يخدان های با روكش فلزی

هر يک از يخدان های نام برده شده در بالا را می توان با يک روكش فلزی كه از صفحات آهن سياه شكل گرفته و رنگ شده می باشد، روكش داد. بدين ترتيب هر چند وزن و قيمت يخدان بيشتر خواهد شد ولی هم از نظر ظاهری و شكيل بودن نمای بيرونی يخدان و هم از نظر مقاومت آن در مقابل ضربات خارجی مزيت ديگری برای آن خواهد بود.

در مواردی می توان بنا به ضرورت و يا سفارش، يخدان را مجهز به موتور خنک كننده نمود كه در اين صورت تعريف يخدان در مورد آن صدق نمی كند و محصول توليد شده در گروه وسايل خانگی میبرد مثل يخچال يا فريزر قرار می گيرد.

کد آیسیک ترموس و یخدان

طبق اطلاعات اخذ شده از وزارت صنايع و معادن کد آيسيک انواع ترموس (فلاسک) و یخدان : ٣٦٩٩١٢٧٠ و کد آیسیک یخدان : ٣٦٩٩١٢٧٣ می باشد.

شماره تعرفه گمركی

با توجه به اطلاعات موجود در كتاب (آمار واردات و صادرات گمرک جمهوری اسلامی ايران) مبادلات ترموس و یخدان از طريق تعرفه گمركی 3923/10/00 تحت عنوان جعبه، صندوق، قفسه و اشياء همانند انجام می شود.

کاربرد و مصرف محصول

انواع ترموس و یخدان محصول نهايی بوده و جنبه مصرفی دارند. موارد متداول آن مصارف خانگی و مسافرتی است و برای حمل و نقل مواد غذايی و خوراكی، آب و يخ بكار می روند.

کالای جایگزین

مورد جايگزين بطور خاص برای ترموس و یخدان وجود ندارد و تنها انواع مختلف می توانند بنا به قيمت و ظاهر جايگزين يكديگر شوند.

جهت سفارش طرح توجیهی احداث واحد تولید انواع ترموس و یخدان برای دریافت وام و مجوز تاسیس با شماره های : 1909-2842-021 یا 09056370500 تماس بگیرید.

اهمیت استراتژیک کالا

 

گرچه اهميت ترموس و یخدان به دليل كاربرد منحصر بفرد آن بر همگان واضح است ولی به لحاظ سادگی روش های توليد و عدم نياز به دانش فنی توليد در حال حاضر اين محصولات بعنوان يک کالای حياتی و استراتژيک شناخته نمی شوند.

كشورهای توليدكننده و مصرف كننده محصول

ترموس و یخدان جزء كالاهای مصرفی بوده و بدون هيچگونه تغييری توسط مصرف كنندگان استفاده می شوند. در ضمن فرآيند توليد اين محصولات پيچيده نبوده و بسيار آسان می باشد.

همچنين اين محصولات را می توان در جنس، ظرفيت، رنگ و … متنوع توليد كرد و اغلب توليدكنندگان محصولات خود را با توجه به نياز بازار توليد می كنند. به همين دليل تجار تمايلی به واردات این کالاها نداشته و كلا تبادلات جهانی آن از رونق چندانی برخوردار نيست.

روش های مختلف توليد و انتخاب روش بهينه

روش های مختلف توليد در واقع به نوع ترموس و یخدان منتخب برمی گردد. اگر يخدان يک لايه (پلی اتيلن يا پلی استايرن) مورد نظر باشد روش كار انبساط دهی پلی استايرن و تزريق پلاستيک قرار دارد

و اگر يخدان دو لايه مدنظر باشد علاوه برتزريق پلاستيک نوع عايق بندی نيز بايد مورد بحث قرار گيرد. در مورد يخدان های با روكش فلزی نيز بحث شكل دادن ورق و … نيز بخش جداگانه ای را در بر می گيرد.

1. تزريق پلاستيک

اساس كار دستگاه های تزريق در دو بخش عمده تزريق مواد و قالبگيری قرار دارد بدين ترتيب كه ابتدا در بخش تزريق مواد پلاستيک داخل قيف ريخته شده و از داخل قيف به تدريج به سيلندر تزريق وارد شده و با حركت مارپيچ به جلو، موادی كه قبلا در سر سيلندر و پشت سوپاپ جمع شده اند به داخل قالب تزريق می شوند.

اين مواد قبلا در تماس با سيلندر گرم شونده توسط گرمكن های برقی قرار گرفته در طول جدار خارجی سيلندر ذوب شده بودند. بعد از هر بار قالب گيری، مواد مذاب قالب گيری شده و قطعه از آن خارج می شود. با قطع فشار پشت مارپيچ و تجديد عمل شارژ مواد، سيلندر تزريق به عقب بر می گردد.

2. عایق بندی

پلاستيک درون قالب مورد نظر رفته و قالب زده شده و قطعه به شكل مطلوب از درون دستگاه تزريق خارج می شود. از طرفی گرانول های پلی استايرن نيز كه در مجاورت بخار آب قرار گرفته بودند (به مدت حداقل يک روز) از طريق لوله های ارتباطی به درون قالب دستگاه تزريق رفته و شكل قالب را به خود می گيرند.

شايان ذكر است كه به جهت توليد پلاستوفوم (از جمله عايق يخدان) دانه های قابل انبساط پلی استايرن به مواد كمكی آغشته و سپس توسط بخار حرارت داده می شوند. در اين مرحله در اثر حرارت انبساط دانه ها مجددا آغاز و با ادامه حرارت دانه ها بزرگتر می شود

سپس در اين مرحله متوقف گرديده و دانه ها به قالب مورد نظر منتقل می شوند و دوباره عمل حرارت دهی آغاز شده و با ادامه دادن حرارت دانه ها بزرگتر شده و فضای بيشتری را اشغال می كنند تا اينكه تمام فضای قالب اشغال شده و كاملا منفذهای بين دانه ها از بين برود.

 

در اين مرحله از فرایند تولید ترموس و یخدان حرارت دادن را متوقف می كنند و قطعه را از قالب خارج می سازند. گفتنی است كه در اين مرحله نكته مهم يكسان بودن و در نظر گرفتن اصول طراحی قالب های مربوطه برای سه جزء اصلی يخدان (لايه درونی، لايه عايق و لايه بيرونی) می باشد.

چنانچه كمی انحراف در اين مرحله بوجود آمده باشد، سه قطعه مورد نظر در يكديگر جا نخورده و مونتاژ نخواهد شد. پس از آماده شدن قطعات مربوطه در قسمت مونتاژ شكل ظاهری يخدان بوجود آمده آنگاه ساير ملحقات مانند دسته، شير و … به آن نصب شده به قسمت بسته بندی رفته وارد انبار محصول ساخته شده می گردد.

نقاط قوت و ضعف تكنولوژی

بطور كلی فرآيند توليد انواع ترموس و یخدان (قالب گيری تزريقی) می باشد. اين فرآيند بسيار ساده بوده و از پيچيدگی خاصی برخوردار نمی باشد. تنها در حين عمليات بايد به به برخی موارد مانند دمای مارپيچ، سرعت مارپيچ، دبی خوراک ورودی و … دقت شود تا محصولاتی با كيفيت مطلوب توليد شوند.

جمع بندی نهایی

ترموس و یخدان از محصولات نهايی بوده كه بدون هيچگونه تغييری توسط مصرف كنندگان بكار گرفته می شوند. اين محصولات جهت نگهداری و حمل و نقل مواد غذايی و همچنين مايعات استفاده می شوند.

باتوجه به رشدجمعيت، پيشرفت روز افزون صنايع و نيز افزايش سطح فرهنگی پيش بينی می شود كه در صورت توليد محصولاتی با كيفيت بالا و ظاهری شكيل، از بازار خوب و رو به رشدی برخوردار باشند.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 4.88 ( 3 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام طرح توجیهی تولید کلمن یخدان بروزشو می خواهم برای سفارش چیکار باید بکنم ؟

  1. باسلام واحترام
   لطفا برای ثبت سفارش و هماهنگی بیشتر با شماره: 1909-2842-021 یا 09056370500 تماس حاصل فرمایید. ضمنا واتساپ سایت برروی خط همراه ذکر شده فعال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop