ایده هاایده های خدماتی , گردشگری , تفریحی

طرح توجیهی فروشگاه لوازم آرایشی (سال 1400) + word و pdf

صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی به سرعت در حال رشد است و تقاضا برای محصولات آرایشی نیز به همان سرعت در حال افزایش است. این تقاضا در تمام کشورها و به ویژه در کشورهای در حال توسعه بسیار بیشتر نیز هست.

همانطور که این محصولات تنوع و گستردگی بسیار زیادی دارند به همان میزان نیز می توان انواع کسب و کار کوچک و بزرگ را در زمینه این محصولات راه اندازی کرد. فروشگاه لوازم زیبایی و بهداشتی یکی از این کسب و کارهاست.

اگر قصد دارید یک چنین فروشگاهی راه اندازی کنید لازم است ابتدا اطلاعات خود را در زمینه ای مربوط به این کسب و کار بیشتر کنید و سپس اقدامات لازم را برای شروع این کار انجام دهید. طبق آمارها ایران دومین کشور خاورمیانه برای مصرف لوازم آرایشی – بهداشتی به شمار می ‌آید.

کارشناسان این حوزه که دیدگاه مثبتی نسبت به این مسئله دارند، عنوان می ‌کنند اصلی‌ ترین دلیل این آمار، گرایش مردم به سمت زیبایی و پاکیزگی است و از طرفی برخی دیگر از کارشناسان با نگاه منفی ‌تری این موضوع را ناشی از تهاجم فرهنگی و کمبود اعتماد به نفس در بین زنان و مردان ایرانی می‌دانند.

در هر صورت میزان بالای مصرف این لوازم در ایران، خود بهترین بهانه برای بررسی بازار این کالا به شمار می‌آید، فارغ از اینکه شاید این آمار از نظر فرهنگی و اجتماعی آمار خوشایندی نباشد.

اما با توجه به میزان گرایش مردم به محصولات زیبایی و بهداشتی می‌توان فرصت‌ های سرمایه ‌گذاری در این حوزه را بررسی کرد و دید آیا کسب‌ و‌ کار آرایشی بهداشتی آنگونه که بیان می‌شود برای صاحبان آن نان و آب دارد یا خیر؟

«مرتضی معتمدی» فعال جوانی است که در یکی از مناطق غربی تهران یک فروشگاه آرایشی دارد. قفسه‌های فروشگاه او از انواع محصولات آرایشی و بهداشتی گرفته تا عطر و ادکلن پر شده است.

ابتدا در خصوص وضعیت کنونی کسب‌ و‌ کار آرایشی و بهداشتی از او سوال می‌کنیم، معتمدی می‌گوید: استفاده از این لوازم قرن‌هاست که به شکل‌های مختلف در بین مردم دنیا رواج دارد اما در برخی کشورها میزان مصرف بالاتر و در برخی مناطق میزان مصرف کمتر است.

ایران به‌ عنوان هفتمین کشور دنیا و دومین کشور بعد از عربستان در خاورمیانه، جزو کشورهایی است که مصرف بالایی در این خصوص دارد. نکته قابل توجه در این حوزه سن افراد است؛ در ایران سن استفاده از این لوازم کاملا متغیر است و به جرات می‌توان گفت محدوده سنی مشتریان ما از 14 سال تا 60 سال متفاوت است.

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و 4 ماه ضمانت اصلاح با 18 سال سابقه در تهیه و تنظیم طرح.

همین مسئله موجب فروش روزافزون این محصولات شده است. همچنین من می‌بینم که هر سال نسبت به سال گذشته سن مصرف‌ کنندگان پایین‌تر هم می‌آید. معتمدی معتقد است این مسئله هر چند شاید برای مسئولان فرهنگی یا خانواده‌ ها خوشایند نباشد،

ولی برای من که سرمایه‌گذار این حوزه هستم و در این راه کسب درآمد می‌کنم منفی تلقی نمی‌شود و شاید برای سرمایه‌گذاران این حوزه، مسرت بخش هم باشد زیرا میزان فروش و درآمد ما را در کسب‌ و‌ کار افزایش می‌دهد.

برای راه اندازی فروشگاه لوازم آرایشی رقبای قدرتمندی هستند

تصویر رقبای قدرتمند فروشگاه لوازم آرایشی

معتمدی بیان می‌کند: داروخانه‌ها اصلی‌ ترین رقبای این فروشگاه های آرایشی بهداشتی به شمار می‌آیند که این روزها در کنار فروش دارو بخشی از کار خود را به فروش این محصولات اختصاص می‌دهند.

وی در این باره می‌گوید: متاسفانه مردم به دلیل اعتمادی که به داروخانه‌ها دارند بسیاری از لوازم آرایشی مورد نیاز خود را از این مکان‌ها تهیه می‌کنند در حالی که داروخانه‌ها واقعا بخشی از سهم بازار ما را تصرف کرده‌اند و حتی گاهی اجناس‌شان کیفیت لازم را ندارد.

اینان رقیبان اصلی این کسب‌ و‌ کار به شمار می‌آیند، در بخش بعدی هم بسیاری از فروشگاه‌هایی که اجناس تقلبی و چینی را وارد کرده و به فروش می‌رسانند کار ما را سخت‌تر می‌کنند، چرا که اغلب این جنس‌ها قیمت پایینی دارند و مشتریان را جذب می‌کنند.

مراحل اخذ مجوزهای راه اندازی فروشگاه

معتمدی در خصوص اخذ مجوز برای راه‌اندازی کسب‌ و‌ کار آرایشی بهداشتی می‌گوید: برای شروع این کار ابتدا لازم است که مکان مورد نظر خود را در نظر گرفته و به اتحادیه مراجعه و درخواست جواز کسب کنید.

آنها بازرس را به محل کسب می‌فرستند و با توجه به شرایط اولیه و همچنین اخذ مجوز از اماکن برای شما جواز کسب صادر می‌کنند. وی می‌افزاید: شرایط امروز نسبت به سال‌های گذشته مقداری سختگیرانه‌تر است، مثلا فروشگاه شما باید مجهز به دوربین مدار‌بسته باشد،

همچنین نیاز است که یک فروشنده خانم در مغازه حضور داشته باشد. با وجود این شرایط مبلغی حدود دو میلیون تومان این پروسه هزینه برمی‌دارد که در نهایت ظرف یک تا سه ماه جواز صادر می‌شود و می‌توانید اجناس را خریداری کرده و کار را شروع کنید.

سرمایه در گردش متغیر است

این فعال بازار در خصوص سرمایه ‌های مورد نیاز برای شروع کار می‌گوید: متراژ فروشگاه و مبلغ سرمایه در گردش بستگی زیادی به حجم کار دارد، این دو فاکتور در این شغل بسیار متغیر است اما در کمترین میزان آن اگر بخواهید با اجناس برند شروع کنید و یک شروع مناسب داشته باشید.

یک فضای حداقل 12 متری با حدود 70 میلیون تومان سرمایه اولیه برای خرید اجناس نیاز دارید. وی می‌افزاید: این مبلغ به سه بخش لوازم آرایشی با حدود 50 درصد کالاها، لوازم بهداشتی حدود 20 درصد و عطر و ادکلن که حدود 30 درصد اجناس را تشکیل می‌دهد تقسیم می‌شود.

برای سفارش طرح توجیهی فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی با شماره : 09056370500 تماس بگیرید.

دو دریچه اصلی تامین اجناس

جنس‌های موجود در فروشگاه‌ها از دو بخش تامین می‌شود؛ اول از طریق بازار بزرگ ایران که اغلب اجناس فرعی و بدون برند با قیمت پایین‌تر در این بازارها موجود هستند و در بخش دوم از طریق شرکت‌هایی که نمایندگی برند های مطرح را در ایران دارند. روش دوم مزیت‌های بسیاری را به همراه دارد.

از جمله اینکه بازاریابان این شرکت خود برای پرزنت اجناس به مغازه می‌آیند و توضیحات لازم را در خصوص مزیت‌های جنس ارائه می‌دهند همچنین برخی از آنها به‌صورت اقساط با فروشگاه‌ها در تعامل هستند که می‌تواند کمک زیادی به صاحبان سرمایه باشد.

تصویر اجناس فروشگاه لوازم آرایشی

در نهایت برخی از این شرکت‌ها اجناسی را که تاریخ مصرفشان بگذرد یا دچار مشکل شوند، مرجوع می‌کنند. معتمدی در خصوص کشورهای صادرکننده لوازم آرایشی بهداشتی به ایران می‌گوید: اجناس برند در بازار امروز اغلب از سه کشور ترکیه، فرانسه و ایتالیا هستند که همه این اجناس وارداتی باید دو برچسب شبنم و برچسب اصالت کالا را داشته باشند.

سود معقول، فروش بالا

این فعال بازار معتقد است سود اصلی این سرمایه‌گذاری در بخش محصولات آرایشی است و به طور میانگین حدود 20 تا 30 درصد سود برای فروش هر کالایی لحاظ می‌شود که با توجه به جایگاه مغازه و میزان تردد مشتری‌ها، متفاوت است.

او می‌گوید: به عنوان مثال در منطقه ‌ای که ما مشغول به کار هستیم روزانه بین 50 تا 60 نفر به فروشگاه مراجعه می‌کنند که 80 درصد آنها خانم هستند.

معتمدی در ادامه می‌گوید: زمان بازگشت سرمایه در این شغل حدود دو سال است و در طول این مدت فرد باید با ارائه اجناس باکیفیت و قیمت مناسب برای خود مشتریان ثابت پیدا کند.

او ادامه می‌گوید: بخشی از کار به همین مشتریان ثابت و میزان وفاداری آنها به اجناس شما بازمی‌گردد، به این مفهوم که هر مشتری راضی می‌تواند چند مشتری دیگر را به سمت فروشگاه شما روانه کند پس باید تلاش کنید اعتماد مشتری را جلب کرده و از او برای خودتان یک مشتری وفادار بسازید.

بعلاوه باید با افرادی که به‌ صورت عمده خرید می ‌کنند مانند آرایشگاه‌ ها به خوبی تعامل برقرار کنید و تخفیفات حدود 15 درصدی به آنها بدهید، چراکه آنها می‌توانند مشتریان زیادی برای شما بفرستند و کسب‌ و ‌کارتان را حسابی رونق ببخشند.

مناسبت‌ها؛ گاهی سود، گاهی ضرر

معتمدی در خصوص فصول پرکار و کم‌کار این شغل می‌گوید: مناسبت‌ های مذهبی و سنتی در کسب‌ و‌ کار لوازم آرایشی بهداشتی تاثیر زیادی می‌گذارد، مثلا در اعیاد و روز پدر یا روز مادر فروش ما بسیار خوب است اما در ماه‌های محرم و صفر میزان فروش افت می‌کند. در واقع این مناسبت‌ها برای این شغل به نوعی هم مزیت هستند و هم تهدید.

تبلیغات کار ما نیست

معتمدی در آخر در پاسخ به این سوال که چرا فروشگاه‌های لوازم آرایشی تبلیغات گسترده شهری یا تلویزیونی ندارند، می‌گوید: امروزه در هر فروشگاهی نزدیک به هزار قلم کالای آرایشی- بهداشتی و انواع عطر با ده‌ها برند متفاوت وجود دارد،

شما نمی‌توانید همه این محصولات را یکجا تبلیغ کنید از طرفی اگر هم صرفا نمایندگی یک برند مشخص باشید بحث تبلیغات وظیفه شرکت‌های صاحب برند است نه فروشگاهی که فقط فروش محصول را به عهده دارد.

بعلاوه به‌ صورت کلی هم معمولا فروشگاه‌ های آرایشی هرچند هم به‌ صورت گسترده کار کنند، مشتری‌ های محلی یا در نهایت منطقه ‌ای خود را دارند به این دلیل که افراد سرمایه‌ گذار در این حوزه بسیار زیادند و تنوع کالاها هم بسیار بالاست.

در مجموع تبلیغات گسترده برای کسب‌ و‌ کار آرایشی بهداشتی برای صاحب سرمایه به صرفه نیست و اصلا تبلیغات گسترده، کار ما نیست و فروشگاه‌ های این حوزه به تبلیغات پیامکی و تراکتی بسنده می‌ کنند. برای شروع سرمایه گذاری در فروشگاه محصولات آرایشی و بهداشتی در کمترین حالت به یک فضای 12 متری و حدود 70میلیون تومان سرمایه اولیه نیاز دارید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 4.55 ( 1 نتایج)
منبع
فرصت امروز
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
    0
    سبد خرید
    Your cart is emptyReturn to Shop