ایده هاایده های صنعتی و معدنی

طرح توجیهی تولید شمع

در این قسمت می خواهیم شما عزیزان را با کسب وکاری آشنا کنیم که در کنار روشنایی ، گرما و انرژی بخشم هست. می خواهیم طرح تولید شمع روشنایی را معرفی کنیم و از جهات مختلف مورد بررسی و امکان سنجی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

شمع ها دارای انرژی فوق العاده ای هستند. تاريخ مذهبی شمع مربوط به گذشته های دور است فضای معابد و كليساها و ديگر مكان های مقدس با نور شمع روشنایی می گيرد و بسياری از افراد در حالی كه مسحور شمع های روشن در اين مكان های مقدس هستند، وارد اين مكان ها می شوند.

تحقيقات نشان داده است خانه هایی كه با نور شمع روشنی و گرما می گيرند، صاحبانی پرانرژی تر دارند. شمع ها در اشكال و رنگهای مختلف در دسترس هستند اما رنگی كه انتخاب می گردد بايد با مناسبت های مختلفی كه در آن از شمع استفاده می شود، مناسب و سازگار باشد.

بهتر است از شمع های خوشبو كننده استفاده گردد تا فضای محيط معطر گردد. در اين طرح، مطالعات امكان سنجی مقدماتی طرح توليد شمع مورد ارزيابی و بررسی قرار می گيرد.

کد آیسیک محصول
اين محصول در آمار محصولات تولیدی وزارت صنايع و معادن با عنوان ” انواع شمع روشنایی” ثبت گرديده و كد آيسيک 3 اين محصول 36991312 می باشد.

شماره تعرفه گمركی
كد تعرفه گمركی تولید شمع مطابق با كد تبادلات جهانی آن 340600 می باشد.

استاندارد محصول
با توجه به اينكه شمع به نوعی تركيبی فيزيكی از موم و برخی افزودنی ها می باشد، از نظر ساختاری استاندارد جامع و مشخصی برای آن تعريف نشده است و استاندارد آن به نوع، كيفيت و رنگ تابش آن بر می گردد. بنابراين استاندارد ملی برای اين محصول تعريف نشده ولی استاندارد جهانی شمع روشنایی استاندارد CE اروپا می باشد.

موارد مصرف و كاربرد
همانطور که از نام شمع روشنایی پیداست، جهت روشنایی بخشیدن به محیط می باشد. البته امروزه اين كالا به عنوان يک كالای فانتزی و تزئينی بيشتر مدنظر بوده چرا كه با وجود نيروی برق و انرژی الكتريسيته و همچنين سوخت هايی مانند گاز و گازوئيل نياز جامعه به اين محصول كمرنگ شده و غالب مردم از اين كالا فقط در موارد ضروری و در صورت قطعی برق و عدم وجود گاز استفاده می نمايند.

ولی آنچه مسلم است حتی در كاربری های تزئينی (در مراسمات مختلف مذهبی، جشن، عزاداری و سوگواری و … كه وجود شمع جنبه رمانتيک و احساسی دارد) مورد مصرف آن برای روشنایی می باشد به عبارتی فلسفه وجودی و تعريفی شمع به دليل خاصيت روشنایی بخشی آن است.

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و ضمانت اصلاح با 18 سال سابقه در تهیه و تنظیم طرح.

كالاهای جايگزين
در گذشته كه نيروی برق و الكتريسيته و همچنين سوخت های طبيعی مانند گاز، گازوئيل، نفت و … برای روشنايی وجود نداشت، مردم از موم يا شمع برای روشنایی استفاده می كردند.

كم كم با پيشرفت تكنولوژی و كشف نيروی الكتريسيته و ورود به دوران تولید صنعتی جهان، كاربرد شمع به عنوان اصلی ترين كالا برای روشن كردن منازل و محيط های زندگی و كاری، كم و كمتر گرديد به طوريكه امروزه ديگر كمتر كسی از شمع به عنوان گزينه اوليه و اصلی جهت روشنايی استفاده می كند.

كاربرد شمع از یک كالای ضروری مورد نياز به يک كالای فانتزی و تزئينی تغيير يافته و خود به عنوان یک كالای جايگزين برای نيروی الكتريسيته و گاز و گازوئيل در مواقع ضروری مبدل گرديده است.

اهمیت استراتژیکی تولید شمع در دنیای امروز

اهمیت استراتژیکی تولید شمع در دنیای امروز

اهميت كاربردی شمع با توجه به آنچه در بندهای قبلی بدان اشاره گرديد، چندان حياتی و ضروری نبوده به طوريكه امروزه ايجاد روشنایی و نوربخشی با كيفیت ها و درجات بسيار بالا و مطلوب توسط نيروی الكتريسيته، شمع را از ديدگاه نورپردازی به يک كالای بسيار حاشيه ای تبديل می نمایند.

شايد فقط در مواردی كه دسترسی به انرژی الكتريكی و نفت و گاز مقدور نباشد، نقش اين كالا پررنگ تر گردد. بنابراين در مقايسه با نيروی برق و موقعيت استراتژيک و تعيين كننده اين انرژی بسيار گرانبها و حياتی، اهميت استراتژيكی برای تولید شمع وجود نخواهد داشت.

كشورهای توليدكننده و مصرف كننده محصول
با توجه به اينكه ماده اوليه اصلی برای تولید شمع، پارافين می باشد و اين ماده تقريباً در تمامی كشورهای دنيا يافت می شود می توان گفت كه ساخت شمع با توجه به عدم وجود تكنولوژی خاصی برای توليد آن تقريباً در تمامی كشورها صورت می گيرد.

پر واضح است كه كشورهای پيشرفته صنعتی كه از نظر سطح رفاه عمومی در موقعيت بالاتری به سر می برند، تنوع توليد بيشتری داشته و با ساخت قالب های مختلف و متنوع و افزودن مواد معطر و بودار، شمع روشنایی را متناسب با تمام سليقه ها توليد می نمايند.

امروزه تقريباً اكثر كشورها به راحتی قادر به تأمين ماده اوليه شمع بوده و با توجه به اينكه تكنولوژی توليد اين محصول از پيچيدگی خاصی برخوردار نيست می توان گفت كه تقريباً تمامی كشورهای صنعتی و نيمه صنعتی توليدكننده شمع می باشند.

جهت سفارش طرح توجیهی تولید شمع برای دریافت وام و مجوز با شماره : 09056370500 تماس بگیرید.

شرايط صادرات محصول

این کالا از جمله محصولاتی است كه محدوديت صادراتی نداشته و در زمره محصولات با مشوق های صادراتی محسوب می گردد. تولید شمع طبق ماده ٢ قانون مقررات صادرات و واردات ايران دارای كد شماره 1 میباشد.

ماده ٢ قانون مقررات صادرات و واردات ايران : كالاهای صادراتی و وارداتی به سه گروه تقسيم می شوند.

 1. كالاهای مجاز : كالاهايی كه صدور يا ورود آن با رعايت ضوابط نياز به كسب مجوز ندارد.
 2. كالاهای مشروط : كالايی است كه صدور يا ورود آن با كسب مجوز امكان پذير است.
 3. كالاهای ممنوع : كالايی است كه صدور يا ورود آن به موجب شرع مقدس اسلام (به اعتبار خريد و فروش يا مصرف) و يا به موجب قانون ممنوع است.

لوازم مورد نياز تولید شمع

 • پارافين
 • اسيد استئارين
 • فتيله
 • قالب
 • رنگ مخصوص شمع
 • ظرف مخصوص ذوب كردن پارافين
 • تيغ موكت بری يا چاقو
 • ورق موم
 • چسب كاغذی
 • افشانه سيليكون
 • گليسيرين
 • رنگ پودری مخصوص پارچه
 • قلاب يا ميله بلند
 • براكس
 • عطر شمع
 • طلق مخصوص نگه دارنده فتيله
 • سير خردكن
 • قلم مو
 • پودر صدفی (طلایی يا نقره ای)
 • چشم متحرک
 • روبان
 • وسايل تزيينی

فرآيند تولید و اصول كلی شمع سازی

1) پارافين
ماده اصلی تولید شمع پارافين است كه ماده ای است سفيد و نيمه شفاف كه از روغن های سنگين نفت به دست می آيد و در شكل های قالبی، پولكی، پودری، كريستال، گل، مايع، ژله ای و… در بازار موجود می باشد.

2) اسيد استئارين
ماده ای است بی رنگ، بی بو و بی طعم كه در اكثر چربی ها موجود است. كريستال های آن به شكل ورقه ورقه كه در الكل و اتر داغ حل می شود و برای تولید شمع و صابون به كار می رود. استئارين باعث استقامت شمع شده و موجب می شود كه شمع ديرتر آب شود.

در ضمن باعث می شود كه شمع پس از خشک شدن كمی كوچكتر شده به راحتی از قالب خارج شود. ضمناً حلال خوبی برای رنگ به شمار می رود و باعث شفاف شدن آن می شود. اگر مقدار استئارين بيشتر از حد معمول باشد، شمع حالت صابونی به خود می گيرد.

3) رنگ
از رنگ مخصوص شمع سازی استفاده می شود كه در رنگ های گوناگون وجود دارد. هميشه از رنگ به مقدار كم استفاده كنيد. زيرا اگر رنگ زياد به كار ببريد شمع شما خوب نمی سوزد.

4) قالب
قالب ها انواع و اقسام گوناگونی دارند و جنس آنها اغلب فلزی، پلاستيكی و شيشه ای است. بهترين نوع قالب برای تولید شمع قالب های شيشه ای هستند.

شمع هايی كه توسط قالب های شيشه ای ساخته می شوند صاف، صيقلی و شفاف هستند به شرطی كه با احتياط با اين قالب ها كار كنيد. در ضمن، شما می توانيد از ظروف و لوازمی كه در منزل موجود است، مانند انوع ليوان ها، شكلات خوری ها و… به جای قالب استفاده كنيد.

5) فتيله
جنس فتيله معمولاً كتان است كه در اندازه ها و ضخامت های گوناگون وجود دارد. اندازه فتيله بستگی به قطر شمع دارد و با نازک و يا كلفت شدن ضخامت شمع، اندازه فتيله نيز تغيير می كند.

طريقه آماده كردن فتيله، به اين ترتيب است كه فتيله را 5 دقيقه در پارافين ذوب شده قرار داده، سپس فتيله را از ظرف خارج كرده و به صورت صاف روی یک كاغذ روغنی يا يک ظرف مسطح بگذاريد تا خشک شود.

6) ظرف مخصوص ذوب كردن شمع
برای ذوب كردن پارافين 2 ظرف كه يكی كوچک تر از ديگری باشد مورد نياز است.

7) تيغ موكت بری يا چاقو
برای جدا كردن زايده های شمع و نيز برای برش دادن شمع هایی كه بدون قالب تولید می شوند، مثل شمع ماكارونی، شمع كوبيسم و غيره از تيغ موكت بری يا چاقو استفاده كنيد.

8) افشانه سيليكون
از وسايل مورد نياز شمع سازی است كه باعث می شود شمع به راحتی از قالب جدا شود. در صورت دسترسی نداشتن به اسپری سيليكون می توانيد از مقداری روغن مايع استفاده كنيد.

9) چسب كاغذی
از چسب كاغذی برای ثابت نگه داشتن فتيله در ته قالب و پوشاندن درزهای احتمالی قالب استفاده می شود تا پارافين ذوب شده از منافذ قالب بيرون نريزيد.

10) قلاب يا ميله بلند
از قلاب يا ميله برای نگه داشتن سر فتيله بر روی قالب استفاده میشود. به اين صورت كه سر فتيله را به قلاب گره زده و روی قالب می گذاريم.

11) رنگ های شب نما يا فلورسنت
اين رنگها به صورت پودر در بازار موجود بوده و در شمع های پودری، پولكی مورد استفاده است.

12) براكس
برای نسوز كردن فتيله به كار می رود.

13) عطر شمع
برای خوشبو بودن شمع در هنگام سوختن به كار می رود. عطر شمع در انواع گوناگون وجود دارد، مثل عطرهای مايع، عطرهای طبيعی و موم های جامد معطر كه به صورت آماده در بازار به فروش می رسد.

روش تولید 

١- تمام وسايل لازم را از قبل تهيه كنيد.

٢- برای تميز كردن ظرف پارافين، نياز به شستن آن نيست، بلكه می توانيد بلافاصله بعد از استفاده، آن را با يک دستمال و يا پنبه پاک كنيد.

٣- قبل از اين كه پارافين داخل قالب كاملاً سرد شود يک گودی اطراف فتيله به وجود می آيد. اين گودی را دوباره با پارافين مذاب پركنيد و بگذاريد سرد شود.

٤- دقت داشته باشيد كه هنگام ذوب كردن پارافين، آب به داخل ظرف نفوذ نكند.

٥- قالب بايد كاملاً سالم، خشک و بدون خراش باشد.

٦- در قالب های يک تكه، سر قالب بايد كوچكتر از ته آن باشد تا شمع به راحتی از آن خارج شود.

7- اگر قالب شما به شكلی است كه به راحتی روی زمين قرار نمی گيرد (مثل قالب های مخروطی، ستاره ای و…)، قبل از ريختن پارافين، آن را روی يک تكه اسفنج يا يک ظرف پر از شن قرار دهيد تا به صورت عمودی و ثابت بماند.

8- برای سرد كردن پارافين، هيچ گاه آن را در فريزر قرار ندهيد، چون شمع شما پس از سرد شدن ترک خورده ولی می توانيد در يخچال قرار دهيد.

9- چنانچه شمع به راحتی از قالب جدا نشد، آن را مدت بيشتری در يخچال قرار دهيد.

10- برای اين كه كف شمع صاف و يكدست شود، آن را ته يک ظرف داغ بكشيد تا كاملاً صاف شود.

11- در تولید شمع های مايع، چنانچه به پارافين مايع دسترسی نداشتيد می توانيد از روغن مايع استفاده كنيد.

12- دمای پارافين در قالب های مختلف متفاوت است. در قالب طلقی و شيشه ای، دمای پارافين بايد به حدی باشد كه قالب حالت اصلی خود را از دست ندهد؛ يعنی پارافين بايد مقداری از گرمای خود را از دست داده باشد.

بررسی و تعيين حداقل ظرفيت اقتصادی و شرايط عملكرد واحد

مطابق آنچه در بندهای قبلی به آن اشاره شد، تولید شمع های روشنایی بيشتر جنبه تزئينی و فانتزی داشته و كمتر به عنوان يک واحد مستقل سودآور به آن نگاه می شود بنابراين عمدتاً به صورت كارگاه های كوچک وجود دارند.

مطابق بررسی های صورت گرفته و مذاكرات انجام شده با دست اندركاران و توليدكنندگان اين كالا حداقل ظرفيت اقتصادی برای اين محصول كه يک كارگاه توليدی را بتوان راه اندازی نمود 300 تن درسال می باشد. شرايط عملكرد واحد 330 روز كاری و يک شيفت 8 ساعته و در مجموع 2460 ساعت در سال در نظر گرفته می شود.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 4.8 ( 2 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. بستگی به ظرفیت تولید دارد. بعد از مشخص شدن ظرفیت تولید باید مشخصات مالی طرح بررسی و محاسبه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop