ایده هاایده های دام , طیور , آبزیان

طرح توجیهی پرورش بز مورسیا

طرح توجیهی پرورش بز مورسیا
بی تردید در تولید صنعتی بز مورسیا تامین علوفه بیشترین هزینه جاری را بخود اختصاص میدهد اما این واقعیت برای کشور ما که نه در تولید انبوه علوفه مزیت نسبی دارد نه در کیفیت مراتع ،از اهمیت به مراتب بیشتری برخوردار است تولید تجاری علوفه در ایران به دلیل کمبود منابع آب و عدم امکان برداشت مکانیزه و ذخیره سازی از منابع طبیعی عملا در رقابت با تولید سایر محصولات کشاورزی که مورد مصرف عموم مردم است قرار می گیرد.

لذا بدیهی است قیمت تمام شده آن تابعی از قیمت گندم بعنوان کالای مرجع در بخش تولیدات کشاورزی خواهد بود. این واقعیت در تحلیل شرایط موجود و در راستای تدوین راهکارهای معطوف به توسعه پرورش بز مورسیا و سایر دامها خود را در قالب یک اصل موضوعه برما آشکار می کند. که ما با دام هایمان در مصرف خوراک در رقابت هستیم.

براساس آمارهای موجود از عملکرد گاوداری های صنعتی کشور نرخ بهره وری تبدیل خوراک گاوهای هولشتاین اصیل بین ۵۵ تا ۵۵ درصد است این بدین معنا است که گاوداران ما باید برای تولید هر کیلو گرم شیر بین ۱۵۴۰ تا ۱۸۲۰ گرم علوفه (بر اساس ماده خشک) در اختیار دام قرار دهند.

با توجه به قیمت های مصوب برای خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری (۹۳-۹۴) و مقایسه آن با قیمت فروش شیر به کارخانجات فرآورده های لبنی، روشن است که گاوداری های صنعتی مجبورند تنها در رابطه با نسبت هزینه علوفه با تولید شیر زیانی بین ۱۸ تا ۳۹ درصد را تحمل کنند.

بدیهی است واردات نهاده های دامی نیز علاوه بر آنکه هزینه سنگینی به اقتصاد ملی وارد می کند همواره با مشکلات خاص خود از جمله نوسانات نرخ ارز همراه است و درهر شرایطی نمی تواند در تغییر این معادله نقشی ایفا کند مگر آنکه تا حدود پنجاه درصد مشمول پرداخت یارانه شود.

با توجه به اینکه معمولا در چنین شرایطی راهی بجز افزایش بهره وری وجود ندارد، گاوداری های صنعتی ما باید برای رسیدن به نقطه سربسر در نرخ تبدیل خوراک به مرز بهره وری هشتاد درصد برسند و تولید سرانه هر راس گاو در رده هولشتاین را به هشت تن در هر دوره شیردهی و برای گذر ازاین نقطه همچون سایر کشورهای توسعه یافته در این رشته به ده تن و بالاتر ارتقا دهند.

دستیابی به چنین شرایطی اگر چه غیر ممکن نیست ولی بسیار دشوار و زمانبر خواهد بود. اما مساله اصلی اینست که محدودیت های طبیعی موجود در کشور حتی با افزایش شاخص های تولید در صنعت پرورش دام های سنگین نمی تواند پاسخگوی نیازهای امروز و آینده ما باشد.

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و 4 ماه ضمانت اصلاح با 18 سال سابقه در تهیه و تدوین طرح.

این واقعیت ما را به یک اصل موضوعه ثانوی راهبری می کند تحت این عنوان که در هر وضعیت مفروضی نمیتوان و نباید همه تخم مرغ ها را در سبد دام های سنگین قرار داد  و به فکر پرورش دام سبک از جمله پرورش بز مورسیا افتاد.

اگر چه همواره یکی از شاخص های اصلی افزایش بهره وری، مدیریت مصرف بهینه علوفه و بهبود آن در رابطه با حجم تولید شیر نسبت به وزن بدن حیوان است ولی اتکاء مطلق بر این شاخص بدون توجه به عوامل تعیین کننده کیفیت و ترکیب شیر بشدت گمراه کننده خواهد بود.

برای رفع این مشکل باید بجای تاکید یک سویه بر افزایش نرخ تبدیل خوراک نسبت به تولید سرانه کل، شاخص های تولید کل چربی و پروتیئن در هر دوره شیردهی را جایگزین کرد. بر این اساس بازدهی سرانه گاوهای هولشتاین تحت سیستم های پرورش صنعتی در ایران ۱۷۱ کیلو گرم در سال خواهد بود که معادل ۵۸ کیلو علوفه برای تولید یک کیلوگرم کره است.

مشکل این است که نژادهای شناخته شده دیگر که شیر پرچرب تری تولید می کنند. کیفیت بهتر شیرشان همراه با ظرفیت ژنتیک پایین تری برای حجم تولید همراه است و عملا تغییر معنی داری در این معادله ایجاد نمی کنند. متغیر مهم دیگری که بواقع بیش از هر عامل دیگری بر نوسان بهره وری اثرگذار است ظرفیت ژنتیک هر گونه ای از دام است.

اگرچه کیفیت علوفه تا حد معینی در تعیین ترکیب شیر تولید شده نقش ایفا می کند. اما بدون تردید فرا رفتن از این حد تنها با اتکاء به ویژگیهای ژنتیک و خصلتهای ذاتی دامهایی که چنین شاخص هایی را حمل می کنند میسر است.

ادعای ما این است که بر اساس تحلیل وضعیت موجود در بخش پرورش دام های سنگین، این صنعت در کشور ما عملا به انتهای ظرفیت بالقوه خود رسیده است و با اتکا بر محدوده جابجایی متغیرهایی که بر آن مسلط هستند نمی توان تغییر ملموسی در شرایط ایجاد کرد.

شاکله دامداری در کشور ما تا دهه چهل متکی بر پرورش دام سبک بر اساس سیستم های غیر متمرکز و آنچه عموماً سنتی می نامند بوده است. این روشها، کارآمد، انطباق پذیر و همراه با بهره وری بسیار بالا بوده که تا آن مقطع زمان نه تنها نیازهای کشور را تامین می کردند بلکه تا حدودی صادرات هم داشته اند.

اواخر دهه چهل همراه با تاکید بدون مطالعه بر سیستم های متمرکز صنعتی در پرورش دام های سنگین و بی توجهی به لزوم حفظ و ارتقا بهره وری تولیدی فرماسیون های اجتماعی تاریخی ایران، سال به سال واردات فرآورده ها و نهاده های دامی افزایش تصاعدی یافت و ما را بجایی رسانید که امروز در آن قرار داریم.

متاسفانه حتی پس ازیک انقلاب همه جانبه در سال ۵۷، مفهوم سنت کماکان در جامعه و متولیان آن بعنوان یک ضد ارزش خودنمایی می کند. بی توجهی به کارآمدی نظام های تولیدی سنتی و عدم توجه به ارتقا پتانسیل های موجود درآن و شیفتگی سطحی نگرانه به آنچه مدرن پنداشته می شود بدون ایجاد بسترهای اجتماعی لازم برای عملکرد طبیعی آن،

برای سفارش طرح توجیهی پرورش بز مورسیا با شماره : 09056370500 تماس بگیرید.

درخصوص آنچه به کشاورزی و دامداری مربوط می شود حتی بیش از حوزه های دیگر ما را به بیراهه کشانده است. ادعای دوم ما اینست که کماکان بخش دام سبک و در زیر مجموعه آن پرورش بزهای پر تولید به منظور تولید انبوه شیرتنها راه برون رفت از وضعیت بحران امنیت غذایی است. درراستای تبیین پیش فرضهای چنین ادعایی موارد ذیل قابل توجه است:

1. بهره وری

 • بزهای شیری نرخ تبدیل خوراک به مراتب بالاتری نسبت به گاوهای اصیل دارند.
 • کیفیت و ترکیب شیر تولیدی ارزش اقتصادی بسیار بالاتری را ایحاد مینماید.
 • امکان استفاده موثر از طیف بسیار وسیعتری از انواع علوفه را دارا می باشند .
 • نرخ تولید مثل بالای بزهای پرتولید تفاوت چشمگیری در کاهش هزینه جایگزینی و توسعه واحدهای بهره بردار ایجاد می کند.
 • تولید مثل بالا امکان ایجاد پروار بندی بزغاله های نر را با اتکاء بر گله های داشتی کوچکتر فراهم می کند. لازم بذکراست که بزهای شیری عموماً چند قلوزا هستند و نرخ افزایش وزن بزغاله های آنها بمراتب بالاتر از گونه های بومی است تا حدی که میتوان آنها را بعنوان نژادهای دو منظوره مد نظر قرار داد.
 • با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از علوفه تولید شده در کشور بوسیله کشاورزان خرده پا تولید میشود ولی عملا وارد چرخه بازار نمیگردد. پرورش بز شیری مثل بز مورسیا میتواند این حجم عظیم را با ایجاد امکان استفاده بهینه از منابع خرد و پراکنده تبدیل به کالای قابل عرضه به بازار نماید. امری که در صورت تحقق بسیاری از معادلات کلان اقتصادی را بگونه ای مثبت جابجا می کند.

2. انطباق پذیری

بز مورسیا قدرت انطباق پذیری بالاتری باشرایط جغرافیایی دشوار در مقایسه با دیگرگونه های دام پرتولید دارند. قدرت تحرک و امکان راه پیمایی در فواصل طولانی امکان استفاده موثر از این گونه ها را برای افزایش توان تولیدی فراهم می کند.

قدرت انطباق با سیستم های مختلف پرورش و تولید :

 • متمرکز صنعتی
 • نیمه متمرکز
 • آزاد
 • جانبی

3. سازگاری بز مورسیا

امکان سازگاری بی رقیب با سازوکارهای اقتصادی اجتماعی موجود درکشور ما را داشته که پیش نیاز استقرار سیستم های گوناگون پرورش دام هستند این به معنای صرفه جویی عظیمی در ایجاد زیر ساخت هایی است که معمولاً برای توسعه یک بخش مورد نیازند .

بخاطر اندازه کوچک، طیف بسیاروسیعتری از دامداران امکان پرورش آنرا دارند که علی رغم پراکندگی ظاهری میتوانند نقش تعیین کننده ای در افزایش تولید در سطح ملی ایفا نمایند.میتواند بعنوان یک فعالیت اقتصادی سودآور جانبی یا مستقل توان پیش راننده قابل توجهی در راستای برنامه های توسعه همه جانبه روستایی ایفا نماید.

4. حفاظت از منابع طبیعی

استفاده صحیح و موثر از مراتع موجود که می تواند بعنوان یک منبع تجدیدپذیر در راستای توسعه بخش دام سبک نقش اساسی ایفا نماید. با ترویج و تکثیر بزهای شیری پرتولید نه تنها می توان تعداد قابل توجهی از دام های سبک موجود را حذف کرد.

و از فشار نابود کننده آنها بر مراتع ضعیف کشور کاست بلکه با اتکاء بر توان تولیدی بالای آنها میتوان ضمن توسعه سیستم های متمرکز و نیمه متمرکز پرورش بز مورسیا با استفاده از منابع تجاری علوفه امکان خروج تدریجی دامهای سبک از جنگلها و مراتع را فراهم نمود.

مقایسه نژاد ها و راهکارهای بهره وری سازنده

وجود حدود سی میلیون بز و بزغاله درکشور، ما را تبدیل به یکی از اصلی ترین کشورهای پرورش دهنده این گونه دام نموده است. ایران بالاترین تعدا بز نسبت به جمعیت خود راداراست ولی با تولید ۲۹ کیلو شیر برای هر راس بز در سال کمترین سرانه تولید در جهان را ثبت کرده است.

تولید سرانه هر راس (کیلوگرم) تولید شیر بز (میلیون تن) راس (میلیون) کشور
29 4/0 14 ایران
133 4 35 هند
423 6/0 2 اسپانیا
704 6/0 1 فرانسه
124 5/0 4 یونان
142 7/0 5 پاکستان
58 4/0 6/6 سومالی

یکی از چشم اندازهای ممکن این است که میتوان با قراردادن بزهای شیری در مرکز توجه راهکارهای توسعه بخش دام، براحتی تولید شیر بز را تا ده برابر (4 میلیون تن) افزایش داد اگر چه ظرفیت تولید این نژادها بمراتب بیش از ۲۹۰ کیلوگرم در سال است. بیش از چهار دهه است که تعداد محدودی بزسانن درکشور ما وجود دارد.

اخیرا تعدادی بز آلپاین فرانسوی هم وارد شده و بر اساس این داشته ها و توجه روزافزونی که به پتانسیل تولیدی این گونه دام ها از طرف علاقمندان به این رشته ابراز می شود اقداماتی برای تکثیر و ترویج صورت گرفته است. سعی شده با اطلاع رسانی درخصوص امکان افزایش حجم تولید شیر با استفاده از نرهای سانن در گله های بز بومی، دورگ گیری تشویق و توسعه یابد.

ولی این اقدامات بدون توجه به این واقعیت صورت می گیرد که اگرچه دورگ گیری با سانن می تواند حجم تولید شیر و دوره شیر دهی نسل F1 آمیخته را تاسی درصد افزایش دهد ولی بدلیل کیفیت و ترکیب ضعیف شیر سانن برآیند تولید کاهش می یابد. بزهای سانن اگرچه در تولید حجم شیر و نرخ تبدیل خوراک رکوردهای بسیار خوبی دارند ولی در چند شاخص بسیار مهم بشدت ضعیف هستند.

 1. سانن بعنوان یک حیوان – albino ( زال) نسبت به تابش مستقیم نور آفتاب و گرما بشدت آسیب پذیر است.
 2. کیفیت و ترکیب شیر نامطلوب
 3. حساسیت نسبت به بیماری های رایج در کشور
 4. برای دستیابی به استانداردهای تولیدی خود احتیاج به علوفه با کیفیت بسیار مطلوب دارد.
 5. تنها برای پرورش در سیستم های متمرکز و سالنهای کاملاً بهداشتی مقرون به صرفه است.

گزینش نژاد مناسب برای موفقیت هر طرح تولید شیر چه در سطح بنگاه ها و چه در سطح ملی از اهمیت درجه اول برخوردار است. ذیلاً شاخص های اصلی برای چنین گزینشی را ارایه می نمایم :

 • انطباق پذیری با شرایط جغرافیایی ،اجتماعی و بهداشتی
 • نرخ تبدیل خوراک
 • حجم تولید شیر
 • کیفیت و ترکیب شیر
 • تولید مثل بالا
 • تولید مثل خارج از فصل
 • دوره شیردهی طولانی
 • سالهای شیر دهی طولانی
 • اندازه جثه مناسب
 • ترکیب جثه مناسب
 • افزایش وزن مناسب بزغاله های نر برای پروار بندی
 • شکل و فرم پستان
 • امکان دوشش آسان
 • خلق و خو طبع آرام
 • خصلت های خوب مادرانه
 • توانایی تحرک و راهپیمایی
 • خصلتهای مناسب چراء با شرایط پرورش بازو بسته

با توجه به سنجه های فوق و بررسی آماری و میدانی عملکرد نژادهای مختلف بز شیری که چکیده آن ارائه گردید نخستین گزینه پیشنهادی یعنی بز شیری با منشا اسپانیایی معرفی می گردد.

معرفی

بز مورسیا گرانادا نژاد بومی جنوب شرقی اسپانیا (مناطق مورسیا، آلمریا، گرانادا و آلی کانته) محسوب می شود. این نژاد از بزهای اسپانیا به دلیل سهولت پرورش، تحمل مناسب شرایط نامساعد و تولید شیر عالی مورد توجه قرار گرفته اند. این نژاد چندین دهه است که به کشورهای آرژانتین، برزیل، مکزیک، آفریقای شمالی و ونزوئلا صادر می شوند.

مشخصات

نام مرسوم : رامش (RAMESH)
نام کامل : murcia goat Capra aegagrus hircus
درباره محل زیست بز مورسیا : مورسیا یا مورثیا یا مرسیه یکی از ۱۷ بخش خودمختار اسپانیا است و یکی از ۵۰ استان آن است.
مشخصات ظاهری مورسیا گرانادا
بزهای نژاد مورسیا گرانادا جثه متوسطی و دنبه کوتاهی دارند. پوست و موی این بز به رنگ سیاه تا قهوه ای است. بزهای ماده معمولا مویی کوتاه و باریک دارند اما موی بزهای نر بلندتر است. بزهای نر این نژاد دارای شاخ می باشند. اندازه گوش ها متوسط و به صورت ایستاده هستند.
خصوصیات تولیدی 
این نژاد اهلی با سرزمین های نیمه بیابانی گرم و خشک جنوب شرقی اسپانیا سازگاری مناسبی پیدا کرده و توانسته است بزرگ ترین تولید کننده در این شرایط آب و هوایی باشد. گله های بز مورسیا گرانادا در زمین های سخت چرا می کنند و قدرت تبدیل خوبی دارند.
این نژاد تقریباً در ۲۸۰ روز دوره شیردهی، ۵۰۰ کیلوگرم شیر با ۵٫۳ درصد چربی و ۳٫۴ درصد پروتئین، تولید می کند و از این نظر از سایر نژادهای نواحی مدیترانه بهتر می باشد. وزن زنده بز ماده حدود ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم و وزن زنده بز نر حدود ۵۰ تا ۶۰ کیلوگرم است. در حال حاضر تعداد این بزها در جنوب شرقی اسپانیا حدود ۴۰۰٫۰۰۰ راس برآورد می شود که ۱۵۰٫۰۰۰ راس از آن ها در منطقه مورسیا پراکنده هستند.
تصویر خصوصیات تولیدی بز مورسیا
معرفی مورسیا نر
 • بومی مناطق مرکزی و جنوبی اسپانیا
 • سازگاری زیستی با شرایط آب و هوایی خشک و گرم
 • امکان پرورش با رکوردهای بسیار بالا در سیستم های متمرکز صنعتی
 • سازگاری بی رقیب با روشهای چرای کامل و سیستم های آزاد و نیمه متمرکز
 • قدرت راهپیمایی طولانی و تحمل تنشهای مختلف
معرفی مورسیا ماده
 • مقاومت خوب در مقابل بیماریهای رایج
 • متوسط تولید شیر ۶۰۰ کیلودر سیستمهای نیمه متمرکز و تا ۹۰۰ کیلو در روش های صنعتی
 • ۵ درصد / چربی شیر ۷/۵ درصد
 • پروتئین ۴/۳ درصد
 • ۳لاکتوز /۵ درصد
 • ماده خشک ۱۴ تا ۲۰ درصد
 • وزن ماده ۴۰ تا ۶۰ کیلو ، وزن نر ۵۵ تا ۸۰ کیلو
 • نرخ تولید مثل متوسط ۱۸۰ تا ۲۲۰ درصد
 • تولید مثل خارج از فصل
 • دو منظوره (تولید گوشت و شیر)
 • ترکیب شیر بسیار مناسب برای تولید پنیر

شاخص های اصلی تحلیل عملکرد بعضی از نژادهای اصلی بز شیری و گاو هلشتاین

مصرف علوفه  سالیانه  کیلوگرم

 پروتئین کل
  کیلوگرم
  چربی کل
   کیلوگرم
 درصد  پروتئین

             درصد    چربی   

  حجم شیر
   کیلو گرم
   وزن بدن نژاد
      ۱۰۲۲       ۴/۲۹      ۴/۲۹         3       3      ۹۸۰       ۷۰ سانن
      ۱۰۲۲       ۸/۲۷      ۸/۲۷        ۹/۲     ۳/۳      ۹۶۲       ۷۰ آلپاین
      ۱۰۹۵       ۷/۲۱      ۷/۲۱        ۵/۳     ۵/۴      ۶۲۰       ۷۵ نوبیان
       ۸۰۳       ۲/۲۲      ۲/۲۲        ۷/۳     ۷/۵      ۶۰۰       ۵۵ مورسیا
      ۱۰۲۲       ۴/۲۲      ۴/۲۲        ۷/۲     ۴/۳      ۸۳۰       ۷۰ توگنبرگ
       ۴۳۸        ۱۶       ۱۶        ۷/۳     ۵/۷      ۳۷۰       ۳۰ نیجر
      ۹۹۲۸        ۱۷۷       ۱۷۷        ۱/۳      ۳     ۵۷۰۰      ۶۸۰ گاو       هلشتاین

آمارهای مربوط به عملکرد بزهای شیری از انجمن های رسمی پرورش این نژادها اخذ شده.
آمارهای مربوط به گاو هلشتاین ،عملکرد گاوداری های صنعتی دشت مغان می باشد.

مصرف علوفه یک کیلو چربی مصرف علوفه یک کیلو شیر   نرخ تبدیل خوراک            نژاد
                  ۷۶/۳۴                    ۰۴/۱                 ۹۵%           سانن
                   ۲/۳۲                    ۰۶/۱                 ۹۴%           آلپاین
                   ۲/۳۹                    ۷۷/۱                 ۵۷%           نوبیان
                   ۴/۲۳                    ۳۳/۱                 ۷۵%          مورسیا
                   ۲/۳۶                    ۲۳/۱                 ۸۱%          توگنبرگ
                   ۸/۱۵                    ۱۸/۱                 ۸۴%            نیجر
                    ۵۸                    ۷۴/۱                ۴/۵۷%        گاو هلشتاین
عملکرد بزهای سانن ،آلپاین ،توگنبرگ و نوبیان تحت سیستم های متمرکز و صنعتی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا مدنظر قرار گرفته. عملکرد متوسط این نژاد تحت سیستم های پرورش نیمه متمرکز یا چرای آزاد در منطقه مورسیا در اسپانیا محاسبه گردیده. عملکرد متوسط بز نیجر مربوط به انجمن نژادی این گونه در آمریکا است که عموماٌ تحت سیستم های نیمه متمرکز پرورش داده می شوند.
اگرچه محاسبه نرخ تبدیل خوراک نژادهای مورد مطالعه سیستم های پرورش متفاوت صورت گرفته است و بزهای سانن، آلپاین و توگنبرگ دراین شاخص عملکرد به مراتب بهتری نشان می دهند ولی در رابطه با تولید چربی کل با فاصله بسیار زیادی نسبت به بز مورسیا قرار داشته و بهره وری کمتری دارند. چنانچه داده های فوق در رابطه با عملکرد گاو هلشتاین را تا استانداردهای نژادی آن ارتقاء دهیم جدول تطبیقی آن بدین گونه ذیل خواهد بود.
مصرف علوفه  سالیانه  کیلوگرم پروتیئن کل
کیلوگرم
چربی کل
کیلوگرم
 درصد   پروتئین
درصد    چربی  حجم شیر
کیلوگرم
وزن بدن
کیلوگرم
نژاد
          ۱۰۲۲        ۴/۲۹       ۴/۲۹        ۳      ۳     ۹۸۰      ۷۰ سانن
           ۸۰۳        ۲/۲۲      ۲/۲۲       ۷/۳     ۷/۵     ۶۰۰      ۵۵ مورسیا
         ۱۰۹۵۰        ۳۱۰      ۳۰۰       ۱/۳      ۳   ۱۰۰۰۰     ۷۵۰ هلشتاین
  یک کیلو چربی-مصرف علوفه  کیلوگرم یک کیلو شیر- مصرف علوفه کیلوگرم نرخ تبدیل خوراک درصد          نژاد
                 ۷۶/۳۴                   ۰۴/۱  ۹۵% سانن
                  ۴/۲۳                  ۳۳/۱ ۷۵% بز مورسیا
                  ۵/۳۶                  ۰۹/۱ ۹۱% هلشتاین
معرفی بز ماده شیری

روشن است که با در نظر گرفتن رکوردهای استاندارد نژادی هلشتاین و سانن کماکان بز مورسیا در رابطه با بهره وری تولید چربی ،پروتیئن و لاکتوز با تفاوت معنی داری عملکرد بسیار بالاتری دارد.

بزهای پر تولید نتیجه دهه ها پژوهش در زمینه اصلاخ نژاد در راستای افزایش بهره وری تولید شیرو گوشت هستند.پروژه های عملیاتی دراین حوزه بسیارپرهزینه و بیش ازآن زمان برند. شرایط فعلی ما بگونه ای است که عملا سرعت رشد نیازها بیش از امکان بر آورده ساختن آنها با اتکای صرف برداشته های ژنتیک دامهای بومی می باشند.

واردات این منابع ژنتیک در حدی که بتواند مبنایی برای تغییر وضعیت فعلی در جهت ارتقای شاخص های تولید در بخش پرورش دام های سبک ایجاد نماید اجتناب ناپذیر است علاوه بر آنکه دستیابی ارزان به دستاوردهای نوین جهان در این زمینه میتواند ما را ضمن روز آمد شدن در مسیر آغاز تعریف پروژه های تحقیقاتی ملی قرار دهد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 4.7 ( 1 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. ممنون بابت سایت خوبتون ، چقد این مطالب مفید و کامل بود راستشو بخاین خیلی علاقمند به راه اندازی این کسب وکار شدم . شماره تونو میشه داشته باشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop