ایده هاایده های صنعتی و معدنی

طرح توجیهی توليد نودل (سال 1400) + word و pdf

هدف از انجام اين طرح توجیهی , مطالعه امكان سنجی و احداث واحد توليد نودل است ، نام محصول نودل (نوعی ماكارونی آماده طبخ) می باشد كه با كد آيسيک 15492331 در اداره صنايع و معادن قابل شناسايی می باشد كه مشخصات و ويژگی های آن در زير شرح داده شده است.

اين محصول نوعی غذای آماده (food fast) با پايه غلات (گندم) می باشد كه كليه خواص گندم را داراست طی آزمايشاتی مشخص شده است كه نشاسته ماكارونی 2 برابر نان و 3 برابر برنج است و باعث ترشح هورمون سروتنين كه كنترل كننده احساسات در بدن است  می شود.

اين محصول آماده مصرف می باشد كه ميتواند توسط كليه خانوار ها بخصوص افرادی كه زمان كمتری برای تهيه و طبخ غذا دارند مورد مصرف قرار گيرد. اين محصول بسيار سالم و بهداشتی است و از ارد گندم تهيه می شود.

جدول شماره يک : وضعيت ماكارونی قبل از پخت و ضرايب مربوط به آن

ردیف ویژیگیها ضرایب
1 ترک خوردگی 3
2 قطعات خرد شده 3
3 حباب های هوا 2
4 صافی و یکنواختی 2
5 لکه سیاه 4
6 لکه قهوه ای 2
7 لکه سفید 2
8 رنگ 1
9 بو 1
براساس ويژگيهای مندرج در جدول شماره 1
رطوبت حداكثر 12 درصد
خاكستر بر مبنای ماده خشک حداكثر 1/1 درصد
خاكستر غير محلول در اسید حداكثر 0/05 درصد بر مبنای ماده خشک
پروتئين بر مبنای ماده خشک حداقل 10 درصد
کل مواد جامد در آب حداقل 11 درصد
PH 6/2 – 5/2
امتياز نهایی وضعيت ظاهری قبل از مصرف حداقل 3/5

شماره تعرفه گمركی توليد نودل

تعرفه گمركی نودل به صورت جداگانه تعريف نشده است و در گروه خميرهای غذايی , پخته شده يا پر شده ( با گوشت يا ساير مواد ) يا آماده شده به نحوی ديگر , از قبيل اسپاگتی , ماكارونی , رشته فرنگی , لازانی و …. به شماره 1902 قرار گرفته شده است كه حقوق گمركی آن 65 تا 75 ميباشد.

استانداردهای ملی و جهانی

با توجه كه نودل در گروه ماكارونی ها قرار ميگيرد و به علت جديد بودن محصول هيچگونه استانداردی خاصی تاكنون برای اين محصول تعريف نشده است پس تمام استانداردهای تعريف شده برای ماكارونی ها برای اين محصول نيز صادق می باشد:

 • استاندارد شماره 213 ويژگيها و روشهای آزمون ماكارونی
 • استاندارد شماره 2393 ويژگيها و روشهای آزمون ميكروبيولوژی
 • استاندارد شماره 3522 ماشين آلات ماكارونی سازی و مقررات ايمنی و بهداشتی
 • استاندارد شماره 3816 بسته بندی ماكارونی _ ويژگيها و روشهای آزمون
 • استاندارد شماره 3200 آئين كار بهداشتی واحدهای توليدكننده ماكارونی

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و 4 ماه ضمانت اصلاح با 18 سال سابقه در تهیه و تنظیم طرح.

موارد مصرف و كاربرد

نودل به عنوان يک غذای آماده يا فست فود شناخته می شود و نحوه استفاده آن ريختن محتويات بسته در آب جوش به مدت 3 دقيقه ميباشد كه پس از آن غذا آماده بوده و به عنوان یک وعده غذايی مورد استفاده قرار ميگيرد.

كالاهای جايگزين

انواع غذاهای آماده ديگر و ماكارونی ها و غيره ميتواند جايگزين اين محصول تعريف شود ولی با توجه به سرعت آماده شدن آن و عدم نياز به محلی برای پخت و قيمت مناسب و خواص غذايی مطلوب آن مزيت بالايی نسبت به ديگر جايگزين های خود دارد.

اهميت استراتژيک كالا در دنيای امروز

اين كالا بدليل استفاده محصولات كشاورزی به عنوان مواد اوليه و در حقيقت ايجاد ارزش افزوده برای كالاهای كشاورزی و ايجاد اشتغال مناسب برای كشورهایی  كه دارای محصولات كشاورزی با قيمت و كيفيت مناسب بسيار مطلوب می باشد.

به علت ماندگاری زياد و آماده شدن سريع آن كه نيازی به محل پخت ندارد و ارزش غذايی بالای نودل از آن ميتوان در شرايط بحران و در مناطق آسيب ديده از بلايای طبيعی مورد استفاده قرار گيرد كه به اهميت اين غذا به عنوان يک وعده غذايی گرم در شرايط اضطراری و شرايط بحرانی می افزايد.

همچنين بدليل تغيير بافت سنتی خانواده ها در كشورهای در حال توسعه مصرف غذاهای آماده توليد شده به صورت صنعتی در حال گسترش بوده و بسياری از كشورها سعی در گسترش اينگونه محصولات دارند.

جدای از بررسی سياست های داخلی دولت و وزارت بهداشت كه اخيرا توجه خاصی به اين امر پيدا كرده اند كشورهای مختلف جهان و موسسه های بين المللی زمان بسيار زيادی است كه به اهميت اين ماده غذايی پی برده و يكی از اولويت های سياست خود را اين موضوع قرار داده اند و به سرعت در حال رشد دادن و حمايت از صنعت نودل سازی هستند.

كشورهای دنيا مدت زيادی است كه مصرف نودل در مدارس برای دانش آموزان را بصورت گسترده ای آغاز كرده اند. براساس گزارش منتشر شده توسط سازمان سلامت جهانی (WHO) به مواد غذايی مفيد موجود در نودل اشاره شده است.

 EAR (WHO) %  Vitamins & Minerals
68% Vitamin A
22% Vitamin B1
19% Vitamin B2
22% Vitamin B12
33% Iron
30% Zinc
45% Folic Asid
24% lodine

همانطور كه مشاهده می شود يک نودل حاوی بسياری از ويتامين ها و مواد معدنی لازم برای بدن انسان است.

جهت سفارش طرح توجیهی توليد نودل برای دریافت مجوز تاسیس یا وام با شماره های: 1909-2842-021 یا 09056370500 تماس بگیرید.

تكنولوژی و روشهای توليد

برای توليد نودل دو نوع خط توليدی (فرايند) وجود دارد :

در يک روش آرد گندم پس از دريافت و خمير شدن در دستگاه اختلاط دو محوری و عبور از دستگاه رول های پيوسته كه به منظور صاف و يكنواخت شدن سطح خمير و خروج حباب هوا در مسير خط تعبيه شده است , در دستگاه پخت , بخار پز می شود.

خمير در اثر طی مسير دستگاه در اثر مجاورت با بخار پخته شده و پس از خروج از مرحله پخت بوسيله كاتر برش خورده و به صورت رشته هایی با طول دلخواه در می آيد و بوسيله همين دستگاه چين خورده و دسته دسته می شوند و در ادامه مسير توسط نوار هدايتگر به دو دستگاه خشک كن منتقل ميشوند.

تكنولوژی و روشهای توليد نودل

پس از دو مرحله خشک شدن نودل به سوی ماشين cooling هدايت و كاملا سرد ميشود به اين ترتيب محصول آماده شده و پس از كنترل بسته بندی و به انبار منتقل ميشود.

در روش دوم فرايند توليد نودل ، محصول سرخ می شود :

ابتدای فرايند كاملا مشابه روش اول است. آرد پس از خمير شدن و عبور از رول ها به دستگاه پخت وارد شده و محصول پس از اينكه كاملا پخته شد وارد دستگاه چاشنی زنی ميشود و كاملا به چاشنی آغشته ميشود به اين صورت كه در ادويه فرو برده شده و سپس و بوسيله كانواير به دستگاه كاتر منتقل گرديده و دقيقا مشابه روش اول برش خورده و به صورت رشته هایی با طول دلخواه در می آيد.

و پس از چين خوردن و دسته دسته شدن به سوی ماشين سرخ كن هدايت می شود. تفاوت اصلی اين دو روش در همين مرحله است، در اين فرايند, نودل پخته شده و چاشنی خورده , بوسيله روغن سرخ ميشود. در مجاورت اين دستگاه ماشين هایی از قبيل فيلتر روغن , تانک روغن , مبدل حرارتی و دستگاه تخليه مواد دور ريختی تعبيه شده اند.

اما در روش اول محصول پس از مرحله پخت در طی دو مرحله عبور از دستگاه خشک كن , كاملا خشک می شود. پس از مرحله سرخ شدن ، ادامه فرايند مشابه روش اول بعد از خشک كن ها می باشد. به اين شكل كه محصول سرد شده , كنترل و سپس بسته بندی می شود.

شرح تكنولوژی موردنظر

تكنولوژی مورد استفاده در اين طرح توجیهی مطابق روش اول شرح داده شده در قسمت قبل می باشد. در اين روش از خشک كردن به جای سرخ كردن استفاده ميشود و دو دستگاه خشک كن مورد استفاده قرار ميگيرد ، نودل توليد شده با اين تكنولوژی حاوی يک درصد روغن و چاشنی ميباشد.

روش توليد

ابتدا آرد از الک هايی با چشمه های مشخص عبور داده شده تا ناخالصی و الياف آن گرفته شود. سپس بوسيله كانواير آرد كش به دستگاه ميكسر منتقل شده و با آب مخلوط ميشود و اين اختلاط تا آنجا ادامه پيدا ميكند تا خميری يكنواخت حاصل شود و كليه گلوله های انباشته شده در نتيجه اختلاط از بين بروند.

زبری و سختی گلوله ها بستگی به درجه حرارت و رطوبت در مخلوط كن دارد. درجه حرارت آب در اين مرحله در حدو د 21 درجه سانتيگراد ميباشد. پس از اختلاط بمدت 8 الی 10 دقيقه خمير بدست آمده دارای حرارتی در حدود 25 الی 43 درجه سانتيگراد خواهد بود.

خمير پس از خارج شدن از خمير كن بوسيله يک فيدر به خط رول ها تغذيه ميشود در ادامه خمير در طی عبور از ميان رولهای تعبيه شده كه با فاصله و تعداد مشخص در مسير قرار دارند صاف و يكنواخت شده و حباب های هوا از آن خارج ميشوند.

خمير به همين شكل وارد دستگاه پخت ميشود در اين دستگاه خمير در اثر مجاورت با بخار پخته شده و پس از طی طول دستگاه به صورت كاملا پخته خارج ميشود.

محصول پس از اينكه كاملا پخته شد بوسيله كانواير به دستگاه cuter منتقل گرديده و اول برش خورده و به صورت رشته هایی با طول دلخواه در می آيد و سپس توسط اين دستگاه چين خورده و دسته دسته ميشود. خروجی دستگاه در شكل زير كاملا مشخص است.

پس از اينكه محصول به شكل مورد نظر درآمد وارد دستگاه خشک كن ميشود در اين ماشين محصول طی مكانيزمی با كنترل فشار و حرارت خشک ميشود.اين عمليات طی دو مرحله (در دو ماشين خشک كن) اتفاق می افتد نودل ها پس از خشک شدن بلافاصله در دستگاه cooling سرد ميشوند.

محصول سرد شده ، كاملا آماده است و كنترل كيفيت شده و در كيسه های نايلونی به وزن 80 گرم بسته بندی شده و به بازار عرضه ميگردند.

ماشين آلات طرح توليد نودل

ردیف ماشین آلات
1 دستگاه تصفيه آب
2 خمير كن
3 وكيوم
4 شكل دهنده خمير
5 جوشاننده
6 برش دهنده
7 سرخ كننده
8 سرد كننده
9 پكينگ
10 نوار نقاله خروجی

مواد اوليه عمده موردنياز

ردیف مواد اوليه
1 آرد گندم
2 نمک
3 روغن
4 مواد افزودنی
5 مواد کمکی
6
بسته بندی

جمع بندی و پيشنهاد نهايی در مورد احداث

همانطور كه در طول گزارش مشاهده شد مصرف سرانه نودل در دنيا روز به روز در حال افزايش است و FAO و ديگر سازمانهای جهانی نيز سياست بالا بردن و گسترش مصرف نودل را در اهم كارهای خود قرار داده اند، از طرفی كشورهای دنيا نيز افزايش توليد و تجهيز كارخانه های توليد نودل را در سياست های غذايی خود جای داده اند.

در اين ميان كشور ما در آغاز اين راه بايستی با فرهنگ سازی و تبيين الگوی مصرف مناسب و حمايت از توليدكنندگان اين محصول قدم در اين راه گذاشته تا با توجه به پتانسيل های عالی كشور در اين بخش ضمن توليد و مصرف داخلی ، سهم خود را از بازارهای جهانی بدست آورد.

همانطور كه از روند مصرف اين محصول نيز مشخص است , ميـزان مـصرف داخلـی بـا توجـه بـه افزايش شهرنشينی و كاهش پخت و پز در منازل و با توجه به كامل بودن ارزش غذايی محصول به عنوان يک وعده غذای گرم و آسانی آماده كردن و قيمت مناسب آن افزايش خواهـد يافـت.

و بـا توجه به پتانسيل های فراوان ايران در زمينه تأمين مواد اوليه ارزان قيمت و قيمت پايين تـر نـسبت به نمونه های خارجی , در صورت پيوستن ايران به سازمان تجارت جهانی , اين صنعت توانايی حفظ جايگاه خود در داخل كشور و ورود به بازار جهانی را خواهد داشت.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 5 ( 3 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام طرح توجیهی تولید انواع نودل برای دریافت مجوز تاسیس بروزشو می خواستم هزینه چقدر میشود ؟

  1. باسلام و احترام
   در خدمتیم لطفا جهت هماهنگی بیشتر و اطلاع از هزینه طرح مدنظرتان با شماره: 1909-2842-021 یا 09056370500 تماس حاصل فرمایید. ضمنا واتساپ سایت برروی خط همراه ذکر شده فعال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop