ایده هاایده های صنعتی و معدنی

طرح توجیهی تولید نایلون و نایلکس (سال 1400) + word و pdf

طرح توجیهی احداث واحد تولید نایلون و نایلکس یا مشمع
بعضی از انواع پلاستیک ها قابل بازیافت هستند و برخی قابل بازیافت نیستند. صنعت پلاستيک ها با توجه به ارتباط شديد آن با صنعت نفت از اهميت زيادي برخوردار است. در حقيقت به نوعی می توان عنوان کرد که اگر نفت نباشد قادر به توليد پلاستيک ها نيستيم.

نایلون و نایلکس Nylon & Nylex

در صنایع پلاستیک تولید فیلم های دمشی بر پایه پلی اتیلن سبک (LDPE) تحت عنوان “نایلون” نامگذاری شده اند. نرمی و چقرمگی این خانواده از پلی اتیلن ها خواص مکانیکی مطلوبی را برای آنها به همراه داشته و لذا تقاضای زیادی از طرف بازار مصرفی کشور برای آنها به ارمغان آورده است.

چنانچه بخواهیم فیلم هایی از جنس پلی اتیلن به روش فیلم دمشی داشته باشیم کلن با ضخامت های پایین و کاربردهای ویژه، بهترین گزینه مواد: پلی اتیلن سنگین (HDPE) می باشد.

این فیلم ها که نوعاً نیز خشک و ضربه پذیر هستند و از لحاظ محدوده ضخامت در طبقه بندی پایین تری قرارمی گیرند، به فیلم “نایلک” معروف شده اند، عده ای از خواص مکانیکی نایلکس ها نسبت به نایلونها در محدوده پایین تری قرار می گیرد.

(چقرمگی کمتر، شکنندگی بالاتر، شفافیت کمتر و…) کلن عده ای دیگر از رفتارهای آن (توانایی تولید فیلم خیلی نازک، تعداد در کیلوگرم، مواد افزودنی کمتر و…) دلایل اصلی تقاضای بالای آن در بازار مصرفی کشور می باشند.

تفاوت نایلون و نایلکس

تفاوت در ظاهر این است كه نایلون شفاف و براق و نرم است ولی نایلكس خشک و مات و در تولید، نایلكس را می توان با ضخامت بسیار كم و فوق العاده نازک كه تعداد هر برگ در یك كیلو زیاد است تولید كرد اما برای نایلون به این راحتی نمی توان جنس نازک تولید كرد.

برای نایلون می توان محصولات زیر را مثال زد:

 1. نایلون های گلخانه ای
 2. نایلون حبوباتی
 3. نایلون شیرینگ
 4. نایلون چاپی دسته بنددار
 5. نایلون حبابدار
 6. کیسه های چاپی و تبلیغاتی
 7. فیلم های بسته بندی
 8. نایلونهای عریض
 9. فیلم های کاوری
 10. کیسه های مواد پتروشیمی و …

برای نایلكس می توان محصولات زیر را مثال زد:

 1. سفره یكبار مصرف
 2. كیسه زباله رولی
 3. نایلكس های فروشگاهی
 4. كیسه فریزر
 5. نایلكس چاپی ركابی
 6. دستکش یکبار مصرف
 7. کیسه های حمل میوه و موادغذایی
 8.  روپوش دندانپزشکی و …

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و 4 ماه ضمانت اصلاح با 18 سال سابقه در تهیه و تنظیم طرح.

مواد اولیه، کمکی و مصرفی در تولید نایلون و نایلکس

 1. پوست پلی اتیلن سبک (LLDPE)
 2. پلی اتیلن سنگین (HDPE)
 3. پلی اتیلن سنگین بازیافتی
 4. مقاوم کننده UV
 5. جوهر چاپ
 6. حلال
 7. ضایعات و کیسه بسته بندی
 8. مستربچ و سایر افزودنی ها
 9. افزودنی تجزیه پذیر

مشمع يا نايلون پليمری است كه در سال ۱۹۳۵ توسط والاس كارتروز متخصص شيمی آلی شركت دوپونت (DuPont) كه يكی از بزرگترين توليدكنندگان مواد شيميايی در امريكا و جهان است ساخته شد. كارتروز ۷ سال بر روی اين پروژه فعاليت نمود تا در نهايت موفق شد،

در سال ۱۹۳۸ اولين محصول نايلونی را كه مسواكی با الياف نايلون بود توليد نمايد. سپس مشهورترين محصول نايلونی كه همان جوراب نايلونی زنانه است در تاريخ ۵ می ۱۹۴۰ به بازار عرضه شد برای تبليغ نايلون آنرا به استحكام فولاد و به خوبی و لطافت تار عنكبوت تعبير كرده اند.

ماشین آلات نایلون و نایلکس

امروزه نايلون در شمار عظيمی از محصولات همچون چتر نجات، لاستيک ماشين، چادر، طناب و بسياری از ابراز نظامی استفاده می شود با وجود اين ما همچنان به جوراب زنانه می گويیم جوراب نايلون.

اما در جامعه ايران نايلون در ميان مردم عمدتاً به كيسه های كه برای بسته بندی های مختلف (ميوه، لوازم خانگی كليه قطعات الكتريكی، چوبی و فلزی) بكار می رود اطلاق می شود كه اصطلاحاً به مشمع نيز معروف می باشد.

حال ممكن است اين محصولات از نظر جنس و ساختار فيزيكی و شيميايی باهم متفاوت باشند و اما در مهندسی شيمی نايلون گريدهای مختلف داشته (گريد ۶ و گريد ۶۶ و …) كه از جنس پلی آميد بوده وكلاً متفاوت از چيزی است كه در بين عموم رواج دارد.

ولی در طرح حاضر منظور محصولاتی است كه از پلی اتيلن (LDPE) توليد شده و روی آنها عمليات چاپ صورت می گيرد بنابراين در تمام گزارش منظور از نايلون، نايلون پلی اتيلنی يا مشمع است.

جهت سفارش طرح توجیهی تولید نایلون و نایلکس برای اخذ وام و مجوز با شماره: 1909–2842–021 یا 09056370500 تماس بگیرید.

کد آیسیک محصول

عنوان طرح توجیهی حاضر توليد مشمع یا نایلون و نایلکس می باشد، در طبقه بندی محصولات توليدی وزارت صنايع سه كد آيسيک ۳ وجود دارد كه اين عنوان را در بر می گيرد.

اين سه كد تعرفه عبارتند از :

 • كد ۲۵۲۰۱۵۱۶ : كيسه نايلون
 • كد ۲۵۲۰۱۵۱۴ : كيسه پلی اتيلنی
 • كد ۲۲۲۱۱۲۱۴ :چاپ روی نایلون و نایلکس

كيسه پلی اتيلنی كه مجموعه گسترده ای از كيسه های با ضخامت های متوسط تا ضخيم را در برگرفته و عمدتاً جهت مصارف بسته بندی خاص (صنايع شيميايی، كشاورزی و …) را شامل می شود و منظور اين طرح نمی باشد.

اما در مورد دو كد تعرفه ديگر طبق اظهارات توليدكنندگان نايلون و صنايع چاپ بعد از آن، نايلونها معمولاًً به دو صورت به بازار عرضه می شوند يكی به صورت نايلون خام و بدون هيچگونه چاپ روی آن و ديگری به صورت نايلون با چاپ بر روی آن شايد اين شبهه بوجود آيد.

كه كد ۲۲۲۱۱۲۱۴ مشمول توليد نگرديده و فقط خدمات چاپی را در برمی گيرد ولی بايستی اظهار داشت كه طبق اظهارات توليدكنندگان و متخصصين اين صنعت در حال حاضر تقريباً تمامی توليدكنندگان در كنار خط توليد نايلون يک يا چند دستگاه چاپ نيز قرار داده و خدمات چاپ را نيز انجام می دهند.

بنابراين، اين مشاور نيز در بررسی اين طرح ، به دليل واقعی تر بودن و منطقی تر بوده اين كد تعرفه (۲۲۲۱۱۲۱۴) و تأييد توليدكنندگان اين صنعت ، محاسبات و بررسی های خود را بر اساس كد آيسيک ۲۲۲۱۱۲۱۴ انجام داده است.

شماره تعرفه گمركی

طبق بررسی های انجام شده از اداره كل گمرک جمهوری اسلای ايران كد تعرفه ای با عنوان دقيق ” نايلون و چاپ روی آن ” وجود ندارد ولی اين محصولات تحت شماره تعرفه ۳۹۲۳۲۱۹۰  مبادله و ثبت می شوند، با عنوان : كيسه های كوچک از پلی اتيلن بجز كيسه خون و كيسه های ۵ لايه مقاوم در برابر نفوذ هوا و اكسيژن.

شرایط واردات

مطابق مقررات صادرات و واردات بازرگانی شرايط واردات كد تعرفه فوق الذكر به صورت زير می باشد :

شرايط واردات كد تعرفه ۳۹۲۳۲۱۹۰
كد تعرفه حقوق ورودی SUQ
۳۹۲۳۲۱۹۰ 4 Kg
۳۹۲۳۲۱۹۰ 4 Kg
۳۹۲۳۲۱۹۰ Kg
۳۹۲۳۲۱۹۰ Kg

بررسی و ارائه استاندارد

طبق بررسی های انجام شده از شركت های مختلف توليدكننده مشخصات فنی و استانداردهای مشمع یا نایلون و نایلکس به شرح زير می باشد.

الف- اقسام نايلون استاندارد :

1- نايلون طاقه معمولی بايد شفاف، نرم و بدون موج و خط و خش بوده و حداقل تلرانس ضخامت را دارا باشد.
۲- نايلون طاقه شيرينگ (جمع شونده) بايد شفاف و بدون موج بوده و ضخامت آن درتمام سطح يكسان بوده و حداقل تلرانس را دارا باشد و در برابر حرارت تا ۲۴۰ درجه به سرعت جمع شده و مقاومت از خود نشان دهد.
۳- نايلون كيسه معمولی و شيرينگ بايد دارای دوخت محكم و آب بندی باشد و از لحاظ فنی همان مشخصات بالا را داشته باشد.
۴- نايلون مخصوص مرغ و گوشت منجمد: شفاف با گريد غذايی (كمترين ميزان واكنش شيميايی) با دوخت محكم و آب بندی و مقاومت كامل در برابر تغيير دما ( انجماد گرما).
۵- نايلون سه لايه مايعات : شفاف، با گريد غذايی، دوخت محكم و آببندی و خاصيت به هم پيوستگی مولكولی بسيار بالا.

ب- اقسام نايلكس استاندارد :

اقسام نايلكس استاندارد

1- نايلكس معمولی ضخيم بايد خشک و سبک با دوخت محكم باشد.
۲- نايلكس پر تعداد نازک بايد خشک و سبک بوده و حداكثر تعداد را در كيلوگرم بدهد و علاوه بر آن محكم نيز باشد.

ج- اقسام سلفون استاندارد :

1- سلفون ممتاز بايد كاملاً شفاف و درب بازشو بوده (درب آن به راحتی باز شود) و كاملاٌ بی رنگ باشد.
۲- سلفون درجه يک از لحاظ شفافيت و درب بازشويی كمی افت دارد ولی در مدت زمان ۲۰ الی ۳۵ روز در اثر واكنش شيميايی كاملاً مطابق سلفون ممتاز می شود.

موارد مصرف و كاربرد

امروزه فيلم های نایلون و نایلکس (مشمع) با زندگی روزمره عجين شده و كاربردهای فراوانی دارند برخی از كاربردهای این محصولات به شرح زير می باشند ولی به هيچ وجه موارد مصرف و كاربردهای اين نوع فيلم ها را در كل بيانگر نخواهد بود و قطعاً دامنه موارد مصرف و كاربرد اين محصول بسيار وسيع می باشد.

صنايع بسته بندی

مورد مصرف فيلم های پلی اتيلن در صنعت بسته بندی بسيار گسترده است، يكی از اين مصارف با عرض ها و ضخامت های گوناگون است كه جهت بسته بندی كارتن ها، بطری ها و ظروف و محصولات متنوعی می باشد كه اصطلاحاً آنها را شرينک پک (shrink pack) می نامند.

بطور مثال نايلون دور بطری های نوشابه و يا آب معدنی و يا كارتن های مواد غذايی مانند بيسكويت و يا قوطی های كنسرو ، مانند تن ماهی و غيره، معمولاً عرض اين فيلم ها بين ٣٥ الی ٧٠ سانتی متر و ضخامت آنها از ٦٠ الی ٩٠ ميكرون به سفارش مشتری می باشد.

مصرف ديگر فيلم های پلی اتيلن در صنعت بسته بندی، جهت چاپ لفاف های گوناگون می باشد اين فيلمها معمولاً به صورت لمينت شده استفاده ميشوند كه تشكيل شده از يک لايه فيلم پلی اتيلن جرقه خورده، كه طرحهای موردنظر روی آن چاپ می شود و لايه ديگری كه روی آن چسبانيده و پرس شده است. به طور مثال لفافهای اقلام بهداشتی مانند دستمال های كاغذی و يا مواد غذایی و غيره.

مصارف عمومی

نايلونهای عريض در همه جا كاربرد دارند، برای پوشش موقت انبارها و بناهای مختلف و جلوگيری از خسارات ناشی از آب و هوا و گرد و خاک و غيره. فيلم های پلی اتيلن تک لايه توليد شده تا عرض ٣ متر به صورت باز شده و ضخامت ٣٥ الی ٢٢٠ ميكرون قابل توليد می باشند.

فيلم های پلی اتيلن سه لايه اما، كاربردی اختصاصی تر دارند از آنجا كه اين گونه فيلم ها با ضخامت كمتر استقامت بيشتری را دارند در جايی كه خواص فيزيكی حائز اهميت است كاربرد بيشتری دارند.

به طور مثال، فيلم نايلون سه لايه كم عرض، در صنعت مواد غذايی مثلاً در بسته بندی لبنيات كاربرد گسترده ای پيدا كرده و يا كيسه های تبليغاتی گوناگون با استقامت خوب از اين نوع فيلم ها استفاده می كند.

ماشین آلات نایلون و نایلکس

فيلم های گلخانه ای

همچنين فيلم های با عرض ٣٣٠ سانتی متر و ضخامت ٣٥ ميكرون جهت پوشش دوم گلخانه ها و برای ايجاد عايق حرارتی در فصل زمستان كاربرد خاص دارد.فيلم های نايلون گلخانه ای تنوع بسيار زيادی دارند. در حال حاضر تنها توليد كننده نايلونهای عريض گلخانه ای سه لايه با عرض ١٢ متر در ايران شركت جوانه پوش پارس می باشد.

نايلونهای عريض اين شركت در عرض های ٦ ، ٨ ، ١٠ ، ١٢ متر و ضخامت های ١٨٠ الی ٢٢٠ ميكرون توليد می شوند كه به سفارش مشتری افزودنی های مختلفی مانند UV ، آنتی فاگ، آنتی بلاک ، آنتی باكتريال، آنتی دراپ و غيره را می توان به آنها افزود.

بررسی كالای جايگزين

طبق بررسی ها و تحقيقات به عمل آمده، كاغذ می تواند به عنوان تنها جايگزين نایلون و نایلکس معرفی گردد از نظر بازيافت آن (كاغذ و مقوا) می توان آنرا بازيافت نمود و به چرخه توليد و مصرف بازگرداند.

اما بايستی توجه داشت كه ماده اوليه توليد كاغذ و مقوا طبيعی بوده و نياز به استفاده از چوب درختان دارد و برای توليد كاغذ در حجم های بالا بايستی درختان بی شماری را قطع نمود كه اين خود ضربه مهلكی بر محيط زيست وارد می آورد بنابراين محصولات این طرح (مشمع) در مقايسه با كاغذ از ارجحيت و اولويت بيشتری برخوردار می باشند.

اهميت استراتژيكی كالا در دنيای امروز

مشمع ها از جمله محصولاتی هستند كه مستقيماً به دست مصرف كننده ميرسند يعنی در واقع جزء محصولات Use End می باشند اين محصولات بنا به كاربردهای ويژه و خاصی كه دارند از جايگاه حساسی در زندگی مصرفی مردم و همچنين صنعت بسته بندی برخوردار بوده بطوريكه حمل و نقل كالا را بسيار راحت تر نموده و هزينه های تمام شده و حمل و نقل را بسيار پايين تر می آورد.

به عنوان مثال كيسه های نايلونی كه برای بسته بندی انواع نوشيدنی ها مثل نوشابه ها به كار ميرود مثلاً كارخانه زمزم با بسته بندی های ۶ عددی و ۱۲ عددی محصولات خود، بسيار سريع تر و راحت تر آنها را به دست مصرف كننده ميرساند و بسته بندی باعث توان و سرعت توليد بالاتر و كم كردن هزينه های تمام شده می شود.

علاوه بر اين در ساير صنايع نظامی، رفاهی و … نقش نايلون به عنوان محصول محوری بسته بندی نقشی حياتی حساس و انكار ناپذير بوده بطوريكه می توان گفت هيچ محصولی نمی تواند اين نقش را به عنوان جايگزين داشته باشد.

كشورهای عمده توليد كننده و مصرف كننده محصول

طبق تحقيقات و بررسی های انجام شده كشورهای عمده توليد كننده مشمع (نایلون و نایلکس های پلی اتيلنی) در واقع خود توليد كننده های عمده پلی اتيلن سبک می باشند.

كشورهای آمريكا، آلمان، فرانسه، ايتاليا، انگلستان، هلند، اسپانيا، روسيه، چين، ژاپن و كره جنوبی عمده ترين توليدكنندگان نايلون های پلی اتيلنی می باشند.

همانطوريكه قبلاً نيز بيان شد حدود ۶۰ درصد از كل مصرف پلی اتيلن سبک جهان جهت مصارف بسته بندی به كار می رود اين بسته بندی به صورت فيلم و ورق: برای بسته بندی انواع نان، كيک و شيرينی، گوشت، مرغ، لبنيات، غذاهای يخ زده، محصولات كشاورزی و مصارف غير بسته بندی مانند فيلم های كشاورزی، فيلم های بهداشتی، فيلم شرينک می باشد.

بنابراين با توجه به اينكه كل مصرف پلی اتيلن سبک جهان در حال حاضر حدود ۲۰ ميليون تن می باشد می توان گفت كه حدود ۱۲ ميليون تن آن در مصارف بسته بندی به كار می رود. عمده ترين مصرف كنندگان نایلون و نایلکس (كشورهايی كه مصرفشان بيشتر از توليدشان است) كشورهای مناطق امريكای شمالی، اروپايی غربی ، آسيا (شامل خاورميانه) می باشند.

كه البته چون اين مناطق خود توليد كننده عمده نيز هستند می توان گفت كه در واقع مناطقی كه دارای تراز تجاری مصرف منفی هستند (تراز تجاری: توليد منهای مصرف) يعنی مصرفشان بيشتر از توليدشان است. عبارتند از: كشورهای امريكای جنوبی، افريقا، حوزه خليج فارس و خاورميانه بجز تركيه، كشورهای تازه استقلال يافته شوروی سابق، اقيانوسيه و كشورهای آسيايی، چين، هند، اندونزی ، پاكستان، فيليپين، سنگاپور، تايوان، تايلند.

شرايط صادرات

همانطوريكه بيان شد كد تعرفه وارداتی اين محصول ۳۹۲۳۲۱۹۰ می باشد. اين محصول از نظر شرايط صادرات جزء كالاهای مجاز بوده يعنی صادرات آن با رعايت ضوابط نياز به كسب مجوز ندارد. با توجه به اينكه اين محصول دارای ارزش افزوده بوده و جزء محصولات Value-Added می باشد قطعاً از مشوق های صادراتی نيز برخوردار بوده و حمايت های دولتی را نيز در زمينه صادرات در پی دارد.

بررسی اجمالی روش توليد

تكنولوژی توليد نایلون و نایلکس (فيلم پلی اتيلنی) در واقع يكی از ساده ترين تكنولوژی توليد بوده كه در داخل كشور به آسانی قابل دسترسی است مواد اوليه اين طرح به نسبت موردنياز توزين گرديده و جهت مخلوط شدن به مخلوط كن هدايت می گردند.

سپس مواد مخلوط شده به دستگاه اكسترودر هدايت شده و با استفاده از تسمه نقاله مواد به درون كلندر جهت ضخامت دادن به فيلم پلی اتيلن عبور داده می شود با عبور از خشک كن دمای فيلم كاهش می يابد.

در نهايت به صورت رول پيچيده شده كناره های آن برش داده شده و ضايعات حاصل از برش به آسياب اوليه برگشت داده می شود و فيلم (نايلون) پلی اتيلن آماده چاپ می گردد.

تفاوتی كه ممكن است توليد كنندگان اين محصول با هم داشته باشند فقط در مدل دستگاههای استفاده شده می باشد و گرنه تكنولوژی توليد يكسان می باشد(فيلم) خوشبختانه تجهيزات خط توليد اين محصول در داخل كشور ساخته می شود.

 • دستگاه توليد مشمع حباب دار: اين دستگاه جهت حفاظت و بسته بندی انواع لوازم حساس الكترونيكی به كار گرفته می شود.
 • دستگاه توليد نايلكس دو رنگ: اين دستگاه نايلكس را با دو رنگ مجزا توليد می كند.
 • دستگاه عريض زن: قابليت توليد مواد پلی اتيلن سبک را در اندازه های ۲ ، ۴ ، ۶ ، ۸ متری به صورت تک لا با قالب ژاپنی را دارد.
 • دستگاه دوخت اتوماتيک (نايلون-نايلكس-سلفون): سيستم جديد دوخت (motor Servo) با حداقل ۵ سانتیمتر و حداكثر ۲ متر طول برش

تجهيزات و ماشين آلات اصلی

تجهيزات و ماشين آلات تولیدی نایلون و نایلکس
رديف نام ماشين آلات تعداد/سری
1 دستگاه توليد نايلون 2
2 دستگاه توليد نايلكس 4
3 دستگاه توليد سلفون 4
4 دستگاه چاپ 3
5 دستگاه دوخت 3
6 دستگاه پنوماتيک دسته زنی 2
7 دستگاه جرقه زنی 12
8 آسياب و متعلقات كارگاهی 1
9
دستگاه سفره یکبار مصرف
10
دستگاه اکسترودر
11
دستگاه نایلون عریض
12
دستگاه نایلون سه لایه
مواد اوليه مورد نياز طرح

مواد اوليه اصلی توليد نایلون و نایلکس ، پلی اتيلن سبک يا LDPE بوده كه در داخل كشور و در مجتمع های پتروشيمی (بندر امام و …) قابل تأمين می باشد.

ساير مواد افزودنی ۵ درصد از كل مواد اوليه را تشكيل داده كه شامل افزودنی ها و مستربچ می باشند مركب چاپ نيز جهت دستگاه چاپ موردنياز می باشد خوشبختانه تمامی مواد اوليه موردنياز طرح در داخل كشور قابل دسترسی می باشد.

پيشنهاد منطقه مناسب برای اجرای طرح

با توجه به آنچه در قسمت های قبلی آمد مهمترين عامل در انتخاب مكان اجرای اين طرح، نزديكی به محل تأمين ماده اوليه بوده چرا كه اين محصول در تمامی نقاط كشور قابل فروش بوده و همچنين قابليت صادرات به كشورهای همسايه را نيز دارد.

اما با توجه به اينكه واحد توليد نايلون و چاپ روی آن در حال حاضر در برخی استانهای كشور موجود نبوده و حتی مجوز احداث آن نيز در برخی استانها هنوز صادر نشده است پيشنهاد می گردد.

كه اين طرح در يكی از استانهايی اجرا شود كه فاقد واحدهای توليدی اين محصول می باشند بنابراين استانهای : ايلام، كرمانشاه، لرستان، كردستان، آذربايجان غربی، بوشهر چهارمحال و بختياری، كهگيلويه و بويراحمد در انتخاب اوليه محل احداث واحد می باشند.

از مناطق فوق الذكر از حيث اشتغالزايی و توسعه صنعتی استان طبعاً استانهای محروم در اولويت قرار دارند علاوه بر اينها با راه اندازی مجتمع های پتروشيمی در مسير خط لوله اتيلن غرب كشور، پلی اتيلن سبک كه ماده اوليه طرح می باشد. در پتروشيمی لرستان، كردستان، مهاباد، و انديمشک قابل تأمين خواهد بود بنابراين استانهای : لرستان، كردستان، كرمانشاه و ايلام به عنوان محل احداث اين طرح پيشنهاد می گردند.

جهت سفارش طرح توجیهی احداث واحد تولید انواع (نایلون و نایلکس ، مشمع ، سلفون ، کیسه های پلاستیکی ، فیلم های پلی اتیلنی و…) استاندارد با محاسبات به روز با شماره : 09056370500 تماس بگیرید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 4.68 ( 3 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. باسلام . نیاز به طرح توجیهی احداث کارگاه تولید نایلون و نایلکس به روز لازم دارم لطفا راهنمایی کنید باتشکر .

  1. سلام و احترام
   لطفا جهت هماهنگی بیشتر با شماره: 09056370500 تماس بگیرید.یا به واتساپ سایت پیام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop