ایده هاایده های صنعتی و معدنی

طرح توجیهی توليد آلياژ پلی آميد سال 1401 (word,pdf)

ماده موردنظر كامپاندها يا در واقع آلياژ پلی آميد می باشد که در صنايع مختلفی کاربرد دارند. اين مواد باعث بهبود خواص مکانيکی و الکتريکی مواد خالص خواهد شد و بعضی از اين مواد دارای خواص هم افزايی می شوند که به آنها کاربرد خاص خواهد داد.

خلاصه مالی و اقتصادی طرح توجیهی توليد آلياژ پلی آميد

ظرفیت تولید 3000 تن
کل سرمایه گذاری طرح 22443 میلیون ریال
سرمایه ثابت طرح 6775  میلیون ریال
سرمایه در گردش 15668 میلیون ریال
زمین موردنیاز 1500 مترمربع
مدت زمان بازگشت سرمایه 2.3  سال
نرخ بازگشت سرمایه 43  درصد
اشتغالزایی 17  نفر
عمده مواد اولیه مصرفی PA6 ، PP ، ABS ، PET
مصرف سالیانه آب 55500  مترمکعب
مصرف برق 108000 کیلووات
گاز مصرفی 78000  مترمکعب

لازم به ذکر است که آمار و ارقام ذکر شده ویرایش سال های قبل می باشد. لذا جهت تهیه طرح توجیهی و امکان سنجی توليد كامپاندها یا آلياژ پلی آميد به روز و استاندارد با مجموعه تی توجیهی(شماره: 1909-2842-021 یا 09056370500) تماس حاصل نمایید.

طبق آمار جهانی از سوی مراجع معتبر حدود ٣٠ درصد از کاربردهای پليمری مربوط به آلياژ های پليمری می باشد که اين مقدار روز به روز در حال افزايش می باشد.از طرفی چون هر کدام از پليمرها دارای خواصی خاص هستند ، نمی توان در کاربردهای متنوع از آنها استفاده کرد.

لذا برای بهبود خواص در آنها از روش آلياژ سازی استفاده می شود ، يکی از پليمرهای مهندسی با کاربرد فراوان، پلی آميد می باشد و برای بهبود خواصی همچون چقرمگی آن از لاستيک ها يا پلاستيک ها چقرمه تر استفاده می شود.

كد آيسيک محصول

کدهای ISIC مرتبط با صنعت کامپاندهای آلياژ پلی آميد
ردیف کد ISIC نوع کالا
1 24131590 کامپاندهای پلی آميد
2 24131591 کامپاندهای پلی آميد تقويت شده

شماره تعرفه گمركی

ردیف شماره تعرفه گمركی نوع کالا حقوق ورودی SUQ
1 3908 پلی آميد ها به شكل ابتدايی
2 39089090 سایر 4 Kg

شرايط واردات

براساس آمارهای داده شده از وزارت صنايع و معادن طبق جدول بالا تعرفه ورودی این کالا به کشور ٤ درصد است.

موارد كاربرد و مصرف

از آنجا که پلی آميد دارای مصارف زیادی در زمینه تولیدات صنعتی و الکتریکی است، قیمت نسبتاً بالایی دارد از طرفی آلياژ این ماده با مواد دیگر باعث کاهش قیمت تمام شده این محصولات می شود. Akulon گرید معروف شرکت DSM است و به مجموعه پلی آمید ۶ (PA۶) یا پلی آمید ۶۶ (PA۶۶) گفته می شود که در زمینه تولید فیلم، قطعات صنعتی، ماشین سازی و در ساخت لوازم الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند.

از جمله کاربردهای کامپاندهای آلياژ پلی آميد/ پلی اتیلن ترفتالات (PA۶/PET) در صنایع نساجی مثل ساخت پارچه های مخملی،پارچه های تمیز کننده شیشه عینک و تمیز کننده های چند منظوره برج ها مورد استفاده قرار میگیرند. از دیگر کاربردهای کامپاندهای PA۶ در ساخت قطعات ضد آتش و تأخیر دهنده آتش استفاده میشود. این ترکیبات به صورت کامپاندهای PA۶ به همراه PP، پلی استالی (POM) و ABS استفاده می شوند.

PA۶ و PA۶۶ به همراه پلیمرهایی همانند پلی بوتیلن ترفتالات (PBT) برای ساخت قطعات جاذب شوک و یا قطعات ابر چقرمه مورد استفاده قرار می گیرند. از طرفی کامپاندهای پلی آمید/تفلون (PA۶/PTFE) و (PA۶۶/PTFE) به علت خاصیت روان کنندگی مناسب و ضریب اصطکاک پایین، دارای خاصیت ضد سایشی خوبی می باشند.

کامپاندهای PA۶ به همراه پلی پروپیلن (PP) بر حسب اینکه که کدامیک از اجزا فاز پیوسته باشند دارای کاربردهای چقرمه کننده(پلی آمید ۶) و تقویت کننده (پلی پروپیلن) می باشند. از طرفی از این مواد کاربرد هایی نیز در زمینه کشاورزی و دست یابی به خواص مکانیکی مطلوب می باشند. در زير خطوط توليد کامپاندهای پلی آمید نشان داده شده و نحوه کامپاند سازی آورده شده است:

خطوط توليد کامپاندهای پلی آمید

خطوط توليد کامپاندها
اهمیت استراتژیکی آلياژ پلی آميد

با توجه به مصارفی که در موارد اطفای حریق، کشاورزی، صنعت و تولیدات روز افزونی که از این مواد شاهد هستیم، می توان گفت که این محصول دارای اهمیت ویژه ای می باشد و کشور ما بایستی در تولید این محصولات به خود کفایی برسد.

پلیمرها می توانند احتیاجات اصلی بازار نظیر رقابت اقتصادی، شکستن قیمتها، کاهش زمان چرخه های توسعه برای مدلهای تولید انبوه و برای مدل کوچک و تحکیم قوانین آلودگی، بازیافت و انرژی را مرتفع سازند.

بررسی كالاهای جايگزين

اصولا آلياژ سازی به منظور بهينه سازی خواص و از طرفی مزايای اقتصادی انجام می شود لذا تنها استفاده از پلی آميد يا مواد خالص ديگر، باعث افزايش قيمت تمام شده اين محصولات می شود که اين خود باعث کاهش فروش در عرصه رقابت در بازار توليدی خواهد شد.

كشورهای عمده تولیدكننده و مصرف كننده آلیاژ پلی آمید

كشورهای عمده تولیدكننده کامپاندهای آلياژ پلی آميد
ردیف نام کشور نوع تولیدات
1 چین PA/PET,PA/ABS
2 کره جنوبی PA/ABS,PA/PP
3 انگلستان PA/ABS

كشورهای عمده مصرف كننده کامپاندهای پلی آمید

ردیف نام کشور عنوان محصول
1 چین آلیاژهای پلی آمید
2 هلند آلیاژهای پلی آمید
3 تونس آلیاژهای پلی آمید

برخی مصرف كنندگان عمده کامپاندهای آلياژ پلی آميد در ایران

ردیف نام کارخانه نوع تولیدات
1 خودرو بادپا قطعات خودرو
2 تولید كنندگان قطعات خودرو قطعات خودرو
3 تولید کنندگان لوازم خانگی پوشش لوازم خانگی
شرايط صادرات

بر طبق قانون معافيت صادرات كالا وخدمات از پرداخت عوارض، تـصويب شـده در تـاريخ 1379/12/27 صادرات و كالا خدمات از ، پرداخت هرگونه عوارض معاف است و هيچ يک از وزارتخانه ها، سازمانها، نهادهـا، دستگاه های اجرايی، شهرداری ها و شوراهای محلی که برطبق قوانين و مقررات حق وضع و اخذ عوارض را دارند، مجاز نيستند از كالاها وخدماتی كه صادر می شوند عوارض اخذ نمايند يا مجوز اخذ را آن صادر نمايند.

تکنولوژی و روش های تولید آلياژ پلی آميد

در زمینه تولید تقریباً می توان گفت که مواد اولیه این کامپاندها از خارج از کشور وارد می شود به جز زمانی که یکی از مواد این کامپاند از پلی الفین ها باشد. از طرفی برای تولید این کامپاندها اکثراً از اکسترودرهای دو پیچه استفاده می شود که اکثراً وارد می شود.

تکنولوژی و روش های تولید آلياژ پلی آميد و شرکت های معدودی این دستگاهها را می سازند. عمده تولید کنندگان این خطوط تولیدی شرکت های اروپایی و چینی می باشند. برای اولین بار، مهندسان آلمانی به همراه ایتالیایی ها اکسترودرهای دو پیچه را ساختند.

شرکت های بزرگ تولیدکننده این دستگاه ها عبارتند از:
 • Krauss-Maffei (آلمان)
 • Ever-Flourish (چین)
 • Lysholm (سوئد)
 • Sprintex (انگلستان)
 • IHI Corporation (ژاپن)
 • Nanjing Yongteng Chemical Equipment (چین)

از آنجا که فرآیند مورد نظر در طرح حاضر، تنها محدود به شکل دهی مواد اولیه می باشد لذا تنها نکات مهم در این فرآیند، چگونگی راه اندازی، روش کار با اجزای مختلف دستگاه و چگونگی تنظیم شرایط فرآیندی جهت تولید محصول مورد نظر است.

جهت خرید دستگاه های مورد نظر، قبل از ساخت دستگاه ۵۰ درصد قیمت پرداخت می شود و به هنگام راه اندازی و در حضور خریدار دستگاه راه اندازی و تست میگردد. با تأیید خریدار، پس از ۴۸ ساعت،دستگاه در دسترس وی قرار خواهد گرفت. اما تکنولوژی تولید کامپاندهای آلياژ پلی آميد نسبت به فرایند های دیگر شکل دهی نسبتاً آسان است۔ عوامل تأثیر گذار در آن عبارتند از:

 1. دمای کامپاندینگ.
 2. سرعت تولید و متناسب با آن سرعت چرخش پیچ ها.
لیست ماشین آلات و شرح تولید کامپاند

حط تولید از ۶ بخش تشکیل شده است که کار هر کدام در زیر آمده است:

Double Screw Feeding Machine _1 : که کار خوراک دهی توسط آن انجام می شود.

Vacuum De Vice _2 : در مواقعی که محصول حاصل از کامپاند بایستی از تخریب محافظت شود و یا دارای محصول جانبی است که بایستی از سیستم حذف شود، از این دستگاه استفاده می شود.

HW65S Hydraulic Screw Exchange System _3 :به منظور اختلاط مورد استفاده قرار می گیرد.

لیست ماشین آلات و شرح تولید کامپاند پلی آمیدWater-Ring Palletizing System _4: که در نهایت ماده مورد نظر را ریز کرده تا در فرایند های دیگر قابل استفاده گردد.

Electrical Equipment And Control Cabin _5: ابزارهای كنترل، ابزاری هستند از كه آنها برای محدود کردن دما و فشار استفاده می شود. برای کنترل دما از حرارت سنج و برای کنترل فشار از ابزارهای ویژه کنترل فشار استفاده می شود.

حرارت سنج، دستگاه کوچکی است برای اندازه گیری و تنظیم و تعیین درجه حرارت، که در تابلو برق ماشین نصب می شود. قبلاً درجه حرارت مورد لزوم را روی حرارت سنج مشخص می کنیم و بعد از رسیدن درجه حرارت سیلندر به حد مورد نیاز، برق گرمکن با دخالت حرارت سنج قطع می شود.

نقاط قوت و ضعف تكنولوژيهای مرسوم در فرآيند توليد آلياژ پلی آميد

عاملی که در توليد این محصول نقش مهم و اصلی را دارد تکنولوژی دستگاه می باشد که هر چه اين تکنولوژی قویتر باشد مسلما اختلاط بهتر و موثرتر اتفاق خواهد افتاد. به طور كلی تكنولوژی مرسوم در زمينه توليد اين آلياژهای استفاده از اكسترودر است و تكنولوژی مرسوم ديگری وجود ندارد.

مواد اولیه طرح
ردیف شرح واحد محل تامین
1 PA6 تن واردات
2 PP تن داخل کشور
3 ABS تن داخل کشور
4 PET تن واردات
سرمايه در گردش موردنياز طرح توليد آلياژ پلی آميد

سرمايه در گردش به نقدينگی اطلاق می شود كه برای تهيه مواد و ملزومات موردنياز در جريان توليد نظير مواد اوليه، نيروی انسانی و … هزينه می شود و به طور كلی شامل سرمايه ای است كه بايد كليه هزينه های جاری واحد توليدی را پوشش دهد و لازم است در هر زمان در دسترس باشد.

مقدار سرمايه در گردش بستگی به توان بازرگانی و مديريتی واحد توليدی دارد به طور مثال اگر امكان دسترسی سريع به مواد اوليه در هر زمان وجود داشته باشد، نياز كمتری به سرمايه برای تهيه آن است و برعكس در صورت طولانی بودن فرآيند دسترسی به آن، سرمايه در گردش برای خريد افزايش می يابد چراكه لازم است مواد موردنياز برای زمان بيشتری سفارش داده شود.

به طور معمول حداقل سرمايه در گردش موردنياز، معادل ٢٠ الی ٢٥ درصد كل هزينه های جاری ساليانه واحد توليدی (معادل هزينه های ٢ الی ٣ ماه) است. اين مسأله برای مواد اوليه خارجی كه ممكن است فرآيند سفارش و خريد آن طولانی باشد دوازده ماه در نظر گرفته ميشود تا ريسک توقف خط توليد به علت فقدان مواد اوليه كاهش يابد. در جدول زير سرمايه در گردش موردنياز برای انجام مطلوب جريان توليد آلياژ پلی آميد محاسبه شده است.

ردیف شرح مقدار موردنیاز
1 مواد اوليه داخلی 2 ماه
2 مواد اوليه خارجی 12 ماه
3
حقوق و مزايای كاركنان 2 ماه
4
آب و برق، تلفن و سوخت 2 ماه
5
تعميرات و نگهداری 2 ماه
6
استهلاک 2 ماه
7
تسهيلات دريافتی 3 ماه
8
هزينه های فروش، بيمه، پيش بينی نشده 3 ماه
نحوه تأمين سرمايه

برای تأمين سرمايه موردنياز طرح، از تسهيلات بلندمدت (2 تا 5) ساله برای تأمين ٧٠ درصد سرمايه ثابت موردنياز و از تسهيلات كوتاه مدت(6 تا 12) ماهه برای تأمين ٥٠ درصد سرمايه در گردش موردنياز استفاده می شود.

جمع بندی و پيشنهاد نهايی در مورد احداث واحد تولید آلياژ پلی آميد

با توجه به نکات گفته شده در بالا، استان هايی که اين واحدها در آنها وجود دارند، تهران و قم می باشند. از طرفی می دانيم که برای راه انداختن اين گونه واحدها، هزينه هايی مثل ماليات و يا بهره های بانکی را بايستی مد نظر داشته باشيم.

بدين منظور می توان از استان های محروم و مستعدی که بيشتر مورد حمايت قرار می گيرند و بازار مناسبی برای اين گونه محصولات پليمری دارند، جهت ساخت کارخانه استفاده نمود. اين گروه از استانها شامل بوشهر تبريز و قزوين می باشند.

جهت سفارش به روز و اختصاصی طرح توجیهی توليد کامپاندها یا آلياژهای پلی آميد(word و pdf)برای دریافت وام،زمین یا مجوز با شماره: 1909–2842–021 یا 09056370500 تماس بگیرید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 5 ( 2 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop