ایده هاایده های دام , طیور , آبزیاندام و طیور

طرح توجیهی پرورش بلدرچین گوشتی و تخمگذار

پرورش طیور یکی از کسب و کار هایی است که همیشه پررونق است و به دلیل تقاضای زیاد همیشه فرصت کاری در بازار، برای پرورش طیور بالا است. یکی از پرنده هایی که امروزه تقاضای آن بسیار زیاد شده است بلدرچین است. پرورش بلدرچین می تواند یکی از راه های کسب درآمد مطمئن و پرسود برای شما باشد.

در جامعه کنونی ما که مصرف انواع دیگری از گوشت به غیر از گوشت گوسفند، گاو، مرغ و ماهی رواج پیدا کرده بازار مناسبی جهت برای گونه هایی پیدا شده که پیش از این بیشتر به عنوان گوشت شکار از آنها یاد می شد بلدرچین یکی از این نمونه هاست.

دو روش اصلی برای پرورش بلدرچین وجود دارد: یک روش اینست که شما مخلوطی از جنسیت های بلدرچین را در قفس خود داشته باشید ینی به ازای هر تعداد بلدرچین نر دو و نیم برابرش بلدرچین ماده در قفس قرار دهید برای مثال ۴ بلدرچین نر ۱۰ بلدرچین ماده در قفس نیاز دارد. اگر شما بلدرچین ها را در مقیاس بزرگ تولید می کنید یا زمان کافی برای صرف وقت به روش های دیگر را ندارید این همان موردی است که به کار شما می آید.

این روش دارای برخی از معایب ها مانند دعوای مکرر بین نرها می باشد که باعث استرس و عصبانیت بین دیگر پرندگان قفس می شود و منجر به نا منظم شدن لقاح و میزان تخم گذاری می شود. روش دیگر نیز نگهداری بلدرچین های نر و ماده به صورت جداگانه و قراردادن نرها در قفس ماده ها برای انجام کار خودشان به طور دوره ای است.

در این روش شما نرخ باروری بالایی خواهید داشت و کیفیت پرورش به خوبی تحت نظارت خواهد بود. این بازده خوبی برای تولید بلدرچین در مقیاس کوچک خواهد بود. مخصوصا زمانی که شما می خواهید بلدرچین های رنگی ژاپنی را پرورش دهید، کنترل بهتری روی رنگها و طرح هایی که می خواهید خواهید داشت. تنها عیب این روش زمان بر بودن آن است.

جوجه کشی برای پرورش بلدرچین

بلدرچین های اهلی غریزه لانه گذاری را از دست داده اند بنابراین تنها راه تولید بلدرچین در ماشین های جوجه کشی است. یک انتخاب دیگر قرار دادن تخم بلدرچین ها زیر یک مرغ تخم نشین است (نژاد بانتوم ایده آل می باشد). اگر شما این گزینه را انتخاب کردید باید هر گونه تخم مرغ دیگر را از زیر مرغ تخم نشین حذف کنید.

تخم بلدرچین ها را هر روز برای کاهش عفونت جمع آوری کنید. تخم بلدرچین های به نظر سالم تر با پوسته های به نظر محکم تر را انتخاب کنید. آنها را به طور کامل برای تشخیص هر گونه ترک یا آسیب های دیگر بازرسی کنید. تخم های بلدرچین را نشویید چرا که این کار باعث از بین بردن پوشش محافظ تخم مرغ ها می شود و آنها را در برابر عفونت های باکتریایی آسیب پذیر می کند.

همچنین توصیه می شود روی آنها عمل نطفه سنجی را اجرا کنید. این کار هر گونه ترکی که ممکن است وجود داشته باشد و سلامتی زرده و اندازه فضای هوایی را به شما نشان می دهد. اگر شما یک نطفه سنج خریده اید اطمینان حاصل کنید که آن یک نطفه سنج با شدت نور بالا باشد.

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و 4 ماه ضمانت اصلاح با 18 سال سابقه در تهیه و تدوین طرح.

چون یک نطفه سنج معمولی نمی تواند نور را به خوبی داخل پوسته تاریک تخم بلدرچین بتاباند. تخم بلدرچین ها را در یک مکان خنک و خشک در سینی هایی که کف آن چرب است نگهداری کنید. دمای ذخیره سازی باید بین ۱۲-۱۷ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی بین ۷۰-۸۰ درصد باشد.

مراقب باشید، اگر درجه دما به ۱۸ درجه ی سانتی گراد برسد رشد جنین کوچک ممکن است که شروع شود و هچ تخم بلدرچین ها بی فایده خواهد شد. تخم بلدرچین های آماده شده برای هچ را در یخچال نگهداری نکنید آنجا برای آنها بسیار سرد است. برخی می گویند که شما می توانید تخم بلدرچین ها را قبل از هچ برای ۱۰ روز نگهداری کنید اما ما بیش از ۷ روز توصیه نمی کنیم.

تخم بلدرچین ها بعد از جمع آوری باید بخور داده شوند اما برخی از افراد اینکار را هنگامی که تخم بلدرچین ها را داخل دستگاه جوجه کشی برای هچ قرار می دهند انجام می دهند. اگر شما گزینه ی دوم را انتخاب کردید ، بخور باید در ۱۲ ساعت اول جوجه کشی انجام شود.

برای بخور از ۲۵ گرم پتاسیم پرمنگنات و ۳۵ میلی لیتر فرمالین ۴۰ درصد برای هر مترمکعب از فضای ماشین جوجه کشی استفاده کنید.این روش مانند این است که پتاسیم پرمنگنات را داخل یک سرامیک با قطر بزرگ و با دیواره ی کم ارتفاع مانند یک تابه ی بزرگ بریزید و سپس فرمالین را به آن اضافه کنید.

بهتر است در این فضا نفس نکشید و از یک ماسک مناسب استفاده کنید. ظرف را داخل ماشین جوجه کشی قرار دهید و دمای آن را بین ۲۰-۳۰ درجه ی سانتی گراد و رطوبت نسبی را بین ۸۰-۹۰ درصد تنظیم کنید.

تصویر ماشین جوجه کشی پرورش بلدرچین

اگر شما ماشین جوجه کشی هوای تحت فشار دارید فن در حال اجرا است اما دریچه را برای۲۰ دقیقه ببندید سپس دریچه را باز کنید و ظرف را از داخل ماشین جوجه کشی بردارید. اگر دستگاه جوجه کشی شما از نوع ماشین جوجه کشی هوای ساکن است ظرف را داخل ماشین برای ۲۰ دقیقه بگذارید سپس در را باز کنید و ظرف را از داخل ماشین بردارید.

اتاقی که ماشین جوجه کشی شما در آن قرار داده خواهد شد باید در یک درجه حرارت ثابت باشد. ماشین جوجه کشی باید تمیز و ضد عفونی شده باشد. اطمینان حاصل کنید که ماشین جوجه کشی تان را برای تقریبا یک روز قبل از شروع به جوجه کشی به درستی تنظیم و اجرا کرده باشید.

در پایان روز این انتخاب شماست که چه نوع ماشین جوجه کشی را انتخاب بکنید اما ما ماشین جوجه کشی را توصیه می کنیم مجهز به فن چرخنده خودکار باشد. اگر ماشین شما مجهز به این فن باشد هیچ نقطه ای از داخل دستگاهتان را سرد نخواهید یافت همچنین با امکانات چرخش خودکار اگر فراموش کنید که تخم بلدرچین ها را بچرخانید این کار را برای شما انجام می دهد.

بنابراین شما نیمی از راه را برای رسیدن به هچ موفقیت آمیز طی کرده اید. اگر ماشین جوجه کشی شما با چرخاننده اتوماتیک تخم مرغ مجهز نشده باشد این بسیار مهم است که تخم بلدرچین ها را به صورت دستی ۳-۴ بار در روز بچرخانید. چرخش تخم بلدرچین ها برای حفظ جنین کوچک در وسط تخم مرغ و جلوگیری از چسبیدن آن به پوسته تخم مرغ بسیار مهم است.

تنها دو چیز مهم دیگر نیز وجود دارد که شما باید در روند پرورش بلدرچین هایتان به آن توجه کنید و آن حفظ درجه حرارت درست یعنی ۳۷-۳۸ درجه سانتیگراد و سطح رطوبت ۴۵-۵۵ درصد است. حتی اگر شما یک ماشین جوجه کشی تمام اتوماتیک کنترل شده دیجییتالی داشته باشید توصیه می شود که دماسنج و رطوبت سنج اضافی را داخل ماشین جوجه کشی طوری قرار دهید که بتوانید از طریق مشاهده از پنجره چک کنید و مطمئن شوید که دستگاه جوجه کشی به درستی کار می کند.

برای سفارش طرح توجیهی پرورش بلدرچین با شماره تلفن :  02128421909 یا 09056370500 تماس بگیرید.

سطح دمای مناسب بسیار مهم است زیرا دمای پایین موجب هچ دیررس و دمای بالا نیز منجر به هچ زودرس می شود که هیچ کدام از آنها خوب نیستند و اگر همچین مشکلی پیش بیاید شما جوجه بلدرچین های زیادی را در ۷ روز اول از دست خواهید داد. در روز هفتم شما می توانید نطفه سنجی را برای مشاهده اینکه چه مقدار از تخم بلدرچین ها بارور هستند انجام دهید.

در این مرحله شما باید بتوانید جنین داخل تخم بلدرچین را تشخیص دهید و هرگونه تخم بلدرچین های فاقد جنین را از دستگاه جوجه کشی حذف کنید تا از انتقال هر گونه عفونت به تخم بلدرچین های سالم جلوگیری کنید و جوجه کشی را برای ۸ روز دیگر ادامه دهید.

در روز ۱۵ ام چرخش مکانیزمی را متوقف کنید اگر شما تخم بلدرچین ها را به صورت دستی می چرخاندید چرخاندن آن را متوقف سازید و دما را تا ۳۷٫۵ درجه ی سانتی گراد (۹۹٫۵ فارنهایت) ببرید. در این مرحله رطوبت را تقریبا تا ۸۰ درصد افزایش دهید. این کار پوسته را نرم کرده و به جوجه بلدرچین های کوچک کمک می کند که به راحتی ار آن بیرون بیایند.

اگر ماشین شما دارای یک سینی جداگانه برای هچ است پس تخم بلدرچین های خود را روی آن قرار دهید .جوجه بلدرچین های ژاپنی از روز ۱۶ ام شروع به هچ شدن خواهند کرد اما اکثر آنها باید در روز ۱۷ ام هچ شوند. هر جوجه بلدرچینی که بعد از روز ۱۸ ام هچ شود خواهد مرد. اگر شما به ۷۵ درصد از هچ یا بیشتر از آن رسیده باشید کار شما به خوبی پیش رفته است.

این بسیار مهم است که شما به جوجه بلدرچین هایتان اجازه بدهید که خودشان از پوسته بیرون بیایند و شما خودتان یا با استفاده از وسیله ای به آنها کمک نکنید. اگر آنها احتیاج به کمک داشته باشند آنها به اندازه کافی قوی نخواهند بود که زندگی کنند و در یک یا نهایتا دو روز خواهند مرد.

جوجه ها را تا زمانی که آنها خشک و کرکی نشده اند داخل ماشین جوجه کشی نگه دارید. سپس آنها را در قسمت از قبل گرم شده قرار دهید. در اینجا عجله نکنید در این صورت جوجه ها سرما می خورند و پاهایشان پیچ خورده و می میرند. جوجه بلدرچین ها تا ۲۴ ساعت و در مواقعی تا ۴۸ ساعت بعد از هچ می توانند در ماشین جوجه کشی بمانند.

پس از جوجه کشی از بلدرچین چه کارهایی را باید انجام دهیم؟

هنگام جوجه کشی ذخیره باقی مانده زرده در داخل بدن جوجه های بلدرچین قرار می گیرد. به همین دلیل به مدت 24 ساعت پس از خروج جوجه ها از تخم های نطفه دار، نیازی به تامین مواد غذایی نیست زیرا جوجه ها قادر هستند مواد غذایی مورد نیاز خود را از ذخیره زرده تامین کنند.

نکته مهم در پرورش بلدرچین هایتان اینست که اگر در طول مدت 24 ساعت اول به جوجه های بلدرچین غذا دهید ممکن است ذخیره زرده در داخل بدن جوجه ها فاسد شده و مرگ آن ها را در پی داشته باشد. اما در طول این مدت که جوجه ها در داخل دستگاه قرار می گیرند می توانید به آن ها آب بدهید.

پس از خارج کردن جوجه ها از دستگاه جوجه کشی آن ها را به سالنی که شرایط مناسب را دارد منتقل کنید. برای انتقال جوجه ها می توانید از جعبه های مخصوص که ظرفیت 200 جوجه یک روزه بلدرچین را دارند استفاده کنید. حرارت مورد نیاز برای جوجه های یک روزه بلدرچین چیزی حدود 30 تا 35 درجه سانتی گراد است که توسط مادر مصنوعی می توان آن را برای جوجه ها تامین کرد.

دما باید هر چهار روز یک بار 2.5 تا 2.8 دهم درجه سانتی گراد کاهش پیدا می کند تا به 21 درجه سانتی گراد برسد. برای کاهش استرس جوجه های یک روزه بلدرچین می توانید از محلول آب و شکر استفاده کنید. پس از خارج شدن جوجه ها حتما تعداد جوجه ها را شمرده و درصد جوجه دراوری را محاسبه کنید.

این مساله نقش مهمی در مدیریت گله بلدرچین دارد. در مورد تعیین جنسیت جوجه های یک روزه بلدرچین باید بدانید که تعیین جنسیت در جوجه های یک روزه بلدرچین امکان پذیر نیست. بلدرچین های نر و ماده را در هفته های دوم و سوم از روی علائم و نشانه های موجود می توانید از هم جدا کنید.

اگرچه بلدرچین ها پرندگانی وحشی محسوب می شوند و در مقابل بیماری ها نسبت به پرندگان دیگر مقاوم تر هستند اما با این حال باید با استفاده از واکسن چشمی در مقابل بیماری هایی مانند مارک و نیوکاسل مقاوم شوند. با خارج شدن جوجه ها از تخم های نطفه دار مواد زائد و باکتری به همراه جوجه ها به درون دستگاه جوجه کشی می ریزد.

این باکتری ها و مواد زائد می تواند هچ جوجه ها را در دوره های بعدی جوجه کشی تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین پس از جوجه کشی از تخم های بلدرچین حتما با استفاده از مواد ضدعفونی کننده مانند گاز فرمالدئید، دستگاه جوجه کشی را ضدعفونی کنید تا در دوره بعد مشکلی پیش نیاید. برای تهیه گاز فرمالدئید می توانید از ترکیب پتاسیم پرمنگنات و فرمالین استفاده کنید.

مراقبت از بلدرچین های ژاپنی

تصویر پرورش بلدرچین زرد ( ژاپنی )

ممکن است که شما فکر کنید که الان بعد از هچ بلدرچین ها کارمان تمام شده است اما در واقع کارما در پرورش بلدرچین تازه شروع شده است. این بسیار مهم است که که برودر (جایی که جوجه ها در آنجا امکان رشد دارند) خود را در سایز مناسب بر حسب تعداد جوجه بلدرچین هایی که می خواهید داخل آن قرار دهید انتخاب کنید.

جوجه ها باید فضای کافی برای دور ماندن از لامپ منبع گرما _ مادر مصنوعی اگر که بخواهند کمی خنک بمانند را داشته باشند. همچنین در نظر داشته باشید که جوجه بلدرچین ها به طور قابل توجهی سایزشان بزرگ خواهد شد و به طور کامل پردار شده و قادر به رفتن به خانه های دائمی شان خواهند شد. اطمینان حاصل کنید امکان دسترسی هیچ شکارچی به آنها وجود نداشته باشد.

حدودا ۲-۴ سانتی متر لایه زیرین جوجه ها را در هفته اول با کاغذ یا چیزی بهتر مانند برخی پرده های سنگین قدیمی و یا ورق هایی پوشش دهید (استفاده از تراشه های چوب مرغوب بهتر است)، اگر شما می خواهید خود از کاغذ به عنوان پوشش استفاده کنید مطمئن شوید که آن از نوع سفت و نرم است چون جوجه ها روی سطوح سخت و صاف مانند مقوا گشاد گشاد راه می روند.

این بسیار مهم است که دو طرف در را میخ بزنید و فاصله بین دیوار و در را تنگ و امن کنید تا جوجه ها در آن گیر نکنند.در روز هچ لامپ بخاری را به خوبی روشن کنید، قبل از اینکه جوجه ها را داخل مکان پرورش بلدرچین قرار دهید از مناسب بودن بستر و دیوارها برای جوجه ها مطمئن شوید. برای هفته اول از خرده نان های فوق العاده ریز و خوب به عنوان غذا برای جوجه ها استفاده کنید.

با توجه به کوچک بودن جوجه بلدرچین ها آنها قادر نخواهند بود که خرده نان های در اندازه ی استاندارد بخورند. خوراک باید روی زمین پاشیده شود تا آنها بتوانند به راحتی غذا را پیدا کنند. محل دانخوری را در جای خوبی قرار دهید تا آنها جای آن را به خوبی یاد بگیرند. آبخوری باید به دور از منبع گرما قرار بگیرد که آب گرم نشود. اطمینان حاصل کنید که شما آبخوری مناسبی را انتخاب می کنید.

اگر محل آبخوری بسیار عمیق باشد یک تکه سیم برق یا کمی سنگریزه و یا هرچیز دیگری که برای آبخوری شما مناسب است استفاده کنید تا از غرق شدن جوجه ها در آن جلوگیری کنید (آنها می توانند در۳/۴ از آبهای عمیق یا حتی کمتر غرق شوند) برخی در مکان پرورش بلدرچین از لامپ های روشنایی استاندارد به عنوان منبع گرما استفاده می کنند اما ما از لامپ های حرارتی در تجارت طیور استفاده می کنیم.

لامپ های حرارتی را ۱۲ بالاتر از جوجه ها قراردهید اما درنهایت دستورالعمل تولید کننده را برای دلایل ایمنی برای آتش سوزی دنبال کنید. سطح گرما باید بین ۳۵-۳۶ درجه ی سانتی گراد (۹۵-۹۶٫۸ فارنهایت) برای هفته ی اول باشد. سپس در هفته ای که جوجه ها برای رفتن به محل دائمی شان آماده شدند سطح دما را تا ۳٫۵ درجه ی سانتی گراد(۳۸٫۳فارنهایت) کاهش دهید.

پس از هفته اول شما می توانید پوشش کف و محافظ غرق شدن جوجه ها را اگر که احساس بکنید امن است بردارید. شما میتوانید سطح گرما را اندازه بگیرید اما جوجه بلدرچین ها در هر صورت به شما خواهند گفت که احساس سرما می کنند یا گرما.

اگر جوجه ها احساس سرما کنند تا جایی که بتوانند نزدیک منبع گرما خواهند شد و اگر به دور از منبع گرما در حال راه رفتن باشند خواهید دانست که دما برای آنها مناسب است. کاهش دما به نوع منبع گرمایی که از آن استفاده می کنید بستگی دارد اما در مورد لامپ حرارتی به طور کلی دو راه وجود دارد.

یکی از آنها این است که لامپ حرارتی را به وسیله قطعه ای کمی بالا نگهدارید. و دیگری شروع با یک لامپ ۲۵۰ وات و سپس تغییر به یک لامپ ۱۰۰ وات و بعد به یک لامپ ۶۰ وات است. این به طور معمول راهی برای افرادی که جوجه کشی انجام می دهند با استفاده از لامپ های استاندارد است.

اما آنها یک نور به طور دائم نزدیک به جوجه ها دارند و با یک لامپ ۱۰۰ وات استاندارد شروع کرده و هر هفته سایز آن را کاهش دهید. ما لامپ حرارتی را ترجیح می دهیم و استدلال ما این است که به نظر ما جوجه ها نیاز دارند که در شرایط روز و شب از یک نور ثابت استفاده کنند.

این امر در پرورش بلدرچین های تخم گذار با کیفیت خوب بسیار مهم است اما این را هم در نظر بگیرید که نور مداوم و قوی منجر به رفتارهای خشمگینانه می شود. جدا از قسمت هایی که اشاره کردم تمام چیزی که شما باید انجام دهید این است که از دسترسی مداوم جوجه بلدرچین هایتان به آب خنک و غذا مطمئن شوید.

پس از ۴ هفته جوجه بلدرچین ها پردار شده و آماده ترک برودر و حرکت به خانه جدیدشان خواهند شد

تصویر پردار شدن جوجه ها در پرورش بلدرچین

تجربه یک دکترای طیور از پرورش بلدرچین

آقای ابراهیمی که از دانش آموختگان دانشگاهی در مقطع دکتری طیور است، از افراد موفق است که فعالیت خود را در این زمینه از فضای بسیار کوچک و با سرمایه نسبتا کم آغاز کرده است. وی کارافرینی در زمینه پرورش طیور و پرندگان را به فارغ التحصیلان بیکار که به دنبال پیدا کردن فرصت های شغلی در بخش دولتی هستند را توصیه می کند.

در ادامه تجربه این کارافرین موفق که از زبان خودش می باشد را بیان می کنیم. پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه تصمیم گرفتم که در زمینه پرورش بلدرچین فعالیت کنم. با گرفتن وام 12 میلیونی از جهاد سازندگی در حیاط 12 متری که داریم کار را شروع کردم. در آن زمان قفس بلدرچین با قیمت 700 تا 900 هزار تومان در بازار به فروش می رسید.

و من هم تصمیم گرفتم که کار ساخت این قفس ها را یاد بگیرم و خودم آن ها را بسازم. علاوه بر این از دستگاه چرخ گوشت هم برای تولید جیره استفاده کردم. از همان آغاز فعالیت تصمیم داشتم که کار را گسترش دهم و از تجهیزات پیشرفته مانند دستگاه جوجه کشی استفاده کنم.

در آن مراحل اولیه در هر دوره 1000 قطعه بلدرچین را پرورش می دادم. زمانی که در حیاط 12 متری اینکار را انجام می دادم با پیشنهاد فرمانده پادگان محل خدمتم در رامسر منتقل شدم و در آنجا فعالیت خودم را گسترش دادم. هم اکنون در هر دوره 45 روزه 12 هزار بلدرچین و 12 هزار مرغ تولید می کنم.

در این کسب و کار برای 8 نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی شده و 50 درصد سودآوری دارد. ابراهیمی در مورد مزیت های این کار می گوید : بلدرچین یک پرنده بسیار مقاوم در برابر بیماری هاست و در طول دوره پرورش نیازی به واکسیناسون ندارد.

طول دوره بلوغ این پرنده کوتاه و 35 روز است و در مدت 17 روز از تخم نطفه دار بلدرچین جوجه کشی می شود. گوشت و تخم این پرنده به دلیل طعم لذیذ و ارزش بالایی غذایی و دارویی در بازار دارای فروش قابل ملاحظه ای است.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 5 ( 4 نتایج)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. سلام طرح توجیهی پرورش بلدرچین گوشتی و تخم گذار ۵۰۰ قطعه می خواهم لطفا راهنمایی کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
    0
    سبد خرید
    Your cart is emptyReturn to Shop