ایده هاایده های صنعتی و معدنی

طرح توجیهی تولید اسکاچ و سیم ظرفشویی

محصول مورد مطالعه طرح حاضر، انواع اسکاچ و سیم ظرفشویی خانگی می باشد. که برای شستن ظروف در خانه ، رستوران ها و مراكز ديگری كه نيازمند شستن ظروف غذا و غيره می باشند،كاربرد دارند. این کالا از فلزاتی مانند استنلس استيل و فولاد معمولی ساخته شده است.

و به همين علت از زبری و اصطكاک بالایی در تماس با ظروف آشپزخانه ايجاد می نمايند و اين خاصيت سبب می گردد كه با استفاده از آن براحتی بقايای غذاهایی كه به ظرف چسبيده اند ، از آن جدا شده و بدين ترتيب ظرف تميز می گردد.

انواع اسکاچ و سیم ظرفشویی

 بر اساس موارد كاربرد آنها به انواع مختلف تقسيم می گردند كه ذيلا به آنها اشاره شده است :

اسکاچ و سیم ظرفشویی استيل

از فلز استنلس استيل ساخته می شوند و با توجه بر ويژگی های فنی فلز پايه ، علاوه بر اينكه حالت نسبتا نرمی را دارا می باشند، زنگ نزده و كاملا بهداشتی و تميز می باشند. از اين سيم ها برای شستشوی ظروف استيل، آلومينيوم، چينی و موارد مشابه استفاده می گردد كه در بازار تحت عنوان ظروف غير تفلونی مشهور می باشند.

پشم فلزی

كه تحت عنوان سيم ساب نيز در بازار شناخته می شوند از جنس فولاد می باشندكه سطح آنها گالوانيزه می گردد. همچنین برای شستشوی ظروف سخت، ديگ های غيرتفلونی،

سينگ ظرفشویی، اجاق گاز و موارد مشابه استفاده می گردد. اين سیم ها معمولا در بلند مدت زنگ زده و غير قابل استفاده می گردند. از اينرو ميزان مصرف آنها كمتر از سيمهای استيل می باشد.

نگارش انواع طرح توجیهی با نرم افزار کامفار در کلیه زمینه ها طبق اصول استاندارد و 4 ماه ضمانت اصلاح با 18 سال سابقه در تهیه و تنظیم طرح.

سیم های ظرفشویی پشم فلزی

توری فلزی

اين سيم ها از فلزات رنگين مانند مس ساخته می شوند و به همين دليل نسبت به سيم های فولادی از درجه نرمی بيشتری برخوردار بوده و زنگ هم نمی زند. ليكن قدرت ساب آنها كمتر از نوع پشم فلزی است. سيمهای توری فلزی معمولا به شكل توری حلقوی بافته شده و به شكل قرص به بازار عرضه می گردند.

استيل نرم

اين سيم ها از استيل نرم توليد شده و معمولا به صورت چسبيده به يک اسكاج يا ابر عرضه می گردند. كاربرد اين سيم ها در شستشوی ظروف استيل می باشد.

کد آیسیک کالا

كليه انواع مختلف اسکاچ و سیم ظرفشویی دارای كد آيسیک واحد در طبقه بندی وزارت صنايع و معادن بوده و اين كد 28991237 می باشد.

شماره تعرفه گمركی

شماره تعرفه گمركی محصول طرح در كليه انواع آن 732310 بوده و حقوق ورودی آن 40 درصد استخراج شده است.

جهت سفارش طرح توجیهی تولید اسکاچ و سیم ظرفشویی برای دریافت وام و مجوز با شماره: 1909–2842–021 یا 09056370500 تماس بگیرید.
موارد مصرف و كاربرد

همانطوريكه پيشتر نيز اشاره گرديد همانطوريكه از نام اسکاچ و سیم ظرفشویی مشخص است برای شستشوی ظروف آشپزخانه در منازل، رستوران ها و غذاخوری ها، قهوه خانه ها، هتل ها، ادارات، كارخانجات و در يک كلام در كليه مراكزی كه غذا در آن تهيه و مصرف می گردد، مورد استفاده دارد.

همچنین دارای انواع مختلف است كه هر كدام از آنها بر اساس مورد مصرف انتخاب و مورد استفاده قرار می گيرد. ذيلا به برخی از اين موارد اشاره شده است.

نوع ظروف اسکاچ و سیم ظرفشویی مورد استفاده
ظروف تفلون استيل نوع نرم و يا به همراه ابر
ظروف استيل و آلومينيوم استيل يا توری فلزی
ظروف سخت و چرب استيل نوع زبر
سينک ظرفشویی ، اجاق گاز پشم فلزی
ديگ ها ظروف غير تفلون پشم فلزی

علاوه بر ظروف آشپزخانه ، اسکاچ و سیم ظرفشویی در شستشو و تميز كاری برخی قطعات صنعتی نيز مورد استفاده دارد كه ميزان آن در مقايسه با موارد اصلی مصرف يعنی ظروف آشپزخانه پایین می باشد.

كالاهای جايگزين

این محصول كالای نسبتا ارزان قيمتی است كه در كليه منازل و محل های تهيه غذا مورد استفاده دارد. لذا قيمت پائين و كيفت عملكرد و همچنين سادگی كاربرد آن سبب شده است كه تاكنون كالای جايگزين خاصی برای آن معرفی نشود.

از اينرو در مجموع می توان گفت كه اين كالا جايگزين نداشته و با توجه بر شرايط و جايگاه آن در نزد خانوارها، به نظر هم نمی رسد كه در آينده نزديک نيز كالای جايگزين برای آن انتخاب و مورد استفاده قرار گيرد.

اهميت استراتژيكی كالا در دنيای امروز

محصول مورد مطالعه در رديف محصولات عمومی بازار طبقه بندی می گردد. اين محصولات در حجم قابل توجه در كليه كشورها مصرف می گردد و براحتی می توان گفت كه اين كالا در سبد كالایی خانوارها قرار دارد و كليه خانوارها سالانه تعدادی از آن را مصرف می كنند.

ليكن اين وضعيت مصرف اهميت استراتژيک به كالای مورد مطالعه نمی دهد و بدين ترتيب اسکاچ و سیم ظرفشویی را می توان تنها از نگاه محصولات عمومی بازار مورد بررسی قرار داد.

كشورهای عمده توليد كننده

محصول طرح يكی از مواد و احتياجات زندگی انسان ها محسوب می گردد از اينرو توليد آن در بسياری از كشورهای صنعتی جهان انجام می گيرد.ليكن در اينجا با استفاده از جستجوهای اينترنتی كشورهای عمده توليد كننده آن به صورت زير استخراج شده است.

• چين
• تايوان
• هنگ كنگ
• سنگاپور
• هند
• تايلند
• تركيه

بطوريكه مشخص است كشورهای عمده توليد كننده كشورهای آسيای شرقی می باشند. اين كشورها از مزيت پائين بودن هزينه نيروی انسانی در كشور خود بهره می برند.

كشورهای عمده مصرف كننده

اسکاچ و سیم ظرفشویی يک كالای عمومی بوده و در كليه كشورهای جهان دارای كاربرد است و تقريبا نمی توان كشوری را از اين امر مستثنی كرد.

بررسی سطح تكنولوژی توليد در واحدهای فعال

با توجه به فرايند توليد می توان گفت كه تكنولوژی مورد استفاده در توليد محصول در مورد كليه واحدهای توليدی آن يكسان است و تفاوت خاصی بين تكنولوژی ها وجود ندارد. و آنچه در اين فرايند دارای اهميت است موارد زير می تواند عنوان گردد.

 • دقت و كيفيت ماشين آلات مورد استفاده
 • كيفيت مواد اوليه مورد استفاده
 • كنترل كيفيت دقيق

ماشين آلات خط تولید و كشورهای سازنده

ردیف ماشين آلات لازم کشور
1 ماشين توليد پشم فلزی چین _ آلمان
2 ماشين توليد فنر(تسمه خيلی باريک و نازک) فلزی چین _ آلمان
3 ماشين جوش مفتول شرکت جوش ایران _ شرکت میلر ایران
4 ماشين گرد باف آلمان _ چین
5 ماشين بسته بندی ترمو فرمينگ ایران (شرکت های مختلف داخلی)

بطوريكه جدول بالا نشان می دهد كليه ماشين آلات مورد نياز از داخل كشور قابل تامين می باشد.

تكنولوژی توليد

فرآيند توليد اسکاچ و سیم ظرفشویی :

 1. صاف و مستقیم نمودن
 2. تراشیدن و تولید پشم فلزی
 3. بسته بندی
 4. بافت توری

کالای موردنظر بصورت پشم فلزی و توری فلزی مدور توليد شده از مفتول فولادی می باشد. پشم فلزی بر حسب ضخامت براده (پشم) در گريدهای 5 و 4 و 3 و 2 و 1 و يک صفر، دو صفر، سه صفر و چهار صفر قابل توليد می باشد.

فرآيند توليد سيم ظرفشويی

توری فلزی از مفتول 0.3 و پس از تخت شدن مفتول توليد می گردد و با قطر 10 تا 12 گرم بعنوان اسکاچ و سیم ظرفشویی مورد استفاده قرار می گيرد. جهت توليد محصول از دستگاه مخصوص كه به وسيله سيم با قطر 1 و 3 ميليمتر تغذيه می گردد استفاده می شود.

اين سيم پس از عبور از لابلای چند قرقره صاف كننده ، مستقيم و صاف شده و ضمن اينكه از دستگاه عبور می نمايد تيغه های نصب شده سطوح سيم را می تراشند، پشم فلزی توليد شده به يک قرقره ديگر پيچيده می شود و مجددا به دستگاه داده می شود.

تغذيه مجدد سيم برای توليد پشم با گريد 3 تا 1 دوبار و برای توليد گريد يک تا صفر سه بار صورت می گيرد كنترل كيفيت آن شامل كنترل كيفيت مواد اوليه خريداری شده و محصول نيم ساخته و محصول نهایی می باشد.

كنترل كيفيت مواد اوليه : مفتول خريداری شده از نظر تطابق مشخصات (جنس،استحكام كششی و سختی با مشخصات مورد نظر و اكسيده و زنگ زده نبودن قابل استفاده در توليد بايستی مورد بررسی قرار گيرند)

كنترل كيفيت محصول نيم ساخته : بايستی از نظر گريد با آنچه دستگاه جهت توليد آن تنظيم گرديده تطابق داشته باشد.

كنترل كيفيت محصول نهایی : شامل كنترل بسته بندی از نظر وزن بسته ها و سالم بودن پوشش مقوايی پشم فلزی و كارتن ها می باشد. دستگاه توليد كننده محصول دارای بخش هایی نظری جوش مفتول (به منظور تغذيه پيوسته مفتول دستگاه) دستگاه سنگ زنی با 9 تيغه ، دستگاه گردبافت جهت توليد سیم توری می باشد مفتول فولادی گالوانيزه با قطر 0.3 ميلی متر و عرض دستگاه بافت توری می شود.

مقايسه روش توليد در كشورمان با ديگر كشورهای جهان

تكنولوژی و روش توليد در ساير كشورها همان روشی است كه در كشور ما انجام می گيرد.آنچه كه در فرايند توليد محصولات دارای اهميت است و حتی می توان گفت كه اين عوامل كيفيت محصول توليد شده را تشكيل داده و در كشورهای صنعتی از درجه بالاتری برخوردار می باشد موارد ذيل هستند.

 • دقت و كيفيت ماشين الات مورد استفاده
 • كيفيت مواد اوليه مورد استفاده
 • كنترل كيفيت دقيق
نقاط قوت و ضعف
ردیف نقاط قوت نقاط ضعف
1 يكسان بودن تكنولوژی مورد استفاده در ايران و ديگر كشورهای جهان ——
2 عدم نياز تازه واردان به صنعت برای خريد دانش فنی و تكنولوژی ——

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 4.91 ( 4 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. سلام هزینه طرح توجیهی تولید انواع سیم و اسکاج ظرفشویی با ظرفیت کارخانه را اعلام کنید تشکر.

 2. سلام طرح توجیهی کارگاه تولید اسکاج و سیم ظرفشویی بروز 1400 هزینه طرح چقدر می شود؟

  1. سلام و عرض ادب لطفا برای اطلاع از هزینه طرح و هماهنگی بیشتر با یکی از شماره های: 09056370500 یا 1909-2842-021 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop