استارت آپایده هاایده های خدماتی , گردشگری , تفریحی

احداث سردخانه یک فرصت سرمایه گذاری سودآور و مناسب

در بسیاری از کشورهای در حال توسعه در حالتی که کمبود عرضه کل در مقابل تقاضای کل کاملا محسوس است، با این وجود، بخش قابل توجهی از محصولات کشاورزی و فرآیند شده بر اثر مراقبت ناکافی از بین میرود. سازمانها و وزارتخانه های مربوط این مقدار را بین 25 تا 50 درصد از کل برآورد می کنند که بدین ترتیب شکاف بین عرضه و تقاضا بیشتر می شود. در صورت احداث سردخانه نه تنها با جلوگیری کردن از ضایعات غذا نیاز به کشت و داشت و برداشت محصول بیشتر برطرف می شود بلکه قیمت مواد اولیه و فرآیند شده هم تا اندازة قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت.

فعالیت انبارداری و احداث سردخانه از ضروریات اولیه در توسعه اقتصادی هر کشوری است. به طوری که امکانات این فعالیت رامی توان از جمله امکانات زیربنایی کشور در نظر گرفت. گسترش کارخانجات و تولید مواد غذایی خام و فرآوری شده، عدم تطابق زمانی و مکانی مصرف و تولید داخلی کالاها، نداشتن انطباق زمان ورود کالاهای وارداتی و زمان مصرف آنها (گندم،روغن)، تأمین ذخیره نیازهای استراتژیک کشور، لزوم نگهداری بخشی از مواد و کالاهای مورد نیاز برای فرآیند خط تولید واحدهای اقتصادی، ویژگیهای نظام مبادلات داخلی و خارجی و … از جمله عواملی هستند که لزوم فعالیت انبارداری و سردخانه و اهمیت نسبی آن را در نظام عملکرد اقتصاد کشور نشان می دهد.

چرا احداث سردخانه ؟

انبار، محلی برای نگهداری کالاها و مواد است. در صنعت برای نگهداری مواد اولیه کالاهای نیم ساخته، محصولات یک واحد تولیدی، قطعات یدکی دستگاهها و ماشین آلات و اجناس اسقاط و در تجارت به منظور نگهداری اقلام و کالاهای خریداری شده برای توزیع و فروش، از انبار استفاده میشود که با سردخانه این نیاز تامین خواهد شد. نظر به این که اکثر مواد غذایی را نمیتوان در تمام مدت سال به طور تازه در اختیار داشت و یا در منطقه ای بنا به شرایط اقلیمی و جغرافیایی نمیتوان نوع خاصی از ماده غذایی را تولید کرد و یا تولید ما بیشتر از مصرف در آن فصل است، انسان ناگزیر است مواد غذایی را به نحوی نگهداری نماید، تا در این صورت بتواند در زمان لازم آن را برای مصرف به کار ببرد بنابراین، لازم است ماده غذایی مذکور را از حمله حیوانات (مثل موش و حشرات و موجودات ذربینی) در امان نگه دارد. سردخانه برای نگهداری این گونه مواد غذایی، چه به صورت خام و چه به شکل فرایند شده، صورت می گیرد.

بررسی های به عمل آمده و آمارهای منتشر شده از سوی وزارت خانه های مربوط، نشان می دهد که 30 درصد از کل ماده غذایی در کشور ما به علت نبود امکانات مناسب نگهداری و فرآیند لازم حدود 50- درجه از بین میروند. چنانچه با روش های مناسب، از جمله استفاده از انبار و سردخانه از ضایعات مواد غذایی جلوگیری به عمل آید میتوان افراد بیشتری از جامعه را غذا داد بدون آنکه زمین زیادتری زیر کشت برود و از طرف دیگر قیمت تمام شده مواد غذایی تا اندازه زیادی کاهش خواهد یافت. مردم علاقه دارند در تمام فصل ها محصولات کشاورزی را با نازلترین قیمت و به بهترین وجه ممکن از نظر خواص ظاهری یا حفظ ارزش غذایی در دسترس داشته باشند. چون استفاده از سرما باعث حفظ دو خاصیت فوق میگردد. در نتیجه ، جلب رضایت خریدار باعث بالا رفتن سطح مصرف خواهد شد. با سردخانه سرما را میتوان در تمام دوره تولید محصول مورد استفاده قرار داد و محصول را به نحو احسن نگهداری نمود و در زمان دلخواه به بازار عرضه کرد.

انبار مواد غذایی را می‌توان به دو دسته تقسیم نمود:

انبار مواد غذایی را می توان به دو دسته اصلی تقسیم بندی نمود، مواد غذایی بالای صفر درجه و پایین صفر درجه سانتیگراد. در انبارهای با درجه حرارت زیرصفر درجه کالاهای انجمادی فاسدشدنی از جمله گوشت، کره و … را نگهداری می کنند که درجه حرارت مذکور گاهی تا 32 درجه سانتیگراد زیرصفر می رسد. انبارهای بالای صفر درجه مواد غذایی فاسدشدنی که لازم است در درجه حرارت سردخانه های بین صفر و 5 درجه سانتیگراد باشد مثل تخم مرغ، انواع میوه و سبزی و دیگر درجه حرارت معمولی حدود 25 درجه سانتیگراد برای نگهداری انواع حبوبات و غلات.

انواع سیستم های سردخانه

* سرمايش :

 1. احداث سردخانه بالای صفر (2 تا 10 درجه سانتیگراد) : سردخانه ای كه شرايط ويژه نگهداری ماننددمای بالای نقطه يخ زدگی (انجماد) خوراكی ،دمه نسبی و در صورت نياز موارد ديگر(مانند تيمار انگور باSO2) را تأمين می كند.
 2. زیر صفر (0 تا 30- درجه سانتیگراد) : سردخانه ای است كه شرايط ويژه نگهداری مانند دمای زير نقطه يخ زدگی خوراكی كمينه 18- درجه سلسيوس ، دمه نسبی و در صورت نياز موارد ديگر(مانند يخ زده كردن خوراكی ها) را تأمين می كند.
 3. فوق سرد (10- تا 40- درجه سانتیگراد)
 4. کانکس ایزوله محیطی (0 تا 50 درجه سانتیگراد)

* رطوبت :

 1. بدون کنترل رطوبت
 2. 95% RH محدود به نقطه شبنمc  400 وc  30
 3. سیستم خشک کن شیمیایی با رطوبت فوق العاده پایین جهت استفاده در موارد خاص

* ساختمان:

 1. کانکس یک پارچه (بدون روزنه)
 2. جداسازی فضا با استفاده از ساندویچ پانل
 3. ایزولاسیون(عایق بندی) ساختمان های سنتی

احداث سردخانه و کاربرد های آن

 • جهت نگهداری مواد غذایی (میوه جات، سبزیجات، گوشت، لبنیات و انواع فرآورده های غذایی)
 • جهت انبار دارو – واکسن
 • بانک خون (فریزر پلاسما)
 • اتاق تست محیطی، چامبر (chambre)
 • کانکس سیار قابل نصب بر روی انواع تریلر، کامیونت، وانت و ….
 • کانکس سیار با قابلیت جابجایی با کشنده یا جرثقیل(بدون نیاز به دمونتاژ)
 • انبار نگهداری گل ( رطوبت کنترل شده)

رعایت استانداردها

یکی از شیوه‌های بسیار موثر در حفظ تازگی و طراوت محصولات در سردخانه‌ها رعایت بسته‌بندی در جعبه‌ها و کارتن‌های در نظر گرفته شده برای ارسال به بازار مصرف است. این چیدمان باید به‌گونه‌ای باشد که هوای مطلوب و یک‌دست به‌صورت متناسب در تمام سطوح این محصولات قابل انتشار باشد. مناسب‌‌ترین حالت استفاده از فضای اتاق‌ های نگهداری سردخانه معادل ۲۰۰ تا ۲۵۰کیلوگرم در هر متر مکعب باید باشد. که فاصله سطح بالایی جعبه‌ها نیز نباید از سقف ۶۰سانتی‌متر و از دیوارها ۱۵سانتی‌متر کمتر باشد.

بررسی بازار

با توجه به واردات زیاد کالا و نبود انبار بزرگ برای نگهداری کالاهای وارداتی در برخی از شهرهای ایران نیاز به احداث انبار یا سردخانه به شدت احساس می‌شود. به عبارتی دیگر، اهمیت اقتصادی انبارداری، در حفظ و نگهداری کالا و تعدیل مقدار عرضه و تقاضا در بازار است و با ایجاد شبکه کارآمدی برای نگهداری مواد غذایی‌، می‌توان فرآورده‌های آسیب‌پذیر را از تاثیر عوامل فساد حفظ کرد و عرضه و تقاضا را تعدیل نمود.

سرمایه گذاری موردنیاز

طبق تحقیقات انجام شده برای احداث سردخانه با ظرفیت اقتصادی به حدود ۲۹۴ میلیارد ریال سرمایه ثابت نیاز دارید. بازدهی طرح حدود ۳۳ درصد می باشد و با گذشت ۳ سال می توانید سرمایه اولیه خود را برداشت نمایید. در ادامه احداث این واحد تولیدی از منظر سرمایه‌گذاری و شاخص‌های اقتصادی مورد بحث قرار گرفته است.

جدول هزینه های طرح
ردیف موضوع هزینه ها
1 سرمایه گذاری ثابت  294/626 میلیون ریال
2 سرمایه در گردش 2/675 میلیون ریال
3 کل سرمایه گذاری 297/301 میلیون ریال
4 هزینه سالیانه خدمات 38/774 میلیون ریال

 

شاخص های مالی طرح
نرخ بازدهی داخلی 33/18 درصد
دوره بازگشت سرمایه عادی 3/1 سال
تعداد اشتغال زایی 18 نفر

احداث انبار سبب تسهیل ورود کالا، افزایش حجم کالاهای کانتینری، امکان استفاده از ظرفیت‌های ترانزیت، استفاده از ظرفیت‌های واردات و ایجاد بستری مناسب برای بازرگانان جهت انبار کالا خواهد بود. با توجه به مزایای بالا و افزایش تقاضا برای سردخانه‌ها به سبب افزایش تولیدات کشاورزی از یک سو و داشتن نرخ بازده مناسب اقتصادی، اجرای طرح احداث سردخانه از نظر سودآوری توصیه می‌شود.

جهت سفارش طرح توجیهی سردخانه (برای اخذ مجوز و یا وام) با شماره: 09056370500 تماس بگیرید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 4.85 ( 2 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام مهندس طرح توجیهی سردخانه با ظرفیت 10000 تن برای دریافت وام در سنندج را میخواهم

  1. با سلام و عرض ادب
   لطفا برای هماهنگی و اطلاعات بیشتر با شماره : 09056370500 تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop