برندینگمقالات کسب و کار

هویت سازی برند و 10عنصری که درآن نقش مهمی دارند

هویت برند چه چیزی است؟ بسیاری از افراد لوگوی یک برند را بخش اصلی هویت آن می دانند، اما برند یک تجربه است. از دفعه اولی که در شبکه های اجتماعی نام آن به گوش تان خورد تا زمانی که لوگوی آن را مشاهده کردید یا از محصولات و خدمات برند استفاده کردید، با چیزی بزرگتر و فراتر از یک وکتور گرافیکی ساده سر و کار داشتید. به همین دلیل زمانی که بحث هویت سازی برند پیش می آید می بایست تمامی عناصر تشکیل دهنده یک برند را در نظر بگیریم. معمولاً زمانی که سوالی درباره برند پیش می آید کلمه لوگو به گوش مان می خورد. به این دلیل که لوگو حامل استانداردی از تمام تجربه یک برند است، اما با این حال بخش های متعددی به جز لوگو برای تجربه کردن یک برند وجود دارد.

لیست عناصر تاثیرگذار در هویت سازی برند

در ادامه با 10 عنصری که برندها به واسطه آنها از یکدیگر متمایز می شوند آشنا می شویم. لیست پیش رو از نام برند یا لوگوی آن فراتر می رود و تمام حواس موجود از قبیل مزه و بو را هم در نظر می گیرد. همچنین مثال هایی از برندهای واقعی نیز آورده ایم تا نشان بدهیم که این عناصردرهویت سازی برند. برندهای قدرتمند به کار گرفته شده اند و نقشی اساسی داشته اند. بسیار خب، برویم سراغ اصل مطلب.

1- نام برند

برند

نام برند به کلمه یا کلماتی که برای شناخته شدن شرکت، محصول، سرویس یا مفهوم آنها به کار می رود اشاره دارد. ممکن است نام گذاری یک برند ساده و بی دردسر به نظر بیاید، اما پیدا کردن یک نام ماندگار بسیار دشوار است.و در هویت سازی برند نقش مهمی دارد به عنوان مثال شورولت، کوکاکولا، مک دونالد و کاسیو را در نظر بگیرید. امروزه این کلمات تبدیل به القابی خودمانی شده اند که به عنوان بخشی از زبان روزانه از آنها استفاده می کنیم و به دلیل اینکه مشتریان حاضرند برای محصولاتی که با این نام های برند افسانه ای شناخته شده اند بیشتر از سایر محصولات هزینه کنند، این کلمات ساده اکنون میلیون ها دلار ارزش دارند.

2- لوگو

هویت سازی برند

اگر بخواهیم به طور ساده بیان کنیم، لوگو یک نشان تجاری تصویری است که برند را شناسایی می کند. لوگوی Swoosh نایکی به حدی محبوب و شناخته شده است که دیگر نیازی به نوشتن نام نایکی در کنار آن نیست. با وجود تغییراتی در ظاهر لوگوی خود، اپل از سال 1976 تاکنون در همه جا شناخته شده باقی مانده است. زمانی که کامپیوتری به چشم تان می خورد که یک سیب روشن در پشتش قرار دارد، بدون نیاز به هیچ راهنمایی می توانید برند آن را تشخیص بدهید. همان طور که قبلا اشاره شد، لوگو حامل استانداردی از تمام تجربه یک برند است. عنصری از برند که در همه جا حضور دارد و حتی ممکن است مخاطبین شما آن را روی بدن شان تتو کنند. نیازی به گفتن ندارد که لوگو در هویت سازی برند نقش بسیار مهمی دارد، بسیار مهم.

3- شعار

برندسازی

شعار عبارت است از یک تکیه کلام مانند «من عاشقشم!» مک دونالد یا «خوشحال ترین مکان روی زمین» دیزنی. به طور کل، شعارهایی مانند «انجامش بده» نایکی یا «خانه را بدون آن ترک نکن» امریکن اکسپرس باعث می شوند که جایگاه برند به سرعت در ذهن مخاطب ثبت شود. شعارهای خوب عمر بلندمدتی نیز دارند و نیازی نیست که هر سال تغییر پیدا کنند. این امر منجر می شود که هویت سازی برند برای سال های زیادی دوام داشته باشد و به برقراری ارتباط میان برند و مشتریان کمک کند.

4- شکل و ظاهر

ظاهر فیزیکی محصولات، مانند شکل به خصوص بطری کوکا کولا یا ظاهر ویژه فولکس قورباغه ای (که هر دو عناصر ثبت شده این برندها هستند) نیز می تواند بخشی از عناصر هویت سازی برند باشد. جاروبرقی های دایسون یک ظاهر گرد ویژه ای دارند که باعث می شود به راحتی حرکت کنند و جابه جا شوند. بوت های زمخت و بزرگ آن تبدیل به آیتم های کلاسیک فشن شده اند. تریلرهای نقره ای ایراستریم به دلیل کناره های مدور خود قابل شناسایی از محصولات سایر برندها هستند.

5- طرح گرافیکی

این طرح ها می توانند در عرض یک ثانیه توجه ما را به برند جلب کنند. نوار قرمز بخشی ثبت شده از برند کوکاکولا است. پترن مخصوص گل های لویی ویتان محصولات آنها را به آسانی از سایر محصولات متمایز می کند. خطوط قرمز و برنز کت های بوربری باعث می شود که از رقبای ساده تر خود جدا شوند. با وجود اینکه که اینها لوگو به حساب نمی آیند، طرح های گرافیکی از جمله عناصر تصویری هستند که به شناسایی سریع یک برند بدون نیاز به ذکر نام آن کمک می کنند و طرح های خوب و آشنا نیز می توانند درهویت سازی برند نقش بسزایی داشته باشند.

6- رنگ

برند شخصی

Ovens-Corning تنها برندی است که می تواند از عایق های صورتی رنگ استفاده کند. یونیفورم و کامیون های قهوه ای UPS تبدیل به یک نشان تجاری شده اند. صندوقداران Sephora یک دستکش سیاه می پوشند که با آن محصولات شان را مدیریت می کنند. برای تولید عروسک های باربی همواره از رنگ صورتی در بسته بندی استفاده می کنند. اگر به درستی از این عنصر استفاده شود، مشتریان می توانند سریعا یک برند را از رنگ آن تشخیص بدهند. به همین دلیل است که شرکت Tiffany & Co در سال 1998 رنگ آبی مخصوص خود را به عنوان یک نشان تجاری ثبت کرد پس میبینید چقدر در هویت سازی برند نقش مهمی دارد.

7- صدا

پرسونال برند

یک صدا یا مجموعه ای از نت های به خصوص می تواند نقش مهمی در هویت سازی برند داشته باشد. وقتی نام یک برند آورده می شود ممکن است صدای به خصوصی در ذهن تان نواخته شود. به عنوان مثال هر شخصی که با سیستم های عامل مایکروسافت کار کرده باشد صدای آغاز به کار آن را به آسانی می شناسد. یا آنهایی که با بازی های شرکت EA Sports آشنایی دارند، عبارت معروفی که در ابتدای بازی بیان می شود را به خاطر دارند. این صداهای آشنا با مرور زمان در ذهن مخاطب نقش می بندند و موجب هویت سازی برند می شوند.

8- حرکت

برند برندینگ

یکی دیگر از عناصر موثر در هویت سازی برند ، حرکت یا چگونگی جابه جایی، باز شدن یا بسته شدن محصولات آن است. لامبورگینی حرکت رو به بالای درب ماشین های خود را ثبت تجاری کرده است. اپل با ایجاد امکان کار با دو انگشت همزمان برای بزرگ کردن تصاویر در آیفون یا آیپاد، باعث ایجاد انقلابی در تعامل با صفحات موبایل شد. حرکت چرخشی بخش مکش جاروبرقی های بدون کیسه دایسون آنها را از محصولات سایر برندها متمایز کرد.

با وجود اینکه ممکن است به حرکت به عنوان بخشی خشک و انتزاعی از عوامل موثر در هویت سازی برند نگاه شود، اما نباید از تاثیر آن چشم پوشی کرد.

9- بو

استراتژی برند

بوی محصولات نیز می تواند در هویت سازی برند نقش مهمی داشته باشد. برای مثال، برخی بوها مانند گل رز، گل یاس و مشک از Chanel شماره پنج ثبت تجاری شده اند، باور کنید!

10- مزه

مزه از عوامل تاثیرگذار هویت سازی برند

آخرین عنصری که در هویت سازی برند و متمایز کردن آن از سایر برندها تاثیرگذار می باشد مزه آن است. kfc دستور پخت ویژه خود برای مرغ سوخاری هایش که متشکل از 11 طعم دهنده و ادویه مختلف است را ثبت تجاری کرده است. فست فودهای مک دونالد برای طعم سیب زمینی های سرخ شده خود معروفند. دوست داران نوشابه حاضرند قسم بخورند که می توانند تفاوت طعم کوکا کولا و پپسی را از یکدیگر تشخیص بدهند.

در انتها، هویت سازی برند وابسته به بیش از یک عنصر به خصوص است

همان طور که لیست ما نشان می دهد، برندها می توانند از جنبه های متفاوتی به جز نام و لوگو شناسایی شوند. چه از طریق بو باشد یا حرکت و رنگ و مزه، سعی کنید که تمامی این عناصر را به صورت ترکیبی به کار بگیرید تا تجربه ای به یادماندنی تر و باشکوه تر برای مشتریان خود به وجود بیاورید. این کار تنها راه هویت سازی برند است که به طور حقیقی برندتان را از سایر برندها متمایز خواهد کرد.

 

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)
منبع
فرصت امروز
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
    0
    سبد خرید
    Your cart is emptyReturn to Shop