استراتژی و رشدمقالات کسب و کار

شبکه های اجتماعی و نقش آن در رونق دنیای کسب وکار

شبکه اجتماعی به عنوان رسانه های ”بيانی “ شامل : وب نوشت ها، توئيترها،يوتيوب، فيسبوک ،اینستاگرام ، تلگرام ، فليكر و … ”فضای مذاكرات“ همه با همه many to many فراهم کرده است.

شبکه های اجتماعی نوین به همراه وب ها، اپليكيشين ها و داده های هوشمند در يک حركت همراه با شركت های ارائه دهنده تكنولوژی های نوين، چنان فضای ارتباطات هوشمندی اطراف شركت ها و سازمان ها و کسب و کارهای امروز به وجود آورده اند، كه اكنون توئيت های اين رسانه های نوين اطلاع می دهند كه چه اتفاقی برای سازمان در حال رخ دادن است؛

لايک ها درصد محبوبيت شركت ها را نشان می دهند. ارزش شبكه های اجتماعی نيز كاملاً مشخص است: شبكه هايی هوشمند با گستره ای از ارتباطات بی شمار. بخش عمده ای از بهره گيری سازمان ها و شركت های بزرگ از رسانه های اجتماعی در راستای برندينگ (ايجاد آوازه) برای

سازمان ، شركت، كالا، خدمات و محصولات آن ها مورد بهره برداری قرار می گيرد. براساس نمودار تحقيقاتی مؤسسه شبكه های اجتماعی امروز ، 71/8 % شركت ها و سازمان های بزرگ جهان، در برندينگ (ايجاد آوازه) خود از رسانه های اجتماعی بهره می گيرند.

در اینجا مهمترین و موثرترین شبکه های اجتماعی برای ترویج شرکت یا محصولات تان و بازاریابی محتوی به شما معرفی می کنیم :

فیس بوک

 • بهره گيری از فيس بوک برای ترويج شركت و سازمان
  برای ترويج شركت و سازمان خود در ميان رقبا، سهام داران، مخاطبان، مشتريان بالقوه می توانيد از انتشار مطالب مرتبط با شركت و سازمان خود در فیس بوک و نيز ايجاد گروه های اجتماعی برای انتشار اين مطالب بهره بگيريد.
 • بهره گيری از فيس بوک برای ايجاد گروه های حمايت كننده از شركت و سازمان
  همواره افرادی هستند كه با عضويت در شبكه اجتماعی مرتبط با سازمان و شركت شما، منفعت مالی و معنوی خواهند داشت. در اين راستا می توان به روزنامه نگاران رسانه های اقتصادی اشاره كرد كه مترصد پوشش خبری كنفرانس های خبری رسانه ای شما و برنامه های ويژه شركت شما هستند.
 • بهره گيری از فيس بوک برای ساخت برند شركت و سازمان يا محصولات آنها
  اينكه برند شركت يا سازمان يا محصول و خدمات آن ها، چه تعداد طرفدار در فیس بوک دارد، و تعداد اظهارنظرها در مورد برند شركت يا سازمان يا محصول و خدمات آنها در فيس بوک و ميزان مطالبی كه در مورد برند شركت يا سازمان يا محصول و خدمات آن ها ،در وب نوشت ها و انجمن های اينترنتی منتشر می شود؛ جملگی در برندسازی از طريق فیس بوک مؤثر هستند ، ايجاد حس مثبت نسبت به برند شركت و يا محصول و خدمات آن ها را مي توان از طريق تحليل مطالب مرتبط با آنها در این شبكه اجتماعی دريافت.

توئيتر

حضور مديريت سازمان در شبکه اجتماعی

 • شبكه های اجتماعی راه مناسبی برای گفت وگو با بازار و جذب ارتباطات بيشتر با مشتريان، وب نويسان و ساير عوامل تأثيرگذار بر بازار هستند . اما برای يک مدير عامل راه های معمولی موجود در شبكه های اجتماعی شايد نتواند خيلی مناسب باشد ؛ به ويژه اگر فردی مدير عامل شركتی بزرگ و جهانی باشد. چرا كه مديران در اين سطح كمتر زمان نوشتن در يک وب نوشت و يا پاسخ به سؤالات تمامی پيام هايی كه از فيس بوک دريافت می كنند را دارند. در اين ميان ، توئيت ها پاسخ گوی نياز مديران پرمشغله است . به اين دليل كه هر توئيت به 140 كاراكتر در هر به روز رسانی محدود است.
 • توئيت ها پيگيری كنندگان بلاگر و رسانه های اجتماعی كه به دنبال دريافت پيام و برقراری ارتباط با شما هستند را نشان می دهند ، با توئيتر به خوبی میتوانيد افرادی را كه به دنبال اظهارات شما و ارتباط با شما هستند را بشناسيد. به اين ترتيب با انتشار اخبار از سازمان و شركت خود می توانيد آن بخش از رسانه ها و رسانه ای ها را به سوی خود جلب كنيد كه تا پيش از اين مجبور بوديد آن ها را فرا بخوانيد و يا با پست الكترونيک از آن ها دعوت به عمل آوريد كه پيام ها و اخبار شما را منتشر سازند.
 • با توئيتر می توانيد متوجه شويد كه برند سازمان و شركت شما از طريق چه شركت ها، افراد و گروه هايی مانيتور می شود. شايد اين يكی از بهترين روش ها برای شناخت حساسيت های رقبا، مشتريان و سهام داران نسبت به شما باشد.
 • توئيت كردن مقالات و موضوعات تخصصی مرتبط با موضوع كسب وكار شما بهترين روش برای اعتمادسازی نزد مخاطبان ، رقبا ، سهام داران ، مشتريان و رسانه ها و ساير حاضران فعال در شبكه های اجتماعی شركت است.
 • اگر صاحب شركت و سازمانی بزرگ هستيد، شما می توانيد رويدادها ، حضور در نمايشگاه و كنفرانس های خود ، زمان های حراج و ارائه خدمات ويژه به مشتريان را از طريق توئيتر اطلاع رسانی كنيد.

لينكدين

لينكدين يكی از بهترين شبکه های اجتماعی برای تجارت، مخصوصا تجارت های B2B محسوب می شود. دسته بندی و هدفمندی اين شبكه بسيار عالی است و به شما اجازه می دهد دقيقاً افرادی را مخاطب خود قرار دهيد كه مشخصات بازار هدف شما را دارند. برای اينكه بتوانيد از ديگران متمايز باشيد در بخش ”پاسخ ها“ به سؤالات افراد پاسخ دهيد (و خودتان نيز چندين سؤال بپرسيد).

اين كار باعث می شود افراد بفهمند شما در چه رابطه ای صحبت می كنيد. در واقع شما به نوعی بازاريابی درونی انجام داده يا مشتريان بالقوه می سازيد. همين طور گروه های تجاری در اين سايت وجود دارد كه می توانيد در آن ها عضو شده و محتويات و بحث های تجارت خود را در آن ها منتشر كنيد . البته زمانی كه در اين گروه عضو شده يا فعاليت می كنيد بايد مراقب باشيد.

شبکه های اجتماعیهميشه به دنبال فروختن محصول يا خدمات خود نباشيد. هيچ كس حاضر نيست با افرادی دوست شود كه تنها به دنبال فروش محصولات خود هستند و هيچ فايده ديگری ندارند. اگر به ديگران كمک كرده و حضوری مفيد در اين سايت داشته باشيد، افراد نيز به شما احترام می گذارند و بيشتر به سمت خدمات يا محصولات شما جذب ميشوند.

يوتيوب

يوتيوب موتور جست وجوی عظيم و بسيار خوبی است كه شما می توانيد فيلم های خود را در آن آپلود كنيد. آيا اين سايت برای تجارت خوب است؟ در حال حاضر يوتيوب نسبت به هاستينگ فيلم ديگر مانند ويمئو _Vimeo  مزایای بیشتری دارد ، البته هر یک از شبکه های اجتماعی مزیت ها و ضررهای خود را دارد.

در تحقيقات انجام شده توسط socialbakers آپلودفيلم در فيس بوک و يوتيوب با هم مقايسه شده اند. اگرچه هر دو روش آپلود فيلم تعداد لايک ها و اشتراک های مشابهی داشتند اما فيس بوک تعداد بيشتری كامنت داشت. البته شايان ذكر است كه اكثر افراد ترجيح می دهند از يوتيوب برای هاست كردن فيلم های خود استفاده كنند.

گوگل پلاس (Google+)

گوگل پلاس احتمالا در آينده به يكی از بهترين شبکه اجتماعی مناسب برای تجارت تبديل می شود. اين شبكه محل هايی به نام Hangout دارد كه می توانيد فيلم های خود را در آن آپلود كرده و با افراد متفاوت (مشتريان فعلی يا احتمالی) در مورد آن ها بحث كنيد.

همين طور جوامعی متفاوت در اين سايت طراحی شده اند كه شما می توانيد با تشكيل و به كار گرفتن آن ها سطح تعامل افراد را بالا ببريد. اين سايت مزيت های بسياري دارد و می تواند به يكی از قوی ترين رسانه های اجتماعی تبديل شود.

اينستاگرام

اينستاگرام يكی از شبکه های اجتماعی بسيار بزرگ است كه افراد زيادی از برنامه موبايلي جذاب آن برای عكس گرفتن و اشتراک گذاشتن عكس ها استفاده می كنند ، صفحه پروفایل اینستاگرام یک کسب‌وکار، بسیار متفاوت از یک پروفایل شخصی است، پروفایل اینستاگرام یک کسب‌وکار را همانند صفحه اصلی وب‌سایت آن کسب‌وکار در نظر بگیرید.

همانطور که در صفحه اصلی وب‌سایت کاربر باید متوجه شود که این وب‌سایت مربوط به چه مجموعه‌ای است و این مجموعه چه کاری انجام می‌دهد، در پروفایل اینستاگرام شما نیز باید پاسخ این سوالات را پیدا کند.

اينستاگرام يكی از شبکه های اجتماعیوقتی کاربر به پروفایل اینستاگرام شما سر می‌زد باید خیلی سریع متوجه شود که این صفحه مربوط به یک کسب‌وکار است، این کسب‌وکار چه کاری انجام می‌دهد، در صفحه اینستاگرام این کسب‌وکار چه چیزی نصیب من می‌شود و راه‌های ارتباط با این کسب‌وکار چیست.

این‌ها سوالاتی هستند که باید در پروفایل اینستاگرام  کسب‌وکار خود به آن‌ها پاسخ دهید. بنابراین اینستاگرام از مهمترین شبکه های اجتماعی می باشد که می تواند موجب رونق کسب و کارتان شود.

تامبلر

تامبلر يكی از محبوب ترين پلتفورم های بلاگ نويسی محسوب می شود. اگر شما چندين كانال برندينگ جدا از بلاگ اصلی خود داشته باشيد می توانيد با استفاده از اين شبکه اجتماعی سريعا تمامی آن ها را آپديت كنيد.

فور اسكوئر

فوراسكوئر یکی از شبكه های اجتماعی عالی برای متعهدكردن مشتريان و ايجاد رقابت بين آن ها محسوب می شود. در اين برنامه هر وقت مشتريان از تجارت شما ديدن می كنند يا از خدمات شما خريداری می كنند، امتيازی به آن ها تعلق می گيرد. ذات رقابتی اين برنامه زمانی مشخص می شود كه اشخاص دارای تعداد بيشتر بازديدكننده به شهردار آن منطقه تبديل می شود.

اين مسئله باعث می شود مشتريان به دنبال ارتقای وضعيت خود باشند و سعی كنند به افتخار شهردار شدن دست پيدا كنند . اين نوع پاداش جذاب باعث می شود مشتريان متعهد به شما وابستگی خود به خدمات شما را بروز دهند و تبليغ مناسبی برای تجارت شما محسوب می شود.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید:

امتیاز کاربر: 4.83 ( 2 نتایج)
گردآورنده
تی توجیهی
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop